Mırıldanarak Şarkı Bulma Nasıl Yapılır?

Teknoloji üreticileri, günümüzde kullanıcılarına çok çeşitli imkanlar sunuyorlar. Bunlardan birisi de mırıldanarak şarkı bulmak oluyor. Fakat birçok kişi, bu işlemin nasıl yapılacağını bilmiyor. Bundan dolayı mırıldanarak şarkı bulma nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça fazla merak ediliyor.

Bir yerde duyulan fakat ismi hatırlanmayan şarkıların hangi şarkı olduğunu tespit etmek çoğu zaman oldukça zordur. Çünkü şarkının sözlerini hatırlamak genellikle kolay olmamaktadır. Bundan dolayı ilk etapta şarkıyı dinleterek şarkının adının bulunabilmesi için çeşitli uygulamalar geliştirildi. Fakat bu durum da bazı zamanlarda teknoloji kullanıcıları için yeterli olmadı.

Çünkü insanlar, bazen akıllarına melodisi gelen şarkıların hangi şarkı olduğunu tespit etmek istiyorlar. Bu yüzden teknoloji geliştiricileri, yakın zamanda insanların mırıldanarak şarkı bulabilecekleri bazı özellikler geliştirdiler. Fakat bu özellikler, henüz çok yaygın olmadıkları için teknoloji kullanıcıları mırıldanarak nasıl şarkı bulunur diye merak ediyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için mırıldanarak nasıl şarkı bulabileceğinizi açıklayacağız.

Mırıldanarak Şarkı Bulma Yöntemleri

Mırıldanarak şarkı bulmak genellikle akıllı telefonlar sayesinde mümkün olmaktadır. Akıllı telefonlar için geliştirilmiş olan uygulamalar, kullanıcıların mırıldanarak veya dinleterek diledikleri şarkıları bulmalarını sağlamaktadır. Günümüzde bu tür uygulamaların sayısı oldukça fazladır.

Fakat birçoğu, işlevsiz olduğu için kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratmaktadır. Bundan dolayı mırıldanarak şarkı bulmak için ilk olarak kullanacağınız uygulamaya karar vermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bazı kullanıcılar, cihazlarına bu özellik için bir mobil uygulama indirmek istemeyebiliyorlar. Bu yüzden bu kişiler, mırıldanarak şarkı bulma hizmeti sağlayan web siteleri arıyorlar. Bu konuda hizmet veren web siteleri de mevcut.

İşte mırıldanarak şarkı bulabileceğiniz en iyi mobil uygulamalar ve web siteler şunlardır:

SoundHound

En çok tercih edilen ve en başarılı mırıldanarak şarkı bulma uygulamalarının başında SoundHound gelmektedir. SoundHound, 2005 yılında kurulan bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, temel olarak ses hizmetleri üzerine faaliyet gösteriyor. Bu doğrultuda SoundHound, geliştirdiği mobil uygulamayla da kullanıcılarına hizmet veriyor.

SoundHound, uygulama marketlerinde en çok tercih edilen uygulamaların başında yer alıyor. Çünkü uygulama, birçok kullanıcının ihtiyaç duyduğu bir hizmet sağlıyor. Kullanıcılar, uygulama üzerinden aradıkları şarkıyı kolaylıkla bulabilme imkanına sahip oluyorlar.

Uygulama, oldukça basit ve kullanışlı bir arayüze sahip. Kullanıcılar, uygulamaya eriştikleri zaman direkt şarkı arayabilecekler bir butonla karşılaşıyorlar. SoundHound, butona basıldığı andan itibaren ses kaydetmeye başlıyor. Yani uygulama üzerinden şarkı aramak için butona basmak yeterli oluyor.

Mırıldanarak Şarkı Bulma Yöntemleri - SoundHound

Uygulamanın çok fazla tercih edilmesinin en temel sebebi uygulama üzerinden hem mırıldanarak hem de söyleyerek/dinleterek şarkı bulabilme imkanının sağlanması oluyor. Yani dileyen kullanıcılar, bir yerde duydukları şarkıyı dinleterek şarkı arayabilirken dileyen kullanıcılarsa mırıldanarak şarkı bulmaya çalışabiliyorlar. Bundan dolayı SoundHound, şarkı bulma konusunda oldukça işlevsel bir uygulama olarak ön plana çıkıyor.

Üstelik SoundHound, yüksek bir başarı yüzdesine sahip. Yani uygulama hem mırıldanıldığı hem de şarkı dinletildiği zaman şarkıları genellikle başarılı bir şekilde tespit ediyor. Bunun için tabii ki uygulamada kaydedilen sesin kalitesi önem taşımaktadır. Fakat genel olarak SoundHound, kullanıcılarının isteklerine fazlasıyla cevap verebiliyor diyebiliriz.

SoundHound hem Google Play Store hem de AppStore üzerinden kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu sayede uygulamayı gerekli Android ve iOS sürümüne sahip olan tüm teknoloji kullanıcıları, kolaylıkla kullanabiliyor.

Midomi

Mırıldanarak şarkı bulma için en çok tercih edilen platformlardan bir diğeri Midomi olmaktadır. Midomi, işlevsellik olarak kullanıcılarını SoundHound kadar memnun etmeyi başarıyor. Çünkü Midomi, SoundHound tarafından geliştirilen bir şarkı bulma platformu olarak karşımıza çıkıyor. SoundHound, mobil uygulama üzerinden hizmet sunduğu gibi web sitesi üzerinden de kullanıcılarını memnun etmeyi çalışıyor. Bu kapsamda şirket, web sitesi olarak Midomi üzerinden kullanıcılarına hizmet veriyor.

Midomi, oldukça basit ve kullanışlı bir tasarıma sahip. Web sitesine erişildiği zaman sitede bir ses kaydetme butonu bizleri karşılıyor. Bu buton yardımıyla site üzerindeki araca kolaylıkla ses dinletebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra aynı butonu kullanarak mırıldanarak şarkı aratma imkanınız da mevcut. SoundHound tarafından geliştirilen Midomi, platformun mobil uygulamasında yer alan özellikleri web sitesi üzerinden de kullanıcılarına aynı şekilde sunuyor.

Bunun yanı sıra Midomi, kullanıcılarına son zamanlarda en çok aratılan şarkıları da gösteriyor. Yani platformda popüler şarkılar alanı da yer alıyor. Bu alan sayesinde kullanıcılar, son zamanlarda çok fazla karşılaştıkları fakat adını bulamadıkları şarkıları kolaylıkla bulabiliyorlar.

Kullanışlı yapısı sayesinde müzik arayan kişileri fazlasıyla memnun etmeyi başaran Midomi, tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Mobil uygulamayla uğraşmak istemeyen kişiler, platformun web sitesi üzerinden kolaylıkla mırıldanarak ya da dinleterek diledikleri şarkıyı aratabiliyorlar.

Bunun yanı sıra platformun mobil uygulamasını indirmek istediğinizde ise sistem, sizleri SoundHound indirme sayfasına yönlendirmektedir. Yani SoundHound, mobil platformlarda uygulama üzerinden hizmet verirken web platformunda ise Midomi üzerinden hizmet sağlıyor.

Google Asistan

Teknoloji devi Google, geliştirdiği özelliklerle kullanıcılarını memnun etmeye devam ediyor. Şirket, her geçen gün kullanıcılarını daha çok memnun edebilmek adına çeşitli özellikler üzerinde çalışıyor. Bu doğrultuda Google, geçtiğimiz senelerde akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının işlemlerini çok fazla kolaylaştıran Google Asistan’ı geliştirdi. Sesli asistan sayesinde kullanıcılar, çeşitli işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapabilme imkanına sahip oldular.

Google, yakın zamanda yayınladığı bir güncellemeyle Asistan’ı daha da işlevsel hale getirdi. Artık Android kullanıcıları, Google Asistan üzerinden mırıldanarak şarkı arayabiliyorlar. Google tarafından yakın zamanda geliştirilen bu özellik, Android kullanıcılarının beğenisini kazanmayı başardı. Çünkü Google, bu özelliği oldukça kolay kullanılabilecek bir şekilde geliştirdi.

Google Asistan

Google Asistan’ın şarkı bulma özelliğinden faydalanabilmek için asistanın son sürümüne sahip olmak gerekiyor. Bunun için Google Play Store üzerinden Asistan’ın güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Daha sonra asistanı normal kullanıyormuş gibi konuşma butonuna basmanız gerekiyor. Sonrasında “Bu şarkı nedir” talimatı verdiğinizde asistan, sizden şarkı dinletmenizi veya mırıldanmanızı bekliyor. Bu aşamada mırıldanarak kolaylıkla dilediğiniz şarkıyı bulabiliyorsunuz.

Google, mırıldanarak şarkı bulma özelliğini çok sayıda dil seçeneğiyle kullanıcılarıyla buluşturdu. Bunun yanı sıra Android kullanıcıları gibi iOS kullanıcıları da uygulama marketinden Google Asistan’ı indirerek bu özellikten faydalanabiliyorlar. Yani Google, geliştirmiş olduğu mırıldanarak şarkı bulma özelliğiyle tüm akıllı telefon kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz. Sizler de Google Asistan’ı uygulama marketinizden ücretsiz bir şekilde indirerek kullanabilirsiniz.

Mırıldanarak Şarkı Bulma Güvenilir mi?

Kişisel verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi, çeşitli sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, özellikle akıllı cihazları üzerinde yaptıkları işlemler konusunda tedirgin olabiliyorlar. Bu kapsamda bazı kişiler, mırıldanarak şarkı bulma güvenilir mi diye merak ediyorlar. Çünkü mırıldanarak şarkı bulma hizmeti sağlayan uygulamalar ve siteler, kullanıcılarından ses kaydı talep etmektedirler. Bu yüzden bazı kişiler, ses kayıtlarını bu platformlarla paylaşmak konusunda tereddüt edebiliyorlar.

Öncelikle herhangi bir mobil uygulama veya platform için kesinlikle güvenilir ya da değil şeklinde net bir ifade belirtmek doğru olmayacaktır. Çünkü platformlar, kullanım şartları gereği farklı güvenlik politikaları izleyebiliyorlar. Popüler şarkı bulma platformları, genellikle kullanıcılarının verilerini kaydetmediklerini belirtiyorlar. Bu kapsamda uygulamalar, ses kayıtlarını sadece şarkıyı bulmak için kullandıklarını ve devamında sunucularına barındırmadıklarını söylüyorlar.

Bunun yanı sıra bazı platformlar, aratılan şarkılarla alakalı veriler elde edebilmek için elde edilen sonuçları kayıt altına alabiliyorlar. Yani mırıldanarak şarkı bulma uygulamaları, her ne kadar kişisel veri tutmadıklarını söyleseler de bir noktada elde edilen sonuçları analiz edebilmek için kullanabiliyorlar. Bundan dolayı kişisel verilerle alakalı bir endişeniz mevcutsa bu noktada kullanmayı düşündüğünüz platformun kullanım şartlarını iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir.

Eğer uygulama marketi üzerinden bu uygulamaları indirme konusunda endişe duyuyorsanız bu konuda daha rahat davranabilirsiniz. Çünkü hem Google hem de Apple uygulama marketlerine ekledikleri uygulamalar konusunda hassas davranıyorlar.

İki şirket de kullanıcılarına güvenilir uygulamalar sunmaya çalışıyorlar. Bundan dolayı uygulama marketlerinde yer alan uygulamalar, kullanıcılarla buluşmadan önce çeşitli virüs taramalarından geçiyor. Bu yüzden uygulama marketi üzerinden mırıldanarak karşı bulma uygulaması indirme konusunda daha rahat olabilirsiniz. Tabii ki bu konuda da oluşabilecek herhangi bir olumsuz durum karşısında tüm sorumluluğun size ait olduğunu unutmamalısınız.

Mırıldanarak Şarkı Bulma: Sıkça Sorulan Sorular

Melodiden müzik nasıl bulunur?

Günümüzde teknoloji geliştiricileri, kullanıcılarına müzik bulabilme konusunda çeşitli hizmetler sağlıyorlar. İlk olarak Shazam, kullanıcılarına dinleyerek şarkı bulabilme imkanı sundu. Yani Shazam kullanıcıları, bir yerde duydukları şarkıyı dinleterek şarkının adını bulabiliyorlar. Bunun yanı sıra günümüzde SoundHound ve Google Asistan, kullanıcılarına mırıldanarak şarkı bulabilme hizmeti veriyor. Bu sayede teknoloji kullanıcıları, bu platformlar üzerinden melodi mırıldanarak şarkı bulabiliyorlar.

Mırıldanarak şarkı bulma uygulamaları güvenilir mi?

Sanal korsanlar, çeşitli yöntemlerle teknoloji kullanıcılarının verilerini ele geçirmeye çalışıyorlar. Bu kapsamda korsanlar, genellikle mobil uygulamalar ve web siteler üzerinden kullanıcılara saldırıyorlar. Bundan dolayı mırıldanarak şarkı bulma uygulamaları güvenilir mi diye endişe edebilirsiniz. Mırıldanarak şarkı bulma hizmeti sağlayan tüm uygulamalar güvenilirdir ya da değildir şeklinde net bir ifade belirtmek doğru olmayacaktır. Bu noktada kullanacağınız uygulamayı, uygulama marketi üzerinden indirmek ve herhangi bir kişisel veri paylaşmamaya dikkat etmek uygulamayı daha güvenle kullanmanızı sağlayacaktır.

En iyi mırıldanarak şarkı bulma uygulaması hangisi?

Hem web sitesi üzerinden hem de mobil uygulamalar üzerinden mırıldanarak şarkı bulma hizmeti sağlayan birçok platform mevcut. Fakat bu platformlardan bazıları, yeterince iyi çalışmamaktadırlar. Bundan dolayı mırıldanarak şarkı bulma için SoundHound, Midomi ve Google Asistan en iyi platformlardır. SoundHound ve Google Asistan, mobil uygulama üzerinden hizmet verirken Midomi web sitesi üzerinden kullanıcılarına hizmet sağlamaktadır.

Genel Değerlendirme

İnsanlar, bir yerde karşılaştıkları bir şarkıyı bulmak için çeşitli yöntemler deneyebiliyorlar. Geçmiş senelerde şarkı bulmak pek de kolay bir işlem değildi. Çünkü bu işlem için şarkının adını ya da sözlerini hatırlamak gerekiyordu. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte bu konuda hizmet veren platformlar ortaya çıktı. Teknoloji kullanıcıları ilk olarak Shazam ve benzeri uygulamalar üzerinden şarkı dinleterek şarkının adını bulabilme imkanına sahip oldular.

Fakat bu hizmet de bazı durumlarda kullanıcılar için yetersiz gelmeye başladı. Bundan dolayı günümüzde SoundHound ve Google gibi şirketler, kullanıcılarına mırıldanarak şarkı bulabilme imkanı sağlamaktadır. Bizler de bu yazımızda sizler için bu hizmetleri kullanarak nasıl mırıldanarak şarkı bulabileceğinizi açıkladık. Bunun yanı sıra bu konu hakkında en çok merak edilen sorulara da cevap vermeye çalıştık.

Sizler de rehberimizde yer alan uygulamaları kullanarak kolaylıkla mırıldanarak dilediğiniz şarkıları bulabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz mırıldanarak şarkı bulma rehberimiz burada sona eriyor. Mırıldanarak şarkı bulma hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.