Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?

Ekran kartı, bilgisayarların en önemli donanımlarının başında gelmektedir. Bu donanım, kullanıcıların bilgisayar üzerinden birçok işlemi gerçekleştirmelerine olanak sağlamaktadır. Bundan dolayı ekran kartının güncel kalması oldukça önemlidir. Fakat ekran kartını nasıl güncelleyeceğini bilmeyen birçok bilgisayar kullanıcısı mevcut. Bundan dolayı bu kullanıcılar, ekran kartı nasıl güncellenir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda ekran kartı nasıl güncellenir, ekran kartını güncellemenin önemi nedir gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Tabii ki bu konulara değinmeden önce ekran kartının ne olduğu ve ne işe yaradığı konusunda bir bilgilendirme yapmak daha doğru olacaktır.

Ekran Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Görüntü kartı bir diğer adıyla ekran kartı, bilgisayarda yapılan işlemlerin görüntülenmesini sağlayan donanımdır. Ekran kartının, çok uzun süreli bir tarihi geçmişi bulunmuyor. Buna rağmen bu donanımlar, özellikle son yıllarda üstün performanslar göstermeye başladılar.

Bu durumun en büyük sebebi tabii ki hızla gelişen teknoloji oldu diyebiliriz. İlk geliştirilen ekran kartları, tek renk seçeneğine sahipti. Daha sonra gelişen teknolojiyle birlikte ekran kartları da farklı bir hâl aldılar. Gelişmiş özelliklere sahip ekran kartlarının geliştirilmesiyle birlikte renkli görüntülü ekran kartları da kullanıcılarla buluşmaya başladı. Bu durum aynı zamanda ekran kartının geliştirilme tabanını da değiştirdi.

Çünkü ilk ekran kartları, yazı tabanlı olarak geliştirilmişti. Daha sonra günümüzde de hâlen kullanımda olan piksel tabanlı ekran kartları, kullanıcılarla buluştu. Ekran kartlarıyla alakalı en çok merak edilen bir diğer konu da ekran kartı çeşitleri oluyor. Bilgisayar kullanıcıları, ekran kartı ile alakalı herhangi bir araştırma yaptıklarında paylaşımlı ve harici olmak üzere 2 temel ekran kartı seçeneğiyle karşılaşıyorlar.

İki ekran kartı arasındaki fark, çalışma stili ve donanım farklılığından kaynaklanıyor diyebiliriz. Paylaşımlı ekran kartı, çalışmak için bilgisayarda bulunan RAM gücünden faydalanıyor. Harici ekran kartlarında ise ekran kartlarına ait bir RAM mevcut. Kısacası paylaşımlı ekran kartları, bilgisayarın RAM gücünü kullanırken harici ekran kartları kendi sahip oldukları RAM gücünü kullanıyorlar.

Ekran Kartı Neden Güncellenir ve Güncellemeler Önemli midir?

Çoğu teknolojik cihazda olduğu gibi ekran kartları da bazen bakım ihtiyacı duyuyorlar. Bu bakım, donanımsal bir bakımdan çok yazılım tabanlı bir bakım oluyor. Çünkü ekran kartları, bilgisayarlarda düzgün bir performans gösterebilmek için bir ekran kartı yazılımına ihtiyaç duyuyorlar.

Ekran kartı için geliştirilen yazılımlar, ekran kartının performansının düşmemesi için belirli aralıklarla güncelleniyor. Bundan dolayı ekran kartının yazılımının güncellenmesi, bilgisayar performansının düşmemesi için oldukça önemli diyebiliriz.

Ekran Kartı Neden Güncellenir ve Güncellemeler Önemli midir

Zaten mevcut ekran kartı sürümünüzde bir hata varsa veya sürüm çok eski kalmaya başladıysa bunu bilgisayarın performansından hissediyorsunuz. Çünkü hatalı yazılımlar, özellikle oyuncular için baş belası olabiliyorlar. Oyunlarda donma, günlük kullanımda takılma/donma gibi sorunlar yaşıyorsanız aklınıza ilk olarak ekran kartı yazılımı gelmeli. Belirttiğimiz gibi yazılımınızın eski ya da hatalı olması bilgisayar performansınızı ciddi anlamda etkiliyor.

Ekran kartı yazılımının güncel olmasının, bilgisayar performansı için önemli olduğuna değindik. Fakat çoğu bilgisayar kullanıcısı, ekran kartı yazılımını nasıl güncelleyeceğini bilmiyor. Bundan dolayı birçok kişi, ekran kartı nasıl güncellenir diye merak ediyor.

Bizler de yazımızın devamında ekran kartını nasıl güncelleyeceğini bilmeyen okuyucularımız için çeşitli ekran kartı güncelleme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Ekran Kartı Nasıl Güncellenir?

Ekran kartı yazılımını güncel tutmanın öneminden bahsettik. Belirttiğimiz gibi birçok bilgisayar kullanıcısı, ekran kartını nasıl güncelleyeceğini bilmiyor. Kullanıcılar, ekran kartlarını programlı ve programsız olmak üzere iki şekilde güncelleyebiliyorlar. Bizler de bu yazımızda iki yöntemi de detaylarıyla açıklayacağız.

Programsız Güncelleme Yapma Yöntemleri

Çoğu bilgisayar kullanıcısı, güvenlik endişesinden dolayı herhangi bir güncelleme yaparken üçüncü parti bir uygulama kullanmak istemiyor. Kullanıcılar, ekran kartı yazılımı güncellemesi sırasında da aynı şekilde düşünüyorlar. Bundan dolayı bazı kullanıcılar, güncelleme yaparken harici bir program kullanmadan güncelleme yapabilecekleri yöntemleri seçiyorlar.

Windows için Programsız Ekran Kartı Güncelleme Yöntemleri

Windows kullanıcıları, ekran kartlarını herhangi bir program kullanmadan 2 yöntemle güncelleyebiliyorlar. İlk yöntem, aygıt yöneticisi üzerinden güncellemek oluyor. Windows, kullanıcılarına aygıt yöneticisi üzerinden otomatik yazılım güncelleme özelliği sunuyor. Kullanıcılar, aşağıdaki adımları takip ederek ekran kartı yazılımlarını güncelleyebiliyorlar.

  • İlk olarak Windows arama çubuğuna “Aygıt Yöneticisi” yazmanız gerekiyor.
  • Daha sonra çıkan sonuçlardan aygıt yöneticisine giriyoruz. Karşımıza bilgisayar donanımlarımızın listelendiği bir ekran çıkıyor.
  • Bu ekrandan “Görüntü Bağdaştırıcıları” seçeneğine geliyoruz.
  • Eğer paylaşımlı ve harici ekran kartlarına sahipseniz bu seçenekte 2 alt başlık çıkacak. Bu başlıklar, ekran kartlarınızı gösteriyorlar. Eğer sadece paylaşımlı ekran kartınız mevcutsa bu kısımda tek seçenek çıkacaktır.
  • Güncellemek istediğiniz ekran kartına sağ tıklayarak “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneğine tıklıyoruz.
  • Burada Windows, bizlere 2 tane sürücü arama seçeneği sunuyor. “Sürücüleri otomatik olarak ara” diyerek Windows’un otomatik olarak sürücüleri aramasını bekliyoruz.
  • Daha sonra Windows, ekran kartı güncellemelerini otomatik olarak aramaya başlıyor. Eğer ekran kartınız güncelleme aldıysa, güncelleme otomatik olarak indirilip kuruluyor.

Windows için programsız ekran kartı güncellemenin bir diğer yolu da manuel olarak ekran kartınızı güncellemek oluyor. Bunun için tabii ki ilk olarak ekran kartınızın modelini tam olarak bilmeniz gerekiyor. Sizler için hazırladığımız donanım nasıl öğrenilir rehberimizde ekran kartı modelinizi tam olarak nasıl öğrenebileceğinizi anlatmıştık.

Ekran kartı modelinizi tam olarak öğrendikten sonra ekran kartı üreticinizin sitesinden ekran kartınız için en son yayınlanan yazılımı indirmeniz gerekiyor. Yazılımlar, genellikle kurulum dosyası şeklinde iniyorlar. Bu yüzden indirdiğiniz yazılım üzerinden otomatik olarak ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz.

macOS için Programsız Ekran Kartı Güncelleme Yöntemi

Apple, güncelleme konusunda Microsoft’a göre daha başarılı diyebiliriz. Çünkü Apple tarafından yayınlanan sistem güncellemeleri, genellikle donanım güncellemelerini de içeriyor.

Yani Mac kullanıcıları, sistem güncellemesi yaptıklarında aslında donanım sürücülerini de güncelliyorlar. Tabii ki donanımlar, sistem güncellemesi dışında da güncelleme alabiliyorlar. Bu gibi durumlarda kullanıcılar, elle yazılım güncellemesi yapabiliyorlar.

macOS için Programsız Ekran Kartı Güncelleme Yöntemi

Mac kullanıcıları da Windows kullanıcıları gibi sahip oldukları ekran kartı modelini aratarak güncel yazılımlarını indirebiliyorlar. Bunun dışında Apple kullanıcıları, Windows kullanıcıları gibi dahili bir yazılım arama özelliğine sahipler.

Kullanıcıların bu özelliği kullanabilmeleri için ilk olarak Güncellemeler sekmesine girmeleri gerekiyor. Daha sonra bu sayfada Yazılım Güncelleme kısmına giriyoruz. Bu sayfada, yazılımları kontrol edebiliyoruz. Yazılımları arattığınızda yazılım güncellemesi varsa sistem otomatik olarak indirip kuruluyor. Yazılımı indirip kurduktan sonra cihazınızı yeniden başlatarak kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Programlı Güncelleme Yapma Yöntemleri

Geliştiriciler, bilgisayar kullanıcılarına pratik yazılım güncellemesi yöntemleri sunuyorlar. Bunların başında da tabii ki driver güncelleme programları geliyor. Driver güncelleme programı önerilerimizde driver güncelleme programlarından bahsetmiştik.

Bazı kullanıcılar, driver güncelleme programları üçüncü parti geliştiriciler tarafından piyasaya sürüldüğü için bu programları pek kullanmak istemiyorlar. Bu programların güvenilirliği biraz tartışmaya açık olabilir. Fakat güvenilir geliştiriciler tarafından piyasaya sürülen driver güncelleme programları, oldukça başarılı işler çıkartıyorlar. Bundan dolayı ekran kartı güncelleme rehberimizde driver güncelleme programlarından bahsetmezsek olmazdı.

Driver Güncelleme Programları ile Ekran Kartınızı Güncelleyebilirsiniz

Bilgisayarlarda birçok donanım ve yazılım mevcut. Kullanıcıların bu donanım ve yazılımları tek tek takip etmesi oldukça zor oluyor. Üçüncü parti geliştiriciler de kullanıcıların takibini kolaylaştıran driver güncelleme programları geliştiriyorlar.

Bu programlar, bilgisayarda bulunan donanım ve yazılımların güncelliğini takip ediyorlar. Eğer donanımınız veya kullandığınız popüler uygulamalar güncelleme alırsa, bu programlar üzerinden kolayca güncelleme yapabiliyorsunuz.

Driver Güncelleme Programları Güvenilir Mi

Tabii ki bu güncellemelerin başında da ekran kartı güncellemeleri geliyor. Birçok kullanıcı, temel olarak bu programları ekran kartı güncellemelerini takip etmek amacıyla kullanıyor. Eğer siz de manuel yöntemlerle ekran kartınızı güncellemekle uğraşmak istemiyorsanız driver güncelleme programlarından birisini kullanabilirsiniz.

Piyasada birçok ücretli ve ücretsiz driver güncelleme programı mevcut. Sizler de driver güncelleme programı önerilerimize göz atarak size uygun driver güncelleme programını seçebilirsiniz.

Üreticiler Tarafından Geliştirilen Uygulamalar Üzerinden Güncelleme Yapabilirsiniz

Bazı bilgisayar ve ekran kartı üreticileri, kullanıcılarının deneyim seviyesini artırmak için aynı zamanda yazılım da geliştiriyorlar. Bu yazılımlar, çoğunlukla kullanıcılarına ekran kartı güncellemesi yapma imkânı sunuyor.

NVIDIA, bu geliştiricilerin başında geliyor diyebiliriz. Örneğin NVIDIA, kullanıcıları için GeForce Experience adında bir uygulama geliştirdi. NVIDIA ekran kartına sahip kişiler, bu uygulama üzerinden ekran kartlarını güncelleyebiliyorlar.

Bunun dışında GeForce Experience, kullanıcılarına oyun optimizasyonu başta olmak üzere başka özellikler de sunuyor. Sizler de kullandığınız bilgisayar veya ekran kartı üreticisi tarafından geliştirilen bu tarz programlar sayesinde ekran kartınızı güncel tutabilirsiniz.

Ekran Kartı Yazılımı Ne Sıklıkla Güncellenmeli?

Ekran kartını güncel tutmanın öneminden bahsettik. Bunun dışında ekran kartını nasıl güncelleyeceğini bilmeyen okuyucularımız için ekran kartı güncelleme yöntemlerini de basitçe açıkladık.

Bunun üzerine bilgisayar kullanıcıları, ekran kartımı ne sıklıkla güncellemeliyim diye merak ediyorlar. Ekran kartının güncel olmamasının bazı sorunlara yol açtığını belirtmiştik. Bundan dolayı bazı kullanıcılar, karşılaştıkları en ufak hatada bile ekran kartımdan mı kaynaklanıyor diye merak ediyorlar.

Ekran Kartı Yazılımı Ne Sıklıkla Güncellenmeli
NVIDIA GeForce RTX 3090

Rehberimizde belirttiğimiz gibi ekran kartı yazılımınız çok eski bir sürümde kaldıysa veya hatalı bir sürümü kullanıyorsanız bunu bilgisayar performansınızdan anlayabilirsiniz. Bunun dışında ekran kartı geliştiricileri, genellikle çok sık ekran kartı güncellemesi yayınlamıyorlar.

Bundan dolayı üç ayda bir ekran kartı güncellemelerini kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Fakat belirttiğimiz gibi bazen hatalı yazılımlar yayınlanabiliyor. Bu gibi durumlarda ekran kartı geliştiricileri, hatalı yazılım üzerine birçok düzeltme güncellemesi yayınlıyorlar.

Eğer yaptığınız ekran kartı güncellemesinden sonra bilgisayar performansınızda ciddi bir düşüş olduğunu gözlemliyorsanız, ekran kartı güncellemelerini biraz daha sık kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü belirttiğimiz gibi eğer geliştiriciler hatalı bir güncelleme yayınladılarsa kısa sürede bunu düzeltmek amaçlı yeni güncellemeler yayınlıyorlar.

Ekran Kartı Güncellenmezse Ne Olur?

Ekran kartları, belirli aralıklarla güncelleme almaktadırlar. Bundan dolayı bilgisayar kullanıcıları, bazen ekran kartınız için güncelleme mevcut uyarısıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu durumda güncellemeleri önemsemeyen kullanıcılar, ekran kartlarını güncelleme konusunda aceleci davranmayabiliyorlar. Ekran kartını güncellemeyi düşünmeyen kişiler, bu güncellemeleri yapmazsam ne olur diye merak etmektedirler.

Ekran kartı üreticileri, ürettikleri ekran kartlarının performansını koruyabilmek ve geliştirebilmek için ekran kartı yazılımlarını belirli aralıklarla güncellemeyi tercih ediyorlar. Yani ekran kartları için yayınlanan güncellemeler, ekran kartlarının performanslarında genellikle önemli artışlar sağlarlar. Bunun yanı sıra ekran kartı güncellemeleri, performans artışı sağladıkları gibi düzeltmeler de içerebilirler.

Ekran kartı yazılım güncellemeleri, bilgisayarların performansı için büyük önem taşımaktadır. Çünkü günümüzde birçok program ve oyun, ekran kartı yazılımı ile uyumlu çalışmaktadır. Yani programlar ve oyunlar, ekran kartının sürümünü kontrol edebiliyorlar. Ekran kartı yazılımının güncel olmadığını fark eden program ve oyunlar, kullanıcılara güncelleme yapmaları gerektiği aksi takdirde performans kaybı yaşayabilecekleri konusunda uyarılar verebiliyorlar.

Eğer sizler de kullanmış olduğunuz bilgisayarınızda ekran kartından kaynaklı performans kaybı yaşamak istemiyorsanız ekran kartınızın yazılımını belirli aralıklarla güncellemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ekran kartınızın güncel olmayan yazılımı, başta oyunlar olmak üzere çeşitli programlar ve işlemlerde performans kaybı yaşamanıza sebep olacaktır.

Ekran kartı nasıl güncellenir diye merak ediyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimizde gerekli adımları uygulayarak ekran kartınızın yazılımını kolaylıkla güncelleyebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Bu yazımızda sizler için ekran kartınızı nasıl güncel tutabileceğinizden bahsettik. Bunun dışında rehberimizde ekran kartı nedir, ne işe yarar gibi temel konulara da değindik. Ekran kartları, temel olarak kullanıcıların bilgisayarda yaptıkları işlemleri ekranda görmelerini sağlıyorlar. Bundan dolayı ekran kartı, bir bilgisayarın en temel donanımlarının başında geliyor diyebiliriz.

Çoğu bilgisayar donanımı gibi ekran kartları da bir yazılıma sahipler. Rehberimizde de bahsettiğimiz gibi ekran kartı yazılımları, bilgisayar performansını ciddi ölçüde etkilemektedirler. Bu yüzden ekran kartınızı güncel tutmanız, bilgisayar performansınız için oldukça önemlidir. Eğer çok eski veya hatalı bir ekran kartı sürücüsü kullanıyorsanız donma başta olmak üzere birçok sorunla karşılaşmanız oldukça muhtemel.

Ekran kartını nasıl güncelleyeceğini bilmeyen okuyucularımız için programlı ve programsız olarak ekran kartını güncelleme yöntemlerinden bahsettik. Bu noktada sizler için hazırlamış olduğumuz ekran kartı güncelleme rehberimiz sona eriyor.

Ekran kartı güncelleme işlemi hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.