John McAfee Kaldığı Hapishanede Ölü Bulundu!

İspanya’da hapishanede yatan İngiltere doğumlu ünlü virüs yazılımcısı John McAfee ölü bulundu! Ünlü yazılımcının ölümünün ardında intihar şüphesi var.

Antivirüs yazılımı firması McAfee Associates’in 75 yaşındaki kurucusu, Barselona yakınlarındaki hapishane hücresinde ölü bulundu. Katalan Adalet Bakanlığı, hapishane gözetleme görevlileri ve sağlık çalışanlarının müdahalede bulunduğunu ancak hayatını kurtaramadıklarını söyledi.

İntihar Şüphesi Söz Konusu!

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İspanyol yetkililer intihar sonucu ölüm olabileceğine dikkat çektiler. Haberin kamuoyuna açıklanmasından saatler önce, İspanya’nın Audiencia Nacional mahkemesi, vergi kaçakçılığı iddiasıyla iadesini kabul etmişti.

John McAfee’nin ABD’de yargılanması durumunda 30 yıla kadar hapis cezası alması gündemdeydi. Bu nedenle intihar ettiği şüpheler arasında.

John McAfee, Haziran ayında yapılan iade duruşmasında kendisine yöneltilen suçlamaların siyasi maksatlı olduğunu söylemişti. İspanyol savcı Carlos Bautista, McAfee’yi bir vergi kaçakçısı olarak nitelendirmişti. Ayrıca suçlamaların politik motivasyonlarla yapıldığı iddiasını reddetmişti.

McAfee, geçtiğimiz ekim ayında Türkiye’ye uçmaya hazırlanırken Barselona’nın El Prat havaalanında Amerikalı yetkililer tarafından çıkarılan uluslararası tutuklama emri üzerine gözaltına alındı. O zamandan beri, Sant Esteve Sesrovires’deki Brians 2 hapishanesinde gözaltında tutuluyordu.

Kripto Para Borsalarında Adı Geçiyor

Geçtiğimiz aylarda John McAfee ve koruması Jimmy Gale Watson Jr, McAfee’nin Twitter hesabından kripto paraların fiyatlarını yükseltme amacıyla çağrılar yapmakla suçlandılar.

İddialara göre McAfee ve koruması Twitter’dan Tweet atmadan önce düşük fiyattan “coin” aldılar. Daha sonrasında piyasayı yüklseltmeye yönelik Tweet attılar. Bu Tweet’ten sonra da ellerindeki kripto paraları sattılar.

Bu satış sonrasında da 2 milyon dolar kazanç sağladılar. Bu nedenle de haklarında suçlamalar çok gecikmedi.

Olaydan kısa bir süre sonra koruması Jimmy Gale Watson Jr Teksas’ta yakalandı. Çıkarıldığı mahkemede yargılanan Watson’ın avukatı müvekkilinin madalyalı gazi ve eski bir deniz komandosu olduğunu, kendi canını halkı için tehlikeye attığını ve aynı halkı bu şekilde dolandırmayacağını ileri sürdü.

John McAfee ve koruması Jimmy Gale Watson Jr’ın kripto para girişimlerinden, girişimlerinin reklamını yapmak için 11 milyon dolar gibi bir ödeme aldıkları iddia ediliyor.

Bu ödemelerin de girişimlerdeki yatırımcılara bildirilmediği belirtiliyor. Hükumet temsilcileri konunun detaylı bir şekilde araştırılmasını da istemişti.

Ölü bulunan John McAfee arkasından birçok soru işareti bıraktı. Önümüzdeki günlerde bu sorulara gelecek cevapları da görmemiz mümkün. Ancak şimdilik ölümünün arkasındaki ana sebebin intihar olduğu tahmin ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!