Hyundai IONIQ Elektrikli Araç Alt Markası Tanıtıldı

Gün geçtikçe daha da büyüyen elektrikli araç dünyasında yeni bir gelişme Hyundai cephesinden geldi. Elektrikli motora sahip IONIQ modellerinin yeni bir alt markada toplanacağını duyuran Hyundai, elektrikli araç pazarında sağlam bir yer kazanmak istiyor. Koreli şirket tanıtımda, elektrikli mobilite çağında lider olarak yeni bir sayfa açtığını da ifade etti.

Hyundai’nin planları arasında, önümüzdeki dört yıl içerisinde IONIQ için üç adet yeni elektrikli araç modeli çıkarmak bulunuyor. IONIQ 5 adıyla piyasaya sürülecek olan aracın çıkış tarihi olarak 2021, IONIQ 6’nın çıkışı için ise 2022 yılları gösterildi. IONIQ 7 modelinin ise piyasaya çıkış tarihi 2024 olarak açıklandı. Ayrıca şirket, ilerleyen senelerde daha yenilikçi modellerin de üretileceğini belirtti. Hyundai’nin isimlendirmesine göre tek sayılar Crossover ve SUV kasa araçları temsil ederken çift sayılar Sedan kasa araçları temsil ediyor.

hyundai-ioniq-elektrikli-arac
Resim: Hyundai

Diğer modellerden önce piyasaya sürülmesi beklenen IONIQ 5, 2019 yılında Frankfurt’ta gerçekleşmiş Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan “45” model elektrikli araç temel alınarak yapılacak. Ayrıca bir iddiaya göre bu araç kamuflajlı olarak test sürüşlerine çoktan başlamış olabilir. 2021 yılının başlarında çıkması beklenen bu aracın test sürüşlerine başlaması ise yok sayılmayacak bir ihtimal dahilinde.

Çıkış tarihi olarak 2022 gösterilen Sedan tipi IONIQ 6 ise bir başka Hyundai modeli olan ve Mart ayında duyurulan elektrikli araç “Prophecy” temel alınarak üretilecek. Prophecy’nin şık görüntüsü ve fütüristik dokunuşlarıyla IONIQ 6’nın tasarımı, elektrikli araç severleri kendine hayran bırakacak gibi gözüküyor.

Şirketin yakın gelecekte en son çıkaracağı araç olan IONIQ 7 ise SUV tipi büyük bir araç olacak. Piyasaya sürüleceği sene 2024 olarak gösterilen araç hakkında henüz fazla bir bilgi paylaşılmadı.

Hyundai tanıtımda ayrıca, tüm IONIQ araçların ortak bir tema paylaştığını belirtti. “Ebedi Değer” (İng. Timeless Value) olarak belirtilen bu temanın özelliği, araçların geçmişteki modellerden esinlenerek geleceğe bir köprü oluşturması olarak ifade edildi.

Hyundai IONIQ Elektrikli Araç Modelleri E-GMP Platformuna Kurulacak

Hyundai, bu alt markada üretilecek bütün araçların, E-GMP (Electric Modular Global Platform) olarak bilinen platform üzerine kurulacağını duyurdu. Hızlı şarj kapasitesi ve yüksek sürüş menzili sunulmasını sağlayan bu platformu Kia’nın da elektrikli araçlarında kullandığı biliniyor. Bu platform sayesinde güç aktarım mekanizması zeminin altında kalıyor ve kullanıcıya araçta, Hyundai’nin “akıllı bir yaşam alanı” olarak bahsettiği, çekmece gibi tasarlanmış torpido gözü ve yüksek derecede ayarlanabilir koltuklar gibi gelişmiş özellikler sunuyor. Koreli otomotiv şirketi, araçları tasarlarken kullanıcıları merkez aldığını belirtiyor.

Hyundai’nin Strateji 2025 olarak bahsettiği hedefleri arasında, Hyundai Motor Grubu kapsamında, 2025 yılına kadar 1 milyon adet elektrikli araç satmak ve elektrikli araç dünyasında %10’luk bir pay ile küresel bir lider olmak bulunuyor. Hyundai Motor Şirketi olarak ise 2025 yılına kadar 560.000 elektrikli araç satarak dünyada çevre dostu araç satan en büyük üçüncü şirket olmak istiyor.

Video: Hyundai

Tanıtımını pandemi nedeniyle canlı bir şekilde gerçekleştiremeyen Hyundai, London Eye’da ilgi çeken bir ışık gösterisiyle IONIQ alt markasını duyurdu. Önümüzdeki zamanlarda bu araçlar ile ilgili daha fazla bilgi alacağımıza ise şüphe yok.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.