Ken Kutaragi Kimdir? PlayStation’ın Babası

Ken Kutaragi kimdir? Ken Kutaragi, üzerinde çalıştığı PlayStation’ı, Sony en başta sadece bir oyuncak diye nitelendirerek reddettiği sırada orada çalışan bir mühendisti. Sonradan Sony’nin kârının yüzde 60’ını oluşturan PlayStation, Kutaragi’nin de Sony Computer Entertainment başkanlığına ve kurumsal yönetim kurulu üyeliğine gelmesini sağladı.

Ken Kutaragi Kimdir? Erken Hayatı ve Eğitimi

Ken Kutaragi, Japonya’nın Tokyo kentinde doğdu. Orta halli bir ailede büyüyen Kutaragi hem dersleri çok iyi bir öğrenciydi hem de mekanik yeteneklerini keşfettiği bir fabrikada çalışıyordu. Sahip olduğu tamir etme arzusu elektronik merakıyla birleşince 1970’lerde Elektro-İletişim Üniversitesi’ne kaydoldu.

Ken Kutaragi Kimdir? Kariyeri

Kutaragi, mezun olduktan hemen sonra 1970’lerin ortalarına doğru Sony’de bir dijital araştırma laboratuvarında çalışmaya başladı. Sony’de mükemmel bir problem çözücü ve ileri görüşlü mühendis olarak görülen Kutaragi, başladığı birçok projeyi başarıyla tamamlayarak şirkette hızla ün kazandı. 1980’lerin sonuna doğru oyun alanına olan ilginin farkında varan Kutaragi, Nintendo ile Sony adına minik bir proje için anlaştı. Bu projenin yerini sonrasında birlikte bir oyun konsolu geliştirme fikri aldı. 

Kutaragi’nin Azmi ile PlayStation’ın Başarısı

Ken Kutaragi
Ken Kutaragi

1989 senesinde, Sony şirketi Kutaragi’nin önerdiği bir projede çalışmaya başladı. Proje, Nintendo ile birlikte üstün ses ve grafik özelliklerine sahip yeni nesil bir oyun konsolu ürünü geliştirmekti. Nintendo o sırada bilgisayar oyunlarına hükmediyordu ve Sony de bu konuda harekete geçmeye hevesliydi. 1991 senesinde Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Sony, dünyaya Nintendo ile birlikte üzerinde çalıştığı bir video oyun konsolunu tanıttı. Ancak Sony’nin bunu açıklamasından bir sonraki gün Nintendo, Philips ile ortaklık kurarak Sony ile anlaşmasını bozacağını açıkladı. 

Kutaragi bu projeye çok güveniyordu ve Sony’i tek başına devam etmeye ikna etti. Hatta söylenenlere göre Sony de projeyi iptal ederse, onları istifa etmekle tehdit etti. Böylece mühendis Kutaragi, Sony’nin tepesindeki insanları da yanına çekerek çalışmaya başladı. Yine de şirketteki herkes devam edilmesi gerektiğine inanmıyordu. Bir kesim bu projeye ayrılan vaktin ve paranın bir kayıp olduğunu düşünüyor ve Sony’nin oyun işine girmemesi gerektiğini savunuyordu. 

playstation
PlayStation

Kutaragi’nin Sony’nin yönetim kurulu ile yaptığı bir toplantıda tam olarak şunu söylediği belirtiliyor: ‘’ Arkanıza yaslanıp Nintendo’nun bize yaptığını kabul mu edeceksiniz?’’ Bunun üzerine şirket Kutaragi ve dokuz ekip üyesini Tokyo’da bulunan Sony Music’e taşıdı. Sony Music’in katılımı PlayStation’un başarısı için çok önemli bir adımdı. Çünkü müzik o zamanlar büyük bir iş alanıydı ve şirket bu alanla yetenekleri kendine çekebilirdi. Müzik disklerinin nasıl üretileceğini pazarlanacağını ve dağıtılacağını bilen Sony Music bunu oyun yaratmak için kullanmaya başladı. 

Dünya Devi PlayStation

Birkaç sene sonra şirketin üzerinde çalıştığı PlayStation isimli konsol ana halini almıştı ve bunun için bir lansman düzenlendi. Lansman inanılmaz bir başarıya ulaştı. Sadece o gün için üretilen 100.000 adet konsol anında satıldı. Sonrasında konsolun halka satışa açılmasının ilk 30 gününde 200.000 adet daha satıldı. Bundan bir sene sonra 1995 senesinde PlayStation Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtıldı. Bu tanıtımla birlikte tüm dünya artık PlayStation’ı biliyordu. Bir yıl içinde Amerika’da neredeyse iki milyon ve dünya çapında yedi milyondan fazla satış gerçekleştirildi. 2003 yılı sonunda ise şirket 100 milyon satışa ulaştı.

ken kutaragi kimdir
Ken Kutaragi

2000 yılında tanıtılan PlayStation 2 de benzer bir başarı elde etti. Kutaragi’nin ısrarı ve azmi olmasaydı şirket böyle bir yola girmeyecek ve bu başarıyı elde edemeyecekti. Bütün bunların üstüne Ken Kutaragi Sony Computer Entertainment’in başkanı ve CEO’su oldu. BusinessWeeki, Ken Kutaragi kimdir? sorusuna: ‘’ Sony’nin vazgeçilmez samurayı’’ lakabıyla cevap verdi. PlayStation, Kutaragi sayesinde, doğru teknolojinin doğru zaman ve fiyatla bir araya gelmesinin başarılı bir örneğiydi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.