Access Point Nedir?

İnternet, insanlar için yaşamlarının vazgeçilmez parçalarından birisi haline geldi. Bundan dolayı insanların internete erişimlerini kolaylaştırabilmek için çeşitli teknolojiler geliştiriliyor. Bu teknolojilerden birisi de Access Point olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu teknoloji kullanıcısı, bu teknolojinin ne olduğunu bilmiyor. Bundan dolayı access point nedir sorusunun cevabı oldukça fazla merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için access point nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra bu teknolojinin avantajları nelerdir, bu teknolojiyle çok fazla karıştırılan router ile access point arasındaki farklar nedir gibi sorulara da cevap vermeye de çalışacağız. Böylece rehberimize göz atarak access point ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. Şimdi ilk olarak access point nedir sorusunun cevabına daha yakından bakalım.

Access Point Nedir

Hızla gelişen internet, ilk etapta genellikle kablolar üzerinden bağlantı kurmaya elverişliydi. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, her yerde diledikleri gibi internet kullanamıyorlardı. Fakat süreç içerisinde WiFi teknolojisi geliştirildi. WiFi teknolojisi sayesinde teknoloji kullanıcıları, herhangi bir kabloya ihtiyaç duyamadan internete bağlanabiliyorlar.

Bundan dolayı WiFi, evlerden iş merkezlerine kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Ancak bazı zamanlarda WiFi bağlantıları, insanlar için yetersiz gelmektedir. Çünkü çoğu alanda insanlar, maliyetin düşük olması için tek modem ya da bağlantı noktası üzerinden WiFi bağlantısı sağlamaktadırlar. Bundan dolayı geniş alanlarda WiFi bağlantısı kuramama problemleri ortaya çıkmaktadır.

Özellikle çalışma merkezleri başta olmak üzere çok sayıda insanın eş zamanlı internete bağlandığı alanlarda WiFi bağlantı alanı problemiyle çok fazla karşılaşılmaktadır. Bundan dolayı bu alanlarda bağlantı alanını genişletme ihtiyacı duyulmaktadır. Bu noktada access point, teknoloji kullanıcılarının yardımına koşuyor.

Türkçe’de erişim noktası anlamına gelen access point, sağlamış olduğu avantajlar ile günümüzde oldukça fazla tercih edilmektedir. Genellikle internet bağlantı alanının zayıf olduğu geniş alanlarda kullanılan access point, alandaki WiFi bağlantısının seviyesini güçlendirmek için kullanılır.

Access Point Nedir ve nasıl çalışır

Yani bir iş merkezinde tek bir WiFi bağlantı noktasının bulunması, bağlantı noktasına uzak noktada çalışan kişilerin WiFi ağından yararlanamamalarına sebep olacaktır. Bu noktada access point, WiFi kalitesinin düşük olduğu noktalara kurularak WiFi ağından yararlanılamayan bölgelerde WiFi bağlantısı kurulmasını sağlamaktadır. Böylece access point, mevcut olan bir internet bağlantısının sinyal kalitesini yükseltmek için kullanılan bir teknolojidir diyebiliriz.

Bunun yanı sıra bazı internet ağları, kullanıcılarına sadece kablolu bağlantı imkanı sağlamaktadır. Bu tür internetlerde WiFi teknolojisinden faydalanabilmek için access point büyük önem taşımaktadır. Çünkü access point, kablolu bir erişim noktasını kablosuz bağlantıya çevirme konusunda da kullanılabilmektedir. Bundan dolayı access point, günümüzde en çok kullanılan internet teknolojilerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Access Point’i Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

WiFi erişim alanının kısıtlı olması, teknoloji kullanıcılarını internete erişim konusunda önemli ölçüde kısıtlıyor. Bundan dolayı iş merkezi, okul gibi alanlarda WiFi kapsama alanının yetersiz olması, çeşitli işlerin aksamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden de access point kullanımı, her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Fakat bu teknolojinin ne olduğunu bilmeyen kişiler, access point’i kullanmanın avantajları nelerdir diye merak etmektedirler.

Access point, özellikle WiFi bağlantısının zayıf olduğu noktalarda internet kullanıcılarına önemli faydalar sağlamaktadır. Kalabalık yerlerde WiFi bağlantısının düşük seviyede olması, insanların çeşitli yönlerden sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Bundan dolayı insanlar, WiFi erişim kapsamlarını genişletecek çeşitli yöntemlere başvuruyorlar. Bu yöntemlerin başında da access point geliyor.

Access point, oldukça kolay bir şekilde mevcut internet bağlantısının kapsama alanını genişletmektedir. Kullanımı oldukça kolay olan access point, hızlı ve basit bir kurulum sayesinde WiFi ağlarının kapsama seviyesini ciddi ölçüde genişletmektedir. Böylece bir alanda yer alan daha çok insan, tek bir WiFi ağından faydalanabilmektedir.

Bunun yanı sıra belirtmiş olduğumuz gibi access point, sadece kablolu bağlantı sağlayan internet ağlarının kablosuz bağlantıya dönüşmelerini de sağlamaktadır. Yani kablolu internetler, access point yardımıyla kablosuz olarak da kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bundan dolayı kablosuz internet desteği bulunmayan noktalarda access point, teknoloji kullanıcıları için büyük bir kurtarıcı olmaktadır.

Access point ile kablolu interneti kablosuz internete dönüştürmek internet bağlantısından daha fazla kişinin faydalanmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ev kullanıcıları için de access point, internet bağlantılarını evlerinin her alanında diledikleri gibi kullanmalarına olanak tanımaktadır. Bundan dolayı access point, günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Router ve Access Point Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnternet erişim alanının kısıtlı olması, birçok kişinin karşılaştığı bir problemdir. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, internet erişim alanlarını genişletmek için çeşitli yöntemler deneyebiliyorlar. Bu yöntemlerin başında da router ve access point kullanmak gelmektedir. Teknoloji kullanıcıları, bu iki bağlantı teknolojisini birbirlerine karıştırabilmektedir. Fakat router ve access point arasında bazı farklar mevcut.

Access point, belirtmiş olduğumuz gibi mevcut internet bağlantıları üzerinde çalışmaktadır. Access point, internet bağlantılarının erişim alanlarını genişletmektedir. Bunun yanı sıra sadece kablolu bağlantıya olanak tanıyan internet bağlantıları, access point sayesinde kablosuz bağlantı da sunabilmektedirler. Yani access point, bir internet bağlantısının erişilebilir olduğu alanları genişletmektedir.

Bunun yanı sıra router ise yönlendirici görevi görmektedir. Örneğin evinizde çok sayıda teknolojik cihazınızın olduğunu varsayalım. Bu cihazlar ile doğrudan modeme bağlanamamanıza çeşitli sebepler yol açıyor olabilir. Bu gibi durumlarda router, cihazlarınız ve modeminiz arasında bağlantı kurmanıza olanak tanımaktadır. Yani router, internete bağlanmak istediğiniz cihazlara kendi IP adresini atayarak daha sonra modemle cihazlar arasında bağlantı kurmaktadır.

Bundan dolayı access point ve router, birbirleri yerine kullanılamayan iki teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknoloji kullanıcıları, access point yardımıyla bağlanmak istedikleri internet ağının erişilebilirliğini artırmaktadırlar. Böylece bir alanda kablosuz internete bağlanmak daha kolay olmaktadır.

Bunun yanı sıra router ise güvenlik sebepleri başta olmak üzere modem ve cihazlar arasında yönlendirici olarak görev almaktadır. Kullanıcılar, çeşitli sebeplerden dolayı modemleri ve cihazları arasında bağlantı kurmak istemeyebiliyorlar. Bu noktada router, modem ve cihazlar arasında köprü görevi görerek bir yönlendirici görevi üstlenmektedir.

Access Point Modeli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Access point, günümüzde oldukça fazla tercih edilen internet teknolojilerinden birisidir. Bundan dolayı özellikle kalabalık yerlerde internet bağlantısı sağlayan kişiler, access point kurulumu gerçekleştirmek istemektedirler. Fakat bu kişiler, bazı zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Çünkü access point modeli seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut.

Access point seçerken ilk olarak çekim ve iletim güçlerini incelemek gerekiyor. Çünkü access point, genellikle mevcut internet bağlantısının alan içerisindeki çekim gücünü artırmak için kullanılıyor. Bundan dolayı bu işlemde başarılı olabilmek için çekim ve iletim güçleri yüksek seviyede olan bir access point modeli seçmeniz gerekiyor.

Bunun yanı sıra access point modelleri, birbirlerinden farklı bağlantı standartlarına sahip olabiliyorlar. Bağlantı standartları, internet bağlantısının güvenliği konusunda büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı ağ güvenliğinizi tehlikeye atmamak için güncel bağlantı standartlarını kullanan access point modellerinden birisini seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Access Point Modeli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Access point modeli seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur, access point modelinin markası oluyor. Çünkü birçok teknolojik cihaz gibi access point modellerinde de çeşitli teknik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunlarda bazı üreticiler, herhangi bir çözüm üretemeyebiliyorlar. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kaliteli bir access point markası seçmenizi öneriyoruz.

Tabii ki access point modeli seçmeden önce bu teknolojiden neden faydalanmak istediğinizi tespit etmelisiniz. Belirtmiş olduğumuz gibi teknoloji kullanıcıları, router ve access point’i birbirleriyle çok fazla karıştırmaktadırlar. Bundan dolayı aslında router kullanması gereken kişiler, yanlış yönlendirme sonucu access point satın alabiliyorlar. Böyle bir sorun yaşamamak için access point kullanmanızı gerektiren ihtiyacınızı doğru bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir.

Access Point Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Access Point ne için kullanılır?

Popüler internet teknolojilerinden birisi olan access point, temel olarak 2 işlem için kullanılmaktadır. Access point, ilk olarak bir alanda yer alan internet bağlantısının çekim gücünü artırmaktadır. Yani WiFi çekim kapasitesini artırmak istiyorsanız access point teknolojisinden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra access point, sadece kablolu bağlantı imkanı sunan internet ağlarında kablosuz internet hizmeti de sağlamaktadır.

Access Point kaç metre çeker?

Access point’in çekme gücü, kullanılan access point modeline göre değişiklik göstermektedir. Yeni access point modelleri, yüksek çekim güçleriyle kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra access point kullanılmak istenilen ortam da access point’in çekim gücünü doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı access point’in çekim gücünü etkileyen çok sayıda unsur mevcuttur.

Access Point nasıl çalışır?

Access point, mevcut internet bağlantılarının çekim gücünü artırmak için kullanılmaktadır. Bundan dolayı access point ile router veya modemler aynı görevi görmemektedir. Access point, genellikle modeme ethernet kablosu ile bağlanarak kullanılmaktadır. Modeme bağlantılan access point, modemden gelen internet bağlantısını bulunduğu alana yaymaktadır.

Access Point Mbps nedir?

İnternet bağlantısı sağlayan birçok cihaz gibi access point modelleri de belirli bir hız limiti kapsamında kullanıcılarına hizmet sağlıyorlar. Access point tarafından sunulan hız değeri, kullanılan access point modeli tarafından değişiklik göstermektedir. Access point modellerinde maksimum hız değerini göstermek için Mbps yani “Mega Bits Per Second” kavramı kullanılmaktadır.

Genel Değerlendirme

İnternet teknolojileri, sürekli gelişmeye devam ediyor. İnsan yaşamı için vazgeçilmez bir konuma gelen internet, bazı zamanlarda insanlar tarafından erişilemez olabiliyor. Bundan dolayı teknoloji üreticileri, insanların internete erişmelerini kolaylaştıracak çeşitli teknolojiler geliştiriyorlar. Bu teknolojilerden birisi de access point olarak karşımıza çıkıyor.

Access point, mevcut bir internet bağlantısının çekim kalitesini artırmak için kullanılmaktadır. Kalabalık ve geniş alanlarda kablosuz internet bağlantısı, zayıf olabilmektedir. Bundan dolayı bu alanlarda çeşitli işlemler aksaklık göstermektedir. Bundan dolayı bu tür yerlerde internet sağlayıcıları, alanda bulunan kişilerin daha kolay bir şekilde internete bağlanabilmelerini sağlayabilmek için access point kullanmayı tercih etmektedirler.

Access point, günümüzde fazlaca kullanılıyor. Ancak bu teknolojinin ne olduğunu bilmeyen teknoloji kullanıcı sayısı da oldukça fazla. Bundan dolayı bizler de bu yazımızda sizler için access point nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra bu teknolojinin ne gibi avantajlar sağladığına da değindik.

Access point modeli seçerken dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar mevcut. Access point teknolojisinden doğru bir şekilde faydalanabilmeniz için bu noktalara da değindik. Ayrıca access point ve router teknolojileri çok fazla karıştırılmaktadır. Bundan dolayı bu iki teknoloji arasındaki farklara da değindik.

Sizler için hazırlamış olduğumuz access point rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de her geçen gün daha da yaygınlaşan access point teknoloji hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.