MediaTek, Dimensity 9000 ile Gözleri Üzerine Çekti!

Dünyaca ünlü yarı iletken şirketi MediaTek, yeni işlemcisi Dimensity 9000 ile bombayı patlattı! Şirketin şimdiye kadar üretmiş olduğu en güçlü işlemci olan Dimensity 9000, rakipler ile olan mesafeyi bir hayli kapattı.

Bilindiği üzere yarı iletken konusunda gözde olan markalar arasında Samsung ve Qualcomm gibi şirketler yer alıyor. MediaTek de son zamanlarda bu iki markanın yakınına ulaşmaya başladı. Özellikle Dimensity 9000 ile MediaTek, gerçek anlamda rekabet edebilecek bir işlemci ortaya çıkarmış gibi gözüküyor.

Qualcomm’un Snapdragon 888’i ve Samsung’un Exynos 2100 işlemcileri gibi bir güce sahip olan Dimensity 9000, aynı zamanda birçok ilki de barındırıyor. Bu işlemcinin 2022 yılında ortaya çıkacak Android amiral gemilerinde yer alacağına ise şüphe yok.

Dimensity 9000’in birçok ilki bünyesinde barındırdığından bahsetmiştik. Bunların arasında 4nm teknolojisiyle üretilen ilk mobil çip olmak da yer alıyor. Ayrıca, Armv9 mimarisiyle üretilen bu çip mobil işlemciler için bir ilki yaşatıyor.

Buna ek olarak Arm tarafından geliştirilen yeni çekirdek tasarımlarını kullanan ilk CPU olması da Dimensity 9000’i ön plana çıkarıyor. Bu işlemcide bir adet 3.05GHz hızında Cortex-X2 performans çekirdeği, üç adet 2.85GHz Cortex-A710 ve dört adet 1.8GHz Cortex-A510 verimlilik çekirdeği yer alıyor.

8 çekirdekli CPU’nun yanı sıra GPU’da ise 10 çekirdek bulunduğu belirtiliyor. Arm Mali-G710 ile kullanıcılara sunulan GPU, yapay zeka işleme için altı çekirdeğe sahip. Üstelik bir önceki nesilden dört kat daha yüksek performans sunduğu da ifade ediliyor.

dimensity-9000-performans
Görsel: MediaTek

Dimensity 9000, Bağlantı Özellikleriyle de Tarih Yazıyor

Tabii ki yeni Dimensity 9000’in başarılı olduğu tek konu performans olmuyor. Bunun haricinde kamera ve bağlantı açısından üst seviyelerde olduğunu belirtmekte fayda var. Hatta bu konuda da dünyada bazı ilkleri başarmış gibi gözüküyor.

Dimensity 9000’de yer alan Imagiq Gen 7 ISP, dünyanın 320 megapiksel fotoğraf yakalayabilen ilk çipi olarak ifade ediliyor. Tabii ki bu durum cihazın gerekli donanım özelliklerine sahip olmasıyla mümkün oluyor. Eğer yeterli bir kamera ve sensöre sahipse işlemci bu işlemi mümkün kılıyor.

Tüm bunların yanında tabii ki MediaTek Dimensity 9000, 5G bağlantısı ile sunuluyor. Ayrıca Bluetooth 5.3 ve Wi-Fi 6E desteği de cihazda yer alıyor. Apple’ın da gelecek sene üreteceği cihazlarda bu konuya ağırlık verdiği biliniyor. Ancak, rakiplerine kıyasla geride kaldığı nokta 6GHz altı 5G desteği sunması oluyor. Yine de hızlı bağlantı sağlayacağına şüphe yok.

MediaTek Dimensity 9000’in tanıtımının ardından gözler Qualcomm cephesine dönüyor. 30 Kasım tarihinde yeni Snapdragon modelini tanıtması beklenen şirketin, yeni ve güçlü rakibi karşısında nasıl bir yanıt vereceği merak konusu.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.