Intel Yeni İşlemciler ile Dizüstü Bilgisayarları Uçuracak!

CPU üretimi konusunda bir dünya devi olan Intel, yeni işlemciler ile dizüstü bilgisayarlara 5GHz’e kadar hız sunacak! Computex 2021 etkinliğinde ortaya çıkan yeni CPU modelleri bilgisayarları son derece hızlandıracak gibi gözüküyor.

Intel tarafından tanıtılan yeni işlemciler arasında en çok dikkat çeken model Core i7-1195G7 oluyor. Maksimum tek çekirdek hızı 5.0GHz olan bu model tüm ihtiyaçları karşılayacak güçte gibi gözüküyor. Bu hıza ulaşırken Intel Turbo Max 3.0 teknolojisini kullanıyor.

Buna ek olarak yeni i7 modeli, standart olarak 2.9 GHz hıza sahip. Ayrıca, yeni Intel Core i5-1155G7 modeli de tanıtılan bir başka işlemci oluyor. Bu modelin standart hızı ise 2.5GHz olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, Turbo Max 3.0 teknolojisi ile yeni Core i5 1155-G7, 4.5GHz hıza kadar yükselebiliyor.

Her iki CPU da dizüstü bilgisayarlar için geliştiriliyor. Çalışma aralıkları ise 12-28W olarak belirtiliyor. Ürünlerin düşük güç için üretildiğini düşünürsek bekleneni veriyor diyebiliriz.

Bunun haricinde, her iki modelde de 4 çekirdek ve 8 iş parçacığı mevcut. Ayrıca, i7 modeli 12MB, i5 modeli ise 8MB önbellek ile karşımıza çıkıyor. Intel bu modeller ile rakiplerine büyük bir üstünlük gösterdiğini de ekliyor.

Core i7-1195G7 modelini AMD Ryzen 7 5800U modeli ile karşılaştıran Intel, yapılan testlerin hepsinde Intel’in daha başarılı sonuç verdiğini gösteriyor. Genel olarak ise %25 daha başarılı bir sonuç verdiğini ifade ediyor.

Bu testleri genellikle video ve grafik işlemleri üzerinde gerçekleştiren Intel, oyunlar konusunda da Ryzen modelinin çok önünde olduğunu ifade ediyor.

Intel-yeni-islemciler-oyun-performansi
Intel Core i7-1195G7 modelinin oyun performansı

Intel 5G Solution 5000

Şirket yeni işlemcilerin yanı sıra dizüstü bilgisayarlar için bir 5G modem de tanıtıyor. 5G Solution 5000 isimli bu model ile teknoloji devi, yüksek hızlı bağlantı desteği sağlamak istiyor.

Yeni M.2 kartı MediaTek, Fibocom ve Intel arasında bir ortaklık ile ortaya çıkıyor. Gelecek dönemde birçok bilgisayarda karşımıza çıkacak gibi gözüküyor. Yazılımları üreten şirket MediaTek, modülleri üreten şirket ise Fibocom oluyor.

Intel 5G Solution 5000, dahili bir elektronik SIM teknolojisine ve 6GHz’a kadar çıkabilen bir 5G desteğine sahip olacak. Ayrıca Intel, yeni işlemcilerin ve Intel 5G Solution 5000’in bulunduğu dizüstü bilgisayar modellerini bu yıl göreceğimizi belirtiyor.

Intel, oldukça güçlü arabirimler ortaya çıkartmış demek mümkün. Bu ürünlerin doğru konfigürasyonlarla son derece yüksek performans göstereceğine şüphe yok. Siz de görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.