En İyi Kripto Para Borsası – 2023

Son zamanların en büyük sektörlerinden birisi olan kripto para sektörü, hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Dönem dönem bu sektörde dalgalanmalar yaşansa da kripto para yatırımcıları, ciddi bir şekilde yatırımlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Bunun sonucunda kripto para borsası sayısında da artış yaşanıyor. Kripto para yatırımcıları, bu sebepten dolayı en iyi kripto para borsası hangisi diye merak ediyorlar.

Kripto para borsaları, sunmuş oldukları özellikten güvenlik seviyelerine kadar birçok noktada birbirlerinden farklılaşıyorlar. Bundan dolayı kripto paralar üzerinden işlem yapmayı düşünüyorsanız, işlem yapacağınız borsayı dikkatli bir şekilde seçmelisiniz.

Çünkü kripto para borsaları, çeşitli sebeplerden dolayı batabiliyorlar. Bunun sonucunda bu borsada işlem yapan kullanıcılar, zarar görebiliyorlar. Sizler de bu tür durumlarla karşılaşmamak için kripto para borsanızı araştırarak seçmelisiniz. Çeşitli yönleriyle en çok tercih edilen ve en iyi olarak görülen kripto para uygulamaları şu şekildedir:

Önemli NOT: Listemizde yer alan borsalar hakkındaki bilgiler, sadece bilgilendirme amacı taşımakta olup kesinlikle yatırım ya da borsa tavsiyesi değillerdir. Bundan dolayı kripto para borsaları üzerinde yapacağınız işlemlerde sorumluluğun tamamen size ait olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Binance

En iyi kripto para borsası listemizin ilk sırasında Binance yer alıyor. 2017 yılında kurulan Binance, günümüzde en çok tercih edilen kripto para uygulaması olarak dikkat çekiyor. Gerek işlem hacmiyle gerekse kullanıcı sayısıyla Binance, diğer kripto para borsalarının oldukça önünde.

İlk etapta Çin’de kurulan Binance, daha sonra Çin’de kripto paralara yönelik yasakların getirilmesiyle birlikte genel merkezini Malta’ya taşıdı. Bundan dolayı şirketin genel merkezi bir süredir Malta’da yer alıyor. Binance hem eski olması hem de sunmuş olduğu özellikler nedeniyle fazlaca tercih ediliyor.

Binance, kullanıcılarına kolaylıkla işlem yapabilme imkanı sağlıyor. Böylece kripto para alıp satan kişiler, Binance üzerinden kripto para işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Binance, çoğu kripto para borsasına göre daha fazla kripto parayı listeliyor. Böylece kripto para yatırımcıları, yatırım yapmak istedikleri kripto paralara Binance üzerinden erişim sağlayabiliyorlar.

Binance

Para yatırma ve çekme konusunda da oldukça kolay bir yapıya sahip olan Binance, kullanıcılarını memnun etmek adına çeşitli ödeme platformlarıyla anlaşma yaptı. Bunun yanı sıra Binance, global platformunun yanı sıra bazı ülkelerde bölgesel platformlarında da hizmet vermektedir. Örneğin Binance, Türk Lirası üzerinden işlem yapan kullanıcıları için Binance TR üzerinden hizmet sağlamaktadır.

Binance, yatırımcılarının güvenliğini en üst seviyede korumaya çalışıyor. Bu doğrultuda platform, yüksek hacimli işlemler için kimlik doğrulaması gibi çeşitli doğrulamalar istiyor. Ayrıca Binance, kullanıcılarının para yatırma ve çekme işlemleri için çeşitli doğrulama yöntemleri kullanıyor. Kullanıcılar, seçtikleri doğrulama yöntemlerini uyguladıktan sonra Binance üzerinden işlem yapabiliyorlar.

Birçok kripto para yatırımcısının en iyi kripto para borsası olarak gördüğü Binance, web sitesinin yanı sıra mobil uygulamalar üzerinden de kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan dolayı Binance, aynı zamanda birçok kişi için en iyi kripto para uygulaması olarak da ön plana çıkıyor.

Coinbase

2012 yılında kurulan Coinbase, en iyi kripto para uygulaması olarak gösterilen kripto para uygulamalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Fiziksel bir genel merkeze sahip olmayı tercih etmeyen Coinbase, tamamen uzaktan yönetilmektedir. Bunun yanı sıra Coinbase, halka arz edilen kripto para borsalarından birisidir.

Coinbase, en yüksek hacimde işlemlerin yapıldığı kripto para borsalarından birisidir. Borsanın işlem hacminin yüksek olması, kripto para yatırımcılarının borsaya güvendiğini göstermektedir. Coinbase, sunmuş olduğu çeşitli özellikler ile kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmeyi başarıyor.

Coinbase, oldukça sade bir arayüze sahip. Bunun yanı sıra platformun kullanışlı bir yapısının da olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede kripto para yatırımcıları, platform üzerinden işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar. Coinbase, platformun kullanılabilirliğini geliştirebilmek için platform içerisinde yer alan çeşitli araçlar geliştirdi.

Bunların başında Coinbase Wallet geliyor. Platformda yer alan cüzdan sayesinde Coinbase kullanıcıları, platformdaki kripto paralarını Coinbase Wallet destekli yerlerde harcayabiliyorlar. Hatta Coinbase, Visa ile anlaşma yaparak kullanıcılarının kripto para harcayabilecekleri bir kart bile geliştirdi.

En iyi kripto para borsaları arasında yer alan Coinbase, erişilebilirlik konusunda da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Platformun web sitesi, kullanıcılarına diledikleri işlemleri yapabilme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra Coinbase, Android ve iOS için geliştirilmiş olan mobil uygulamaları üzerinden de kullanıcılarına hizmet veriyor.

Gemini

En iyi kripto para borsası listemize Gemini ile devam ediyoruz. Gemini, 2015 yılında kurulan bir kripto para borsasıdır. Borsanın genel merkezi, ABD’de bulunmaktadır. Güvenilirliği ve kolay kullanılabilirliğiyle dikkat çeken Gemini, şimdilik sadece belirli ülkelerde hizmet vermektedir.

Gemini, rakiplerine göre daha kısıtlı işlem hacmine sahip. Bunun en temel sebebi, platformun sadece belirli ülkelerde hizmet veriyor olmasıdır. Ayrıca Gemini, platforma eş zamanlı yüksek düzeyde kullanıcı girdiği zaman çökme sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Geçmiş dönemlerde Gemini, birkaç kez yoğunluktan dolayı çökme yaşadı.

Gemini

Buna karşın platform yetkilileri, günümüzde bu tür sorunların yaşanmaması adına çeşitli önlemlerin alındığını belirtiyorlar. Ancak bu borsayı kullanmayı düşünüyorsanız, geçmiş dönemlerde borsada yaşanmış olan bu sorunları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aksi takdirde gelecekte tekrar bu sorunların ortaya çıkması, mağdur olmanıza sebebiyet verebilir.

En iyi kripto para uygulaması listemizde yer alan Gemini, kolay kullanılabilir tasarımıyla dikkat çekiyor. Platform geliştiricileri, işlemlerin yapıldığı ekranı oldukça sade ve kullanışlı geliştirdiler. Böylece Gemini üzerinden işlem yapan kripto para yatırımcıları, işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

Mastercard ile anlaşma yapan Gemini, kullanıcılarına Mastercard güvenceli kart sağlıyor. Bu sayede Gemini kullanıcıları, kripto para ödemelerini Mastercard güvenceli kartları ile gerçekleştirebiliyorlar. Üstelik Gemini kullanıcıları, işlemlerini web sitesi üzerinden yapabildikleri gibi platformun mobil uygulamaları üzerinden de gerçekleştirebiliyorlar.

Kraken

ABD merkezli bir diğer kripto para borsası olan Kraken, en iyi kripto para uygulamaları listemizde yer alan bir diğer kripto para borsası oluyor. İlk etapta çok sayıda ülkede hizmet veren Kraket, sonrasında masraflarını karşılayamadığı gerekçesiyle bazı ülkelerden çekildi. Buna rağmen Kraken, günümüzde işlem hacmi yüksek olan kripto para borsalarından birisidir.

2011 yılından beri hizmet sunan Kraken, güvenlik konusunda kullanıcılarını en çok memnun eden kripto para borsalarından birisidir. Kraken geliştiricileri, kullanıcılarının güvenliklerini sağlayabilmek için çift aşamalı doğrulama sistemi olmak üzere çeşitli güvenlik önlemleri kullanıyorlar. Ayrıca Kraken, kullanıcılarının memnuniyetini artırabilmek için 7/24 iletişim desteği de sağlıyor.

Bunun yanı sıra Kraken, güncel bir kripto para borsası olarak dikkat çekiyor. Yani kripto para yatırımcıları, Kraken üzerinden kripto para alıp satabildikleri gibi NFT işlemlerini de gerçekleştirebiliyorlar. Bundan dolayı Kraken, sadece kripto para değil NFT yatırımcıları tarafından da tercih ediliyor.

Kraken, hizmetlerini genişletmek adına çeşitli şirketlerle anlaşma yapmaya ve bazı şirketleri bünyesine katmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra Kraken, güncel teknolojileri de yakından takip ederek platforma bu teknolojileri entegre etmeye çalışıyor. Yakın zamana kadar sadece web sitesi üzerinden hizmet sağlayan Kraken, günümüzde kullanıcılarına mobil uygulama üzerinden de hizmet veriyor.

KuCoin

En iyi kripto para borsası listemize KuCoin ile devam ediyoruz. KuCoin, 2013 yılında kuruldu. O tarihten itibaren platform, en çok kullanılan kripto para borsalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde KuCoin, en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsalarından birisidir. Bu durumu sağlayan faktörlerin başında platformun kolay kullanılabilir ve güvenlik seviyesinin yüksek olması geliyor.

Günümüzde 700’den fazla kripto parayı listeleyen KuCoin, bu konuda en kapsamlı borsalardan birisi olarak dikkat çekiyor. Borsada çok sayıda kripto paranın bulunması, borsanın kullanıcı sayısını da artırıyor. Platform yetkilileri tarafından paylaşılan bilgilere göre KuCoin’i günümüzde 20 milyondan fazla insan kullanıyor.

KuCoin

KuCoin, kullanıcılarının ve platformun güvenliği için kullanıcılarından bazı kişisel bilgilerini talep ediyor. Bunun yanı sıra platform, kullanıcılarının işlem yapabilmeleri için güvenlik önlemlerinden seçtiklerini kullanmalarını şart koşuyor. Böylece KuCoin kullanıcıları, borsa üzerinden kripto para işlemlerini güvenle gerçekleştirebiliyorlar.

Bunun yanı sıra platformun sade ve kullanışlı bir arayüzünün olduğunu söyleyebiliriz. Böylece platform üzerinden zorlanmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca platform yetkilileri, borsanın tüm cihazlarda erişilebilir olması adına borsanın mobil uygulamalarını da geliştirdiler. Bu sayede KuCoin kullanıcıları, işlemlerini web sitesi üzerinden yapabildikleri gibi mobil uygulamalar üzerinden de yapabilmektedirler.

Bitstamp

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi kripto para borsası önerileri listemize Bitstamp ile devam ediyoruz. Bitstamp, 2011’de Slovenya’da kurulmuştur. Şirket, her ne kadar Slovenya’da kurulmuş olsa da günümüzde Lüksemburg merkezli olarak kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Avrupa’nın en popüler kripto para borsalarından birisi olan Bitstamp, süreç içerisinde genişleme politikasına uygun olarak birçok şirketi bünyesine katmıştır. Böylece Bitstamp hem kullanıcılarına sunduğu özellikleri hem de gizlilik seviyesini geliştirmeyi başardı.

Kripto para borsasının özellikleri arasında düşük ücretler, yüksek likidite, hızlı işlem süreleri ve kullanıcı dostu bir arayüz yer alıyor. Ayrıca Bitstamp, kullanıcıların güvenliğini sağlamak için ileri düzeyde güvenlik önlemleri kullanıyor ve kullanıcıların hesaplarını korumak için 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama) seçeneği sağlıyor . Bitstamp, birçok ülkeden kullanıcılara hizmet verirken, yerel yasal düzenlemelere uymak için KYC politikalarını uygular ve kimlik doğrulaması gerektirir.

Gate.io

En iyi kripto para borsası listemizin son sırasında Gate.io yer alıyor. 2013 yılında kurulan borsa, hızlı bir şekilde yüksek seviyede kullanıcı sayısına ulaştı. Böylece Gate.io, günümüzde en çok kullanılan ve en geniş işlem hacmine sahip olan kripto para borsalarından birisidir.

Yenilikçi bir kripto para borsası olarak bilinen Gate.io, şık ve oldukça kullanışlı bir arayüze sahip. Modern tasarımıyla dikkat çeken borsa, kullanıcılarına işlemlerini kolaylıkla yapabilme imkanı da sağlıyor. Ayrıca platformun modern bir tasarıma sahip olması, kullanıcıların dikkatlerini çekiyor. Bundan dolayı Gate.io, fazlasıyla tercih ediliyor.

Tabii ki platformun tercih edilmesinin tek sebebi tasarımı olmuyor. Bu borsaya yenilikçi denilmesinin temel sebeplerinden birisi NFT işlemlerini yapısına hızlı bir şekilde entegre etmesi oldu. Henüz çoğu kripto para borsası NFT işlemlerini desteklemezken Gate.io, uzun süredir kullanıcılarına NFT alım satımı yapabilme imkanı sağlıyor. Bundan dolayı kripto para yatırımcılarının yanı sıra NFT yatırımcıları da işlemlerini gerçekleştirebilmek için bu borsayı tercih edebiliyorlar.

Türkiye’de de hizmet veren borsanın kullanıcı sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu doğrultuda Gate.io, web sitesinin yanı sıra mobil uygulamalarıyla da kullanıcılarına hizmet veriyor. Böylece platform, kullanıcılarının kesintisiz diledikleri cihazdan işlem yapabilmelerine olanak sağlıyor.

En İyi Kripto Para Borsası: Sonuç

Geleceğin sektörü olarak tanımlanan kripto para sektörü, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu doğrultuda kripto paralara gösterilen ilgi de artış gösteriyor. Kripto para işlemleri, kripto paralar için kurulan borsalar üzerinden gerçekleşmektedir. Dünya üzerinde çok sayıda borsa, kripto para yatırımcılarına hizmet veriyor. Bu borsalar, sunmuş oldukları özellikler bakımından birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Günümüzde bazı borsalar, işlemlerini sürdüremedikleri için kapanmak durumunda kaldılar. Bu tür durumlarda bu borsalara yatırım yapan kişiler, ciddi zarar görebiliyorlar. Bundan dolayı bu tür zararlarla karşılaşmamak için kripto para işlemlerinizi yaptığınız borsaları dikkatli seçmeniz gerekmektedir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde piyasa hacmi en yüksek olan ve en çok kullanıcıya sahip olan kripto para borsalarına yer vermeye çalıştık. Bu borsaların hacim ve kullanıcı sayıları yüksek olsa da gelecekte değişiklik göstermeyeceğinin garantisi bulunmuyor. Bundan dolayı hazırlamış olduğumuz liste, kesinlikle yatırım veya kripto para borsası tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Kripto para borsası seçiminde sorumluluğun tamamen size ait olduğunu unutmamanız gerekiyor.

En iyi kripto para uygulaması listemiz burada sona eriyor. Listemizde yer alan borsaların bir kısmı Türkiye’de hizmet verirken bir kısmı ise sadece belirli ülkelerde hizmet vermektedir. Ayrıca bu borsalar, günümüzde aktif olsalar bile gelecekte hizmet vermeyi durdurabilirler. Bundan dolayı kripto para işlemlerinizi yapacağınız borsa seçiminde dikkatli davranmanızı tavsiye ediyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.