Gif Nasıl Yapılır? – En İyi Gif Yapma Programları

GIF, grafik değiştirme biçimi (Graphics Interchange Format) şeklinde ifade edilen ve günümüzde en çok kullanılan dosya formatlarından biridir. 1987 yılında CompuServe şirketi tarafından meydana getirilen GIF dosya formatını basit haliyle hareketli fotoğraf olarak tanımlayabiliriz. Hareketli fotoğraf denmesinin sebebi videolarda yer alan seslerin GIF dosya formatında yer almamasından kaynaklı olduğunu da söylemekte fayda var. Peki hareketli fotoğraf dediğimiz GIF nasıl yapılır?

Gif Nasıl Yapılır?

Günümüzde sosyal medya platformlarında denk geleceğimiz GIF, birçok seçenek ile yapılabilmektedir. GIF yapma programları ve GIF paylaşımı yapan sitelerde GIF’ler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca Instagram’da Boomerang uygulaması ile kolayca GIF oluşturabilirsiniz. GIF oluşturmak için herhangi bir uzmanlık gerektirmez. Sadece seçtiğiniz site veya indirebileceğiniz programları kullanarak kolay bir şekilde GIF’ler yapabilirsiniz.

En İyi Gif Yapma Programları

GIPHY

GIF dünyasının en ünlüsü olan GIPHY listemizin en başında yer alıyor. 15 saniyelik GIF’ler oluşturmamıza imkan veren sitenin günlük 200 milyon kadar ziyaretçisi bulunuyor. Kolay bir arayüzü bulunması sebebiyle daha çok kullanıcı tarafından kullanılmakta. Facebook tarafından 20 Mayıs 2020 tarihinde 400 milyon dolar karşılığında satın alındığını da belirtelim.

GIF nasıl yapılır?: GIPHY

IMGUR

Listemizin bir diğer üyesi olan IMGUR, popülerliği sürekli artan bir GIF yapma platformudur. İsteğiniz doğrultusunda bulabileceğiniz GIF’lerin yanında size GIF yapma imkanı da vermektedir. IMGUR, belirlediğiniz bir videonun hangi bölümünün GIF olması gerektiğini seçmenize izin vererek GIF oluşturmanızı sağlar.

ImgFlip

Diğer GIF programları ile benzer özellikleri bulunan ImgFlip, video sitelerinin veya dikkatinizi çeken başka bir sitedeki videoların URL’lerini kullanarak kendi GIF’lerinizi oluşturmanıza imkan vermektedir. Çok basit bir arayüze sahip olan platform ImgFlip, keyifli GIF’ler oluşturabileceğiniz bir site olarak karşımıza çıkıyor.

GIF Brewery

Apple kullanıcılarını hedef alan platform GIF Brewery ile kolay ve kullanıcı dostu arayüzünde GIF’ler hazırlayabilirsiniz. Bu platformda bir video kesitinin kare hızını, renk düzenlemesini, görüntü filtrelerini ayarlayarak GIF’ler yapabilirsiniz. Hazırladığınız GIF’lere resim yazıları ekleyebildiğinizi de belirtelim.

Gif nasıl yapılır?: GIF Brewery

Make A GIF

Listemizin son üyesi olan Make A GIF, GIF hazırlarken kullanıcılara ayrıntılı bir şekilde ayarlamalar yapabilecekleri bir ortam sunuyor. Örneğin; GIF süresi uzunluğunu üzerinde saniyenin yüzde biri kadar kontrol sağlamanıza imkan vermekte. Bu kadar ayrıntının yanında kullanışlı bir arayüze sahip olması da bu platformun popülerliğinin artmasında önemli rol oynadığını söylemekte fayda var.

GIF Hakkında Bilgi

GIF dosya formatı, sayısal resim saklama biçimi olarak nitelendirilmektedir. Bu dosya formatı her bir görüntü için piksel başına 8 bit’e kadar destekler. GIF formatındaki dosyalar 8 bit piksel başında olmak üzere 256 farklı renk içerebilmektedir. Ayrıca GIF’ler 256 renkten daha fazla renk depolayabilir ama bu depolama, dosya boyutunun çok büyük olmasına sebep olacağından tercih edilmemektedir.

GIF dosya formatlarını kaydederken kayıp yaşamadığımızdan dolayı, dosyayı sıkıştırmak istediğimizde görüntü kalitesinde herhangi bir düşme görmeyiz. Bu sıkıştırmayı gerçekleştirmek için Lempel-Ziv-Welch (kayıpsız veri sıkıştırma algoritması) olarak adlandırılan yöntemi kullanabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Web teknolojileri ile ilgilenen Jr. Front-end Geliştirici, FPS ve roquelike oyunların meraklısı bir matematikçi.