Facebook Trump Kampanyasından Nazi Sembolünü Kaldırdı

Facebook Trump’ın seçim kampanyasında “Nazi sembolü” içerdiği iddia edilen reklamları, paylaşılan hesaplardan kaldırdı. Paylaşımda yer alan sembol ters kırmızı bir üçgenden oluşuyor.

Bu sembol, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi kamplarında bulunan siyasi mahkumları damgalamak için kullanılan bir sembolle ilişkilendirildi. O dönemde kamplarda bulunan mahkumların hangi türden ve topluluktan olduklarını belirtmek için bu şekilde bir yönteme başvuruluyordu. Genellikle Nazi kamplarındaki komünist ya da sosyalist siyasi mahkumlar ters kırmızı üçgen sembolü takarlardı. Bu nedenle kampanyada kullanılan ters üçgenin Nazi sembolü olduğu gerekçesiyle Trump, yeniden faşist olarak nitelendirildi.

Nazi Sembolü
Nazi Kamplarında Kullanılan Semboller

Facebook Nazi Sembolü İçin “Politikalarımıza Aykırı” Dedi

Facebook, Nazi sembolü içeren bu reklamı kaldırdıktan sonra yaptığı açıklamada, bir nefret grubuna ait sembolün paylaşımlarda kullanılmasının Facebook politikalarına aykırı olduğunu söyledi. Politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle de bu reklam kampanyasını kaldırmak zorunda olduğunu ekledi.

Trump, Mike Pence ve Team Trump’ın resmi Facebook hesaplarından paylaşılan bu reklam kampanyası için insanlar, kullanılan sembolün doğrudan bir nefret grubunu simgelediğini iddia etti. @TrumpWarRoom adlı bir Twitter hesabı da attığı tweetle bunun ADL (Yahudi düşmanlığını engellemeye çalışan bir organizasyon) tarafından kabul edilen bir nefret sembolü olmadığını belirtti. Ancak ADL CEO’su Jonathan Greenblatt, bu reklam kampanyasını kınayarak “Nazi dönemi sembolleri kullanılmadan da siyasi muhalifler eleştirilebilir. Nefret dolu sembolleri kullanmak için cehalet yeterli bir bahane değildir.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Trump, Antifa (anti-faşist) adlı örgütü sol bir terör örgütü olarak tanımlamıştı. Bu kampanyanın da Antifa’ya yönelik olduğu gerekçesiyle sembolün örgüte karşı kullanıldığı söyleniyor. Kampanyada Trump Amerikan halkına, ülkelerini yok ettiği ve isyanlara neden olduğu Antifa’ya karşı örgütlenmeleri için artık harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Mark Zuckerberg Trump’a Karşı Sessizdi

Amerika’da yaşanan ırkçı karşıtı protestolarda oldukça sessiz kalan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg hükümete karşı bu konuda tepkisiz olduğu gerekçesiyle suçlanmıştı. Trump’ın ırkçı ve şiddet içerikli kışkırtıcı paylaşımlarına hiçbir şekilde müdahale etmeyen Facebook’a tepki olarak çalışanları toplu istifaya başlamışlardı. Zuckerberg de verdiği konferansta Trump’ın paylaşımlarını aynen yayımlayacağını ve geri adım atmayacağını söyledi.

Facebook Trump’ın bu seçim kampanyasına yönelik yaptığı hareketle belki de önceki “geri adım atmama” hareketinin üstünü çizip tarafsız davrandığını ispatlamak istiyor olabilir. Belki de gerçekten politikalarına bağlı bir şirket olduklarını ve nefret söylemi içeriklerine katı bir tavır sergilediklerini kullanıcılarına kanıtlamak amacıyla attıkları bir adımdır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı