Kameralı Drone Önerileri – 2021 Yılı

Drone, uzaktan kumandalar ve mobil cihazlarla kontrol edilebilen insansız hava araçlarıdır. Bu araçlar ilk olarak askeri amaçlarla üretildiler. Ancak dronelar zamanla daha erişilebilir oldular ve günümüzde hem askeri amaçla hem de hobi amacıyla kullanılabiliyorlar. Biz de bu listemizde hobi amaçlı drone kullananlar için en iyi kameralı drone önerilerini sıraladık.Drone Nedir?

İlk olarak askeri amaçlar için kullanılan dronelar günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlara şu örnekleri verebiliriz:

Kargo

Günümüzde dronelar lojistik sektöründe çok önemli bir rol oynamaktadır. Henüz ülkemizde çok yaygın olmasa da Avrupa ve Amerika’da birçok kargo şirketi insansız hava araçlarını kullanarak teslimat yapmaya başladılar.

Drone ile teslimat yapmak normal teslimat türüne göre biraz daha maliyetli olabilir. Fakat lojistik sektöründe hızlı teslimat yapmak çok önemlidir. Bu yüzden kargo şirketleri droneları kullanıyorlar.Hobi

Drone Nedir

Sürekli gelişen teknolojiyle birlikte drone maliyetleri azalmaya başladı. Bunun yanı sıra ilk insansız hava araçları çok büyük boyutlara sahipti. Bu da taşınmalarını zorlaştırıyordu.

Ancak günümüzde sırt çantalarına sığacak boyutta dronelar üretiliyor. Bu durum da insanların bu araçlara erişimini kolaylaştırıyor. Özellikle çok seyahat eden insanlar gezdikleri yerlerde daha net ve güzel görüntüler alabilmek için droneları kullanıyorlar.

Eğlence Sektörü

Dronelar belki de en çok eğlence sektörüne fayda sağlamıştır diyebiliriz. YouTube gibi dijital platformlarda video üretenlerin yanı sıra büyük yayıncı kuruluşlar da insansız hava araçlarından sıkça faydalanıyorlar.

Özellikle spor müsabakalarında dronelar çok fazla kullanılıyor. Bunun yanı sıra son zamanlarda dizi ve film çekimlerinde de bu araçların kullanımını sıkça görüyoruz.

En İyi Kameralı Drone Önerileri

Eğer sizin de insansız hava araçlarına ilginiz varsa ancak hangisini alacağınızı bilmiyorsanız her bütçeye uygun olarak hazırladığımız en iyi kameralı drone önerileri listemiz tam size göre!

Aden E58 Fly More Combo

Aden E58 Fly More Combo

Kameralı drone önerileri listemizdeki ilk ürün Aden E58 Fly More Combo. Bu model, hiçbir drone tecrübesi olmayanlar için çok ideal.

Aden E58, oldukça hafif bir tasarıma sahip. Böylelikle seyahatlerde veya günlük kullanım için yanınızda taşıması kolay bir ürün. Tasarımı dışında E58’in özellikleri ilk defa drone tecrübesi yaşayanları memnun edecek kolaylıkta.

Kumandası bulunan drone telefonla da kontrol edilebiliyor. Hatta telefonunuzla E58 için parmağınızı kullanarak rota çizebiliyorsunuz. Bunun dışında drone, başlangıç seviyesi için uygun bir kameraya sahip. Fakat fotoğraf ve videolarının yüksek çözünürlükte olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Aden E58’de 500 mAh batarya bulunuyor. Bu da 10-20 dakika arasında bir kullanım ömrü sunuyor. Bunun dışında drone, 110 metre mesafeye kadar kullanılabiliyor.

Havada asılı kalma, otomatik iniş, takla atabilme gibi özellikleri bulunan Aden E58, ilk defa drone alacaklar için en ideal modellerinden birisi. Aden E58, ülkemizde 375-500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

DJI Ryze Tech Tello

Dji Tello Ryze Tech Tello

Listemizin ikinci sırasında ünlü drone markası DJI tarafından üretilen Tech Tello bulunuyor. Tech Tello, giriş seviyesinde bir drone arayanlar için oldukça ideal.

DJI bu modelde 1.100 mAh batarya kullanmayı tercih ediyor. Bu batarya da 15-25 dakika arası bir kullanım süresi sunuyor.

Bunun yanı sıra Tech Tello ile Aden E58’e göre daha net görüntüler kaydedebilirsiniz. Çünkü bu modelde 5 MP bir kamera bulunuyor. Bu da giriş seviyesindeki bir model için gayet yeterli diyebiliriz. Dijital görüntü sabitleme özelliği bulunan kameranın video ve fotoğraf performansı sizi memnun edecektir.

Tech Tello, programlanabilme özelliği ile çocuklar için eğitici olabilir. Başlangıç seviyesinde kodlama öğrenenler, Tech Tello ile hem pratik yapabilirler hem de eğlenebilirler. Bunun dışında bu modelin en ilgi çekici özelliklerinden birisi de VR gözlük desteği sunuyor olması.

DJI Tello Ryze Tech Tello, ülkemizde 990-1.250 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Aden E58 Pro

Aden E58 Pro

Aden, uygun fiyata kaliteli çekimler yapmak isteyenler için E58 Pro modelini geliştirdi. E58 Pro, E58’e göre kamera ve batarya konusunda oldukça gelişmiş düzeyde.

Aden bu modelde 1.200 mAh batarya kullanmayı tercih ediyor. Bu batarya ile 20-25 dakika kullanım süresine ulaşabiliyorsunuz.

Kamera kısmına bakacak olursak cihaz fiyatına göre sizi tatmin edecektir diyebiliriz. E58 Pro ile 4K videolar çekebiliyorsunuz. Ancak kamerada optik yakınlaştırma özelliği bulunmuyor. Bu da bazı çekim açılarında kameranın performansını düşürüyor.

Drone, rota takibi, havada asılı kalma, otomatik uçuş gibi özelliklere sahip. Fakat Aden, E58 Pro modelini de olumsuz hava şartlarına karşın geliştirmemiş diyebiliriz. Çünkü E58 Pro rüzgarlı havalarda iyi bir performans gösteremiyor.

Bazı eksikleri bulunmasına rağmen E58 Pro fiyatına göre iyi bir performans gösteriyor diyebiliriz. Aden E58 Pro, ülkemizde 1.300-1.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

DJI Mavic Mini

DJI Mavic Mini Drone

En iyi kameralı drone önerileri listemize yine bir DJI modeliyle devam ediyoruz. Orta düzey kullanıcılar için geliştirilen Mavic Mini, özellikleriyle fiyatının hakkını veriyor.

Drone 2.400 mAh bataryaya sahip. Bu da ürünü 30-40 dakika kullanabilmenizi sağlıyor.

Bataryası ile fiyatının üzerinde bir performans gösteren Mavic Mini, kamerasıyla da kullanıcılarını memnun ediyor. 12 MP kameraya sahip olan Mavic Mini, 4000×3000 çözünürlükte fotoğraflar çekebiliyor.

Bunun dışında cihaz, anlık fotoğraf aktarımı özelliğine de sahip. Cihazın video performansı fotoğraf performansına kadar başarılı değil. Fakat yine de orta düzey kullanıcılar için yeterli bir video performansı bulunuyor. Mavic Mini ile 2K çözünürlükte videolar çekebiliyorsunuz.

Orta düzey drone modellerinin çoğunda engelden kaçma özelliği bulunmuyor. Fakat Mavic Mini bazı basit engellerden kaçabiliyor. Bunun dışında drone havada asılı kalma, dairesel uçuş, helezon uçuş gibi özelliklere de sahip.DJI Mavic Mini, ülkemizde 3.000-4.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Fimi X8 SE

Fimi X8 SE

Fimi X8 SE, kamerasıyla ve özellikleriyle ülkemizde satılan en iyi orta düzey drone araçlarından birisidir.

Drone 4.500 mAh bataryaya sahip. Bu batarya yaklaşık 40-50 dakika kullanım süresi sunmaktadır. Bunun dışında bataryanın şarj olma süresi ise 180-190 dakikayı bulmaktadır.

Fimi X8 SE, 12 MP bir kameraya sahip. Bu kamera sayesinde 4K videolar çekebiliyorsunuz. Bunun dışında kamerada HDR, panorama, dairesel çekim modu gibi özellikler bulunuyor. Bu özellikler sayesinde etkileyici fotoğraflar ve videolar kaydetmek mümkün.

Drone 765 gram ağırlığında. Türkiye’de 500 gram ve üzeri insansız hava araçlarının kullanımı için Sivil Havacılık’tan izin alınması gerekiyor. Bu drone da kanun kapsamında izin gerektiren bir model.

Fimi X8 SE, ülkemizde 4.500-6.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır. Birçok özelliği bulunan drone, fiyatını kesinlikle hak ediyor.

DJI Mavic 2 Zoom

DJI Mavic 2 Zoom

DJI bir başka modeliyle yine listemize girmeyi başardı. Mavic 2 Zoom, üst düzey drone kullanıcıları için en ideal drone modellerinden birisi.

Drone, üst düzey kullanımlar için uygun olarak geçiyor. Ancak Mavic 2 Zoom, acemi kullanıcı özelliğine sahip. Bu sayede acemi kullanıcılar da bu modeli kullanabilirler.

Ancak drone konusunda deneyiminiz yoksa uçuş sırasında zorlanabilirsiniz. Bu durum da aracınızın hasar görmesine yol açabilir. Bu yüzden bizim tavsiyemiz öncelikle daha basit araçlar ile tecrübe kazanmanız yönünde.

Mavic 2 Zoom, 3.850 mAh bataryaya sahip. Bu batarya ile aracınızı 35-45 dakika kullanabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bataryanın tam şarj süresi ise 90-100 dakikayı buluyor.

Drone, kamera konusunda oldukça iddialı diyebiliriz. 12 MP kamerası bulunan Mavic 2 Zoom ile 4000×3000 çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Bunun dışında drone ile 4K video kayıt edebiliyorsunuz.

Kameranın zaman aralıklı çekim, yavaş çekim, düşme efekti gibi özellikleri bulunuyor. Bu özellikler drone ile muhteşem görüntüler yakalayabilmenizi sağlıyor.

Bu aracı kullanabilmeniz için de Sivil Havacılık’tan izin almanız gerekiyor. Çünkü Mavic 2 Zoom’un 905 gram ağırlığı bulunuyor.

DJI Mavic 2 Zoom, ülkemizde 12.000-14.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Autel EVO 2

Autel EVO II

En iyi kameralı drone önerisi listemizin son sırasında Autel EVO 2 bulunuyor. Profesyonel drone kategorisinde bulunan EVO 2, 8K çekim yapmak isteyenler için en iyi drone modellerinin başında geliyor.

Öncelikle EVO 2’nin profesyonellere uygun olduğunu belirtmemizde fayda var. Bu nedenle drone tecrübeniz yoksa öncelikle listemizin ilk sıralarında bulunan drone modellerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

EVO 2, diğer drone modellerine göre biraz daha ağır. Cihazın 1150 gram ağırlığı bulunuyor. Bunun için EVO 2’yi kullanmadan önce Sivil Havacılık’tan izin almanız gerekiyor.

EVO 2’de 7.100 mAh batarya mevcut. Bu batarya sayesinde insansız hava aracınızı 40-50 dakika kullanabiliyorsunuz. Ayrıca güçlü bir bataryası bulunan EVO 2, 90-100 dakika aralığında tamamen şarj oluyor.

Aute, EVO 2’de kamerayı ön plana çıkartmak istiyor. Bu yüzden de EVO 2’de 48 MP bir kamera bulunuyor. HDR, seri çekim, uzun pozlama gibi özellikleri bulunan kamera 8000×6000 çözünürlüğüne kadar fotoğraf çekiyor. Bunun dışında EVO 2 ile 8K videolar da çekebiliyorsunuz.

Özellikleri ile kendisine hayran bırakan Autel EVO 2, ülkemizde 15.000-18.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.Sizler için hazırladığımız en iyi kameralı drone önerileri listemiz burada sona eriyor. Sizler de kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz drone modellerini aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, teknoloji ile ilgili araştırmalar yapmayı seven, oyun ve spor tutkunu bir uluslararası girişimcilik öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.