En İyi Hava Durumu Uygulaması – 2024

Zaman içinde gelişen teknoloji hayatımızı birçok alanda daha kolay hale getirdi. Öyle ki, istediğimiz her an hava durumunu bile öğrenebiliyoruz. Ancak tüm hava durumu uygulamaları aynı sonucu vermiyor. Bu nedenle içeriğimizde en iyi hava durumu uygulaması ya da uygulamaları hangileri sizlerle paylaşmak istedik.

Teknoloji sayesinde işlerimizi kolaylıkla halledebiliyoruz. Ayrıca, eskiden yapmamızın pek mümkün olmadığı işlemleri bile kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. Hava durumunu öğrenmek de aslında gelişen teknoloji ile hayatımıza giren kavramlardan.

Eski zamanlarda da hava durumu hakkında ölçümler yapılıyordu. Ancak günümüzün bilgi alışverişi hızı bu verilerin saniyeler içerisinde telefonlarımıza ve bilgisayarlarımıza ulaşmasına ön ayak oldu. Hava durumu uygulamaları sayesinde artık saniyeler için hava durumunu öğrenebiliyoruz.

Hatta, yalnızca hava durumunu değil, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek hava olayları hakkında da bir tahmin alabiliyoruz. Üstelik bu tahminler, sadece sıcaklık ile alakalı olmuyor. Rüzgar, nem, yağış ihtimali vb. durumlar hakkındaki bilgiler hava durumu uygulamaları sayesinde kolaylıkla öğrenilebiliyor.

AccuWeather

En iyi hava durumu uygulaması denilince akla gelen ilk uygulamalardan birisi AccuWeather oluyor. Yıllardır birçok kullanıcıya hizmet veren AccuWeather, günümüzde bazı akıllı telefon üreticileri, hava durumu uygulamasında kullandığı verileri AccuWeather’dan sağlar.

Uygulamanın geliştiricileri AccuWeather isminin rastgele bir tesadüf olmadığından bahsediyor. “Accurate Weather” kalıbının bir kısaltması olarak düşünülebilecek bu sözcük ile en kesin hava durumu tahminlerinin kullanıcılara sunulduğu belirtiliyor. Bir başka deyişle, bu hava durumu uygulamasında yer alan verilerin gerçeğe en yakın olduğu ifade ediliyor.

Dünyanın en çok kullanılan hava durumu uygulamalarından birisi olarak aslında bunun doğruluğunu bir anlamda kanıtladıklarını belirtmek de yanlış olmayacaktır. Öyle ki, açıklanan veriler gerçekten dudak uçuklatıcı seviyede. AccuWeather, her gün yaklaşık 1.5 milyarın AccuWeather ile hava durumunu öğrendiğini belirtiyor.

accuweather

Tüm bu bilgiler doğrultusunda AccuWeather’ın en iyi hava durumu uygulaması olmasa bile listenin üst sıralarında yer aldığını söylemek hiç yanlış olmayacaktır. Üstelik, yüzden fazla dil ile tüm dünyaya hizmet veren bir uygulama olduğunu da belirtelim.

AccuWeather ile güncel hava durumu tahminleri haricinde; hava durumu ayrıntıları, radar animasyonları, uydu görüntüleri vb. birçok bilgiye ulaşmak mümkün. Ayrıca, Türkiye’de henüz kullanılmasa da MinuteCast isimli özellik ile konuma özel hava durumunu da öğrenmeniz mümkün.

MinuteCast sayesinde GPS konumunuza kadar 120 dakikalık bir hava durumu tahmini almanız mümkün. Bu özellik şimdilik Kanada, ABD, Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinde kullanılıyor. Ancak önümüzdeki dönemde kapsamının genişleyeceği de belirtiliyor.

Tüm bu özellikleriyle AccuWeather’ın eşsiz bir hava durumu uygulaması olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Üstelik ücretsiz olarak hem iOS hem de Android cihazlarınıza indirebilirsiniz.

Windy.com

En iyi hava durumu uygulaması listemizin ikinci sırasında biraz daha az bilinen bir uygulama bizleri karşılıyor. Windy.com sitesinin resmi uygulaması olan Windy ya da Windyty, şu anda piyasadaki en iyi hava durumu uygulaması olmak için önemli bir aday.

Gerek arayüzü gerek de özellikleriyle tamamen kullanıcı dostu bir deneyim sağlayan Windy.com, tahminleri konusunda da oldukça tutarlı. Üstelik birden çok hava durumu tahmini yöntemini bir arada kullanan bir uygulama olması yönüyle de beğeni topluyor.

Şu anda uygulamada kırkı aşkın sayıda hava durumu haritası yer aldığı ifade ediliyor. Bunların arasında rüzgar, yağmur, sıcaklık, basınç vb. verileri gösteren haritalar yer alıyor. Aslında günlük bir kullanıcın ihtiyacı olandan çok daha fazla harita Windy.com uygulamasında bulunuyor.

windy

Buna ek olarak uygulama içinde yer alan uydu ve radar görüntüleri de hava durumu konusunda kullanıcılara bilgi sağlıyor. Dünyanın birçok noktasına hizmet veren bu radarların neredeyse her kıtanın büyük bir bölümünü kapsadığı ifade ediliyor.

Tüm bunların haricinde uygulama içerisinde yer kameralar aracılığıyla size en yakın ölçüm merkezlerini görüntülemeniz mümkün. Ayrıca, 1500’ü aşkın yamaç paraşütü noktasını da Windy.com uygulaması aracılığıyla görüntüleyebilirsiniz. Üstelik, uygulamada gelgit tahmini bile yer alıyor.

Esasında ücretsiz bir uygulama olsa da Windy.com’un ücretli bir sürümü de yer alıyor. Ancak, herhangi bir ücret ödemeden tamamen reklamsız olarak uygulamayı kullanmak mümkün. Üstelik, hem iOS hem de Android platformunda yer alıyor.

Clime

En iyi hava durumu uygulaması listemizin üçüncü sırasında ise karşımıza Clime çıkıyor. Yine AccuWeather kadar bilinen bir uygulama olmasa da pek çok kullanıcı tarafından ana hava durumu uygulaması olarak kullanılıyor.

Aslında özellikleri ve arayüzü ile diğer uygulamaların yanında biraz daha sade kaldığını söylemek gerekli. Fakat bu kötü bir durum olmuyor. Aksine, uygulamanın tahmin açısından güçlü olmasını vurgulayan bu sadelik kullanıcılar için oldukça iyi bir durum.

Clime, yalnızca hava durumu değil aynı zamanda radar görüntüsü de sağlıyor. Tasarım anlamında oldukça başarılı bir dokunuş olan bu hamle birçok kullanıcının ilgisini çekecek gibi gözüküyor. Ayrıca Clime, uygulamanın hatasız bir hava tahmini deneyimi sağladığını da ifade ediyor.

Clime sayesinde öğrenebileceğiniz bilgilerin tamamı gerçek zamanlı hava durumu koşullarını kullanıcıya sağlıyor. Bu verilerin arasında mevcut sıcaklık, hissedilen sıcaklık ve yağış ihtimali gibi klasik bilgiler mevcut.

clime

Buna ek olarak nem bilgisi, rüzgar hızı, rüzgar yönü ve hava basıncı gibi bilgiler de rapor olarak sunuluyor. Böylece, pek çok kişinin işine yaracak ekstra bilgilere de Clime üzerinden ulaşmak mümkün hale geliyor.

Uygulamanın en başarılı yönlerinden birisi aslında animasyonlu radarı oluyor. Gerçek zamanlı bir şekilde güncellenen bu radar, hava durumlarının daha kesin bir şekilde raporlanmasını sağlıyor. Ancak, bu bilgileri almak için sadece uygulamaya girmenize gerek yok.

Clime, uygulamayı açmadan da size hava durumu hakkında bilgi veriyor. Bu bilgilerin arasında önemli uyarılar da yer alıyor. Örneğin, kar fırtınası, kasırga, sel vb. durumları tamamen bildirimler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Clime esasında ücretsiz bir uygulama olsa da “pro” sürümü için bir ücret ödemeniz gerekmekte. Ancak ücretsiz bir şekilde de kullanmanız mümkün.

Canlı Hava Durumu – Apalon Apps

apalon-apps-hava-durumu

En iyi hava durumu uygulaması listemizin sıradaki konuğu Apalon Apps tarafından geliştirilen hava durumu uygulaması oluyor. Mağazalarda Canlı Hava Durumu ismiyle sunulan uygulama, milyonlarca defa indirilmiş.

Tabii ki bir hava durumu uygulamasının yapabileceği pek çok şeyi bu uygulama da yapabiliyor. Ayrıca, hava durumunu doğru bir şekilde öğrenmek için oldukça kesin tahminlere sahip olduğunu da ifade ediyor.

Bu uygulamanın bazı kullanıcılar için en büyük artısı kesinlikle tasarımı oluyor. Hava durumu ile bağlantılı bir şekilde değişen görseller ve grafikler kullanıcıya daha başarılı bir rapor sunmanın önünü açıyor. Öyle ki geliştiriciler, cama bakmadan hava durumu hakkında fikir edinmenin bu uygulama sayesinde mümkün olduğunu dile getiriyor.

7 güne kadar tahmin yapabilen uygulama, mevcut ve hissedilen sıcaklık, rüzgar hızı ve yönü gibi konuları takip ediyor. Ayrıca, basınç ve yağış, nem, yıldırım, gün doğumu ve batımı saatleri gibi bilgileri de uygulamada bulmak mümkün.ü

Buna ek olarak uygulamanın sunduğu widget da oldukça başarılı bir kullanım sağlıyor. Arayüz ve kullanım açısından en güçlü uygulamalardan birisi bu uygulama oluyor.

Apalon Apps tarafından geliştirilen bu hava durumu uygulaması da “premium” sürümüne sahip. Ancak premium aboneliğe sahip olmadan da uygulamayı kullanmak mümkün. Fakat, temel sürümde bazı özelliklerin sınırlı kullanım sunacağını belirtmekte fayda var.

Windy

windy.app En İyi Hava Durumu Uygulaması

En iyi hava durumu uygulaması listemizin son sıralarına yaklaşırken daha önce karşımıza çıkana benzer isimli bir uygulama ile karşılaşıyoruz. Windy Weather World tarafından geliştirilen Windy, en başarılı hava durumu uygulamaları arasında yer almaya hak kazanıyor.

Adından da anlaşılacağı üzere bu uygulamanın esas kullanım amacı aslında sıcaklık tahmini değil. Tabii ki uygulamada sıcaklık tahminine dair detaylı veriler de yer alıyor. Ancak Windy, daha çok rüzgar, basın ve gelgit konularına odaklanıyor.

Rüzgar ve açık hava içeren spor ve etkinlikler için gerekli bilgilerin tümü Windy’de yer alıyor. Eğer bir sörfçü ya da yamat paraşütçüsüyseniz Windy gerçekten hayatınızı kurtaracak uygulamalardan biri demek yanlış olmayacaktır.

Aşağı yukarı hangi özelliklere sahip olduğuna değindik. Ancak detaylandırmak gerekirse, rüzgar haritası, rüzgar ve hava durumu tahminleri, dalga, gelgit, atmosfer basıncı gibi veriler Windy bünyesinde yer alıyor.

Ancak Windy de pek çok uygulama gibi “pro” sürümüne sahip. Yani, uygulamanın tüm özelliklerinden faydalanmak için bir abonelik satın almanız gerekmekte. Eğer daha önce abone olmadıysanız 3 günden başlayan bir deneme süresi de sunuyor. Bunun yanı sıra uygulamanın ücretsiz bir sürümü de mevcut.

Hava Durumu & Radar – WetterOnline

wetteronline

En iyi hava durumu uygulaması listemize WetterOnline tarafından geliştirilen hava durumu uygulaması ile devam ediyoruz. Milyonlarca kişiye sunulan bu uygulama oldukça farklı konularda bilgi sağıyor.

Uygulamanın ana özelliklerinden birisi tabii ki hava durumu tahmini oluyor. 15 günlük bir hava durumu tahmini yapabilen bu uygulamanın oldukça başarılı olduğunu dile getirmekte fayda var. Buna ek olarak saatlik hava durumu tahminleri de WetterOnline’ın uygulamasında mevcut.

Uygulamanın bir başka beğenilen özelliği ise deniz suyu sıcaklığını ölçebilmesi oluyor. Ayrıca hava basıncı, nem gibi bilgiler de bu uygulamada yer alıyor. Üstelik alerjik kullanıcılar polen uyarılarını da bu uygulama üzerinden takip edebiliyor.

Adından da anlaşılacağı üzere uygulamanın içerisinde bir radar da yer alıyor. Gerçek zamanlı bu radar, yağmur, kar ve bulut gibi unsurların Dünya üzerindeki görüntüsünü simüle ediyor. Ayrıca, şimşek ve gök gürültüleri de bu uygulamada yer alıyor. Bunun haricinde uygulama, ekstrem hava durumlarında size bildirim de gönderiyor.

Daha önceki uygulamalar gibi bir abonelik yerine “pro” sürüm için tek seferlik satın alım yetiyor. Ancak, uygulamanın reklamlı bir ücretsiz sürümü de olduğunu ifade edelim.

Yahoo Weather

yahoo weather

En iyi hava durumu uygulamaları listemizde yer alan bir başka uygulama ise Yahoo Weather yani Yahoo Hava Durumu uygulaması oluyor. Dünyanın en önemli teknoloji şirketleri arasında yer alan Yahoo’nun sahip olduğu bu hava durumu uygulaması oldukça beğenilenler arasında yer alıyor.

Hem Android hem de iOS platformlarında hizmet veren Yahoo Weather, pek çok kullanıcı tarafından büyük beğeniyle kullanılıyor. Kolay arayüzü sayesinde kullanıcıyı hiç zorlamayan bu uygulama aynı zamanda doğru tahminleriyle de beğeni topluyor.

Güncel konumdaki hava durumunu anlık olarak yansıtan bu uygulamada o anki koşulları anlatan bir görsel de kullanıcıya sunuluyor. Ayrıca geleceğe yönelik hava durumu hakkında da bazı bilgileri paylaşıyor. Buna ek olarak UV endeksi, nem sensörü ve yağış olasılığı gibi önemli bilgiler de uygulamada yer alıyor. Yahoo Weather hem iOS hem de Android kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuluyor. Eğer yeni bir hava durumu uygulaması arıyorsanız ve daha önce Yahoo Weather kullanmadıysanız göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Weather Underground

Weather Underground

Weather Underground, hava durumu bilgileri ve tahminleri konusunda güvenilir ve kapsamlı bir hava durumu uygulamasıdır. Platform, kullanıcılarına detaylı ve hassas hava durumu bilgileri sunmanın ötesinde kişisel kullanım için özelleştirilebilir özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Weather Underground, dünya genelindeki birçok konum için anlık hava durumu bilgileri, saatlik ve günlük tahminler sağlıyor. Bu sayede uygulama kullanıcıları gerçek zamanlı hava durumu koşullarını, sıcaklık değişimlerini, nem oranlarını, rüzgar hızlarını ve yağış olasılıklarını anlık olarak takip edebiliyorlar.

Bunun yanı sıra Weather Underground, kullanıcılarına interaktif haritalar ve radar görüntüleriyle hava durumu durumunu görsel olarak gösteriyor. Bu özellikler sayesinde platform, yaklaşan hava koşulları ve muhtemel fırtına veya yağış gibi olaylar hakkında önceden bilgi sahibi olma imkanı sağlıyor.

Uygulamanın özelleştirilebilir bildirim özelliği, kullanıcıların belirledikleri yerlerdeki hava durumu değişiklikleri hakkında anlık uyarılar almasını kolaylaştırıyor. Böylece hava koşullarının değişmesi durumunda bilgilendirilerek gerekli önlemleri alabiliyorsunuz. Bizler de tüm bu özellikleri sayesinde uygulamaya en iyi hava durumu uygulamaları listemizde yer verdik.

The Weather Channel

the-weather-channel En İyi Hava Durumu Uygulaması

En iyi hava durumu uygulaması listemize sağlam bir kapanış yapıyoruz. Yüz milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilen The Weather Channel uygulamasında yok yok! Tabii ki uygulama sıcaklık tahmini yapabiliyor. Ancak durum bundan çok daha fazlası.

Bu uygulama 15 güne kadar bir tahmin aralığı sağlıyor. Üstelik, Türkiye’de sunduğu tahminlerin de oldukça başarılı olduğunu belirtelim. Bunun belki de en önemli nedenlerinden birisi Apple. Çünkü, The Weather Channel verileri, Apple cihazlarda yer alan hava durumu uygulamasına doğrudan aktarılıyor. Bir başka deyişe, Apple kullanıcıları The Weather Channel verilerinden yararlanıyor.

Uygulamada yer alan özellikler arasında parlayan bir özellik canlı uyarı sistemi oluyor. Kullanıcılar hangi uyarılarda bildirim alabileceğini seçme şansına sahip. Ayrıca, fırtına ve rüzgar hızı gibi raporlar da bu uygulama aracılıyla sunuluyor.

Güncel ve başarılı verilerinin haricinde pek çok farklı bilgi sunan The Weather Channel, ücretsiz olarak indirilebiliyor.

En İyi Hava Durumu Uygulaması: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için en iyi hava durumu uygulamalarını bir araya getirmeye çalıştık. Listemizde yer alan uygulamalar arasından sizin için en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ayrıca bazı uygulamaların ücretli sürümleriyle daha fazla özelliğe kavuştuğunu da belirtelim.

Tabii ki listemizde ele aldığımız uygulamalar haricinde daha birçok hava durumu uygulaması da marketlerde yer alıyor. Ancak sizin için seçtiğimiz uygulamalar arayüz ve kullanılabilirlik açısından diğer uygulamaların bir tık üstünde yer alıyor. Yine de dilerseniz diğer uygulamalara da göz atabilirsiniz. En iyi hava durumu uygulaması listemiz burada sona eriyor. İçeriğimizle ilgili görüşlerinizi ve listeye eklememizin uygun olacağını düşündüğünüz uygulamaları bizlere iletişim formu üzerinden iletebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.