Hyundai N Serisi için İki Yeni Konsept Araç Tanıttı

Hyundai, 14 Temmuz tarihinde IONIQ 6‘yı resmi olarak tanıtmıştı. Şimdi ise Hyundai, N serisine iki yeni konsept model ekliyor. Şirket’in N serisine ekleyeceği bu iki yeni modeli ise N Vision 74 ve RN22e olarak ifade ediliyor.

Hyundai, ilk tam elektrikli yüksek performansa sahip modelini IONIQ 5 N olarak sunmuştu. Bu modeli ise 2023’te piyasaya süreceğini bildirmişti. Şirket bugün de yeni iki yüksek performanslı araç konseptini kamuoyu ile paylaştı.

Hyundai Motor’un N alt markası, şirketin sıfır emisyon teknolojileri olan bağlılığını gösterme adına elektrifikasyon vizyonunu ortaya çıkarıyor. RN22e ile N Vision 74 ise elektrifikasyon vizyonuna katkı sağlayan iki model olarak düşünülüyor. Bu iki model ile Hyundai, sıfır emisyon teknolojisinde lider konuma gelmeyi hedefliyor.

Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı ve Müşteri Deneyimi Bölüm Başkanı Thomas Schemera, bu iki model hakkında açıklama yaptı. Schemera, RN22e ve N Vision 74’ün elektrikli ürün serisinin stratejik gelişiminde büyük rol oynadığını belirtti. Ayrıca Schemera, haddeleme (İng. rolling) laboratuvarlarının en gelişmiş teknolojileri içinde barındırdığını da ekledi.

Hyundai RN22e Modeli Hakkında Detaylar

Hyundai’nin RN22e modeli, IONIQ 6 ile birlikte E-GMP’yi kullanarak yüksek performanslı EV’lerde yeni bir standart belirlemiş oluyor. Bu da Hyundai’nin bu alt markasının elektrifikasyon çağında sürüş eğlencesini keşfetmesine katkı sağlıyor.

RN22e, E-GMP’yi kullanıp IONIQ 6 tabanlı tasarımı birleştirerek modeli yarış pistine hazır hale getirmeyi planlıyor. RN22e’de, N serisinin performans düzeyini artırmak için Corner Rascal sistemi uygulandığı belirtiliyor. Ayrıca araç viraj alma kabiliyetini artırmak için e-LSD sisteminden yararlanıyor. Bu sistem, tekerleklere farklı oranlarda tork uygulayarak farklı hızlarda dönmesini sağlıyor. Bunun sonucunda, viraj alma kabiliyeti artmış oluyor.

Ayrıca modelde 3D baskılı parçalar yer alıyor. Bu parçalar ise ağırlığı azaltarak köşe vuruşu için sertliği korumuş oluyor. RN22e, AWD sistemini de içeriyor. Bu sistem, iki tekerden çekişi sağlanan aracın, dört tekerden çekişe geçmesine olanak tanıyor. RN22e’de ise AWD sistemi, sürücülerin ön ve arka tekerlerde tork gücünü seçmesine de izin veriyor.

Bunun yanında şirket, RN22e’nin yarış pisti kapasitesini ve dayanıklılığını geliştirmek için soğutma ve frenlemeye odaklanıldığını belirtiyor. Modelin maksimum motor gücü ise 430 kW şeklinde ifade ediliyor. Ayrıca modelin pil kapasitesi 77.4 kWh olarak karşımıza çıkıyor. Bu pil ise tıpkı IONIQ 6 gibi 18 dakikada %80’e ulaşıyor. Son olarak modelin maksimum hızı ise 250 km/h üstünde olarak belirtiliyor.

hyundai n serisi

Hyundai N Vision 74 Modeli Hakkında Detaylar

Diğer yandan N Vision 74 ise EV teknolojisini gelişmiş hidrojen yakıt hücresi sistemiyle birleştiriyor. Hyundai’nin mühendisleri, FCEV sistemi ile pil-elektrikli hibrit yapı geliştirdiklerini ifade ediyor. Bu sayede aracın soğutma verimliliği artmış oluyor. Aynı zamanda sürüş koşuluna bağlı olarak iki farklı güç kaynağı da araçta yer alıyor. Ayrıca bu sistem, hassas ve duyarlı viraj alma deneyimini de sağlıyor.

Hyundai N Vision 74 modelinin, 1974’teki Pony Coupe konseptine modern bir yorum olarak tasarlandığı belirtiliyor. Pony Coupe’ta yer alan saf yüzey ve dinamik orantılı profil, N Vision 74 ile hayat buluyor. Bunun yanında model, dijital ve analog düğmelere de sahip.

Hyundai N Vision 74’ün maksimum motor gücü 500 kW’nin üzerinde. Pil kapasitesi ise 62.4 kWh şeklinde ifade ediliyor. Modelin maksimum hızı ise yine 250 km/h üstünde olarak bildiriliyor. Sürüş mesafesi ise 600 kilometrenin üstünde olmasıyla göz dolduruyor.

Hyundai, bu iki konseptin üretimi ile ilgili henüz onay vermedi. İleriki tarihlerde bu konu hakkında daha detaylı bilgi alma ihtimalimiz yüksek.

Kaynak: https://www.hyundai.com/worldwide/en/company/newsroom/hyundai-motors-n-brand-unveils-two-rolling-lab-concepts-signaling-high-performance-vision-for-electrification-era-0000016860

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.