Google Doodle Nedir?

Google, dünyanın en çok tercih edilen arama motorlarının başında gelmektedir. Kullanıcılar, Google üzerinden arama yaparken çoğu zaman arama çubuğunu dikkat etmemektedir. Ancak bazen arama motorunun klasik logosunda bazı değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler her gün olmasalar da bazı günlerde ortaya çıkmaktadırlar. Aslında bu logo değişiminin bir adı vardır. O da Google Doodle’dır. Peki Google Doodle nedir?

Dünya çapında ya da belirli ülkelerde var olan özel günler, insanlar arasında kutlamayla ya da anmayla gerçekleşmektedir. Bazı eylemler sadece bölgesel olarak yapılmamaktadır. Dijital ortamın hayatımıza iyice entegre olduğu bu zamanda artık birçok konuda internet de devreye girmektedir. Google Doodle da internetin hayatımıza dahil olduğunun kanıtlarından biridir. Biz de bu yazımızda birçok kişinin fark ettiği ancak hikayesinin ne olduğunu bilmediği Google Doodle hakkında bilgi vereceğiz.

Google Doodle Nedir?

Google Doodle, arama motorunun ana sayfasında yer alan Google logosunun sanatsal şekillerde değiştirilmesine verilen addır. Bu Google Doodle’lar, önemli ve özel günlerde belirli kişileri ve olayları anma ya da vurgulama amacıyla oluşturulmaktadır.

Google Doodle’ın genel teması; sanatçı, kaşif, bilim insanı gibi önemli kişilerin doğum günleri, tatiller, tarihi olaylar, dünya sorunları, kutlamalar şeklindedir. Bu temalar çoğunlukla resim, animasyon ve Google logosunun bir araya gelmesi sonucu oluşmaktadır. Bazı Google Doodle’lar ise video içeriklidir.

Google Doodle, bazen klasik bir tasarım şeklinde olurken bazen de sanatsal tasarımlar şeklinde olmaktadır. Klasik tasarımlarda kişiyi ya da konuyu tanımlayan küçük bir görsel yer almaktadır. İmleci logonun üstüne getirdiğinizde ise o logonun anlamını belirten kısa bir tanım yer almaktadır.

Sanatsal ve özel tasarımlarda ise farklı ve daha detaylı tasarımlar yer almaktadır. Göze çarpan, renkli, ince ayrıntılar içeren Google Doodle’lar konusuna ve zamanına göre değişiklik göstermektedir. Bazı günlerde karşınıza çıkan Google Doodle tasarımlarına göz atmak istediğinizde ise logonun üstüne tıklamanız yeterli olacaktır. Böylelikle Google Doodle nedir sorusunun yanıtını vermiş olduk. Yazımızda Google Doodle’ın ilk ne zaman ve ne amaçla çıkığıyla ilgili bir bilgi vermemiz faydalı olacaktır.

Google Doodle Tarihi

Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page 1998 yılında Nevada’daki Burning Man festivaline katıldıklarında Google Doodle konseptini ortaya attılar. İlk Google Doodle fikri, Google logosundaki ikinci ‘o’ harfinin arkasına Burning Man logosuna benzer bir çubuk şekli koyularak ortaya çıktı. Bu logonun amacı ise ofis dışında olduklarını belirtmekti.

İlk Doodle böyle basit ve sade bir fikirle ortaya çıkmış oldu. Google Doodle’ın bir sonraki kullanımı ise 2 yıl sonra, yani 14 Temmuz 2000 yılında oldu. Bu Google Doodle tasarımı ise Fransa’nın Bastille Günü’nü kutlamak için oluşturuldu. Tasarımı ise o zamanlar şirkette stajyer olan Dennis Hwang oluşturdu. Dennis Hwang’ın bu tasarımı çok beğenildi. Sonra Hwang, Google Doodle’ın baş tasarımcısı oldu ve yılda yaklaşık 50 tasarım yarattı.

Hwang, röportajlarından birinde Google Doodle tasarımlarının ilk yıllarda yapılmasının tartışmalı olduğunu belirtti. Kurumsal pazarlama ya da marka bilinci oluşturma amacına göre markaların tutarlı olması gerekmekteydi. Ancak Larry Page ve Sergey Brin, Google Doodle’ın bu amaca uymamasına ”Neden olmasın? Bununla eğlenmeliyiz.” şeklinde yanıt verdi.

Hwang, Noel ve Şükran Günü gibi özel günler ve tatiller için Google Doodle oluşturmaya devam etti. Google, Doodle’ların görüntüleme sayılarını herkes açık şekilde göstermemektedir. Dolayısıyla kullanıcılar animasyonların ne kadar popüler olduğunu takip edememektedir.

Google Doodle’ın Gelişimi

Google Doodle ekibi, animasyonları Noel günlerinin de ilerisine taşımayı başardı. Örneğin 2019 yılının Mart ayında, görme engelli bireylerin ortak alanlarda yürümesine olanak sağlamak için dokunsal bloklar oluşturan Seiichi Miyake’yi onurlandırmak için bir Google Doodle tasarımı yapıldı. Yu, bu konuyla ilgili Doodle’lar ile kullanıcıları şaşırtmak ve memnun etmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu nedenle çeşitli insanları ve konuları kutlamalarının da önemli olduğunu belirtmişti.

Google’ın bu konuda kullandığı teknikler zaman geçtikçe gelişmeye devam etti. Örneğin 2018 yılında stop motion bir Doodle ortaya çıkmıştı. Buna ek olarak bir Halloween’de kişilerin başkalarıyla oynamasını sağlayan çok oyunlu bir Doodle tasarımı da yapıldı.

Google, sadece profesyonel ve ekibinin içinde yer alan kişilerin tasarımlarına yer vermedi. Şirket, 2008’de 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için bir Google Doodle yarışması gerçekleştirdi. Şirket, dünya çapında buna benzer birçok ülke için ayrı ayrı yarışmalar düzenlemektedir.

Google Doodle ekibi, 8 Mart Kadınlar Günü için de güçlendirme mesajı oluşturmuştu. Dünyanın pek çok yerinde yer alan kadınlar tarafından etkileşimli bir slayt gösteri yapılmıştı. Her biri farklı ülkeden 13 kadın lider feminizme ve geleceğe dair düşüncelerini paylaştı.

Google Doodle Ne Sıklıkla Değiştirilmektedir?

Başlarda Google, Doodle değişimini nadiren yapardı. Ancak günümüzde bu değişim daha sık olmaktadır. Doodle’ların konusu, çoğunlukla dünya olaylarına bağlıdır. 2020 yılının Nisan ayında Koronavirüs tüm dünyayı etkiledi. Bu konuda Google, pandemi anında dünyanın işleyişini devam ettirmekte yardımcı olan işçilere iki hafta boyunca Doodle bloğu ayırmıştı. Bu işçiler; sağlık çalışanları, gıda çalışanları ve temizlik personeli gibi mesleklere sahip kişilerdi.

Çoğunlukla özel günlerde karşınıza bir Google Doodle çıkacaktır. Üstelik bu tarihin dünya çapında bir etkisinin olmasına gerek yok. Çünkü Google, ilgili tarihin önemini belirtmek için farklı bölgelerde Doodle gösterimi yapmaktadır. Bazı Doodle’lara tıkladığınız zaman oyun ya da etkileşimli nesneyle karşılaşırsınız. Ancak çoğu Doodle, tıklandığında sizi o konu hakkında bilgi edinmeye itmektedir.

Bazı Doodle Tasarımları

Yazımızda Google Doodle nedir sorusunun yanıtını verdiğimize göre bazı Doodle tasarımlarına da göz atmak faydalı olacaktır. Şimdiye kadar 5 bine yakın Doodle tasarımı olmuştur. Bu Doodle’lar sayesinde kullanıcılar, çoğu zaman Google’ı açtıklarında çeşitli Doodle’larla karşılaşmış oluyorlar. Her Doodle tasarımı eşit şekilde popülerleşmemiştir. Ancak bazıları kullanıcılar tarafından oldukça dikkat çekici ve akılda kalıcı olmuştur. Şimdi Google Doodle’ın özel sayfasından bulduğumuz bazı Doodle’ları sizlerle paylaşalım.

Bilim İnsanlarını Anmak için Tasarlanan Doodle’lar

Marie Curie ve Albert Einstein

Yukarıda yer alan iki ayrı Doodle tasarımı, önemli bilim insanlarını anmak için yapılmıştır. Üstteki görselde yer alan kişi Marie Curie’dir. Bu tasarımda Google adı, görselin arka planında ve çok belirgin olmayan şekilde yer almaktadır. Görselin ön planında ise Marie Curie masada oturmuş durumdadır. Fizikçi ve kimyager olduğu için de elinde deney şişeleri vardır.

Google Doodle’ın resmi sayfasında Marie Curie’in bu Doodle’ı kısa bir açıklama ile yer almaktadır. Açıklamada, çeşitli bilim alanlarında öncü olduğu belirtilmiştir. Ayrıca Marie Curie’nin araştırmalarının polonyum ve radyumun keşfi ve radyoaktivite teorisini geliştirmesi sonucunda başarılara ulaştığıyla ilgili de bilgi verilmiştir.

Bunun yanı sıra iki Nobel Ödülü kazandığıyla ilgili de bilgiye yer verilmiştir. Marie Curie’nin tarihteki yerinin fizik ve kimyada simge olduğu da belirtilmiştir. Marie Curie’nin yer aldığı bu Doodle tasarımı, 7 Kasım 2011’de Google’da yerini almıştır. Bu Doodle, neredeyse bütün ülkelerde gösterilmiştir.

Albert Einstein’ın yer aldığı ikinci Doodle’da renkli bir tasarım yerine daha sade bir tasarım tercih edilmiştir. Google’ın logosu belirgin ve aynı kalmıştır. Ayrıca arka plan beyaz olarak sabittir. Google adının ikinci ‘o’ harfinde ise bilim adamı olan Albert Einstein’ın yüzü yer almaktadır. Google adının hemen yanında ise Albert Einstein’ın ünlü formülü vardır. Einstein’ın yer aldığı bu Doodle tasarımı, 14 Mart 2003 yılında Google’da yerini almıştır. Bu Doodle da neredeyse bütün ülkelerde gösterilmiştir.

Özel Günleri Anmak için Tasarlanan Doodle’lar

Yeni Yıl Doodle Tasarımı

Yeni yıl en ön plana çıkan özel günlerden biridir. Dolayısıyla dünya çapında bilinen ve kutlanan bu gün için Google Doodle tasarımı vardır. Her yıl farklı yeni yıl Doodle’ı yer almaktadır. Bu Doodle tasarımı 31 Aralık 2019 yılına aittir. Görselde havai fişekler yer almaktadır. Bu da yeni yılda kutlama yapıldığına dair bir çağrışım oluşturmaktadır. Yeni yıl Doodle’ı dünya çapında bir kutlama olduğu için bütün ülkelerde yer almaktadır.

Sevgililer Günü Doodle Tasarımı

Sevgililer Günü de özel günlerden biridir. Bu özel gün de çoğu ülke tarafından kutlanmaktadır. Dolayısıyla Google, Sevgililer Günü için de Doodle tasarımı yapmaktadır. Yukarıda yer alan Sevgililer Günü Doodle’ı 14 Şubat 2000 yılına aittir. Görselde arka plan beyaz olarak kalmıştır. Google adının ‘o’ harfleri kalp şeklindedir ve bitişiktir. Sol tarafta ise Yunan mitolojisindeki aşk tanrısı Eros’un figürü yer almaktadır. Ayrıca Eros’un sağında ve solunda da yine kalp simgeleri vardır.

Bayramlara Yönelik Yapılan Doodle Tasarımları

Cadılar Bayramı

Hristiyan anlayışının oluşturduğu Cadılar Bayramı, dünya çapında oldukça popülerdir ve Hristiyan olmayan kişiler bile bu bayramı kutlamaktadır. Dolayısıyla Google, Doodle’da bu bayrama tasarımlarında yer vermiştir. Yukarıdaki Cadılar Bayramı Doodle’ı 2002 yılına aittir ve sadece Hristiyan ülkelerde gösterilmiştir. Ancak bu bayramın dünya çapında yaygınlaşmasından sonra Cadılar Bayramı Doodle’ları daha çok ülkede yer almıştır.

Yukarıdaki Cadılar Bayramı Doodle’ında ikinci ‘o’ harfi balkabağından oluşmaktadır. Diğer harfler aynı kalmıştır. Arka planda ise cadıların yaşadığı şato ve gece yarısını temsil eden ay yer almaktadır. Ayrıca korku figürü olarak yarasalar vardır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Bu Doodle, Türkiye’de kutlamış olduğumuz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı temsil etmektedir. Doodle’lar sadece tüm dünyada bilinen değil, aynı zamanda bazı ülkelere özel günlerin tasarımlarına da yer vermektedir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sadece Türkiye’de kutlanan bir bayramdır. Bu nedenle bu Doodle sadece Türkiye’de yayınlanmaktadır.

Yazımızda yer verdiğimiz 23 Nisan Doodle’ı 2022 yılına aittir. Görselin arka planında gökyüzü ve bulutlar vardır. Google yazısının ilk ‘o’ harfinde ise üstünde ay yıldız olan bir balon vardır. Ay yıldız da Türkiye bayrağını temsil etmektedir. Son olarak balon ise çocuk bayramını betimlemektedir.

Türkiye’ye Özgü Bazı Doodle’lar

Sabiha Gökçen Google Doodle

Türkiye’nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen de Doodle tasarımında yer almıştır. Aynı zamanda dünyadaki ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen’in bu Doodle’ı 22 Mart 2009 yılında yapılmıştır. Google logosunun ikinci ‘o’ harfi yerine Sabiha Gökçen’in fotoğrafı konulmuştur. İkinci ‘g’ harfinde ise Sabiha Gökçen’in pilot gözlüğü yer almaktadır.

Adile Naşit

Türk sinema oyuncusu, tiyatro sanatçısı ve televizyon sunucusu olan Adile Naşit için de Doodle tasarımı yayınlanmıştır. Türkiye’de oldukça sevilen ve Yeşilçam’a büyük katkısı olan Adile Naşit’in bu Doodle’ı, 86. doğum gününü kutlamak için tasarlanmıştır. 17 Haziran 2016 yılında yapılan bu Doodle sadece Türkiye’de yayınlanmıştır. Google logosunun iki ‘o’ harfi yerine çorba kazanı yer almaktadır. Arka planda ise bir elinde çorba kepçesi, diğer elinde de kase olan Adile Naşit vardır.

Genel Değerlendirme

Google Doodle, Google’ın farkındalık yaratmasına katkı sağlayan bir tasarımdır. Popüler sayfaların özel günlerde sosyal medya üzerinden paylaştığı gönderilere benzer olarak Google da Doodle adındaki özel tasarımları oluşturmaktadır. Doodle’da temel amaç özel günleri anmak, kutlamak, dünyaya fayda sağlamış insanları hatırlatmaktır.

Google Doodle tasarımları bazen sadece konuya odaklanırken bazen de logonun tasarımına dikkat çekmektedir. Doodle’lar bu kapsamda genellikle sadece görselden oluşmaktadır. Bazı Doodle’lar da animasyon şeklindedir. Google adının harflerinde ufak değişiklik yapılarak da bu tasarımlar oluşturulur. Ancak bazı Doodle’lar oldukça ayrıntılı ve görselliği bol olacak şekilde oluşturulmaktadır.

Günümüzde oluşturulan Doodle’lar animasyon ve oyun temelli olmuştur. Ancak biz yazımızda sadece görselden oluşan Doodle’lara yer vermeyi tercih ettik. Sizler için hazırlamış olduğumuz Google Doodle nedir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Google Doodle hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.