Kameralı Drone Önerileri – 2023

Drone, uzaktan kumandalar ve mobil cihazlarla kontrol edilebilen insansız hava araçlarıdır. Bu araçlar ilk olarak askeri amaçlarla üretildiler. Ancak dronelar zamanla daha erişilebilir oldular ve günümüzde hem askeri amaçla hem de hobi amacıyla kullanılabiliyorlar. Biz de bu listemizde hobi amaçlı drone kullananlar için en iyi kameralı drone önerilerini sıraladık.

Drone Nedir?

İlk olarak askeri amaçlar için kullanılan dronelar günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlara şu örnekleri verebiliriz:

Kargo

Günümüzde dronelar lojistik sektöründe çok önemli bir rol oynamaktadır. Henüz ülkemizde çok yaygın olmasa da Avrupa ve Amerika’da birçok kargo şirketi insansız hava araçlarını kullanarak teslimat yapmaya başladılar. Drone ile teslimat yapmak normal teslimat türüne göre biraz daha maliyetli olabilir. Fakat lojistik sektöründe hızlı teslimat yapmak çok önemlidir. Bu yüzden kargo şirketleri droneları kullanıyorlar.

Hobi

Drone Nedir ve Ne için Kullanılır

Sürekli gelişen teknolojiyle birlikte drone maliyetleri azalmaya başladı. Bunun yanı sıra ilk insansız hava araçları çok büyük boyutlara sahipti. Bu da taşınmalarını zorlaştırıyordu. Ancak günümüzde sırt çantalarına sığacak boyutta dronelar üretiliyor. Bu durum da insanların bu araçlara erişimini kolaylaştırıyor. Özellikle çok seyahat eden insanlar gezdikleri yerlerde daha net ve güzel görüntüler alabilmek için droneları kullanıyorlar.

Eğlence Sektörü

Dronelar belki de en çok eğlence sektörüne fayda sağlamıştır diyebiliriz. YouTube gibi dijital platformlarda video üretenlerin yanı sıra büyük yayıncı kuruluşlar da insansız hava araçlarından sıkça faydalanıyorlar. Özellikle spor müsabakalarında dronelar çok fazla kullanılıyor. Bunun yanı sıra son zamanlarda dizi ve film çekimlerinde de bu araçların kullanımını sıkça görüyoruz.

En İyi Kameralı Drone Önerileri

Eğer sizin de insansız hava araçlarına ilginiz varsa ancak hangisini alacağınızı bilmiyorsanız her bütçeye uygun olarak hazırladığımız en iyi kameralı drone önerileri listemiz tam size göre!

Aden E58 Fly More Combo

Aden E58 Fly More Combo

Kameralı drone önerileri listemizdeki ilk ürün Aden E58 Fly More Combo. Bu model, hiçbir drone tecrübesi olmayanlar için çok ideal. Aden E58, oldukça hafif bir tasarıma sahip. Böylelikle seyahatlerde veya günlük kullanım için yanınızda taşıması kolay bir ürün. Tasarımı dışında E58’in özellikleri ilk defa drone tecrübesi yaşayanları memnun edecek kolaylıkta.

Kumandası bulunan drone telefonla da kontrol edilebiliyor. Hatta telefonunuzla E58 için parmağınızı kullanarak rota çizebiliyorsunuz. Bunun dışında drone, başlangıç seviyesi için uygun bir kameraya sahip. Fakat fotoğraf ve videolarının yüksek çözünürlükte olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Aden E58’de 500 mAh batarya bulunuyor. Bu da 10-20 dakika arasında bir kullanım ömrü sunuyor. Bunun dışında drone, 110 metre mesafeye kadar kullanılabiliyor. Havada asılı kalma, otomatik iniş, takla atabilme gibi özellikleri bulunan Aden E58, ilk defa drone alacaklar için en ideal modellerinden birisi. Aden E58, ülkemizde 850-1200 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

DJI Ryze Tech Tello

Dji Tello Ryze Tech Tello

Listemizin ikinci sırasında ünlü drone markası DJI tarafından üretilen Tech Tello bulunuyor. Tech Tello, giriş seviyesinde bir drone arayanlar için oldukça ideal. DJI bu modelde 1.100 mAh batarya kullanmayı tercih ediyor. Bu batarya da 15-25 dakika arası bir kullanım süresi sunuyor.

Bunun yanı sıra Tech Tello ile Aden E58’e göre daha net görüntüler kaydedebilirsiniz. Çünkü bu modelde 5 MP bir kamera bulunuyor. Bu da giriş seviyesindeki bir model için gayet yeterli diyebiliriz. Dijital görüntü sabitleme özelliği bulunan kameranın video ve fotoğraf performansı sizi memnun edecektir.

Tech Tello, programlanabilme özelliği ile çocuklar için eğitici olabilir. Başlangıç seviyesinde kodlama öğrenenler, Tech Tello ile hem pratik yapabilirler hem de eğlenebilirler. Bunun dışında bu modelin en ilgi çekici özelliklerinden birisi de VR gözlük desteği sunuyor olması. DJI Tello Ryze Tech Tello, ülkemizde 3.700-4.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Aden E58 Pro

Aden E58 Pro

Aden, uygun fiyata kaliteli çekimler yapmak isteyenler için E58 Pro modelini geliştirdi. E58 Pro, E58’e göre kamera ve batarya konusunda oldukça gelişmiş düzeyde. Aden bu modelde 1.200 mAh batarya kullanmayı tercih ediyor. Bu batarya ile 20-25 dakika kullanım süresine ulaşabiliyorsunuz.

Kamera kısmına bakacak olursak cihaz fiyatına göre sizi tatmin edecektir diyebiliriz. E58 Pro ile 4K videolar çekebiliyorsunuz. Ancak kamerada optik yakınlaştırma özelliği bulunmuyor. Bu da bazı çekim açılarında kameranın performansını düşürüyor.

Drone, rota takibi, havada asılı kalma, otomatik uçuş gibi özelliklere sahip. Fakat Aden, E58 Pro modelini de olumsuz hava şartlarına karşın geliştirmemiş diyebiliriz. Çünkü E58 Pro rüzgarlı havalarda iyi bir performans gösteremiyor. Bazı eksikleri bulunmasına rağmen E58 Pro fiyatına göre iyi bir performans gösteriyor diyebiliriz. Aden E58 Pro, ülkemizde 4.600-5.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Corby Anka CX018

Corby Anka CX018

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi kameralı drone önerileri listemize bir başka giriş seviyesi drone modellerinden olan Corby Anka CX018 ile devam ediyoruz. Yaratıcı drone tasarımlarıyla dikkat çeken Corby, genellikle giriş seviyesi drone modelleriyle ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda Corby Anka CX018, 1.300 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip. Bu batarya, Anka CX018 için yaklaşık 20 dakikalık bir çalışma süresi sağlıyor. Bunun yanı sıra bataryanın yaklaşık şarj süresi ise 4 saat olarak belirtiliyor.

Corby Anka CX018, 2.7K çözünürlüğünde videolar çekmektedir. Bunun yanı sıra bu drone modelinin kamerası ile 25 FPS kare hızında videolar elde edebilirsiniz. Fotoğraf çekebilme özelliğine de sahip olan drone, 1920×1080 çözünürlüğünde fotoğraflar çekmektedir.

Her ne kadar giriş seviyesi modellerinden olsa da Corby Anka CX018, gayet yeterli düzeyde özelliklere sahip diyebiliriz. Bu modelin en dikkat çeken özelliği, akıllı eve dönüş özelliği olmaktadır. Bunun yanı sıra Corby, bu modelde rota takibi, otomatik iniş gibi çeşitli özelliklere de yer verdi. Üstelik giriş seviyesinde olduğu için bu drone modelini kullanmak için herhangi bir sertifikaya sahip olmanıza da gerek yok. Corby Anka CX018, Türkiye’de 2.600 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Aden FX 67 4K Fly More Combo

Aden FX 67 4K Fly More Combo

Aden, bir başka drone modeliyle daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Listemizin bu kısmına kadar yer vermiş olduğumuz Aden ürünleri, daha çok giriş ve orta segmente hitap eden drone modelleriydi. Aden FX 67 4K Fly More Combo ise biraz daha profesyonel drone kullanıcılarına hitap etmektedir. 2.050 mAh kapasitesinde bir bataryaya sahip olan drone, güçlü bataryası sayesinde yaklaşık olarak 20 dakikalık bir kullanım sağlamaktadır.

Aden FX 67 4K Fly More Combo, kamera performansıyla kullanıcılarını fazlasıyla memnun eden bir drone modelidir. Çünkü bu modelde 4K çözünürlüğünde videolar çekebilen bir kamera mevcut. Bunun yanı sıra bu kamera, 20 FPS kare hızında videolar çekilmesine olanak sağlıyor. Fotoğraf çekebilme özelliğine de sahip olan drone, 4190×2160 çözünürlüğünde fotoğraflar çekebilmektedir.

Drone’un kontrol mesafesi, 1500 metre olarak belirtilmektedir. Bunun yanı sıra drone, 50 km/s hız değerine kadar ulaşabilmektedir. Böylece Aden FX 67 4K Fly More Combo, profesyonel drone kullanıcılarının diledikleri yerde diledikleri görselleri ve videoları çekebilmesine olanak sağlamaktadır. Aden FX 67 4K Fly More Combo, Türkiye’de 8.150 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Autel EVO 2

Autel EVO II

En iyi kameralı drone önerisi listemizde sırada Autel EVO 2 bulunuyor. Profesyonel drone kategorisinde bulunan EVO 2, 8K çekim yapmak isteyenler için en iyi drone modellerinin başında geliyor. Öncelikle EVO 2’nin profesyonellere uygun olduğunu belirtmemizde fayda var. Bu nedenle drone tecrübeniz yoksa öncelikle listemizin ilk sıralarında bulunan drone modellerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

EVO 2, diğer drone modellerine göre biraz daha ağır. Cihazın 1150 gram ağırlığı bulunuyor. Bunun için EVO 2’yi kullanmadan önce Sivil Havacılık’tan izin almanız gerekiyor. EVO 2’de 7.100 mAh batarya mevcut. Bu batarya sayesinde insansız hava aracınızı 40-50 dakika kullanabiliyorsunuz. Ayrıca güçlü bir bataryası bulunan EVO 2, 90-100 dakika aralığında tamamen şarj oluyor.

Aute, EVO 2’de kamerayı ön plana çıkartmak istiyor. Bu yüzden de EVO 2’de 48 MP bir kamera bulunuyor. HDR, seri çekim, uzun pozlama gibi özellikleri bulunan kamera 8000×6000 çözünürlüğüne kadar fotoğraf çekiyor. Bunun dışında EVO 2 ile 8K videolar da çekebiliyorsunuz. Özellikleri ile kendisine hayran bırakan Autel EVO 2, ülkemizde 20.000-23.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

DJI Mini 3 Pro (DJI RC)

Kameralı Drone - DJI Mini 3 Pro (DJI RC)

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi kameralı drone modelleri listemizin son sırasında DJI Mini 3 Pro (DJI RC) yer alıyor. Bu modelin iki tane seçeneği mevcut. Bizler, kontrolü daha başarılı olduğu için listemizde DJI Mini 3 Pro (DJI RC) sürümüne yer verdik. 2.453 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip olan drone, bu bataryayla 35 dakikalık bir kullanım süresi sağlıyor. Bunun yanı sıra drone, yaklaşık olarak 1 saatte tamamen şarj edilebilmektedir.

18.000 metre kullanım mesafesi sağlayan DJI Mini 3 Pro (DJI RC), 57 km/s hız değerine ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra bu modelde 48 MP çözünürlüğünde bir kamera mevcut. Bu kamera, 60 FPS kare hızında 4K videoların çekilebilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca bu kamera ile 8064×6048 çözünürlüğünde fotoğraflar da çekmek mümkündür.

Rüzgar direnci, otomatik kalkış ve iniş gibi özelliklere sahip olan drone, profesyonel drone kullanıcılarına hitap etmektedir. Her ne kadar drone, kolay kullanılabilir bir şekilde tasarlansa da sağladığı özellikler genel olarak üst düzey drone kullanıcılarını hedef almaktadır. Bu özellikler, tabii ki drone’un fiyatına da yansıyor. DJI Mini 3 Pro (DJI RC), 23.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Genel Değerlendirme

Drone teknolojisi, uzun süredir insan yaşamında yer alıyor. İnsanlar, bu teknolojiden ilk etapta çoğunlukla askeri alanda kullanmayı tercih ettiler. Daha sonra gelişen teknolojiyle birlikte drone modelleri çeşitlenmeye başladı. Bu durum da bu teknolojinin kullanım alanlarını da genişletti.

İlk etapta maliyetinden dolayı sadece askeri alanda kullanılan drone modelleri, daha sonra kargo ve yayıncılık alanlarında da kullanılmaya başlandı. Kargo şirketleri, hem hızlı hem de kolay bir teslimat imkanı sunan drone’ları bazı bölgelerde kullanmaya başladılar.

Bunun yanı sıra kameralı drone modellerinin sahip oldukları çekim imkanları, yayıncılık sektöründeki insanları etkilemeyi başardılar. Böylece drone’lar, dizi ve film çekimi gibi alanlarda da kullanılmaya başlandılar. Günümüzde insanlar, bu teknolojiyi iş hayatlarının yanı sıra hobi olarak da kullanıyorlar.

Örneğin fotoğrafçılık alanına ilgisi olan kişiler, profesyonel çekimler yapabilmek adına drone’lardan faydalanmayı tercih ediyorlar. Kullanım alanları genişledikçe drone modellerinin kalitesi de artmaya başladı. Öyle ki günümüzde amatör çekimden profesyonel çekime kadar imkan sağlayan çok çeşitli kameralı drone modelleri mevcut.

Bu çeşitlilik tabii ki fiyat kısmında da kendisini gösteriyor. Hobi amacıyla drone kullanmayı tercih eden kişiler için uygun fiyatlı drone modelleri bulunduğu gibi bu teknolojiyi profesyonel alanda kullanan kişiler için üst düzey fiyatlara satılan profesyonel drone modelleri de mevcut.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi kameralı drone önerili listemiz burada sona eriyor. Bu yazımızda temel olarak drone teknolojisinin hangi alanlarda kullanıldığından bahsettik. Daha sonra çeşitli kullanım alanlarına hitap eden kameralı drone modelleri önerilerinde bulunduk. Böylece ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun olan drone modelini kolaylıkla tespit edebiliriniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.