En Popüler 5 COVID-19 Gösterge Paneli

COVID-19 salgınını takip etmenin en iyi yolu veri ve görselleştirme kullanmaktır. COVID-19 kalıpları zaman zaman çelişkili olmaktadır, bu kısımlarda görselleştirme devreye girmektedir. Veri görselleştirme, güncellemelerle beraber koronavirüs pandemisinin anlaşılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca görselleştirmeler, COVID-19 eğilimlerini kamuoyu anlayışı için basitleştirilmiş bilgilere dönüştürüyor. Veri bilimciler, bir sonraki çıkış noktasını tahmin etmek, tepe seviyelerini tahmin etmek ve eğri düzleşmesini ölçmek için bu görselleştirmeleri kullanıyorlar. Bu yazımızda ise, en çok kullanılan 5 COVID-19 gösterge paneli listeleyeceğiz.

John Hopkins Üniversitesi Gösterge Paneli

COVID-19 pandemisinin patlak vermesinden bu yana, John Hopkins Üniversitesi’nin kontrol paneli virüsün durumuyla ilgili güvenilir ve gerçek zamanlı güncellemeler sağladı.

john-hopkins-dashboard
Credit: John Hopkins University

Bu pano, Küresel hükumetler, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi de dahil olmak üzere güvenilir kaynaklardan elde edilen verilere dayanmaktadır. Bu gösterge paneli COVID-19’un yayılması hakkında bilgi verir. John Hopkins kontrol paneli, dünyanın farklı kıtaların etrafındaki kırmızı işaretler virüs noktalarını gösterir.

John Hopkins Üniversitesi tarafından toplanan ülkelerden elde edilen veriler, her bir yerden yayılan virüsün gerçekçi bir değerlendirmesini sağlar. COVID-19 salgını geçen ay görüldüğü gibi ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir ve John Hopkins kontrol paneli bu bilgileri kamuoyuna sunmaktadır.

WHO COVID-19 Gösterge Paneli

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün gösterge paneli, COVID-19 pandemisi sürecinde en çok erişilen ve kullanılan görselleştirmelerin başında gelmektedir. İsteyen herkes, dünya çapında virüsten etkilenen, ölen veya kurtulan insan sayılarını keşfederek panelde kolayca gezinebilir.

Kullanıcılar, panel üzerindeki herhangi bir şeyin detayını anlamak için görselleştirme üzerinde yaklaştırma yapabilir. Buna ek olarak, WHO gösterge paneli, mevcut duruma bağlı olarak grafikler değiştikçe kullanıcıların COVID-19 hakkındaki verileri gerçek zamanlı olarak analiz etmelerine yardımcı olur.

who-dashboard
Credit: WHO

WHO gösterge panelindeki “COVID-19’a genel bakış bölümü”, salgının anlaşılmasını sağlamak için izleme yönergeleri hakkında bilgi sunar. Örneğin kullanıcılar gösterge tablosunda COVID-19 rakamların ve gerçek zamanları güncellemelerin belirleme yöntemini anlayabilir.

Yine aynı paneldeki “Gezgin” bölümü, kamuoyuna gösterge tablosunda gezinme ve COVID-19’daki sayıları anlamalarına yardımcı olur.

Washington Üniversitesi Gösterge Paneli

Washington Üniversitesi gösterge paneli, sapma noktalarını belirlemek için onaylanmış ve kalan enfeksiyon vakalarını kullanarak dünya çapında COVID-19 enfeksiyonlarına karşı genel bir bakış sunmaktadır.

washington-üniversitesi-COVID-19-gösterge-paneli
Credit: Washington Üniversitesi

Gösterge tablosundaki yeşil ve gri eğik çizgi dokusu, kullanıcıların pandeminin hareketini, tepe seviyelerini tahmin etmelerini ve eğri düzleştirmelerini görmelerini sağlar. Bu gösterge paneli, koronavirüs hakkında bilgi aktarımında CDC ve WHO gibi farklı kaynaklardan veri üretir.

SharedGeo

COVID-19’u izlemek için veri analizi desteği SharedGeo, oldukça sık kullanılan bir görselleştirme panelidir. Virüsün ilk çıktığı zamanlarda teyit edilen vakalar, iyileşmeler ve ölümler hakkında halk arasında bir kafa karışıklığı söz konusuydu. ShareGeo bu kafa karışıklığını gidermek için gerçek zamanlı analitik kullanarak kamuoyuna doğru bilgiler aktardı.

SharedGeo’da kullanılan kümülatif vaka yaklaşımı, yeni vakaların tespiti açısından görselleştirmede önemli bir unsura sahiptir. COVID-19 pandemisinde gerekli değişkenleri kullanarak, SharedGeo bu salgın hakkında güncellemeler sunmaya devam ediyor.

Eğri düzleştirme, bu pandeminin doğasını anlamakta önemlidir bunlar koronavirüsün yüksek ve düşük seviyelerini anlamaya yardımcı olur.

Onaylanan vakalar değiştikçe görselleştirmeler artar, bazen durgun kalır. Ancak SharedGo görselleştirilmesinden kullanılan kümülatif değişkenler en iyi analizi sunar.

CDC Gösterge Paneli

CDC-COVID-19-gösterge-paneli
Credit: CDC

CDC gösterge paneli, COVID-19 salgını virüsü anlamak için gösterge panosundaki güncellemeleri kullanmaya devam ederken en çok ziyaret edilen platformlardan biri olmaya devam ediyor. CDC kontrol paneli, diğerlerinden farklı olarak, enfeksiyon tarihleri ve etkilenen ırk grupları gibi pandemik değerlendirme için gerekli tüm faktörleri göz önünde bulundurur. Bu gösterge paneli, kullanıcıların diğer alanlara geçmeden önce COVID-19’daki mevcut rakamların ön izlemesini görebileceği bir bölümden oluşur.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.