Facebook Yanlış Bilgilendirmeler ile Mücadele Edecek!

Facebook, yıllar sonra bile popülaritesini koruyabilmeyi başarmış bir sosyal medya platformu olarak ön plana çıkıyor. Sitenin, diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak gruplar bölümü bulunuyor. Gruplar, Facebook’u Facebook yapan element diyebiliriz. Facebook kullanan çoğu kullanıcının bir grup üyesi olduğunu görmek mümkün. Fakat sayıca çok fazla olan grupları denetlemek zor bir görev. Facebook geçtiğimiz yıllarda da yanlış bilgilendirme karşıtı önlemler almaya çalışmıştı. Şimdi ise yeni bir yöntem ile karşımıza çıkıyorlar. Bu sefer Facebook, grup yöneticileri için geliştirdiği bir özellik ile yanlış bilgilendirmeler ile mücadele etmeyi hedefliyor.

Güncelleme ile birlikte grup yöneticileri, Facebook’un üçüncü parti doğruluk kontrolü yapan yazılımları sayesinde bir gönderideki kötü niyetli içeriği otomatik olarak kaldırabilecekler. Dahası, yöneticinin kullanıcıyı daha çok cezalandırma yetkileri olacak. Dilerse grup yöneticisi, kullanıcıyı gelecekteki gönderileri görmekten geçici veya kalıcı olarak men edebilme yetkisine sahip olacaklar.

Facebook’un gruplarını yanlış bilgilendirme açısından kontrol altında tutabildiğini söylemek zor olabiliyor. Yıllardır bu tarz içeriklere verilen cezalar artmış olsa da gruplar pek kontrol altına alınamamışa benziyor. Özellikle geçtiğimiz senelerde COVID-19 ve seçimler sebebiyle pek çok yanlış haber ortaya çıktı.

Her şeye rağmen yeni gelen bu özellik, yanlış çıkan haberler karşısında iyi bir silah olarak kullanabileceğe benziyor. Sorun çıkaran üyeler gruptan men edilirse işlerin yoluna gireceğine inanılıyor. Fakat bu özelliğin sadece grup yöneticileri tarafından kullanılabileceğini unutmamak gerekiyor.

Facebook’un bu konuda otomatik bir sistemi bulunmayacak. Ayrıca özellik geriye dönük değil. Daha önceden yayınlanmış bir gönderi, doğrulanma tarafından belirlense bile bu gönderiyi kaldırmak yöneticilere düşüyor. Gönderi kaldırılana kadar ise herkese görünür olmaya devam edecek.

Facebook, Gruplar için Yeni Özellikler Geliştirilmeye Devam Edecek

Facebook, Gruplar için Yeni Özellikler Geliştirilmeye Devam Edecek

Şirket, ayrıca grupların yönetiminde diğer önemli kısımları da otomatikleştirmek istiyor. Buna örnek olarak grupların muhtemel üyelerini gösterebiliriz. Yöneticiler, grup için yaş limiti gibi özellikler koyarak gelen daveti otomatik bir şekilde reddetme veya kabul etme özelliğine de sahip olacak. Reddetme veya kabul etme işleminin, grup yöneticisinin yaşı, gruptaki arkadaşları ve genel olarak arkadaşlarının etkileyeceği konuşuluyor.

Facebook, yıllardır grupları daha güvenli bir hale getirmek için uğraşıyor. Yeni açıklanan özelliğin, gruplarda yayılan yanlış bilgilendirmeyi yenip yenemeyeceğini zaman gösterecek. Sizler Facebook tarafından geliştirilen yeni özelliği nasıl buldunuz? Sizce Facebook, bu özellik ile gruplarda yanlış bilgilendirmelerin önüne geçebilecek mi? Sizler de Facebook’un yeni özelliği hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.engadget.com/facebook-gives-group-admins-new-tools-to-block-misinformation-170034622.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.