Laptop Klavye Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Dizüstü bilgisayarlar, günümüzde en çok kullanılan bilgisayar türü olmayı başardılar diyebiliriz. İlk üretildiklerinde hayli büyük ve ağır olan bu cihazlar, günümüzde oldukça küçük ve hafiftir. Bu sayede kullanıcılar bilgisayarlarını gittikleri yerlere kolayca taşımakta, ilgilenmeleri gereken noktalarla seyahat halindeyken de ilgilenebilmektedir. Ancak laptoplarımızda bazen istenmeyen arızalar meydana gelebilmektedir. Laptoplarda yaşanan sorunlardan bir tanesi de “laptop klavye çalışmıyor” hatasıdır. Laptop klavye çalışmıyor hatası klavyenin çalışmasına engel olmakta, kullanıcıların işlerini aksatmaktadır.

Dizüstü bilgisayarınızın klavyesi çalışmayı durdurduğunda, bu sinir bozucu ve rahatsız edici olabilmektedir. İster iş veya okul için bir rapor yazıyor olun, ister arkadaşlarınızla çevrimiçi sohbet ediyor olun, arızalı bir klavye sizi önemli ölçüde yavaşlatabilmektedir. Bunda dolayı bizler de bu yazımızda, “laptop klavye çalışmıyor” sorununun bazı yaygın nedenlerinin yanı sıra olası çözümleri ve önlemleri inceleyeceğiz.

Laptop Klavye Çalışmıyor Sorunu Neden Olur?

Laptoplar, kolay kullanılabilir ve taşınabilir olmaları sebebiyle oldukça fazla tercih ediliyorlar. Birçok teknoloji kullanıcısı işlerini ve iletişimlerini devam ettirebilmek için laptoplarına güvenmektedir. Bu sebepten laptop klavye çalışmıyor sorunu çoğu teknoloji kullanıcısı için birçok sorun teşkil edebilmektedir. Başka donanımsal sorunlarda da gözlemlendiği üzere, laptop klavye çalışmıyor sorunu birçok farklı sebepten meydana gelebilmektedir.

Dizüstü bilgisayar klavyenizin çalışmayı durdurmasının çeşitli nedenleri vardır. En yaygın olanlardan bazıları şu şekildedir:

 • Fiziksel hasar: Klavyenize yanlışlıkla sıvı dökerseniz, bilgisayarınızı düşürürseniz veya yüksek sıcaklıklara maruz bırakırsanız, klavyede fiziksel hasar meydana gelebilmektedir. Bu da tuşların düzgün çalışmamasına veya yanıt vermemesine neden olabilmektedir.
 • Yazılım sorunları: Bazen klavye sürücüleri veya yazılımıyla ilgili sorunlar klavyenin çalışmamasına neden olabilmektedir. Bu durum, yeni bir yazılım veya sürücü yüklediğinizde ya da sisteminiz otomatik olarak güncellendiğinde meydana gelebilmektedir. Günümüzde işletim sistemleri, çoğunlukla kullanıcılarına güncellemeleri otomatik olarak sunmaktadır. Bu da sizin isteğiniz ve haberiniz dışında sürücü problemlerinin oluşabileceği anlamına gelmektedir.
 • Donanım sorunları: Hasarlı bir klavye denetleyicisi veya anakart gibi hatalı donanım bileşenleri klavyenizin çalışmamasına neden olabilmektedir. Donanımlardan bir veya birkaçının hatalı çalışması klavyenizin düzgün çalışmasına engel olabilmektedir.
 • Yanlış kullanım: Bazen sorun, klavyeyi yanlışlıkla kapatmak veya kilitlemek gibi bir kullanıcı hatası kadar basit olabilmektedir. Bu olası sebepler içerisindeki en masum ve zararsız sebeptir. Basit bir tuş kombinasyonuyla sorun çözülebilmektedir.

Görülebileceği üzere, laptop klavye çalışmıyor sorununun birden fazla olası sebebi bulunmaktadır. Sorunun çözümü için önce söz konusu sorunun kaynağını doğru tespit etmek gerekmektedir. Doğru tespit yapıldıktan sonra çözüm aşamasına geçmek daha doğru olacaktır.

Laptop Klavye Çalışmıyor Sorununun Çözümleri Nelerdir?

Eğer laptop klavye çalışmıyor sorunu ile karşı karşıya kalırsanız, endişelenmenize gerek yoktur. Günümüz laptopları hayli sağlam yapıdadır ve sorun büyük ihtimalle önemsiz ve geçicidir. Yine de doğru sorun tespitini yapmanız elbette önemlidir. Sorun tespit edildikten sonra aşağıdaki çözüm yollarından birine başvurmak doğru olacaktır. Laptop klavye çalışmıyor sorununun olası çözümleri aşağıdaki gibidir:

 • Dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bazen dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatmak, klavyenizin arızalanmasına neden olabilecek yazılımla ilgili sorunları çözebilmektedir. Eğer sorun yazılımsal ise diğer çözümler denenmeden bu adıma başvurmak daha doğru olacaktır.
 • Klavye ayarlarını kontrol edin. Klavye ayarlarınızın doğru olduğundan ve klavyenin kilitli olmadığından emin olun. Bu çok sık karşılaşılan bir durumdur. Kullanıcılar kimi zaman farkında olmadan bazı tuş kombinasyonlarıyla klavyelerini kilitlemektedir. Eğer sorun buysa aynı kombinasyona tekrar basmak klavyenizin kilidini tekrar açmaktadır.
Laptop Klavye Çalışmıyor Sorununun Çözümleri Nelerdir
 • Klavye sürücülerini güncelleyin. Eğer sorun yazılım kaynaklı ise ve yeniden başlatmak işe yaramadıysa sürücüleri güncellemek denenmelidir. Diğer donanım elemanlarında da olduğu gibi klavye için de sürücü hayli önemlidir. Sürücüler donanım elemanlarının doğru ve etkin çalışmasını sağlamaktadır. Dizüstü bilgisayar üreticinizin web sitesine gidin ve en son klavye sürücülerini indirin. Sorun yazılım kaynaklı ise bu adımın sorununuzu çözme ihtimali oldukça yüksektir.
 • Virüs taraması yapın. Kötü amaçlı yazılımlar veya virüsler de klavye sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle düzenli virüs taraması yaptığınızdan emin olun. Virüsler yalnızca klavyenize değil, anakartınız dahil tüm elemanlara hasar verebilmektedir. Bu hasarlardan bazıları geri döndürülemez hasarlardır. Bu sebeple etkili bir antivirüs programı kullanmak önemlidir. Bu programla düzenli taramalar yaparak çoğu sorundan kaçınılabilmektedir.
 • Fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin. Soruna fiziksel hasarın neden olabileceğinden şüpheleniyorsanız, dizüstü bilgisayarınızı bir profesyonele tamir ettirmeniz gerekebilmektedir. Klavyeniz bilgisayarınızın donanımsal bir elemanıdır. Eğer fiziksel bir hasar almışsa, bu sizin düzeltebileceğiniz bir sorun olmayabilir. Bu durumda yetkili bir servis sağlayıcısından destek almanız en doğru tercih olacaktır.

Laptop Klavye Çalışmıyor Hatası Nasıl Önlenir?

Bilgisayarlarda karşılaşılan birçok sorunda olduğu gibi laptop klavye çalışmıyor hatası da büyük ölçüde önlenebilmektedir. Bir sorunun ortaya çıkmasını engellemek, çoğu zaman o sorunu sonradan çözmekten daha efektiftir. Bu sebeple klavyenize iyi bakmanız ve dikkatli olmanız önemlidir. Aşağıdaki aşamaları takip ederek klavyenizin arızalanasına engel olabilirsiniz:

 • Dizüstü bilgisayarınızı koruyun. Laptoplar giderek küçüldüğü ve inceldiği için, hasar almaları hayli kolaydır. Bilgisayarınızı bu olası hasarlardan korumak büyük önem taşımaktadır. Bu hasarlardan kaçınmak birçok potansiyel arızanın oluşma ihtimalini düşürmektedir. Dizüstü bilgisayarınızı fiziksel hasarlardan korumak için koruyucu bir kapak veya kılıf kullanın.
 • Klavyenizi temizleyin. Kir, kalıntı ve döküntülerin hasara yol açmasını önlemek için klavyenizi düzenli olarak temizleyin. Bu aşama, muhtemelen önlem olarak en önemli aşamadır. Çok sık kullanılan bir donanım olması sebebiyle klavyeler sürekli kire ve toza maruz kalmaktadır. Bu sebeple düzenli aralıklarla temizlenmeleri gerekmektedir. Rehberimizin devamında klavyenizi nasıl temizleyebileceğinize dair ipuçları vermeye çalıştık.
 • Yazılımınızı güncel tutun. Bilgisayarlarda herhangi bir sorun meydana geldiğinde akıllara ilk sürücüler gelmelidir. Özellikle başarısız Windows güncellemeleri birçok arızaya sebep olabilmektedir. Bu sebeple bilgisayarlar sürekli güncel tutulmalıdır. Dizüstü bilgisayarınızın yazılımının güncel olduğundan ve en son sürücüleri ve güncellemeleri yüklediğinizden emin olun.
 • Antivirüs yazılımı kullanın. Kötü amaçlı yazılım ve virüslerin klavye sorunlarına neden olmasını önlemek için antivirüs yazılımı yükleyin ve düzenli olarak virüs taraması yapın. Rehberimizde de bahsettiğimiz gibi virüsler birçok soruna sebep olabilmektedir. Laptop klavye çalışmıyor sorunu da bunlardan bir tanesidir. İyi bir antivirüs programına sahip olmak önlemeye hayli yardımcı olmaktadır.
 • Klavyenizi dikkatli kullanın. Klavyenizle yazı yazarken nazik olun ve aşırı güç kullanmaktan veya tuşlara vurmaktan kaçının. Sert ve tekrarlı basışlar klavyeniz için zarar verici olabilmektedir. Klavyenizi olası hasarlardan korumak için klavyenize nazik davranmanız önemlidir.

Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Dizüstü bilgisayar klavyeleri kolayca toz, kir ve döküntü biriktirebilmektedir. Bu durum da sadece çirkin olmakla kalmayıp, aynı zamanda klavyenizin arızalanmasına da neden olabilmektedir. Neyse ki dizüstü bilgisayar klavyesini temizlemek, cihazınızın ömrünü uzatmaya ve yeni gibi görünmesini ve çalışmasını sağlamaya yardımcı olabilecek oldukça basit bir iştir. Dizüstü bilgisayar klavyenizi düzgün bir şekilde temizlemek için izlemeniz gereken bazı adımları aşağıda bulabilirsiniz:

 • Dizüstü bilgisayarınızı kapatın. Klavyenizi temizlemeye başlamadan önce dizüstü bilgisayarınızı kapattığınızdan ve herhangi bir güç kaynağından çıkardığınızdan emin olun. Bu, cihazınıza yanlışlıkla zarar vermemenizi sağlayacaktır.
 • Tüm kalıntıları temizleyin. Tuşların arasındaki kırıntı veya toz gibi gevşek kalıntıları üflemek için basınçlı hava kullanın. Kalan kalıntıları nazikçe süpürmek için küçük bir fırça da kullanabilirsiniz.
 • Tuşları silin. Tuşları nazikçe silmek için az miktarda su veya ispirto ile nemlendirilmiş yumuşak, tüy bırakmayan bir bez veya mikrofiber bez kullanın. Çok fazla sıvı kullanmamaya dikkat edin, çünkü klavyenin içine sızabilir ve hasara neden olabilir.
Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir
 • Tuşlar arasındaki boşlukları temizleyin. Tuşlar arasındaki boşlukları temizlemek için bir diş fırçası veya özel bir klavye temizleme aleti kullanın. Kalan kalıntıları temizlemek için bir parça yapışkan bant da kullanabilirsiniz.
 • Kurumasını bekleyin. Klavyenizi temizlemeyi bitirdikten sonra, dizüstü bilgisayarınızı tekrar açmadan veya kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Bilgisayarınızın sıvı hasarı almaması için bu adım hayli önemlidir. Elektrik akımı ve sıvı genelde bir araya gelmemesi gereken bir ikilidir. Bu sebeple bilgisayarınızı iyice kurulamadan kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu basit adımları izleyerek dizüstü bilgisayarınızın klavyesini temiz ve iyi çalışır durumda tutabilirsiniz. Kir ve kalıntıların birikmesini önlemek için klavyenizi düzenli olarak temizlemeyi unutmayın ve cihazınıza zarar vermemek için temizlerken her zaman nazik olun. Biraz dikkat ve özenle dizüstü bilgisayarınızın klavyesinin ömrünü uzatabilir ve yıllarca verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Alternatif Bir Çözüm: Harici Klavyeler Kullanmak

Eğer laptopunuzun klavyesinden hiçbir şekilde geri dönüş alamıyorsanız ve laptop klavyenizi değiştirmek için bütçe ayırmak istemiyorsanız harici bir klavye kullanmak doğru bir seçenek olabilmektedir. Bu seçenek herhangi bir onarıma başvurmadan bilgisayarınızı kullanmaya devam etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca harici klavye kullanmanın belli başlı avantajları da mevcuttur. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Konfor: Harici klavyeler genellikle dizüstü bilgisayar klavyelerinden daha ergonomiktir ve daha rahat bir yazma deneyimi sağlar. Daha doğal bir açıda konumlandırılabilirler ve ayrıca zorlanma ve yaralanma riskini azaltabilecek bilek dayanakları gibi ek özelliklerle birlikte gelebilirler.
 • İşlevsellik: Harici klavyeler genellikle programlanabilir tuşlar, multimedya kontrolleri ve özelleştirilebilir arka aydınlatma gibi dizüstü bilgisayar klavyelerinden daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu özellikler üretkenliğinizi artırabilir ve genel bilgisayar deneyiminizi geliştirebilir.
 • Dayanıklılık: Harici klavyeler, aşınma ve yıpranmaya karşı daha hassas olabilen dizüstü bilgisayar klavyelerine göre genellikle daha dayanıklıdır. Harici klavyeler ayrıca kolayca değiştirilebilir veya yükseltilebilirken, bir dizüstü bilgisayar klavyesini onarmak daha zor ve pahalı olabilir.
 • Taşınabilirlik: Harici klavyeler dizüstü bilgisayar klavyelerinden daha büyük olsalar da, yine de kolayca taşınabilir ve hareket halindeyken dizüstü bilgisayarınızla birlikte kullanılabilirler. Ayrıca kolayca sökülüp yeniden takılabilirler, bu da onları dizüstü ve masaüstü bilgisayarları arasında sık sık geçiş yapan kullanıcılar için uygun bir seçenek haline getirir.

Genel olarak, dizüstü bilgisayarınızla birlikte harici bir klavye kullanmak konforunuzu, üretkenliğinizi ve dayanıklılığınızı artırabilir. Bu da onu sık dizüstü bilgisayar kullanıcıları için akıllıca bir yatırım haline getirmektedir. Özellikle de oyuncular harici klavyeleri tercih etmektedir. Hatta mekanik klavyeler kimi oyuncular için vazgeçilmez hale gelmiştir. Çoğu oyuncu laptop klavyelerinde hiçbir arıza olmamasına rağmen harici klavye kullanmaktadır.

Laptop Klavye Çalışmıyor Sorunu: Genel Değerlendirme

Bir dizüstü bilgisayar klavyesinin çalışmaması kullanıcısı için sinir bozucu olacaktır. Ancak laptop klavye çalışmıyor sorunu, genellikle ciddi bir sorun değildir. Çoğu laptop kullanıcısının karşılaştığı bu sorun önlenebildiği gibi ortaya çıktığı takdirde kolaylıkla çözülebilmektedir.

Klavye sorunlarının yaygın nedenlerini anlayarak ve bunları önlemek için adımlar atarak, arızalı bir klavyenin verdiği rahatsızlıktan kaçınabilirsiniz. Klavyeniz çalışmayı durdurursa, rehberimizde belirtilen çözümlerden bazılarını deneyin. Eğer çözüm yöntemlerine rağmen bir sonuç alamazsanız cihazınız için teknik servisten destek alın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

1998 İzmir doğumluyum. Yüksek öğrenimimi İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik programında tamamladım. 6 ay boyunca İsviçre Basel Üniversitesi'nde "Misafir Öğrenci" sıfatı ile eğitim aldım. Aktif olarak metin yazarlığı sektörüyle ilgilenmekte, ana dil seviyesinde İngilizce'nin yanı sıra orta seviyede Almanca ve Fransızca konuşmaktayım.