Jerry Sanders Kimdir?

Bilgisayar devrimi, elektrik anahtarları ve beraberinde gelen vakum tüpleri ile başlamıştır. Sonrasında vakum tüplerinin yerini ise transistörler almıştır. Bir sonraki aşama, elektrik mühendisi olan Robert Noyce ve Gordon Moore tarafından California’da yer alan Fairchild Semiconductor şirketinin kurulması oldu diyebiliriz. Bu şirket bugün Silikon Vadisi olan teknolojinin dünya merkezi olan bölgenin başlangıcı olarak bilinmektedir. Intel’i birincil rakibi olarak gören mikroçip üretici şirketlerden biri de Advanced Micro Devices (AMD) olarak yer almaktadır. Advanced Micro Devices şirketinin kurucusu ise Jerry Sanders’dır. Peki Jerry Sanders kimdir?

Sanders, Advanced Micro Devices’ın kurucu ortağıdır. AMD, bir Silikon Vadisi girişimidir. Sanders, 2002 yılında emekli olana kadar AMD şirketinde 33 yıl başkan ve CEO olarak görev yapmıştır. 1969 yılında aralarında başkan olarak yer alan Sanders ve bir grup mühendis tarafından kurulan AMD şirketi, geliştirilmiş mikro cihazlar üretmektedir. AMD, işlemci teknolojilerinden oluşan geniş bir portföy sunmaktadır.

Amerikan başarılı bir iş insanı olan Jerry Sanders kimdir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bizler de bu içeriğimizde Jerry Sanders’ın ve AMD’nin hikayesine değineceğiz. Aynı zamanda Advanced Micro Devices nedir bunu açıklayacağız. Peki AMD nasıl kuruldu? Eğer Jerry Sanders ve Advanced Micro Devices’ın (AMD) hikayesini merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Jerry Sanders Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Jerry Sanders Kimdir?

Walter Jeremiah Sanders III, Amerikalı iş insanıdır. Bilgisayar işlemcileri konusunda dünyanın en büyük üreticileri arasında yer alan Advanced Micro Devices’ın (AMD) kurucu ortağıdır. Aynı zamanda şirkette uzun bir sürede CEO’su olarak görev yapmıştır ancak 2002 yılında bu görevinden ayrılmıştır. Peki AMD’nin kurucu ortağı olan Jerry Sanders bunlar dışında kimdir? Sanders’ın kariyer hayatı nasıl başladı? Advanced Micro Devices nasıl kuruldu? Gelin bu soruların cevaplarına yakından bakalım.

Walter Jeremiah Sanders III, 12 Eylül 1936 doğumludur. Sanders, büyükannesi ve büyükbabası tarafından büyütülmüştür. Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago’nun güney yakasında yaşamıştır. Şimdilerde 86 yaşında olan Sandes, iki evlilik yapmıştır. Ayrıca Jerry Sanders, dört çocuk babasıdır. İlk evliliğinden üç, ikinci evliliğinden ise bir çocuğu vardır. İkinci evliliğini 1990 yılında yapan Sanders, Tawny Sanders ile evlidir.

Üniversite döneminde Pullman demiryolu aracı şirketinden bir akademik burs almıştır. Bu burs sayesinde Urbana Champaign’de yer alan University of Illinois’de okumuştur. Lisansını ise 1958 yılında Elektrik Mühendisliği bölümünden almıştır.

Jerry Sanders

Jerry Sanders’ın 1969 yılında kurduğu başarılı şirket AMD ile beraberinde gelen bazı ödülleri mevcut. Bu ödüllerden biri 1991 yılında endüstri liderliği ile ödüllendirdiği Semiconductor Industry Association’da (SIA) Robert N. Noyce Ödülü’dür. Ayrıca Sanders 2001 yılında American Electronics Association’da başarı madalyası almıştır. Peki tüm bu ödülleri almaya hak kazanan Jerry Sanders’ın kariyeri nasıl başladı?

Sanders’ın Kariyeri

Sanders’ın kariyerinin en önemli parçası hepimizin tahmin edeceği gibi kurucusu olduğu AMD şirketidir. Ancak AMD şirketini kurmadan önce de kariyerini oluşturan bazı iş alanları ve şirketler de var. Jerry Sanders, 1958 yılında University of Illinois’den mezun olduktan hemen sonra kariyerine ilk adımı atmıştır. İlk olarak Douglas Aircraft Company’de görev almıştır. Daha sonra ise Motorala ve Fairchild Semiconductor’da görev almıştır.

1968 yılında Motorala’nın o dönem başkan yardımcısı olan Lester Hogan ve ekibi ile birlikte Fairchild’e geçince bir takım sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Bunun nedeni ise Hogan ve ekibinin muhafazakar bir tarafta yer almasıdır. Bu yüzden Hogan ve ekibi, Jerry Sanders gibi kişilerin çalışma tarzlarını gösterişli bulduğu için uygunsuz olduklarını düşündüler.

Ancak 1969 yılında Hogan ve ekibiyle anlaşamayan Fairchild’de yer alan bir grup mühendis, kendi şirketlerini kurmaya karar vermiştir. Jerry Sanders’ın da bu gruba dahil olması ile birlikte Advanced Micro Devices’in hikayesi başlamıştır. Bu kurulan şirkette Jerry Sanders, 1969 yılından 2002 yılına kadar sürdüğü başkanlık ve CEO görevinde bulunmuştur.

Jerry Sanders

2000 yılında Jerry Sanders, başkanlık görevinden ayrılmıştır. Başkanlık görevini ise Motorala’nın birim başkanlarından olan Hector Ruiz’e devretmiştir. Ayrıca 2002 yılında 65 yaşlarında olan Sanders için CEO’luk görevine de ara verme zamanı gelmiştir. Bu nedenle Sanders, CEO’luk görevini de Ruiz’e devretmiştir. Böylece Jerry Sanders, tüm görevlerden emekli olmuştur. Sanders, 33 yıllık süre boyunca AMD şirketine güçlü bir satış ve pazarlama desteği sağlamıştır.

Böylece güçlü bir pazarlamaya sahip olan AMD, her ne kadar teknoloji ve üretim alanında rakiplerinin arka planında kalmış gibi gözükse de başarılı olmuştur. Ayrıca Sanders’ın iş kültürünün yansıtıldığı AMD şirketinde satış odaklı büyüme hedefleri ile örtüşen çalışanlar ile çalışılmıştır. Aynı zamanda şirketi zor süreçlerde de yönlendirmeyi ihmal etmemiştir. Özellikle 1974 yılında yaşanan durgunluk dönemi ve diğer birçok zamanlarda çalışanları işten çıkarmayı reddederek hareket etmiştir.

AMD’nin Hikayesi

1969 yılında Fairchild’da yer alan bir grup mühendis, Advanced Micro Devices adlı yeni bir şirket kurmaya karar vermiştir. Bu grup, tam olarak yedi kişiden oluşmaktadır. Ancak bu grubun farklı bir isteği daha vardı. Bu istek ise Jerry Sanders’ın da bu şirkete dahil olması olmuştur. Jerry Sanders’dan ise beklenen bir cevap gelmiştir. Sanders şirkete dahil olmayı kabul etti. Ancak Sanders, bu teklifi sadece başkan olarak görev alırsa kabul edeceğini belirtti. Bu şart her ne kadar grup üzerinde bir takım anlaşmazlıklara sebep olsa da kabul edilmiştir. Böylece Jerry Sanders’ın başkanlığında yeni bir şirket kuruldu.

AMD’nin hikayesi diğer pek çok teknoloji şirketinde olduğu gibi oldukça çalkantılıdır. Çünkü AMD’nin yolculuğunda büyük bir kırılma noktaları da mevcut. Bu kırılma noktalarından biri de 1982 yılında IBM ve Intel arasında gerçekleşen işlemci tedariki anlaşmasıdır. Böylelikle AMD şirketi de Intel ile iletişime geçerek bu işlemcilerin lisans haklarını almayı başarmıştır. Bu sayede o dönemden günümüze kadar Intel ve AMD işlemci dünyasının iki büyük şirketi olarak yer almaktadırlar.

Jerry Sanders

2000’li yıllarda Jerry Sanders, emekli olduktan sonra yerine Hector Ruiz’i görevlendirmiştir. AMD şirketine hem başkan hem de CEO olarak gelen Hector Ruiz, liderliği ile oldukça övgü toplamıştır. Ruiz Sanders’ın varisliğinde günlük operasyonların sorumluluğunu üstlenmiştir.

Aynı zamanda operasyonel performansı ve verimliliği geliştirebilmek adına çeşitli girişimlerde bulunmuştur. Bunun yanı sıra Sanders’ın önemsediği AMD kültürünü tanımlayan müşteri ve çalışan odaklı değerleri paylaşmıştır. Böylece bu değerleri somutlaştıran seçkin bir lider olarak yer almıştır. Günümüzde şirkette CEO olarak görev yapan isim ise Lisa Su’dur.

Advanced Micro Devices (AMD) Nedir?

Advanced Micro Devices (AMD), 1 Mayıs 1969 yılında Fairchild Semiconductor’dan ayrılan içlerinde Jerry Sanders’ın da yer aldığı bir grup mühendis tarafından kurulmuştur. Şirketin 33 yıl boyunca başkanı ve CEO’su Jerry Sanders olmuştur. Şu an ki CEO’su ise Lisa Su’dur. Şirketin merkezi, Sunnyvale Kaliforniya’dadır. AMD ürünleri, işlemci teknolojileri olarak bilinmektedir. Şirket, dünyanın en büyük bilgisayar işlemcisi üreticileri arasında yer almaktadır. Mikroçip üreten bir şirkettir.

Advanced Micro Devices, geliştirilmiş mikro cihazlar anlamına gelir. ABD Askeri Standardına uygun kalite kontrol sözü vardır. Şirket, Advanced Micro Devices (AMD) olarak ürettiği işlemci, grafik çipleri ve bellek üretimi ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. Ancak başlangıçta şirket, yalnızca işlemci çipi üretilmiştir. Şirketin ilk ürünü Am9300 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Advanced Micro Devices (AMD) Nedir?

1997 yılında piyasaya sürülen K7 seri ‘Athlon’ işlemcileri büyük başarılar elde etmiştir. AMD, Intel ile rekabet içinde olduğundan grafik kartı alanında büyümek hedefleri arasındadır. Bu nedenle 2006 yılında AMD, 1985 yılında Array Technology Inc. olarak kurulan ATI’yi satın almıştır. ATI, dünyanın en büyük ekran kartı üreticilerinden biridir. Bu satın alımın maliyeti 5.6 milyar dolar olmuştur. Böylece AMD, grafik kartı konusunda kendini geliştirme şansı yakalamıştır. Dolayısıyla ekran kartının haricinde içinde dahili grafik birimi bulunan APU işlemcilere üretilmiştir.

Dahası 2017 yılının Şubat ayında piyasaya sürülen Ryzen serisi işlemcileri, çoklu çekirdek performansı yüksek ve çarpan kilidi açık bir işlemcidir. Ryzen serisi sayesinde AMD, en güçlü rakibi olan Intel’e karşı güçlenmiştir. Günümüzde AMD; Hondo, Vishera, Llano ve Jaguar işlemci modellerini üretmektedir. Şirket tarafından üretilen işlemciler, günümüzde en güçlü işlemci modellerinin başında gelmektedir. Bundan dolayı AMD, dünya genelinde en popüler teknoloji şirketlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir.

AMD, University of Illinois’de Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümleri için sponsorluk yapmaktadır. Bu sponsorluğun kapsamı, ikili kod optimizasyonu ve çalışma süresi optimizasyonuna vurgu yapan büyük araştırma programlarıdır. Son olarak günümüzde elde edilen verilere göre AMD, 15 bin 500 kişiye istihdam yaratmaktadır.

Jerry Sanders Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Advanced Micro Devices (AMD) şirketinin kurucusu Jerry Sanders’ın hikayesine değindik. Aynı zamanda dünyanın en büyük mikro işlemci teknolojilerinden biri ola Advanced Micro Devices (AMD) nasıl kuruldu ve AMD nedir sorularına cevap bulmaya çalıştık. 1968 yılında kurulan AMD şirketi, Intel ile birlikte yasal durumlarda ayakta kalabilmeyi başarmıştır. AMD’nin başarısının arka planında ise Jerry Sanders’ın önemli bir payı vardır. Bu nedenle Sanders’ın 2000’li yıllarda emekliye ayrılması AMD şirketi için dönüm noktalarından biri olmuştur.

Sanders, özellikle Athlon işlemcisinin başarıyla ön plana çıkan bir isim olarak anılmaktadır. Büyükanne ve büyükbabası tarafından büyütülen Jerry Sanders’ın çocukluk döneminin pek olumlu geçmediği karşımıza çıkan bilgiler arasında yer alıyor. Bu sebeple de her şeyi kendi başına başarması gerektiğini öğrenmiş. Hatta üniversite döneminde bir grup arkadaşı tarafından dövülmüştür. Bu yüzden üç gün komada kalan Sanders için hayat ona birçok şey katmıştır. Sadece kendine güvenmesi gerektiğini bu olaydan sonra daha da iyi anlamıştır.

Sanders, başarısızlığın onun içi bir seçenek olmadığını ifade etmiştir. Başarmak için her şeyden vazgeçmeye hazır olduğunu belirtiyor. Diğer taraftan tüm hayatı boyunca ona adil davranılmaması Sanders için en önemli şeylerden birisinin insanlara adil davranmak olmasını sağlamıştır. Bunun için çıktığı yolda yeni bir şirket kurmuş ve önemsediği unsurları layıkıyla başardığı göze çarpmaktadır.

Ayrıca Advanced Micro Devices’ın (AMD), tüm bilgisayarların beyni mikro işlemci teknolojisinde Intel’in birincil rakibi olduğunu söyleyebiliriz. Kurulduğu dönemde neredeyse devrim niteliğinde olan yenilikleri ve farklılıklarıyla da göze çarpan bir şirkettir. Bu başarının arkasında ise 33 yıldır hiç yılmadan emek veren Amerikan iş insanı Jerry Sanders yer alıyor diyebiliriz.

Peki siz Advanced Micro Devices’ın kurucusu Jerry Sanders hakkında ne düşünüyorsunuz? Intel’e rakip olan AMD şirketini ne kadar iyi tanıyorsunuz? Sizler de Jerry Sanders hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.