Facebook Çoklu Profil Özelliğini Test Ediyor

Facebook, tek bir hesaba bağlı beş adede kadar profil oluşturmayı test ettiğini duyurdu! Sosyal medya devi Facebook, çoklu profil testinin parçası olan kullanıcıların birkaç dokunuş ile profiller arasında geçiş yapabileceğini ifade ediyor.

Facebook, çoklu profil sayesinde kullanıcıların bağlantı kurmak istediği gruplara ya da arkadaşlarına özel bir Facebook akışına sahip olmasına izin veriyor. Öte yandan Facebook çoklu profil özelliği şu anda belirli kullanıcılar tarafından test ediliyor.

Facebook çoklu profil özelliğinin şirket politikalarına tabi olduğu da ifade ediliyor. Böylece kimliği yanlış göstererek ya da başkalarını taklit etmek mümkün değil. Aynı zamanda Facebook ek profillerinden birinde bir ihlal yaşanırsa hesabı bir bütün olarak etkiliyor.

Şirket, bu kuralların kullanıcıların birden fazla profili kötüye kullanmasını önlemeye yardımcı olacağını ifade ediyor. Ayrıca Facebook, ilgi alanları ve daha fazla bilgi hakkında Facebook ek profil özelliğinin kullanabileceğini belirtiyor.

Tek Bir Hesaba Bağlı Beş Farklı Profil

Facebook, kullanıcılara platformda beş adede kadar profil oluşturma yeteneği veriyor. Henüz test aşamasında olan özelliğin ne zaman geniş çapta kullanıma sunulacağı belli değil.

Facebook çoklu profil özelliğinde her profilin gerçek ad ya da kimlik içermesi gerekmiyor. Öte yandan ek profillerin tek bir Facebook hesabı altında bulunması raporlama ölçümlerini değiştirmiyor.

Bilindiği üzere şimdiye kadar şirket, kullanıcıların birden fazla Facebook hesabı olmasını engelledi. Bu nedenle yeni Facebook çoklu profil özelliği büyük bir değişikliğe işaret ediyor. Sayılı kullanıcılar tarafından test edilen özellik, Facebook platformunda etkileşimi artırmanın yollarını deniyor.

Açıklamalara göre Meta, yeni güncellemenin özellikle genç kullanıcılar arasında sosyal ağ katılımını artırma hedefine yönelik olduğunu ifade ediyor. Böylece kullanıcıları başkaları ile daha fazla içerik paylaşmaya teşvik ediyor.

Facebook sözcüsü Leonard Lam yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Kullanıcıların deneyimlerini, ilgi alanlarına ve ilişkilerine göre uyarmalarına yardımcı oluyoruz. Bu nedenle kullanıcıların tek bir Facebook hesabına bağlı birden fazla profile sahip olmaları için bir yol test ediyoruz.”

Öte yandan tek bir hesaba bağlı olan Facebook ek profil, şirket politikalarını ihlal ettiği takdirde önlem almakta. Eğer ek profillerinden birinde tekrar tekrar ihlal yaşanırsa sistem hangi profilin ihlal gerçekleştirdiğini anlamaktadır. Böylece ek profili ya da ana hesap dahil tüm profilleri kaldırmak gibi gereken eylemi gerçekleştirmekte olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/07/14/facebook-tests-add-up-to-five-profiles-single-account/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.