Hyundai IONIQ 6 Resmi Olarak Tanıtıldı

Güney Kore merkezli Hyundai, dijital dünya prömiyeriyle merakla beklenen IONIQ 6 modelini tanıttı. Markanın IONIQ elektrikli ürün yelpazesine yeni bir model eklenmiş oldu. Hyundai, IONIQ 6 ile gelişmiş teknoloji, kişiselleştirilmiş özellikler ve menzil kapsamında iyileştirmeler yapmayı hedefliyor.

Hyundai Motor Company Başkanı ve CEO’su olan Jaehoon Chang, konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Chang, IONIQ 6’nın, elektrifikasyona geçiş ve elektrikli araçlarda küresel lider konumuna gelme açısından iddialı bir adım olduğunu söyledi. Ayrıca Chang, IONIQ 6’nın sürücüler ve yolcular için benzersiz bir deneyim olacağını da ekledi.

IONIQ 6’nın Özellikleri Neler Olacak?

IONIQ 6, 20 inç ve 18 inç jant seçeneklerine sahip olacak. Bunun yanında araç, 4.855 milimetrelik uzunluğa, 1.880 mm genişliğine ve 1.495 mm yüksekliğine de sahip olacak. IONIQ 6’nın iç mekanı, çift renkli ortam aydınlatması ve renk temasıyla özel bir kabin görünümü içerecek.

Ayrıca Speed Sync Aydınlatma modu sayesinde aracın hızına göre iç aydınlatmanın parlaklığı değişecek. Bu da sürüş deneyimine olumlu bir katkı sağlayacak gibi duruyor. Aracın koltuklarının da elektrikli modeller için özel olarak üretildiği belirtiliyor.

Koltuklar konfor ve basit ayarlama özelliğini içinde bulunduracak. Ayrıca araç koltuklarının diğer modellere göre %30 daha ince olması yolcular için daha fazla alan sağlayacak. Müşteri rahatlığını sağlama amacıyla 4 adet Type-C ve 1 adet Tpye-A USB bağlantısı da mevcut.

Buna ek olarak IONIQ 6’da, EV Performance Tune-up sistemi yer alıyor. Bu sistem, direksiyon eforu, motor gücü ve gaz pedalı hassasiyeti konusunda yardımcı oluyor. Sürücüler, herhangi bir ihtiyacını karşılama amacıyla araçta yer alan düğmelere tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Hyundai aracın menzilini de 610 km olarak açıklıyor. Ayrıca cihazın 0-100 km/h hızı ise 5.1 saniye olarak belirtiliyor.

IONIQ 6, e-ASD’ye de sahip. Bu sistem ile araçta uzay gemisi benzeri sesler olacağı ifade ediliyor. Ayrıca aracın ses dokusunun sürüş durumuna göre değiştiği belirtiliyor. Hyundai’nin akülü elektrikli araç platformu olan E-GMP de IONIQ 6’da yer alıyor. Ayrıca 350 kW’lık bir şarj cihazı sayesinde IONIQ 6, 18 dakikada %10’dan %80’e kadar şarj etme gücüne sahip olduğu bildiriliyor.

hyundai ioniq 6

IONIQ 6, kullanıcıların elektrikli cihazları şarj etmesine de olanak tanıyacak. Bu sayede kullanıcılar, elektrik kesintisi ya da açık hava etkinliği sırasında aracın güç ihtiyacını karşılaşama imkanına sahip olacak. IONIQ 6, güvenlik için SmartSense ve gelişmiş sürücü yardım sistemini de içerecek.

Otoyol sürüş yardımı, akıllı seyir kontrolü, ön çarpışma önlem yardımı, çevre görüş monitörü gibi birçok güvenlik sistemini içinde barındıracak. Ayrıca araç dışı için 12, iç mekan için de 4 farklı renge sahip olacak. IONIQ 6’nın üretiminin ise 2022 yılının sonlarına doğru olacağı belirtiliyor.

Kaynak: https://www.hyundai.com/worldwide/en/company/newsroom/hyundai-ioniq-6-electrified-streamliner-debuts-with-extended-range-and-innovative-personal-space-0000016859?type=

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.