Tesla, Toyota’yı Geçerek En Değerli Otomobil Üreticisi Oldu

tesla-en-degerli-otomobil-ureticisi
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Dev araba üreticisi Tesla 10 yıl önce kuruldu. Genel olarak diğer otomobil firmalarından farklı bir vizyona sahip olan şirket, odaklarını elektrikli araçlara yönlendirdi. Tesla, son 10 yılda elektrikli ve otonom araçlarıyla adından sürekli bahsettirdi ve bahsettirmeye de devam ediyor. Şu an ise kuruluşundan tam 10 yıl sonra Tesla, Toyota’yı geçti ve en değerli otomobil üreticisi şirket ünvanını eline aldı.

Elektrikli araç üreticisi olan Tesla, Ford ve GM şirketlerini uzun süre önce geçmişti ve Ocak ayında $81.3 milyar piyasa değeri ile Amerika Birleşik Devletleri’nde en değerli otomobil üreticisi oldu.

Bu yükselişe rağmen global seviyede bazı firmalar Tesla’nın üzerinde kalmayı başardı. Ama işler bugün değişti. Tesla hisseleri pazar açıldıktan sonra bugün büyük bir patlama gösterdi ve %4 artışla $1.129,18’e yükseldi. Bu değer 52 haftanın en yüksek değeri oldu. Şirketin toplam piyasa değeri ise $208 milyar seviyelerine çıkarak Japon otomobil üretici Toyota’yı geride bıraktı. Bugüne kadar en değerli otomobil üreticisi ünvanını elinde tutan Toyota ise $202 milyar piyasa değerine sahip.

Otomobil üreticisi Tesla’nın hisse senedi fiyatları gerek şirketin aldığı kararlar ve projeleri gerek Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın tweetleri sebebiyle bu süreçte geriledi. Bazen de oldukça yükseldi. Fakat bu dalgalanmalar Tesla’yı en değerli otomobil üreticisi yapmaktan alıkoyamadı.

Tesla En Değerli Otomobil Üreticisi Ama Üretim Sayısında Hala Geride

tesla-car

Tesla Toyota’yı piyasa değeri bakımından geçti fakat şirketin hacmi onun en değerli otomobil firması olması ile eşleşmemekte. Tesla 2019 yılında 367.500 adet aracı sahibine teslim etti. Bu oran 2018 yılına göre %50 daha fazla. Bu sayı her ne kadar fazla ve aynı zamanda artmakta olsa da Tesla’nın geride bıraktığı Toyota, yılda 10 milyon adet araç üretmekte.Fakat tabii ki de Tesla’yı en değerli otomobil üreticisi yapan üretim sayısından ziyade alışılmışın dışında çıkıp farklı projeler sunmaları. Tesla artık insanların gözünde bir otomobil üreticisinden çok bir teknoloji firması.

Tesla’nın hisse fiyatları COVID-19’a karşı bağışıklık gösteriyor. Tesla bile pandemi sürecinde insanların evde kalmasından dolayı talep azaldığından üretimlerini geçici olarak belirli kısımlarda durdurma kararı almıştı. Fakat buna rağmen yatırımcılar hisse almaya ve hisse fiyatlarını yükseltmeye devam etti.

Tesla’nın hisse fiyatı bugün ya da perşembe günü rapor edilmesi gereken teslimat raporu ile tekrardan yükselebilir. Analistler ikinci çeyrekte 72.000 aracın daha satışını beklemekte.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

advertima-yatirim-aldi

Advertima 17 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Advertima, mağaza içi müşteri deneyimini arttırmak için AI (yapay zeka) tabanlı çözümler üretmekte olan İsviçre merkezli bir start-up. Advertima bugün tam olarak

Perseverance Rover ve Yeni Arkadaşı Ingenuity

Perseverance Rover ve Ingenuity 22 Temmuz’da yola çıkıyor. NASA’nın Perseverance Rover projesi Mars’ta yaşam belirtileri bulmaya yarayan bir uzay gezginidir. Perseverance Rover

lucid dreamer cihazı ile rüyaları kontrol etmek

Lucid Dreamer Cihazı İle Rüyaları Kontrol Etmek

Lucid Dreamer, rüyalarınızı kontrol edebilmenizi sağlayan ve uyku sırasında bilinçaltınızda istediğiniz her şeyi yapmanıza olanak tanıyan minik bir cihaz. Deneyleri oldukça başarılı

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın