iPhone Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır?

iPhone kullanıcıları pek çok unsur sebebiyle Apple’ı tercih etmektedir. Bu unsurların belki de en değerlisi ise kimi kullanıcılar için gizliliktir. Apple’ın yaratmış olduğu güvenlik ve gizlilik ortamı kullanıcıların bu ekosistemde yer alma isteğini artırmaktadır. iPhone’larda gizlilik için pek çok işlem yapmak mümkündür. Peki bunlardan biri olan iPhone cihazlarda uygulama gizleme işlemi nasıl yapılır?

Bu içeriğimizde iPhone kullanıcılarının sıklıkla sormakta olduğu bir eylemi sizler için detaylıca anlattık. iPhone’unuzda kullandığınız bir uygulamayı telefonunuzu kurcalayan kişilerden gizlemek istiyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

İçeriğimizde farklı etkiler yaratan altı farklı yöntemden bahsettik. Bu yöntemler sonucunda telefonunuzda yer alan uygulamayı gizleyebilir ve sadece kendinizin ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca gizlemek istemeseniz bile uygulamalarınızı kişiselleştirmek için de bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Şimdi lafı daha da uzatmadan iPhone modellerinde uygulama gizleme işlemi nasıl yapılır sorusunun ilk yanıtıyla içeriğimize başlayalım.

iPhone Uygulama Gizleme: Klasör Yöntemi

iPhone’larda uygulama gizlemenin ilk yöntemi klasörleri kullanmaktır. Birden fazla uygulamayı bir araya getiren klasörler sayesinde uygulamanın doğrudan ana sayfanızda görünmesini engelleyebilirsiniz. Böylece telefonunuza göz gezdiren birinin o uygulamayı ya da uygulamaları doğrudan görmesi imkansız hale gelir. Yine de bu yöntemle klasörleri gezen birinin uygulamayı bulacağını söylemekte fayda var.

Klasörler ile iPhone uygulama gizleme işlemi için şu adımları takip etmeniz gerekmekte:

 • Saklamak istediğiniz uygulamanın da bulunduğu bir klasör oluşturun. Bu işlem için bir uygulamanın üstüne parmağınızla basılı tutun ve farklı bir uygulamanın üstüne sürükleyip bırakın.
 • Bu işlemin ardından uygulamalara ait ikonlar ana ekranınızda yer alan klasörün önizlemesinde gözükecektir. Daha sonrasında oluşturduğunuz klasörün üstüne dokunun ve tüm uygulamaları bir arada görüntüleyin.
 • Gizlemek istediğiniz uygulamanın üstüne parmağınızı basılı tutun.
 • Ardından parmağınızı klasörün en sağ köşesine sürükleyin ve kısa bir süre bekleyin. Bu aşamanın ardından klasörde ikinci bir sayfanın açılması gerekmekte.
 • Gizlemek istediğiniz uygulamayı ikinci sayfada bırakın ve klasörü kapatın. Böylece uygulama artık ana ekranınızda gözükmeyecektir.
iphone uygulama gizleme klasör

iPhone Uygulama Gizleme: Uygulama Arşivi Yöntemi

İkinci bir yöntem ise uygulamaları bulmak için Uygulama Arşivi kullanmak oluyor. Klasörlerden farklı olarak bu işlem sonucunda uygulamaya ana sayfadan ulaşmak tamamen imkansız hale geliyor. Yalnızca arama ve Uygulama Arşivi ile bu uygulamalara ulaşmak mümkün hale geliyor. Bu nedenle tüm uygulamaları gözden geçirmeden ya da özellikle aramadan uygulamaya ulaşmak imkansız oluyor.

Uygulama Arşivi yöntemi ile ana sayfadan kaldırmak istediğiniz uygulamaları başarılı bir şekilde gizleyebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için gerekli adımlar ise şu şekilde:

 • iPhone’unuzun ana ekranına ulaşın ve gizlemek istediğiniz uygulamayı bulun.
 • Daha sonrasında parmağınızı gizlemek istediğiniz uygulamanın üstüne basılı tutun ve “Uygulamayı Sil” seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerin arasından “Ana Ekran’dan Sil” seçeneği ile devam edin.
 • Bu işlemi gizlemek istediğiniz her bir uygulama için gerçekleştirin. Daha sonrasında uygulamaları yalnızca Uygulama Arşivi ve arama sonuçlarında bulabilirsiniz.
iphone uygulama gizleme ana ekran

iPhone Uygulama Gizleme: İkon ve İsim Değiştirme

Eğer uygulamanın adını ve sembolünü değiştirmek isterseniz üçüncü yöntemimiz sizin için idealdir. Bu yöntem sayesinde uygulamanın dış görünüşünü ve hatta ismini bile değiştirmek mümkündür. Böylece uygulama tamamen farklı bir isme ve sembole sahip olacaktır. Ancak yine de asıl uygulamanın Uygulama Arşivi menüsünde yer alacağını unutmamanız gerekmekte.

 • Kestirmeler uygulamasını açın. Ardından sağ üst tarafta bulunan “+” sembolüne dokunun ve yeni bir kestirme oluşturmaya başlayın.
 • Karşınıza çıkacak menüde “İşlem Ekle” seçeneğine dokunun ve “Uygulamayı Aç” işlemini ekleyin.
iphone uygulama gizleme kısayol
 • Daha sonrasında gizlemek istediğiniz uygulamayı seçmek için soluk renkli “Uygulama” yazısına dokunun ve uygulamayı seçin. Ayrıca en üst kısımda yer alan çubuk ile uygulamanın ismini de değiştirin.
 • Ardından sağ üst kısımda yer alan “X” ikonun hemen yanındaki dokunun üç çizgi ikonuna dokunun.
 • Karşınıza çıkacak olan seçeneklerin en üst kısmında yer alan “Ana Ekrana Ekle” ile devam edin.
 • Dilerseniz bu aşamada uygulamanın ikonunu da değiştirebilirsiniz. Daha önce çektiğiniz, indirdiğiniz ya da yeni çekeceğiniz bir fotoğrafı ikon yapabilirsiniz. Ayrıca Apple’ın sunduğu hazır sembolleri ve renkleri de kullanabilirsiniz.
 • Bu işlemlerin ardından oluşturduğunuz kısayol seçtiğiniz uygulamayı açacaktır. Bu sayede uygulama gizlenmiş olacak. İsterseniz gizlemek istediğiniz uygulamayı ana ekrandan silerek daha da gizli kalmasını sağlayabilirsiniz.
iphone uygulama gizleme kısayol

iPhone Uygulamalarını Arama Sonuçlarında Gizleme

Dördüncü yöntemimizde ise gizlemek istediğimiz uygulamanın arama sonuçlarından kaldırılmasını sağlıyoruz. Bu yöntem sonucunda arama menüsünden gizlediğiniz uygulamaya erişim tamamen engelleniyor. Eğer bu yöntemle birlikte uygulamayı ana sayfadan da kaldırırsanız uygulamaya erişmek yalnızca arşiv üzerinden gerçekleşiyor. Uygulamayı arama sonuçlarında gizlemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • iPhone cihazınızın Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Daha sonrasında gizlemek istediğiniz uygulamanın ayarlarını bulun.
 • Uygulama ayarlarında “Siri ve Arama” seçenekleri ile devam edin.
 • Ardından “Uygulamayı Ara’da Göster” seçeneğini kapatın.
 • Bu işlemin ardından telefonun arama bölümünde uygulamanın çıkması imkansız hale gelecektir.
arama

Sayfa Saklama ile iPhone Uygulamalarını Gizleme

Eğer bir sayfa dolusu uygulamayı teker teker gizlemek istemiyorsanız beşinci yöntemimiz tam size göre. Ana ekranda kaydırdığınız sayfalardan birini ya da birkaçını gizlemek iPhone modellerinde mümkün. Böylece o sayfada var olan tüm uygulamalar ana sayfadan gizlenmiş hale geliyor. O uygulamalara erişmek için de arşiv ya da arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Ana ekranınızdaki bir sayfayı gizlemek için şu aşamaları gerçekleştirmeniz gerekiyor:

 • iPhone’unuzun ana ekranına ulaşın.
 • Ekranın en altında yer alan sayfa noktalarına parmağınızla basılı tutun. Dilerseniz ekranın herhangi bir yerine bu işlemi yapıp daha sonra noktaların üstüne de dokunabilirsiniz.
 • Bu işlemin ardından cihazınızda yer alan tüm sayfaları bir arada göreceksiniz. Her sayfanın altında yer alan tik işareti sayfanın görünürlüğünü temsil etmektedir.
 • Ana ekranda sayfaları kaydırırken görmek istemediklerinizden tik işaretini kaldırın. Bunun için sayfanın altında bulunan işarete parmağınızla dokunun.
 • İşlemi tamamladıktan sonra düzenleme menüsünden çıkmak için ekranda boş bir noktaya dokunun.
 • Artık ana ekranınızda gizlediğiniz sayfayı ve o sayfadaki uygulamaları göremeyeceksiniz.
ana sayfa

App Store’dan Satın Alınanları Gizleme

Telefona ek olarak uygulamayı App Store hesabında gizlemek isteyenler için de bir yöntemimiz mevcut. App Store’da satın alınanları gizleyerek son harcamalarınızı ve indirmelerinizi saklı hale getirebilirsiniz. Ancak App Store’dan gizlemenin telefonda yüklü olan uygulamaya bir etkisi olmayacağını hatırlatalım. Bu işlem için ise şu adımları takip edebilirsiniz:

 • iPhone’unuzda yer alan App Store uygulamasına giriş yapın.
 • Daha sonra sağ üst kısımda yer alan ve profilinizi açacak olan ikona dokunun.
 • Ardından “Satın Alınanlar” menüsü ile devam edin. Bu menüde hem satın aldığınız hem de ücretsiz indirdiğiniz tüm uygulamalar yer almaktadır.
 • Ardından gizlemek istediğiniz uygulamanın üstünde parmağınızı sola kaydırın. Açılan “Gizle” seçeneğine dokunun ve uygulamayı gizleyin.
app store satın alım gizleme

iPhone Uygulama Gizleme: Sıkça Sorulan Sorular

Uygulama Arşivi nedir?

Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde yer alan Uygulama Arşivi, cihazda yüklü olan tüm uygulamaların bir arada bulunduğu bir kütüphanedir. Ana ekranınızda yer almayan ya da arama sonuçlarında çıkmayan uygulamalar bile Uygulama Arşivi’nde yer almaktadır. Bu sayede cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları bir arada görebilir ve cihazınızın düzenli olmasını sağlayabilirsiniz. Uygulama Arşivi, ana ekranda en sağda yer alan menüdür. Ana ekranı sola doğru kaydırarak Uygulama Arşivi’ne ulaşabilirsiniz.

Uygulamaları Uygulama Arşivi’nden silebilir miyim?

Tüm uygulamaların bir arada bulunduğu Uygulama Arşivi özelliği ile bir uygulamayı silmek mümkündür. Ancak bu işlemi gerçekleştirmek uygulamanın cihazdan tamamen kaldırılmasını sağlayacaktır. Yalnızca Uygulama Arşivi’nden uygulama silme işlemi ise mümkün değildir. Bir başka deyişle Uygulama Arşivi üzerinden sildiğiniz uygulamalar telefondan tamamen silinecektir.

Uygulama Arşivi’ni kapatabilir miyim?

Uygulama Arşivi özelliğini kapatmak mümkün değildir. Apple’ın yerleşik olarak sunduğu Uygulama Arşivi özelliği iOS 14 ve üstündeki tüm iPhone modellerinde kullanıcılara sunulmaktadır. Eğer bu özelliği kullanmak istemiyorsanız ana ekranınızda widget ya da klasörler oluşturarak kendi düzeninizi kurmanızı tavsiye ediyoruz.

Uygulamaları gizlemek için silmeme gerek var mı?

Yukarıda anlattığımız hiçbir yöntem için telefonunuzdan bir uygulama kaldırmanıza gerek yoktur. Yalnızca bazı yöntemlerde uygulamayı ana ekrandan kaldırmanız gerekmektedir.

Apple uygulamalarını gizleyebilir miyim?

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri cihazınıza yerleşik olarak gelen Apple uygulamaları için de kullanabilirsiniz. Apple uygulamalarını ana ekrandan kaldırabilir ve arama sonuçlarında gizleyebilirsiniz. Ancak Saat ve Fotoğraflar gibi bazı Apple uygulamalarını telefondan tamamen kaldırmak mümkün değildir.

Gizlediğim uygulamalara nasıl ulaşabilirim?

Gizlediğiniz tüm uygulamalara Uygulama Arşivi’nden ulaşabilirsiniz. Ayrıca eğer arama sonuçlarında çıkma seçeneğini kapatmadıysanız Siri ile ya da arama yaparak da uygulamaya ulaşmanız mümkündür.

Ana Ekran’dan sildiğim uygulamayı nasıl yeniden getirebilirim?

Eğer bir uygulamayı Ana Ekran’dan sildiyseniz yeniden eklemek için birkaç yöntemden yararlanabilirsiniz. Uygulama Arşivi’nden eklemek istediğiniz uygulamanın üstüne parmağınızı basılı tutup Ana Ekrana Ekle seçeneğini kullanabilirsiniz. Buna ek olarak telefonunuzun arama çubuğundan uygulamanın ismini aratıp aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. iphone ana ekrana uygulama ekleme

Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde iPhone modellerinde uygulama gizlemek için birçok yöntem anlattık. Maalesef Apple uygulamanın tamamen gizlenmesine yerleşik olarak gelen özellikler ile izin vermiyor. Yukarıda anlattığımız tüm işlemeleri yapsanız bile Uygulama Arşivi ile uygulamaya erişmenin önüne geçmek imkansız. Bu nedenle bir uygulamayı gizlemek için yapabileceğiniz işlemler bir noktada sona eriyor. Yine içeriğimizdeki yöntemler ile maksimum gizliliğe ulaşacağınızı düşünüyoruz.

İçeriğimizde değinmediğimiz bir konu ise üçüncü parti uygulamalar ile uygulama gizleme. Dilerseniz uygulamaları gizlemek için bu yöntemi de tercih edebilirsiniz ancak bu uygulamaların güvenirliği konusunda kesin bir yorum yapmak mümkün değil. Bu nedenle herhangi bir indirme ve izin verme işleminden önce iyi araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Oluşabilecek risklerin tamamen sizin sorumluluğunuzda olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Eğer bir uygulamayı gizlemek istiyorsanız anlattığımız yöntemlerin birkaçını bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin, uygulamanın kısayolunu oluşturduktan sonra ana ekrandan ve arama sonuçlarından kaldırabilirsiniz. Böylece yalnızca Uygulama Arşivi ve oluşturduğunuz gizli kısayol ile uygulamaya erişmeniz mümkün hale gelecektir. Ayrıca App Store geçmişinizden de silerek daha da gizli bir hale getirebilirsiniz.

iPhone hakkında ürettiğimiz diğer rehberlerimiz de işinize yarayabilir. Eğer pil sağlığı ve daha uzun batarya ömrü hakkında bilgi almak istiyorsanız ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz. Ayrıca iPhone’unuzun PIN kodunu değiştirmek için de hazırladığımız içeriğe göz atabilirsiniz. Ekran kaydı almak ya da saklama alanı açmak için de içeriklerimizi incelemenizi öneriyoruz.

iPhone uygulama gizleme işlemini detaylıca anlattığımız içeriğimiz burada sona eriyor. Konuyla ilgili sıkça sorulan soruları da bir alt başlık altında sizler için derledik. Eğer cevabı orada yer almıyorsa aşağıda bulunan yorumlar kısmından soruyu bize iletmeyi unutmayın. Ayrıca içeriğimiz ile ilgili düşüncelerinizi de yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.