Face ID, Mac Modellerine de Geliyor!

Ürünleriyle dünyayı kasıp kavuran Apple, çok önemli bir haber ile gündeme geliyor. Şirketin, iPhone ve iPad haricindeki cihazları için oldukça kritik bir geliştirme üzerinde çalıştığı ifade ediliyor. İddialara göre Mac modelleri için Face ID desteği birkaç yıl içerisinde kullanıcıların karşısına çıkacak!

Bloomberg yazarı Mark Gurman’ın iddiasına göre Apple önümüzdeki dönemde Mac modelleri için önemli geliştirmeler üzerinde çalışıyor. Bunlardan birisi de Mac modellerine gelecek Face ID desteği oluyor.

Gurman’ın, Power On isimli bülteninde paylaştığı bilgilere göre, Apple’ın nihai hedefi tüm cihazlarına Face ID desteği getirmek. Üstelik bu cihazların arasında bazı düşük modeller bile yer alıyor.

Örneğin, şu anda sadece Touch ID desteği olan iPhone SE ve iPad Air modelleri için de önümüzdeki dönemde bir Face ID görmemiz mümkün. Her ne kadar Touch ID sayesinde ürünler daha uygun fiyatlı olsa da Apple bu konunun üstünde duracak gibi gözüküyor.

Gurman, Face ID desteğinin çok yakında bu cihazlara da geleceğini tahmin ediyor. Bunlara ek olarak Mac modelleri için de bir Face ID iddiası mevcut. Ancak bu gelişmenin sıradaki model için olmayacağını ifade ediyor.

Bir başka deyişle Gurman, zaman içerisinde tüm Apple cihazlarının Touch ID teknolojisinden vazgeçeceğini belirtiyor. iPhone SE, iPad Air ve hatta Mac modellerinin de Face ID ile kullanıcılara sunulacağını ifade ediyor. Üstelik, tüm bunların önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleşeceğini ekliyor.

Ekrana Gömülü Kameralar da Yolda!

Gurman, bu cihazların sadece Face ID desteğine sahip olmayacağını da sözlerine ekliyor. Paylaştığı bültende zaman içerisinde yüksek fiyatlı cihazların ekrana gömülü kameralar ile sunulabileceğini de vurguluyor.

Zaman içerisinde ekrana gömülü bir kamera, üstteki çentiği ortadan kaldırarak Apple’ın daha pahalı cihazlarını ayırt etmeye yardımcı olacak. Yüz tanıma sensörü, Apple’a iki temel özellik sunuyor: güvenlik ve artırılmış gerçeklik. Touch ID, daha uygun fiyatlı olsun ya da olmasın, yalnızca güvenlik sağlıyor.

Gurman’ın iddialarının doğru olması halinde, ilerleyen dönemde Apple, cihazlarındaki Touch ID desteğini kesebilir. Özellikle, çentiksiz ve ekrana gömülü bir tasarımı hayata geçirebilirse tüm cihazlarda Face ID görmemiz olası.

Mac modelleri için Face ID desteği hakkındaki ilk iddia bu değil. Mark Gurman, yeni iMac’in de ilk etapta Face ID desteği ile sunulacağını ifade etmişti. Ancak, daha sonra bu planın ertelendiğini belirtti.

Tüm bu iddialar hakkında önümüzdeki dönemde daha fazla bilginin ortaya çıkacağına şüphe yok.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.