Google Chrome Adres Çubuğu Değişikliği Yolda

Google Chrome Tarayici
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Arama motoru devi Google, 2018 yılından bu yana sitelerin adres bilgilerinin görüntülenmesi konusunda bir takım değişikliklere gitmeye devam ediyor. Arama sonuçlarında çirkin göründüğü gerekçesi ile sonuçlardaki tam bağlantıları kaldıran Google, daha sonra da Google Chrome adres çubuğu üzerinde transfer protokollerini (http / https) gizlemeye başladı. Şimdi ise sırada sayfaların tam adresleri bulunuyor.

Google Chrome Adres Çubuğu Savaşları

Google her ne kadar Tekdüzen Kaynak Buluculardan (URL) yani web adreslerinden tam anlamıyla kurtulmaya çalışmasa da, Google Chrome ekibi adres çubuğundan fazlasıyla nefret ediyor gibi görünüyor. Google Chrome uygulaması ilk olarak transfer protokollerini gizlemeye, ardından da Google AMP sayfalarının uzantılarını saklamaya başladı.

Google Chrome’da gezinirken adres çubuğuna tıkladığınız zaman, web adresine bakarak içerisinde bulunduğunuz sayfanın AMP mi yoksa HTML mi olduğunu söyleyebilmek neredeyse imkansız bir durumda. Muhtemelen bu tarz bilgileri Google Chrome ekibi gereksiz bir detay olarak gördüğü için kaldırmayı tercih ediyor.

Şimdilerde ise Google, Google Chrome uygulamasının 85. geliştirici sürümünde, bulunduğunuz sayfanın tam adresini gizleme özelliğini test etmeye başladı. AndroidPolice isimli web sitesi tarafından keşfedilen bu özellik, gezindiğiniz web sayfasının tam adresi yerine, sadece bulunduğunuz web sayfasının alan adını gösteriyor.

Örnekleyecek olursak, web sayfamızın menüsünde bulunan podcast kısmına tıkladığınızda adres çubuğunda teknoloji.org/podcast yerine sadece teknoloji.org yazdığını göreceksiniz. Tam adresi görebilmek için ise, bilgisayarınızın fare (mouse) imleci ile adres çubuğunun üzerine gitmeniz gerekecek. Aşağıda yer alan videoda test aşamasında olan bu özelliğin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.Neden böyle bir özelliğin test edildiği yönünde Google Chrome cephesinden henüz herhangi bir açıklama yapılmamış olsa da, Google’ın önceden yapmış olduğu, tam adresin kullanıcılar için kafa karıştırıcı olacağı yönündeki açıklamaları bu özelliğin ana sebebi olabilir.

Google test ettiği bu yeni özellik ile kullanıcıların olası kafa karışıklığını önlemeyi hedefliyor gibi görünüyor. Ancak umarız bu tarz ciddi değişiklikler birtakım ayarlar ile birlikte gelerek, tercih etmeyen kullanıcılar tarafından kapatılabilir durumda olur. Son kullanıcılar için faydalı olabilecek olan basitleştirme işlemleri, biraz daha tecrübeli ve meraklı kullanıcılar için hayal kırıklığı yaratabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Hindistan Kripto Para Birimini Yasaklayabilir

Hindistan Kripto Paraları Tekrar Yasaklayabilir

Economic Times sitesinin cuma günü yayımladığı habere göre Hindistan hükümeti, kripto paraları yasaklamak için kanun oluşturmaya hazırlanıyor. Economic Times, bu haberin kaynağının

VR gözlük-takan kadın

VR ile Artık Sıcaklık Değişimlerini Hissedeceksiniz

VR ile artık sanal dünyadaki sıcaklık değişimlerini hissedebileceksiniz. Chicago Üniversitesi araştırmacıları, VR sıcaklık değişimleri deneyimini kullanıcılara hissettirmenin daha ucuz bir yolunu buldu. 

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın