Megapiksel Nedir?

Megapiksel terimi, akıllı telefon ya da fotoğraf makinesi kullanan kişiler için önem taşımaktadır. Kullanıcılar, iyi bir fotoğraf çekmek için kaliteli bir kamera istemektedir. Bunun için de cihazın megapikseli konusunda araştırma yapmaktadırlar. Ancak bu megapiksel konusunda yeterince bilgiye sahip olmaları için megapiksel nedir sorusunun da yanıtını vermek gerekmektedir.

Çekilen görsellerin kalitesi cihaz kullanıcıları için önemlidir. Telefon ya da fotoğraf makinesi satın alacakken de cihazın piksel boyutu ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle kullanıcılar, cihaz çözünürlüğü konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir. Biz de bu yazımızda megapiksel nedir sorusunu farklı başlıklar altında yanıtlayarak sizlere bu konu hakkında bilgilendirme yapacağız.

Megapiksel Nedir?

Fotograf

Piksel, bütün sayısal görüntülerin en küçük parçası olan üçlü nokta grubudur. Megapiksel ise fotoğraf karesindeki görüntünün pikselidir. Aynı zamanda kamera sensöründeki pikselleri de megapiksel olarak tanımlamak mümkündür. 1 megapiksel, 1 milyon piksele eşittir. Örneğin, 8 megapiksel çözünürlüğündeki bir kamera ile çekilen fotoğraflar 8 milyon piksele sahiptir. Ayrıca megapiksel teriminin kısaltılmış hali ‘MP’ şeklindedir.

Fotoğraftaki her bir görüntü parçası pikselleri oluşturmaktadır. Aslında temelde iki önemli piksel çeşidi vardır. Bunlardan biri renk bilgisini içermektedir. Diğeri ise pikselin konumunu içermektedir. Megapikselli bir fotoğrafın içinde milyonlarca piksel vardır. Bunun için her pikselin fotoğrafta yer alacağı konum önem taşımaktadır.

Piyasada birçok farklı megapiksel değerine sahip cihaz vardır. Bir telefonu ele alalım. Telefonlarda ön kamera ve arka kamera olmak üzere iki farklı kamera çeşidi yer almaktadır. Arka kamera genellikle ön kameradan daha yüksek çözünürlüktedir. Telefonların ön kamerası ortalama 2 megapikselden başlayıp çeşidine göre bu çözünürlük daha da artmaktadır. Telefonların arka kamerası ise ortalama 8 megapikselden başlayıp 108 megapiksele kadar gitmektedir.

Megapiksel teriminin teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi vermek iyi olacaktır. Bu bilgiyi dijital kamera üzerinden anlatalım. Dijital bir kamerada görüntü sensörü fotoğrafı kaydetmektedir. Görüntü sensörü ise mercekten geçen ve çipe çarpan ışık miktarını ölçen bilgisayar çipine verilen addır.

Görüntü sensörü, piksel alıcısını içermektedir. Bu reseptörlerin tamamı çipe çarpan ışığı ölçer ve ışığın yoğunluğunu kaydeder. Bunun yanında görüntü sensörü, milyonlarca piksel içerir. Piksellerin sayısı ise kameranın kaydedeceği megapiksel sayısını belirler. Buna çözünürlük de denir. Böylelikle, megapiksel nedir sorusunun yanıtını vermiş olduk. Megapiksel, belli oranda önem taşımaktadır. Şimdi ise bu konu hakkında detaylara geçiş yapalım.

Megapikselin Önemi Nedir?

Megapiksel nedir sorusunun yanıtının ardından, megapikselin önemi hakkında da bilgi vermemiz iyi olacaktır. Her bir fotoğrafın boyutu vardır. Bu boyutları, megapikseller etkilemektedir. Megapiksel arttıkça fotoğrafın genişliği ve yüksekliğine denk gelen her bir karedeki pikseller de o kadar önem taşıyacaktır. Bu durumu şu şekilde anlatalım.

  • 1 MP (1260X960)
  • 2 MP (1600X1200)
  • 3 MP (2048X1536)
  • 4 MP (2272X1704)
  • 5 MP (2560X1920)
  • 6 MP (3072X2048)
  • 8 MP (3264X2448)
  • 11 MP (4064X2704)
  • 12 MP (4200X2800)
  • 14 MP (4536X3024)

Görüldüğü üzere, kameranın megapikseli arttıkça, çekilen görselin boyutları da aynı oranda değişmektedir. Bu iki piksel değerini çarptığınızda ise görselin megapiksel değerini bulmuş oluyorsunuz. Örneğin 8 megapiksellik çözünürlüğü ele alalım. 3264 genişliği ile 2448 yüksekliğini çarptığınızda sonuç 7.990.272 piksel olur. Bu da yaklaşık olarak 8 megapikseldir.

Megapiksel, tek başına önem taşımamaktadır. Yani 108 megapiksellik bir kamera tek başına kaliteli sonuçlar vermez. Ancak megapikselin tamamıyla önemsiz olduğunu da söylememek gerekir. Megapikselin önemi en çok fotoğraf yakınlaştırma ve fotoğraf kırpma durumlarında karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, 5 megapiksellik bir kamera ile 12 megapiksellik kamerayı ele alalım.

5 megapiksellik fotoğrafı yakınlaştırdıkça fotoğrafın netliği kaybolacaktır. Bu durum bütün piksellerde geçerlidir. Ancak 5 megapiksellik görsel, 12 megapiksellik görsele göre daha çabuk bulanıklaşacaktır. Çekilen fotoğraftaki detaylar ve görselin en uzağındaki nesnenin detayı, 12 megapiksellik fotoğrafta daha net görülecektir.

Piksel

Yakın çekim veya uzak çekimde megapikselin önemi büyüktür. Geniş açıdan ve uzaktan çektiğiniz bir fotoğrafın detayları yakınlaştırdıkça bulanık hale gelecektir. Ancak ne kadar yüksek megapikselli bir kamerayla geniş açılı bir fotoğraf çekerseniz fotoğraftaki detayların bulanıklığı o kadar azalacaktır.

Bunun yanında, poster, kapak, afiş, pankart gibi büyük baskılar oluşturacaksanız megapikselin büyük olması önem taşıyacaktır. Çünkü çözünürlük arttıkça fotoğrafın kalitesi de o kadar artacaktır. Böylelikle megapiksel nedir sorusuna ek olarak megapikselin önemi hakkında da bilgi vermiş olduk. Bir fotoğrafın kalitesini sadece megapiksel etkilemez demiştik. Şimdi fotoğrafın kalitesine etki eden faktörler hakkında açıklama yapalım.

Fotoğrafın Kalitesini Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Bir kameranın iyi olduğunu gösteren birden fazla etmen vardır. Megapiksel de kameranın iyi olduğunu gösteren bir faktördür. Bu yüzden megapiksel yüksekliğini hiçe saymamız doğru olmaz. Bunun yanı sıra kameranın lens kalitesi de görüntü kalitesini etkilemektedir.

Lens kalitesi, lensin içinden geçen ışığın verimine göre belirlenmektedir. Buna ek olarak lens açıklığı da görüntü kalitesine etki etmektedir. Lens üzerindeki ışığın küçük bir yüzdesi kameranın imaj sensörüne ulaşır. İmaj sensörüne ulaşım sağlayan ışık ne kadar fazlaysa görüntü de o kadar kaliteli olacaktır.

Lens

Dijital bir kameradaki ISO değeri, fotoğrafın kalitesine etki etmektedir. 100-400 arası ISO değerinde bir fotoğraf çekimi yaparsanız ortalama bir piksel kalitesi elde edersiniz. Ancak 800 gibi yüksek bir ISO değerinde fotoğraf çekerseniz fotoğrafın piksel değeri yükselecektir ve bu da daha kaliteli bir sonuç verecektir.

ISO değerleri gece fotoğrafı çekiminde önem taşımaktadır. Gece ne kadar yüksek ISO değerinde çekim yaparsanız, fotoğrafın kalitesi de o derece artmış olacaktır.

Diyafram değeri de fotoğrafın kalitesi açısından önem taşımaktadır. Diyafram, fotoğrafını çekeceğiniz nesneden yansıyan ışınların, aynanın ya da algılayıcının üzerine ne yoğunlukta düşeceğini belirlemede kullanılan ve açılıp kapanma özelliği olan mekanizmadır. Eğer diyafram değerini doğru ayarlarsanız fotoğrafta istediğiniz sonucu da daha iyi alırsınız.

Diyafram-Degeri

Örneğin portre fotoğraf çekimi yapacaksanız arka planın bulanık olmasını istersiniz. Bu durumda da açık diyafram kullanmanız gerekecektir. Manzara fotoğraflarında tüm sahne net olmalıdır. Bunun için kısık diyafram tercih etmeniz gerekecektir.

Uygun odak, poz ve ışık da fotoğrafın kalitesini belirlemektedir. Net olmasını istediğiniz alanı kameraya odakladığınızda iyi bir sonuç alırsınız. Ya da bir canlının fotoğrafını çekerken bütün ayrıntıları göstermek istiyorsanız yakın çekim yapmanız gerekecektir.

Işık ayarı da oldukça önemlidir. Karanlık bir alanda çektiğiniz fotoğraf aydınlıkta çektiğiniz fotoğrafa göre daha az kalitelidir. Bu nedenle uygun ışığı yakalamak önemlidir. Böylelikle megapiksel nedir sorusuna ek olarak fotoğrafın kalitesini belirleyen etkenler hakkında da açıklama yapmış olduk. Şimdi ise yüksek megapikselli kameranın avantajları hakkında bilgi verelim.

Yüksek Megapikselli Kameranın Avantajları Nelerdir?

Yüksek çözünürlüğe sahip bir kameranın en belirgin avantajı poster, afiş gibi büyük baskı almanız gereken durumlarda faydalı olmasıdır. Çünkü fotoğrafın kapladığı alan ne kadar büyürse kameranın megapikseli de o kadar önem taşır. Yüksek megapikselli bir kamera seçimiyle büyük baskı aldığınızda karşılaşacağınız sonuç o kadar iyi olacaktır.

Yüksek megapikselle çektiğiniz fotoğraf ne kadar ayrıntılıysa, ayrıntıları net bir şekilde görmeniz o kadar başarılı olacaktır. Aksi takdirde düşük megapikselli kamerayla çektiğiniz detay içerikli bir fotoğrafın her bir karesi daha bulanık görünecektir.

Televizyonlarda 4K ve 8K ekranları düşünün. Anlaşılacağı üzere 8K ekran 4K ekrana göre daha geniştir. 4K ekranın çözünürlüğü 8.3 megapiksel değerindeyken 8K ekran 33.2 megapikseldir. Bu da yüksek megapikselin avantajını göstermektedir.

Megapiksel

Diğer bir avantaj ise fotoğrafı yeniden boyutlandırmayla ilgilidir. Geniş açıdan bir fotoğraf çektiğinizi düşünün. Bu fotoğrafta yer almasını istemediğiniz bir alan var ve bu alanı yok etmek için fotoğrafı kırpmanız gerekiyor. Fotoğrafı kırptığınızda kalite düşecektir. Ancak kameranın megapikseli ne kadar yüksekse kırptığınız fotoğrafın netliği de o kadar az etkilenecektir.

Böylelikle yüksek megapikselli kameranın avantajları hakkında da bilgilendirme yapmış olduk. Yüksek megapikselli kameraların tüm bu avantajların yanında dezavantajlar da yer almaktadır. Şimdi bu dezavantajlar hakkında bilgi verelim.

Yüksek Megapikselli Kameranın Dezavantajları Nelerdir?

Yüksek megapikselli kameranın dezavantajlarından ilki dosya boyutuyla ilgilidir. Kameranın çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa görüntünün boyutu da o kadar büyük olur. Bunun sonucunda ise dosyanın boyutu büyür.

Bu durum depolama alanını doldurur. Sonuç olarak, daha büyük hafızalı bellek kartı, sabit disk veya yüksek gigabaytlı telefon almanız gerekir. Bunlar yüksek maliyet gerektirebilir. Ayrıca depolama alanınızın dolması cihazınızın hızını da yavaşlatır.

Bir diğer dezavantajı fotoğraf makinesi üzerinden anlatacağız. Yüksek megapikselli bir fotoğraf makinesi, makinenin kare hızını ve tamponunu kısıtlamaktadır. Çünkü bu durum görüntü işlemcisinin tek seferde işleyeceği birden fazla bant genişliği ve veri anlamına gelmektedir.

Yüksek megapikselli kameranın diğer dezavantajı ise kameranın merceğiyle ilgilidir. Yüksek megapikselli kameralarda çok fazla detayı çözümleyen mercekler kullanılmaktadır. Eğer eski objektifleriniz varsa özellikle köşe kısımlardaki ayrıntıların var olmadığını görürsünüz.

Fotoğrafları yakınlaştırdığınızda pikseller daha net bir şekilde görünecektir. Dolayısıyla, fotoğraf çekimi sırasında odaklamaya dikkat etmeniz gerekecektir. Çünkü fotoğraf yakınlaştırması yaptığınızda küçük bir odak hatası bile belli olacaktır.

Son olarak kamera sarsıntısına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü yüksek megapikselli kameradaki sarsıntılı görüntü, düşük megapikselli kameradaki sarsıntıya göre daha çok belli olacaktır. Böylelikle, megapiksel nedir sorusuna ek olarak yüksek megapikselli kameranın dezavantajları hakkında da bilgi vermiş olduk.

Megapiksel Nedir?
Megapiksel Nedir?

Genel Değerlendirme

İçeriğimizde, megapiksel nedir sorusunun yanıtını verdik. Bunun yanında megapikselin önemi hakkında da bilgi verdik. Ayrıca fotoğrafın kalitesini belirleyen etkenler hakkında da bilgilendirme yaptık. Yüksek megapikselli kameranın avantajlarına ve dezavantajlarına da yazımızda değindik.

Kişiler bir telefon ya da fotoğraf makinesi satın alacağı zaman yüksek megapikselli olmasına dikkat ediyorlar. Çünkü, kameralarının net ve kaliteli bir çekim yapmasını istiyorlar. Ancak yazımızda da bahsettiğimiz gibi sadece yüksek megapikselli kamera, fotoğrafı kaliteli hale getirmez. Bunun haricinde; lens, ISO ve diyafram değeri de bir kamerayı kaliteli hale getirir.

Bunun yanında sizin çekim alanınızdaki etkenler ve çekim şekliniz de önem taşımaktadır. Işık miktarı yeterli ölçüde olan ve odağın düzgün bir şekilde ayarlandığı fotoğraflar da görüntü kalitesini etkilemektedir. Ayrıca unutmamanız gereken bir detay var. Dijital ortamlarda paylaşım yapmayı seven biriyseniz çok yüksek megapikselli bir kameraya ihtiyacınız yok. 2-8 arası megapiksel de ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Sosyal medya platformlarında paylaştığınız görsellerin kalitesi o platform tarafından bazı algoritmalarla düşürülmektedir. Bu nedenle, eğer fotoğrafınızın kalitesi çok fazla düşmesin istiyorsanız 12-24 arası megapiksele sahip bir kamera da yeterli olacaktır.

Manzara, mimari, makro veya stüdyo fotoğrafçılığı yapıyorsanız yüksek megapikselli kameraları öneririz. Manzara fotoğraflarında ayrıntı ve büyük baskı gereği olduğu için yüksek megapiksel gerekmektedir. Mimari fotoğraflarda da aynı durum geçerlidir.

Makro fotoğrafçılıkta da yüksek megapikselli kameralar, kırpma ve baskı ihtiyaçları için önem taşımaktadır. Stüdyo fotoğrafçılığında da fotoğraflar, yüksek kalitede baskılar üretme amacıyla yapıldığı için yüksek megapikselli kameralar gereklidir.

Profesyonel olarak fotoğraf çekimiyle ilgileniyorsanız ya da sık sık ayrıntılı ve kırpma gerektiren çekimler yapıyorsanız, yüksek megapikselli kamera kullanmanız doğru olacaktır. Ancak o kameranın yukarıda saydığımız diğer teknik özelliklerinin de yeterli olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıntılı görsellere veya büyük baskılı görsellere ihtiyacınız yoksa ortalama megapiksele sahip bir telefon veya fotoğraf makinesi sizler için yeterli olacaktır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz megapiksel nedir içeriğimiz burada sona eriyor. Megapiksel hakkında soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.