Google Şifre Yöneticisi Nedir?

Google Şifre Yöneticisi nedir? Birçok Android ve Chrome kullanıcısının hayatını kurtaran Google Şifre Yöneticisi nasıl kullanılır? Bu içeriğimizde Google Şifre Yöneticisi ile ilgili aklınıza takılan soruların yanıtını sizler için bir araya getirdik.

Günümüzde pek çok hizmet kullanım alışkanlıklarımızı değiştiriyor. Bunların arasında yer alan bir araç ise şüphesiz şifre yöneticileri oluyor. Eskiden her bir şifremizi aklımızda tutmamız gerekirken bu durumun önüne geçen araçlar kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlıyor.

Üstelik şifre yöneticileri yalnızca parolaları bir arada tutmak için kullanılmıyor. Aynı zamanda sizin için otomatik olarak parolaları doldurmak da şifre yönetici araçların görevleri arasında yer alıyor. Bu iki unsura ek olarak en önemli nokta ise sağladıkları ek güvenlik katmanı oluyor.

Şifre yöneticileri parolalarınızı ve hesaplarınıza ait bilgileri güvenli bir şekilde depoluyor. Üstelik yeni oluşturacağınız hesaplar için de tahmin edilmesi zor parolalar oluşturduklarını belirtelim. Bu sayede sizin aklınızda tutamayacağınız zorluktaki parolaları oluşturuyor ve sizin için hesap bilgilerinizi otomatik olarak giriyor.

İşte bu araçlardan birisi de Google tarafından geliştirildi. Üstelik Google’ın parola yöneticisinin en çok kullanılanlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Çünkü Android ve Google Chrome tarayıcılarının da şifre yöneticisi bu araç. Şimdi Google’ın şifre yönetici hizmeti ile ilgili detaylı bilgilere bir göz atalım.

Google Şifre Yöneticisi Nedir?

Google tarafından geliştirilen Şifre Yöneticisi aracı kullanıcının şifrelerini Chrome ve Android platformlarında depolayan bir parola yönetici hizmetidir. Dileyen kullanıcılar bu aracı Google Chrome tarayıcısında ya da Android işletim sistemine sahip cihazlarında kullanabilir. Üstelik dileyen kişiler bu aracı iOS işletim sistemine sahip bir cihazda da kullanma şansına sahiptir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi parola yöneticileri kullanıcıların işini bir hayli kolaylaştıracak özelliklere sahiptir. Bunların başında kişinin parolalarını ve hesaba giriş bilgilerini bir arada tutmak yer alır. Google Şifre Yöneticisi de bu konuda üstün başarı gösteren araçlardan biridir.

Chrome tarayıcınız ile giriş yaptığınız her hesabın kaydedilmesini isteyip istemediğinizi size sorar. Ayrıca Android işletim sistemlerinde de yüklü gelen araç ile telefon ya da tabletinizde de bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu sayede ek bir uygulamaya gerek olmadan Google Şifre Yöneticisini kullanabilirsiniz.

google-parola-yoneticisi-nedir

Bunun yanı sıra Google’ın parola yöneticisi ile güçlü yeni parolalar oluşturmak da oldukça basittir. Eğer yeni bir siteye kaydoluyorsanız şifre yönetici size hemen alternatif bir seçenek sunacaktır. Şifre kutucuğunun altında yer alan bu seçenek sayesinde güçlü bir şifreyi oluşturmak ve doğrudan araca kaydetmek mümkündür.

Üstelik Google Şifre Yöneticisi sayesinde geçmiş dönemde ortaya çıkan şifrelerinizi de öğrenmeniz mümkündür. Bildiğiniz üzere internet dünyasında sıklıkla veri sızıntıları gündeme gelmektedir. Bu veri sızıntıları sonucunda da kullanıcıların bilgileri açığa çıkmaktadır. Bu bilgilerden birisi de tahmin edebileceğiniz üzere hesap giriş bilgileri yani parolalardır.

Google’ın şifre yönetici aracı bu bilgilerin sızdırıldığını tespit ederse kullanıcıyı uyarmaktadır. Eğer geçmiş dönemde gerçekleşen sızıntılar ile ortaya çıkan bir parolanız varsa Google size bu konuda bir bildirim gönderir. Böylece riskli olan parolayı değiştirmek için de kullanıcıyı teşvik etmiş olur.

Üstelik Google’ın şifre yöneticisinde yer alan güvenlik unsurları bununla da sınırlı kalmamaktadır. Google parola yöneticisi güçlü olmayan şifreleriniz konusunda da sizi uyarır. Ayrıca giriş bilgileri sırasında ek bir güvenlik katman sağlar ve parolayı gizler. Peki Google’ın parola yönetici aracı nasıl kullanılır?

Google Şifre Yöneticisi Nasıl Kullanılır?

Oldukça başarılı bir şekilde çalışan Google’ın parola yönetici aracının kullanımı da son derece kolaydır. Özellikle uzun zamandır Google Chrome ya da Android işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız Google Şifre Yöneticisini kullanmak size hiç zor gelmeyecektir.

Google’ın bu hizmetine herhangi bir parolayı kaydetmek için yapabileceğiniz ilk işlem bir siteye giriş yapmaktır. Daha detaylı açıklamak gerekirse şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Google Chrome tarayıcısını kullanarak parolasını kaydetmek istediğiniz bir hesaba giriş yapın.
 • Hesap bilgilerinizi doğru girdiğinizden ve hesaba giriş yaptığınıza emin olduktan sonra sağ üst tarafta çıkan şifre yöneticisi aracını göreceksiniz.
 • Bu aracın sunduğu seçenekler arasında yer alan “Kaydet” butonuna tıklayarak parolayı kaydedebilirsiniz.

Bu işlemler sonunda parolayı başarıyla kaydetmiş olacaksınız. Ancak tüm kullanıcılar bunu her hesap için istemeyebilir. Bu nedenle şifresini kaydetmek istemediğiniz hesaplarda “Bu site için bir daha sorma” butonuna tıklayabilirsiniz.

Bu işlemin sonrasında kaydettiğini parolalar Chrome tarayıcınızda otomatik olarak doldurulacaktır. Örneğin daha önce kaydettiğiniz X sitesine giriş yapmaya çalıştığınızı varsayalım. Google Şifre yöneticisi hesap bilgilerini yani kullanıcı adı ve parolayı otomatik dolduracaktır. Daha sonrasında yalnızca giriş butonuna tıklayarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

Daha sonrasında dilerseniz bu şifreleri düzenleyebilir, silebilir ya da kopyalayabilirsiniz. Ancak bu işlemler için şifreyi hesabınıza kaydetmeniz gerekiyor. Ayrıca dilediğiniz sayıda sayfayı şifre kaydetme sorusu almamak üzere ayarlayabilirsiniz.

Üstelik bu özellikleri kullanmak zorunda olmadığınıza da hatırlatalım. Hem parola kaydetme hem de otomatik doldurma özellikleri Ayarlar bölümünde yer alan Şifre Yöneticisi özelliklerinden kapatılmakta. Bunun için Google Chrome tarayıcınızın ayarlar menüsüne ulaşabilirsiniz. Gerekli özellikleri kapattıktan sonra tarayıcınız hiçbir şifreyi kaydetmeyecek ve otomatik olarak doldurmayacaktır.

google-parola-yoneticisi-nasil-kullanilir

Kayıtlı Şifrelerim Nerede?

Daha önceden kaydettiğiniz şifreleri görmek için iki adet temel yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki Google Chrome tarayıcısında yer alan parola yöneticisi bölümünü kullanmaktır. İkinci yöntem ise doğrudan Google Şifre Yöneticisi sitesine ulaşmak ve parolaları görüntülemektir. Ayrıca telefonunuzda yer alan tarayıcı ve uygulama ile de bu işlemi halledebilirsiniz.

Google Chrome tarayıcısında parola yöneticisine ulaşmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle Chrome tarayıcınızı açın ve şifrelerinizin kayıtlı olduğu hesaba giriş yaptığınızdan emin olun.
 • Daha sonra tarayıcının sağ üst tarafında yer alan üç nokta işaretine tıklayın ve Ayarlar seçeneği ile devam edin.
 • Ardından sol tarafta yer alan Otomatik doldurma sekmesine tıklayın.
 • Bu işlemin sonrasında Şifre Yöneticisi seçeneği ile işleme sürdürün.
 • Sayfada yer alan şifreler daha önce kaydettiğini parolalardır.

Doğrudan Google Şifre Yöneticisinin sitesinden parolaları görüntülemek için ise şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • passwords.google.com adresine ulaşın.
 • Şifrelerinizin kayıtlı olduğu hesaba giriş yaptığınızdan emin olun.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkan seçeneklerden istediğiniz şifreye tıklayın.
 • Hesabınızı doğruladıktan sonra şifreyi kopyalayabilir, düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Üstelik bu yöntemleri kullanarak parolalarınızı düzenlemeniz de mümkündür. Örneğin parolalarınızı silmek ya da yenilemek için de bu yöntemleri tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak yeni bir parola eklemek için de bu yöntemleri kullanmak bir seçenektir. Bu işlemler için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle Google Chrome’da yer alan Şifre Yöneticisi ayarına ulaşın.
 • Daha sonrasında silmek istediğin şifrenin yanında yer alan üç noktaya tıklayın ve Kaldır seçeneği ile işleme devam edin.
 • Eğer yeni bir şifre eklemek istiyorsanız aynı sayfada yer alan Ekle butonuna tıklayın. Daha sonrasında sitenin kullanıcı girişine ait sayfa bağlantısını, kullanıcı adınızı ve şifrenizi gerekli kutucuklara yazın. Ardından kaydet butonuna tıklayın.
 • Var olan bir parolayı düzenlemek için şifrenin yanında yer alan üç nokta işaretine tıklayın ve Şifreyi Düzenle seçeneği ile işlemi sürdürün.
kayitli-sifrelerim-nerede

Avantajları

Google Şifre Yöneticisi aracının pek çok avantajı bulunmaktadır. Ancak diğer şifre yöneticilerine kıyasla avantajlarına göz atacak olursak birkaç faktörün ön plana çıktığına değinmek gerekir. Bu özellikler sayesinde Google Şifre Yöneticisi piyasadaki diğer parola yöneticileriyle rekabet içinde varlığını sürdürmektedir.

Bu özelliklerden ilki Android ve Google Chrome tarayıcılarında dahili olarak sunulmasıdır. Özellikle Android ekosisteminde cihazlar kullanıyorsanız bu durumun işinizi bir hayli kolaylaştıracağını belirtmekte fayda var. Örneğin, bilgisayarda kaydettiğiniz bir parola doğrudan Android telefonunuzda da devreye giriyor.

Üstelik bunu iOS işletim sistemine sahip cihazlarda da gerçekleştirmek mümkün. Yalnızca bu uygulama iOS’te dahili olarak sunulmuyor. Bunun için Google parola yöneticisine ait uygulamayı ya da Chrome tarayıcısını iOS işletim sistemine sahip cihaza yüklemeniz ve birkaç ayar gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Google Şifre Yöneticisinin önemli avantajlarından bir diğeri ise güvenliği öne çıkarması oluyor. Eğer geçmiş veri sızıntılarında ortaya çıkan bir parolaya sahipseniz Google bunu sizin yerinize tespit ediyor. Üstelik bu konuda sizi uyaracak bildirimler ve iletileri de size gönderiyor. Hatta şifreyi değiştirmeniz konusunda sizi yönlendirecek bir protokole sahip olduğunu da belirtelim.

Buna ek olarak şifrenin sızdırılmasından önce bile size uyarmaya başlayabiliyor. Örneğin güçsüz ya da orta seviyede güçlü bir şifreye sahipseniz Google bunu da tespit ediyor. Böylece olası bir sızıntı ya da çalıntı öncesinde şifrenizi değiştirmeniz konusunda sizi uyarıyor.

Tüm bunların önüne geçmek için ise etkili bir araca sahip. Yeni bir şifre oluştururken bilgisayar korsanlarının kullandığı yazılımlar tarafından kolaylıkla bulunamayacak zorlukta şifreler öneriyor. Daha sonrasında bu parolayı otomatik olarak kaydediyor ve sizin aklınızda tutamayacağınız şifreleri bile kullanmanızı sağlıyor.

En önemli özelliklerinden birini ise sona bıraktık. Yazımızın içerisinde sıklıkla hissettirmiş olsak da hiç değinmediğimiz bir konu Google Şifre Yöneticisinin ücreti oluyor. Google bu hizmet için ekstra hiçbir ücret talep etmiyor. Diğer şifre yöneticilerine kıyasla cihazlar arasında kullanımda bile ücret talep etmeyen Google bu konuda piyasanın en iyileri arasında yer alıyor demek de mümkün.

en iyi şifre yöneticisi

Google Şifre Yöneticisi: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Google’ın sevilen parola yöneticisine dair önemli bilgileri sizler için derledik. Yazımızda Google Şifre Yöneticisinin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve avantajlarını bir araya topladık. Eğer halihazırda Google Chrome ya da Android telefon kullanıyorsanız bu şifre yöneticisine mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Google tarafından geliştirilen parola yöneticisi Google hesabınız ile bağlantılı bir şekilde çalışıyor. Yani kaydettiğiniz şifreler doğrudan Google hesabınıza kaydediliyor. Böylece Android ve iOS gibi cihazlarda da bu parolaları zorlanmadan kullanmak mümkün demek yanlış olmaz.

Daha önce de değindiğimiz üzere bu parola yöneticisinin en başarılı özelliklerinden birisi tamamen ücretsiz olması. Böylece ek ücret ödemeden farklı cihazlarda şifreleri kullanmak mümkün. Ayrıca şifreleri toplu bir şekilde dışa aktarmak için de destek sunduğunu belirtelim. Yöneticinin telefon sürümlerinde uygulamayı ana sayfaya eklemek için de bir ayar bulunuyor.

Google Şifre Yöneticisi nedir sorusunun yanıtını verdiğimiz içeriğimiz burada sona eriyor. Belirttiğimiz gibi eğer daha önce bir parola yöneticisi kullanmadıysanız ve halihazırda Google Chrome, Android ya da bu ekosistemde yer alan bir cihaz kullanıyorsanız denemenizi tavsiye ediyoruz. Ancak farklı parola yöneticilerine göz atmak isterseniz hazırladığımız öneri içeriğine de bir göz atın deriz. İçeriğimiz ile ilgili soru ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.