NFT Nasıl Yapılır? – 2023

NFT nasıl yapılır? Özellikle NFT’lerin popüler olduğu dönemde birçok kullanıcının aklını kurcalayan bu sorunun cevabını sizler için hazırladık. Dünyayı kasıp kavuran NFT rüzgarına katılmak için ne yapmanız gerekiyor? Sizler için detaylı bir şekilde açıkladık.

Kripto paralar ile birlikte gelen yeniliklerden birisi de NFT oldu. Eğer NFT nedir sorusunun yanıtını bilmiyorsanız konuyla ilgili hazırladığımız içeriğe göz atabilirsiniz. Çünkü bu içeriğimizde nedir sorusunun yerine nasıl yapılır çerçevesinden NFT’yi ele alacağız.

Eğer daha önceden dijital sanat eserleri oluşturan biriyseniz NFT işinize oldukça yarayacaktır. Pek çok sanatçının NFT’ler sayesinde oldukça ciddi gelirler elde ettiğini geçmiş dönemlerde görmüş olmanız muhtemel. Bu nedenle sanatçılar için önemli avantajlara sahip olan NFT’nin nasıl yapıldığını bilmeniz yararlı olacaktır.

Fakat daha önce dijital sanat ile uğraşmayan biriyseniz de nasıl bir NFT oluşturabileceğinizi ilk adımdan başlayarak anlattık. Tabii ki bir sanat eseri oluşturmak için tecrübe ve yetenekten faydalanabileceğiniz şüphesiz bir gerçek. Ancak yine de NFT oluşturma konusunda ciddiyseniz bu adımları denemekten bir şey kaybetmeyeceğiniz de kesin. Şimdi lafı daha da uzatmadan NFT nasıl yapılır sorusunun yanıtına bakalım.

NFT Nasıl Yapılır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi ister dijital bir sanat eseri oluşturmuş olun ya da olmayın NFT yapmanın adımları içeriğimizde yer alıyor. İşin teknik kısmını ele aldığımız bu altı adım ile NFT pazar yerine sanat eserinizi kolayca yüklemek mümkündür. Tabii ki bunun için ilk adım olan sanat eserini oluşturmak ile başlamanız gerekiyor.

Satmak İstediğiniz Dijital Nesneyi Seçin

Her şeyden önce NFT kavramının tam olarak ne anlama geldiğini öğrenmeniz gerekmektedir. NFT ya da non-fungible tokens yani Nitelikli Fikri Tapu kavramı blok zincirleri ile korunun dijital tokenlere verilen isimdir. Ancak kripto paraların aksine her bir NFT tokeni eşsizdir. Aynı sanatçılar tarafından oluşturulan eserler gibi her bir NFT de benzersizdir. Bu sayede sanatçıların dijital eserlerini satması için son derece elverişli bir ortam hazırlamaktadır.

NFT’nin anlamını öğrendiğinize göre hangi eserleri NFT olarak satabileceğinize göz atarak içeriğimize devam edelim. Eğer teknik olarak konuşacak olursak tüm dijital dosyaları NFT olarak satabilirsiniz. Bu herhangi bir resim, yazı, ses dosyası hatta Tweet bile NFT değerindedir. Ancak pazar yerlerinde tüm bu dijital nesneleri satmak mümkün değildir.

Daha sonraki adımlarda değineceğimiz pazar yerlerinde satmak için tercih edebileceğiniz başlıca nesneler fotoğraf ya da benzeri içerikler olabilir. Örneğin bir GIF, video ya da ses dosyası NFT için son derece uygundur. Eğer ki NFT satmak konusunda bir hedefiniz var ise öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Tabii ki daha önceden oluşturmuş olduğunuz bir sanat eserini de NFT olarak satabilirsiniz. Dilerseniz yeni bir koleksiyon oluşturarak da NFT pazar yerlerine yükleyebilirsiniz.

Önemli bir nokta bu eserlerin dikkat çekecek içeriklere sahip olması olabilir. Eğer alıcıların dikkatini çekecek yaratıcılık ya da yetenek eserlerinizde yer almıyorsa beklediğiniz sonuçlar almanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle NFT satma planlarınızdan önce NFT olabilecek kalitede bir içeriğe sahip olup olmadığınızı iyice tartmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuya içeriğimizin ilerleyen bölümlerinde yeniden değineceğiz.

nft yapmak

Dijital Cüzdanınızı Oluşturun

İkinci adımda ise yaratıcılıktan ve eser seçmekten çok teknik bir bölüm ile devam ediyoruz. NFT’inizi oluşturdunuz, pazar yerine yüklediniz ve satış gerçekleşti, ancak para nereye gelecek diye düşünüyor olabilirsiniz. Burada devreye giren unsur ise dijital cüzdanlar oluyor.

Aslında dijital cüzdanlar yalnızca NFT’ler konusunda değil kripto para kullanılan birçok alanda size yardımcı olur. Bir başka deyişle dijital cüzdanınızı yalnızca NFT için kullanmak zorunda değilsiniz. Piyasada birçok dijital cüzdan olsa da en popülerlerinden birisi olan MetaMask’i ele alacağız. Fakat siz farklı bir dijital cüzdan kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

MetaMask hem Chrome tarayıcınızda hem de iOS ve Android işletim sistemli cihazlarınızda kullanabileceğiniz bir dijital cüzdan. Böylece birden fazla cihazda kripto para varlıklarınızı kullanmanız mümkün. MetaMask’in resmi internet sitesinden bu dijital cüzdanı istediğiniz cihazınız için indirebilirsiniz. Ayrıca hesap oluşturma adımlarını da bu siteden gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemin ardından dijital cüzdanınıza biraz kripto para yükleyebilirsiniz. Bunun sebebi ise bazı NFT pazar yerlerinin yükleme işleminin ardından belli bir ücret talep etmesidir. Böyle bir durumda hesabınızda yeterli para olmazsa bu ücreti ödeyemezsiniz. Dolayısıyla satış gerçekleştiremezsiniz.

Bir Dijital Pazar Yeri Seçin

Dijital eseriniz ve dijital cüzdanınızı hazırladıktan sonra satış yapacağınız platformu seçmeniz gerekmektedir. Piyasada bunun için de birkaç platform saymak mümkün. Ancak içeriğimizde en popüler platformlardan biri olan OpenSea’yi ele alacağız. Fakat bunların dışında Foundation ya da Rarible gibi platformları da sayabileceğimizi belirtelim. Bu platformlardan birinde üyelik açarak NFT satmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Seçeceğiniz pazar yeri hangisi olursa olsun satış yapmanız için gerekli olduğunu bilmenizde fayda var. Özellikle başlangıçta OpenSea gibi kolay bir platform kullanmak süreci zorlaştırmamak için iyi bir hamle olabilir. Üstelik bu popüler sitelerin NFT konusunda lider konumda olduğunu da unutmamak gerek. Ayrıca her sitenin oldukça benzer adımlar ile satış yaptığını da belirtelim. Bu nedenle popüler sitelerden hangisini seçerseniz seçin aşağı yukarı aynı adımları atacağınızı söylemek yanlış olmayacaktır.

opensea

NFT Pazar Yeri ile Dijital Cüzdanınızı Bağlayın

Bir sonraki adımda ise daha önce oluşturduğumuz cüzdan ile pazar yerini birbirine bağlamak gerekiyor. Bunun iki önemli nedeni var. İlki ortaya çıkacak masraflar için bir cüzdana ihtiyaç olması. Yani satış sırasında ortaya çıkan bir ücret ya da komisyonu ödemek için dijital cüzdanınızın içindeki kripto parayı kullanmanız gerekmekte.

İkinci sebebi ise tabii ki satışlardan elde edeceğiniz kazancı cüzdanınıza aktarmak oluyor. Pazar yerinde yaptığınız her NFT satışını dijital cüzdanınıza aktararak bu eserlerin gelirini elde edebilirsiniz. Daha sonrasında da farklı platformlarda bu parayı harcayabilir ya da Binance gibi platformlarda istediğiniz para birimine çevirerek saklayabilirsiniz.

OpenSea’de oluşturduğunuz üyeliğin ardından profilinize gidin ve bir cüzdan bağla bölümü ile işleme devam edin. Burada karşınıza çıkacak seçenekler arasından dijital cüzdanınızın bulunduğu platformu işaretleyin. Bizim daha önce değindiğimiz MetaMask da bu dijital cüzdanlar arasında yer almaktadır. Bu işlemin dijital cüzdanınızı ve pazar yerini eşleyerek sonraki adıma geçebilirsiniz.

Oluşturduğunuz Dijital Eseri Pazar Yerine Yükleyin

Bu adımda ise eserinizi seçtiğiniz dijital pazar yerine yüklemeniz gerekmekte. Bunun için farklı platformların farklı kuralları ya da adımları bulunmaktadır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu içerikte örneklerimizi OpenSea üzerinden paylaşıyoruz. Eğer farklı bir pazar yeri seçtiyseniz konuyla ilgili platform tarafından açıklamayı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

OpenSea, bir dijital eser yükleme konusunda en basit yöntemleri sunan platformlar arasında yer alıyor. Oluşturduğunuz hesaba giriş yaptığınızda üst bölümde yer alan “Create” butonu ile dilediğiniz eserleri platforma yükleyebilirsiniz. Ayrıca profilinizde yer alan koleksiyon bölümüyle birden fazla eseri de aynı anda satışa sunabilirsiniz. Koleksiyon adı verilen bu türden eserleri daha önce görmüş olmanız da kuvvetle muhtemeldir.

Farklı platformlarda süreç birebir aynı olmasa da benzer adımlar ile dijital eserlerinizi pazar yerine yükleyebilirsiniz. Ancak bu yükleme işlemi eserlerin satışa hazır hale geldiğini göstermemektedir. Bu nedenle bir sonraki adım olan satıştan da bahsetmemiz gerek.

NFT Eserinizi Satışa Sunun

Son adım ise NFT eserini satışa sunmaktır. Bunun için oluşturduğunuz esere ait bilgileri (örneğin ismi, açıklaması vb.) girmiş olmanız gerekmekte. Ayrıca satış yapacağınız kripto para türünü de seçmeniz gerekmekte. Daha sonrasında ise ürünü satışa hazır hale getirebilirsiniz.

Yüklediğiniz bir eseri satmak için de gerçekleştireceğiniz adımlar üç aşağı beş yukarı aynıdır. Yüklediğiniz eserleri profilinizden inceleyebilirsiniz. Eğer satışa sunmak istediğiniz bir eser ya da koleksiyon varsa profilde o nesnenin üstüne tıklayın. Ardından “Sell” yani “sat” anlamına gelen butona tıklayın.

Bu adımın ardından pazar yeri size çeşitli sorular yönlendirecektir. Örnek vermek gerekirse eserin açık artırma mı yoksa sabit fiyatla mı satılacağını seçebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz zaman içerisinde fiyatı azalan bir eser ücreti de belirtebilirsiniz. Tabii ki ürünün fiyatına da bu aşamada karar vermeniz gerekmekte. Ancak unutmayın ki satışa çıkan ürünün kripto para türünü daha sonra değiştirmeniz mümkün değildir.

Bazı pazar yerleri bu işlem için ücret istemekte bazıları ise istememektedir. Hatta bazı kripto para türlerinde bile ücret ödeme seçeneği ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle eser satışa koymadan önce tüm seçenekleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra NFT’niz satışa çıkacak ve alıcıların beğenisine sunulacaktır.

NFT Nasıl Yapılır: Önceden Bilinmesi Gerekenler

Her şeyden önce NFT dünyasına girmek istediğinizden emin olmalısınız. Çünkü kimi zaman bu eserler oldukça zorlayıcıdır. Örneğin bir türlü satılamayan bir NFT ile uğraşmanız mümkündür. Üstelik bu eserin satışı için bir komisyon ücreti de ödemiş olmanız muhtemeldir. Bu nedenle kendinize güvendiğiniz eserleri satışa sunmanızı öneririz.

Eğer halihazırda bir sanatçıysanız NFT sizin için iyi bir seçenektir. Ancak daha önce herhangi bir sanat eseri icra etmemiş ve bu konuda deneyimsizseniz beklediğiniz sonucu almanız pek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle NFT dalgasına kapılıp ücretler ödeyerek bir eseri satışa sunmak hüsranla sonuçlanması muhtemel bir olaydır.

Eğer profesyonel biriyseniz NFT pazar yerleri arasından Foundation’ı tercih edebilirsiniz. Seçili kişilere satış izni veren bu platform portföyünüzü sergilemek için yararlı olacaktır. Ayrıca pazar yerleri konusunda araştırmanızı iyi yapmanızı ve NFT pazar yerleri haricinde de satışlara göz atmanızı öneriyoruz.

NFT Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Birçok insan NFT nasıl yapılır sorusu hakkında merak ettiği unsurlara sahip. Bu nedenle biz de NFT konusunda sıkça sorulan soruları sizler için bir araya getirdik! Eğer bu bölümde sorunuzun cevabını bulamıyorsanız aşağıda yer alan yorumlar kısmından sorunuzu iletebilirsiniz.

NFT nereden oluşturulur?

Eğer hali hazırda bir dijital esere sahipseniz OpenSea ya da Foundation gibi platformlardan NFT oluşturmanız mümkündür. Ancak eseriniz yoksa birçok aracı kullanarak dijital sanat eseri oluşturabilirsiniz.

1 NFT ne kadar?

NFT’ler sabit bir ücrete sahip değildir. Her eser açık artırma ya da eser sahibinin belirlediği fiyatlar ile satışa çıkmaktadır.

NFT hangi programda yapılır?

Photoshop gibi bir fotoğraf düzenleme fotoğrafından Blender’a kadar pek çok program ile NFT yapmak mümkündür.

NFT satmak ücretli mi?

Bu sorunun cevabı kullandığınız platform, kripto para birimi ve benzeri etmenlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak hem ücretli hem de ücretsiz olarak NFT satmak mümkündür.

nft pazar yeri

NFT Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde NFT yapma işlemi hakkında detaylı bilgileri ele almaya çalıştık. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu süreç gözüktüğü kadar kolay olmayacaktır. Bu nedenle yaratıcılık ve tecrübe NFT satma konusunda en çok ihtiyacınız olan unsurlar arasındadır. Sizler için hazırlamış olduğumuz NFT rehberimiz burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz rehberimizde NFT nasıl yapılır sorusunu detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Böylece rehberimizi inceleyerek NFT nasıl yapılır sorusuna kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.