Küresel Esnek Ekran Pazarının Büyümesi Bekleniyor

Transparency Market Research (TMR) tarafından yapılan bir araştırma küresel esnek ekran pazarı için yeni bir tahmini gündeme getirdi. Tahminlere göre geçtiğimiz yıl sektörün ekonomik hacmi 14,9 milyar dolardı. 2031 yılına kadar ise küresel esnek ekran pazarının büyümesi bekleniyor.

Bunun sonucunda incelenen dönem sonunda esnek ekranlar için küresel pazar hacmi 242,6 milyar dolara ulaşacak. Yine tahminlere göre önümüzdeki birkaç yıl içinde tüketici elektroniği, otomotiv, ulaşım, medya, eğlence, havacılık ve askeri sektörlerinde esnek ekran kullanımı artacak. Dolayısıyla esnek ekran pazarında yükselme gerçekleşecek.

Esnek ekrana sahip telefonların tasarımı mobil cihazların gelişiminde umut vaat ediyor. Dolayısıyla akıllı telefonlar, esnek ekran pazarını da hareket geçirecek. Bunun yanında küresel pazarda bu ekranların gelişmesine yönelik artan bir harcama da kaydediliyor.

Esnek Ekran Pazarı %33,1 Büyüyecek

Esnek ekranlı cihazlar, esnek bir alt tabaka üzerinde olması haricinde temel olarak diğer ekranlarla aynıdır. Ayrıca bu cihazlar, plastik benzeri incelik, hafiflik ve dayanıklılık gibi özelliklere sahiptir. Bu sayede de kişiler, akıllı cihazlarını kullanırken esneklik özelliği ön planda oluyor. Esnek ekran üreticileri, minyatürleştirme ve organik elektronikler gibi modern elektronik atılımları konusunda da çeşitli çalışmalar yapıyor.

Bilindiği üzere esnek ekran olarak adlandırılan ekranlar birden fazla türde karşımıza çıkıyor. Bunların arasında katlanabilir, bükülebilir, kavisli gibi ekran türleri bulunuyor. Asya-Pasifik bölgesi de esnek ekranları en çok tüketen bölgelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Küresel Esnek Ekran Pazarının Büyümesi Bekleniyor

Araştırmaya göre bu bölge, geçen yılki bütün satışların yaklaşık olarak %34’ünü oluşturuyor. Tüketici elektroniği sektöründe TV ve akıllı telefon üretimi için kavisli ekranların kullanımında da artış gözlemleniyor. Bu artış nedeniyle kavisli ekran kategorisinin pazarın önemli bir bölümünü tutması muhtemel.

Analistler, şu anda esnek ekranlar segmentinde hızlı bir gelişme olduğunu belirtiyor. Bu ekran türü de organik ışık yayan diyotlar (OLED) üzerinde yapılıyor. Araştırmaya göre tüketici elektroniği endüstrisinde; akıllı telefon, giyilebilir cihazlar, dizüstü bilgisayarlar ve çevre birimleri için esnek ekran kullanımı artmış olacak. Önümüzdeki yıllarda, otomotiv endüstrisi de ana pazar güçlerinden biri olmaya devam edecek.

Dijital tabela, akıllı telefonlar ve tabletler gibi cihazlar için esnek ekran teknolojisine yönelik talep artışı, küresel esnek ekran pazarını yönlendireceğe benziyor. Şu anlık ise bu ekran türünün akıllı telefon dünyasında yerini sağlamlaştırma gayretinde olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: https://www.gizchina.com/2022/06/27/global-flexible-display-market-expects-strong-growth/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.