Instagram Video Gönderilerini Reels’a Çevirmeyi Test Ediyor

Instagram, video gönderileri Reels’a dönüştüren bir değişikliği test etmeye başladığını duyurdu. Instagram, video öğelerini pekiştirmeye hazırlanırken, Reels’a odaklanıyor. Şirket değişikliği şimdilik seçili sayıda kullanıcı ile test ediyor.

Instagram, video gönderileri Reels’a dönüştürme özelliğinin platformu basitleştirmenin bir parçası olduğunu dile getiriyor. Meta sözcüsünün yaptığı açıklamanın detaylarında da Instagram’da video deneyimini basitleştirme ve iyileştirme çabalarının parçası olduğu yer alıyor.

Değişikliğin ne zaman kullanıma sunulacağı ise henüz belli değil. Ancak video gönderileri Reels biçiminde yüklenirse, yatay bir videonun nasıl yükleneceği merak konusu. Aynı zamanda bu değişikliğin güncel videoları nasıl etkileyeceği hakkında bir bilgi de söz konusu değil.

Instagram Video Gönderileri Reels Olarak Paylaşılacak

Yeni değişiklik testi, Meta’nın Reels üzerinde yaptığı büyük gelişmeler ile de alakalı. 2022’de şirket, Instagram’da harcanan zamanın %20’sinden fazlasını Reels’ın oluşturduğunu açıklamıştı. Bu yüzden yeni değişiklik Instagram video gönderilerini Reels’a çevirmeye odaklı oluyor.

Sosyal medya danışmanı Matt Navara, Twitter’da yeni değişiklik ile ilgili bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımda bir ekran görüntüsü yer alıyor. Ekran görüntüsündeki detaylarda ise testin parçası olan kişilerin bir mesaj alacağına işaret ediliyor. Başlık da ise ‘Instagram Video gönderileri artık Reels olarak paylaşılıyor’ yazıyor.

Eğer hesabınız herkese açıksa ve Reels’e dönüşen bir video yayınlarsanız paylaşımınız herkes tarafından keşfedilebilmektedir. Aynı zamanda keşfedilen Reels’ınızın orijinal sesi kullanılabilmektedir. Hatta Reels’ınız ile herkes tarafından “remix” oluşturulabilmektedir.

Ancak bu noktada hesap ayarlarınızdan Reels paylaşımlarınızın yeniden düzenlenmesini engellemeniz de mümkün. Ayrıca eğer hesabınız gizliyse, Reels paylaşımlarınız yalnızca takipçileriniz tarafından görüntülenecektir.

Geçen yıl Instagram Başkanı Adam Mosseri, platformun artık bir fotoğraf paylaşım uygulaması olmadığını dile getirmişti. Dahası, 2022 yılında Reels’a odaklanacaklarını belirtmişti. Hatta tüm video öğelerinin Reels etrafında birleşeceğini ve kısa biçimli video ürünlerinin büyüyeceğini de ima etmişti.

Dolayısıyla şirket TikTok ve YouTube ile beraber gelen rekabeti doğrulamıştı. Ardından Instagram, IGTV (uzun biçimli video) ve diğer akış videolarını ‘Instagram Video’ adı ile yeni biçimde birleştirmişti. Şimdi ise Instagram video gönderileri Reels’a dönüşüyor.

Instagram’ın videoları Reels’a dönüştürmesi halinde değişiklik ile birlikte algoritmanın nasıl etkileneceği de merak konusu. Test aşamasında olan değişikliğin herkesin kullanıma açılacağı tarih ile ilgili bir bilgi de yer almıyor. Bu nedenle ne zaman kullanıma sunulacağı ile ilgili resmi bilgileri beklememiz gerek.

Sizler Instagram video gönderilerinin Reels’a dönüşmesi değişikliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/06/30/instagram-test-ditches-video-posts-in-favor-of-reels/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.