Instagram Reels: TikTok’a Yeni Rakip

Instagram, uygulamanın içerisine TikTok benzeri bir video paylaşma aracı olan Reels’i ekleyeceğini duyurmuştu ve bugün itibariyle Reels, Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Reels ile Instagram’da 15 saniyelik videolar çekip çeşitli efektlerle kaydedebileceksiniz. TikTok’a rakip olan uygulama için Instagram, Reels’in TikTok uygulaması ile aynı olmadığını söylüyor.

TikTok, popülaritesi yüksek ve çok fazla kullanıcıya sahip bir uygulamadır. Son zamanlarda birçok ülke ve kurum tarafından TikTok uygulaması yasaklanmaya başlamıştı. Bu durum da uygulamanın türevlerinin artmasına ve ilgi çekebilmelerine sebep oldu.

Instagram, Reels için keşfet bölümünde yeni bir alan açarak buradan birçok insana ulaşabilmenizi sağlıyor. Instagram ürün direktörü olan Robby Stein Verge’e, TikTok ile Reels’in aynı ürünler olmadığını söyledi. Stein aynı zamanda daha önce de “hikayeler” kısmı için tepki aldıklarını fakat daha sonra Instagram hikayelerin Snapchat’i geçerek daha başarılı olduğunu da belirtti.

Reels, TikTok gibi ayrı bir uygulama değil, çoğu insanın zaten kullandığı bir uygulama olan Instagram’ın içerisinde yer alıyor. Bu durum Reels’in yaygınlaşmasına kolaylık sağlayabilir.

TikTok tarafından bazı içerik üreticilerine ödeme yapılıyor olsa da Instagram için şu an böyle bir durum mevcut değil. Instagram üzerinden sponsorlu yayınlar ve farklı durumlar ile zaten para kazanılıyor fakat direkt olarak içerik üreticilerine para ödenmiyor.

Reels Nasıl Kullanılıyor?

Instagram Reels kameralar bölümünden kullanılacak. Fotoğraf: Instagram

Reels aracına, Instagram’ın kamera bölümüne gelerek yani sayfayı sağa kaydırarak ulaşabilirsiniz. Kamera kısmındaki Reels aracılığıyla çeşitli kısa videolar oluşturabilirsiniz. Ekranın sol tarafında videonuza eklemeniz için birçok seçenek bulunuyor. Kullanacağınız araçlar hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler:

  • AR Efektleri: Şu anda da Instagram’da bulunan Instagram efektlerini veya diğer kullanıcıların yüklediği efektleri videolarınıza ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda Instagram’da kullanmak üzere sizler de kendi efektlerinizi oluşturabilirsiniz. Bunun için Instagram AR Filtreleri Güncellemesi yazımıza bakabilirsiniz.
  • Ses : Videonuza Instagram müzik kitaplığı ile istediğiniz bir müziği ekleyebileceksiniz. Eğer kendi sesinizi kullanmak isterseniz o şekilde de kullanabilirsiniz. Hesabınız açıksa videonuzdaki sesiniz kaydedilir ve diğer insanlar da “Sesi Kullan” seçeneği ile sizin sesinizi kullanabilir.
  • Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Videolarınızı elleriniz serbest şekilde kaydetmek için zamanlayıcıyı ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda videonuz başlamadan geri sayımı açarak videonuza telefonun başında değil de istediğiniz yerde başlayabilirsiniz.
  • Hizalama: Videolarınızda birden çok kesit kullanmak isterseniz bu geçişlerde sıkıntı yaşanmaması için sonraki videonuzu kaydetmeden önce, önceki videonuzdaki nesneleri hizalayabilirsiniz. Örneğin videolarınıza farklı zamanlarda çekilmiş kesitler eklerken ya da farklı kişiler eklerken videolarınızın bir bütün olmasını kolaylaştırır.
  • Hız: Reels’in hız özelliği ile videolarınızın istediğiniz bir kısmının ya da sesin hızlandırılmasını/yavaşlatmasını yapabilir, ağır çekim veya hızlandırılmış videolar kaydedebilirsiniz.
  • Reels’e o an çektiğiniz kesitlerle veya galerinizdeki kesitlerle ekleme yapabilirsiniz. Ayrıca, zaten var olan videolarınızı Reels ile düzenleyip paylaşabilirsiniz.

Reels’in Paylaşılması

Fotoğraf: Instagram

Eğer hesabınız herkese açıksa Instagram “keşfet” bölümünde videolarınızı paylaşabilirsiniz ve böylece daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz ya da yalnızca kendi takipçilerinizle oluşturduğunuz videoları paylaşabilirsiniz. Herkese açık hesabınızdan paylaştığınız videoları sadece takipçilerinizle paylaşsanız da kullandığınız efektlere veya seslere tıklandığında videonuz yine de görülebilir.

Eğer kapalı bir hesabınız varsa, videolarınızı sadece takipçileriniz görebilir. Videolarınıza eklediğiniz kendi sesiniz başka videolarda kullanılamaz.

Eğer videolarınızı hikayenizde paylaşırsanız hesabınız gizli de olsa açık da olsa normal bir hikaye gibi 24 saat sonra silinir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.