Google AdSense Nedir?

İnsanlar günümüzde yaşamlarının büyük bir çoğunluğunu dijital ortamda devam ettirmeye başladılar. Bunun sonucunda insan yaşamında yer alan şeyler, dijital dünyaya aktarılmaya başlandılar. Bunların başında da reklamlar geliyor. Teknolojinin gelişmesi, reklam sektöründe de büyük gelişmelere yol açtı. Reklam sektörü, daha çok dijital ortamda ilerlemeye başladı. Bundan dolayı çeşitli reklam programları ortaya çıktılar. Google AdSense, bu reklam programlarından birisidir. Ancak bu programı bilmeyen kişiler, Google AdSense nedir diye merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için dijital dünyanın en büyük reklam programlarından olan Google AdSense’in ne olduğunu açıklayacağız. Bunun yanı sıra Google AdSense ile ilgili detayları da paylaşacağız. Böylece rehberimizi inceleyerek Google AdSense hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabileceksiniz. Şimdi ilk olarak Google AdSense nedir sorusunun cevabına birlikte daha yakından bakalım.

Google AdSense Nedir

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Google, arama motoru hizmetinin yanı sıra çeşitli alanlarda da hizmet vermektedir. Bu kapsamda şirket, çeşitli projelerle kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Google tarafından geliştirilen ve oldukça fazla kullanılan projelerden birisi de AdSense oluyor diyebiliriz. Dijital ortamda siteler başta olmak üzere birçok kişi için en temel gelir kaynağı reklamlar olmaktadır.

Fakat internet ortamında reklam yayınlamak ve bu reklamlar üzerinden gelir elde etmek geçmiş yıllarda çok kolay bir işlem değildi. Bunun üzerine Google, internet ortamında reklamların önemini fark ederek 2003 yılında harekete geçti. Şirket, 2003 yılında reklamverenler ve reklam yayınlamak isteyen kişiler için AdSense’i geliştirdi.

Bazı reklamverenler ve web sitesi sahipleri, Google’ı hizmeti sunduğu ilk yıllarda oldukça fazla eleştirdiler. Çünkü şirket, reklam programı için yeterli seviyede çalışan bir algoritma geliştiremedi. Bunun sonucunda reklamverenler, çeşitli konularda şikayetçi oldular. Google, bunun üzerine AdSense’in yapısını geliştirmeye karar verdi. Böylece AdSense, kısa bir süre sonra Google’ın gelirlerinin %15’ini sağladığı bir program haline geldi.

Google, AdSense kapsamında ilk etapta web sitelerine ve içeriklerine reklam yerleştirme hizmeti sağlıyordu. Bunun yanı sıra şirket, günümüzde AdSense’in kapsamını oldukça genişletti. Bu sayede Google AdSense, en kapsamlı reklam programlarından birisi haline geldi.

Günümüzde web sitesi sahipleri ve dijital dünyadan para kazanmak isteyen kişiler, çoğunlukla Google AdSense’i kullanmaktadırlar. Çeşitli şirketler, rakip reklam projeleri geliştirmeye çalışıyorlar. Fakat AdSense hem sağlamış olduğu gelirlerle hem de kolay kullanılabilirliği sayesinde internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği reklam programı olmaktadır.

Google AdSense Kullanım Şartları Nelerdir

Google AdSense’in kullanıcı sayısı, her geçen gün artış göstermektedir. Google’ın program üzerinden sunmuş olduğu avantajlar, internet kullanıcılarının ilgisini çekmektedir. Fakat Google, tabii ki bu programa katılabilmek için bazı kurallar belirledi. Bundan dolayı her web sitesi sahibi Google AdSense’in sunmuş olduğu imkanlardan faydalanamıyor.

Google AdSense Kullanım Şartları Nelerdir

Google’ın AdSense programına katılabilmek için belirlediği şartlar şunlardır:

  • Site sahibi 18 yaşından büyük olmalı: Google, AdSense üzerinden reklam geliri elde etmek isteyen web sitesi sahiplerinin 18 yaşından büyük olmalarını şart koşuyor. Aksi takdirde site sahipleri, direkt kendi bilgileri üzerinden programa başvuramıyorlar. Google, bu noktada kullanıcılarına kolaylık sağlayabilmek için 18 yaşından küçük site sahiplerinin velileri üzerinden programa başvurabilmelerini sağlıyor. Bu noktada Google, sitenin AdSense gelirleri başta olmak üzere birçok konuda ebeveyn olarak gösterilen kişi ile iletişim sağlıyor.
  • Özgün içerikler üretilmeli: İnternet ortamında neredeyse her konuyla alakalı birden fazla yazı bulmak mümkün. Bu noktada Google hem internetteki yazıların kalitesini artırabilmek hem de bu işe emek veren kişilerin para kazanmasını sağlayabilmek adına sitedeki içeriklerin özgün olmasını talep ediyor. Yani şirket, kopya içerik barındıran sitelerin AdSense’i kullanmalarına izin vermiyor. Bunun yanı sıra Google, özgünlük kadar yaratıcılığa da önem veriyor. Bundan dolayı web siteniz ile Google AdSense üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız özgün ve yaratıcı içerikler oluşturmanız gerekiyor.
  • Site kullanıcı dostu olmalı: Google, AdSense başvurularında sitenin ne kadar kullanıcı dostu olduğuna dikkat etmektedir. Yani şirket, AdSense’e başvuran sitelerin ilk etapta kullanışlı olup olmadığına bakıyor. Bu noktada Google, kolay kullanılabilir olan sitelere program başvurularında öncelik tanıyor. Bunun yanı sıra Google, site sahiplerinin reklamlar üzerinden gelir elde etmek için kullanıcılarını zorlamalarını istemiyor. Örneğin şirket, reklamlara tıklanması için kullanıcılarına mail atan veya benzeri zorlamalar yapan siteleri programa dahil etmiyor.
  • Reklam ve site trafiği yanıltıcı olmamalı: Google, reklamlar üzerinden gelir elde etmek isteyen kişilerin bunu hak etmeleri gerektiğini düşünüyor. Bundan dolayı şirket, sahte tıklama yöntemleri kullananlar başta olmak üzere tıklama konusunda yanıltıcı davranan siteleri program dışında bırakıyor.

Google AdSense ile Nasıl Para Kazanılır

Web site sahipleri, çoğunlukla sitelerindeki içerikler üzerinden para kazanmayı talep etmektedirler. Bu noktada Google AdSense, site sahiplerinin kullanabileceği en kapsamlı reklam programlarından birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı site sahipleri, Google AdSense ile nasıl para kazanılır diye merak etmektedirler. Google AdSense, temel olarak kullanımı kolay bir reklam programıdır.

Google, reklam programına katılabilmek için bazı koşullar belirledi. Sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimizde bu koşullara değindik. Eğer sizler de Google tarafından belirlenen şartları sağlıyorsanız AdSense’e başvurabilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir Google hesabınızın bulunması gerekiyor. Daha sonra AdSense paneline giderek web sitenizi eklemelisiniz.

Google, web sitenizi ekledikten sonra ilk etapta bazı reklam ayarlarını yapmanızı isteyecek. Bu noktada sitenizde hangi tür reklamların gözükmesini istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Google, site tasarımınızı otomatik olarak algılayarak reklam yerlerini belirleyebiliyor. Ancak eğer bu yerleri beğenmezseniz reklam yerlerini de belirli ölçüde seçebiliyorsunuz.

Sonrasında Google, sitenizi incelemeye alıyor. Bu aşamada şirket, sitenizin belirlediği koşullara uygun olup olmadığını inceliyor. Eğer siteniz, Google politikalarına uygunsa kısa bir süre içerisinde reklam programına dahil edildiğinize dair bir bilgilendirme alıyorsanız. Aksi durumda ise Google, neden sitenizi programa dahil etmediğini açıklayan bir bilgilendirme yapıyor.

Sitenizde Google reklamları yayınlanmaya başladıktan sonra gelir kazanma süreciniz başlamış olacaktır. Google, program kapsamında tıklamaya bağlı ödeme yapılmaktadır. Yani bir web sitesinde Google AdSense reklamları olduğunu düşünelim. Google, bu sitenin sahibine sitede yer alan reklamlara ne kadar tıklanırsa o oranda ödeme yapıyor.

Şirket, her yazıda aynı reklam değerlemesini yapmıyor. Yani bir yazınızdaki reklama gelen tıklama başı ödeme ile diğer yazınızdaki reklama gelen tıklama başı ödeme aynı olmayabiliyor. Google, bu noktada ödeme miktarını çeşitli kriterlere göre değiştirmektedir.

Örneğin şirket, İngilizce içeriklerde yer alan reklam tıklamalarına genellikle Türkçe içeriklerdeki reklam tıklamalarına göre daha yüksek ücret ödemektedir. Bundan dolayı Google AdSense üzerinden kazanacağınız gelir, sitenizin performansına göre değişiklik göstermektedir.

Google AdSense’in Avantajları Nelerdir

Google AdSense, dijital ortamda yer alan en kapsamlı reklam programlarından birisidir. Bu kapsamda birçok web sitesi sahibi, sitesinde yayınladığı reklamları Google AdSense üzerinden edinmektedir. Çünkü Google AdSense, kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Böylece programa katılan web sitesi sahipleri, sitelerinin sürdürülebilirliği için gerekli gelirleri reklamlar üzerinden kazanabiliyorlar.

Google AdSense, oldukça kolay kullanıma sahip bir reklam programıdır. Web sitesi sahipleri, Google hesapları üzerinden kolaylıkla AdSense’e başvurabiliyorlar. Google, gerekli koşulları sağlayan web sitelerini hızı bir şekilde reklam programına dahil ediyor. Böylece site sahipleri, ücretsiz ve zahmetsiz bir şekilde reklam programına katılıp gelir elde edebiliyorlar.

Bunun yanı sıra Google, programdaki kullanıcılarına reklamları özelleştirme imkanı sağlıyor. Yani AdSense katılımcıları, sitelerinde yayınlanacak reklamların kategorilerini seçebiliyorlar. Böylece site sahipleri, okuyucularını rahatsız edebileceğini düşündükleri kategorileri devre dışı bırakabiliyorlar.

Google AdSensein Avantajları Nelerdir

Google, ücretlendirme konusunda kullanıcılarını memnun etmeye özen gösteriyor. Bu kapsamda şirket, en yüksek reklam geliri sağlayan reklam programlarından birisini yürütüyor diyebiliriz. Google, reklam gelirlerini çeşitli kriterlere göre düzenliyor. Fakat şirket, genel olarak her dilde ve içerik türünde kullanıcılarını mağdur etmeyecek reklam gelirleri vermeye özen gösteriyor.

Google AdSense kullanıcıları, kendilerine sağlanan bir panel üzerinden reklam gelirlerini takip edebiliyorlar. Kullanıcılar, reklam gelirlerine dair tüm detaylara kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar. Hatta Google, bu ekran üzerinden site sahiplerine tahmini gelirleri de paylaşıyor. Böylece site sahipleri, gelirleri üzerinden planlamalarını daha kolay bir şekilde yapabiliyorlar.

AdSense, tabii ki tek taraflı işleyen bir reklam programı değil. Bu program üzerinden reklam alabilen kişiler olduğu gibi reklamveren kişiler de mevcut. Yani Google, bu program üzerinden internet sitelerinde reklam yayınlamak isteyen kişilere de hizmet sağlıyor. Böylece şirket, bazı kullanıcılarının reklam yayınlama ihtiyacına hizmet verirken web sitesi sahiplerinin de bu işleyişten para kazanmalarına yardımcı oluyor.

Google AdSense Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Google AdSense kullanmak ücretli mi?

AdSense, çift taraflı işleyen bir reklam programıdır. Google, program kapsamında reklamveren kişilerden reklam kampanyalarına göre belirli bir ücret almaktadır. Fakat şirket, web sitesinde reklam yayınlamak isteyen kişilerden herhangi bir ücret talep etmiyor. Yani web sitesi sahipleri, Google tarafından geliştirilen reklam programından ücretsiz bir şekilde faydalanabiliyorlar.

Google AdSense ödemeleri ne zaman yapılır?

Google, AdSense üzerinden kazanılan reklam gelirlerini aylık olarak web sitesi sahiplerine ödemektedir. Bu kapsamda şirket, aylık olarak takip ettiği gelirleri ayın 21-26.günleri arasında program katılımcılarına iletmektedir. Tabii ki bu noktada kullanıcıların minimum gelir seviyesine ulaşmaları gerekiyor.

Google AdSense 1000 tıklama başına ne kadar veriyor?

Google, AdSense kapsamında web sitesi sahiplerine tıklama başına ödeme yapmaktadır. Yani kullanıcılar, web sitelerinde reklamlara gelen tıklama başına ödeme almaktadırlar. Şirket, reklam içeriği ve yayınlanan içeriğin dili başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre reklamların ödemesinde değişiklik yapıyor. Bundan dolayı Google AdSense kullanıcıları, 1000 tıklama başına değişen gelirler elde etmektedirler.

Google AdSense ile nasıl para kazanılır?

Google AdSense üzerinden para kazanmak için ilk olarak bir Google hesabına sahip olmanız gerekiyor. Daha sonra AdSense yönetim panelinden web sitenizi eklemelisiniz. Sonrasında Google, web sitenizin reklam yayınlamaya uygun olup olmadığını inceleyecektir. Eğer siteniz reklamlar için uygun bulunursa web sitenize reklam ekleyerek tıklama başına gelir elde edebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Google AdSense, her geçen gün büyüyen bir reklam programıdır. Bu programı bilmeyen internet kullanıcıları, Google AdSense nedir diye merak etmektedirler. Bizler de bu yazımızda sizler için Google AdSense nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra bu reklam programıyla alakalı merak edilen konularda da bilgi verdik. Böylece sizler de hazırlamış olduğumuz rehber sayesinde Google AdSense ile ilgili merak ettiğiniz konularda kolaylıkla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz detaylı bilgiler içeren Google AdSense rehberimiz burada sona eriyor. Google AdSense ile ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.