Huawei P50 Serisi Resmi Olarak Tanıtıldı!

Huawei, uzun zamandır beklenen P50 ve P50 Pro cihazlarını sonunda tanıttı. Huawei P50 serisi olarak da bilinen cihazlar, işlemci ve kamerasıyla kullanıcıları sevindirecek gibi gözüküyor. Ancak ürünler, ilginç tercihlere de sahne oluyor.

Tanıtım esnasında dikkat çeken en büyük nokta Pro+ modelinin eksikliği oluyor. Huawei, P50 serisinde yalnızca iki telefon geliştirmeyi tercih etmiş. Ancak, her iki modelin de oldukça güçlü kameralar ile sunuluyor olması bu açığı kapatacak gibi.

Huawei P50

Serinin standart sürümü P50, 6.5 inç boyutunda OLED bir panel ile kullanıcılara sunuluyor. Ekran çözünürlüğü 1225 x 2700 piksel olan cihazın 450ppi gibi bir yoğunluğu bulunuyor. Düz bir ekrana sahip olması da dikkat çekiyor.

Ekran yenileme hızı 90Hz, dokunmatik örnekleme hızı ise 300Hz olarak belirtiliyor. Tüm bunların yanı sıra HDR desteği de cihazda mevcut.

Huawei P50’nin işlemcisine baktığımızda ise bizleri Snapdragon 888 karşılıyor. Ayrıca, 8 GB RAM ve 128/256 GB depolama alanı da cihazda yer alıyor. Depolama alanını artırmak için microSD girişi de mevcut.

huawei-p50

Kameraya baktığımızda ise kullanıcıları memnun edecek detaylar görmek mümkün. 50 MP çözünürlüğe sahip ana kameranın diyafram açıklığı f/1.8 olarak ifade ediliyor. Ayrıca, optik görüntü sabitleyici de mevcut.

Dikkat çeken nokta ise cihazda periskop kamera yer alması oluyor. Huawei tarafından, Pro olmayan bir modelde ilk defa periskop kamera tercih ediliyor. 12 MP çözünürlüğe sahip bu kamerada da optik görüntü sabitleyici mevcut. Ayrıca 5 kata kadar zoom yapabiliyor.

Bunun haricinde cihazda 13 MP çözünürlüğe sahip bir ultra geniş açılı kamera yer alıyor. Cihazın ön kamerası ise 13 MP olarak karşımıza çıkıyor.

Bu özelliklere ek olarak kullanıcılara hayal kırıklığı yaşatacak bir unsur da cihazda yer alıyor. Her ne kadar Snapdragon 888 5G desteğine sahip olsa da Huawei, P50 serisindeki cihazların yalnızca 4G desteğine sahip olduğunu belirtiyor.

Beklendiği gibi HarmonyOS işletim sistemine sahip olan cihazın bataryası da oldukça başarılı gözüküyor. 4100 mAh bataryaya sahip cihazın 66W kablolu şarj, 50W kablosuz şarj desteği ile geldiği belirtiliyor. Ayrıca, IP68 ve stereo hoparlör de cihazda mevcut.

huawei-p50-on

Huawei P50 Pro

Serinin Pro modeli ise oldukça benzer özelliklere sahip. Birkaç ufak yükseltme haricinde P50 ile çok yakın olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu farklılıklardan birisi ekranda karşımıza çıkıyor. Huawei P50 Pro, kıvrımlı bir OLED panele sahip. 6.6 inç boyutundaki bu ekran standart sürümden biraz daha büyük. Ancak çözünürlük ve piksel yoğunluğu olarak cihazlar arasında bir fark bulunmuyor.

Pro modelinde ekran yenileme hızının 120Hz’e yükseldiğini görüyoruz. Ayrıca, bu modelde de HDR desteği yer alıyor.

Cihazın işlemcisine baktığımızda bizleri iki farklı seçenek karşılıyor. Snapdragon 888 ve Kirin 9000 işlemcili iki farklı Huawei P50 Pro tercihi mevcut. Ancak, her iki sürümde de 5G desteği yer almıyor. P50 Pro, yalnızca 4G bağlantı desteği ile sunuluyor.

Aynı standart sürüm gibi, Pro sürümü de 8 GB RAM seçeneğine sahip. Ancak isteyen kullanıcılar 12 GB RAM de tercih edebiliyor. Depolama alanında ise farklı olarak 512 GB seçeneği de ekleniyor.

huawei-p50-pro

Huawei P50 serisi içerisinde yer alan önemli bir farklılık ise kamera oluyor. Her ne kadar benzer tasarımlara sahip olsalar da P50 Pro, bir adet daha fazla kameraya sahip.

Huawei P50 Pro’nun ana kamerası 50 MP çözünürlüğe sahip olarak karşımıza çıkıyor. Telefoto kamerası ise standart sürümden açık ara daha gelişmiş. 64 MP çözünürlüğe sahip bu kamera 3.5 kat optik zoom destekliyor.

Bunun haricinde 40 MP siyah-beyaz kamera ve 13 MP ultra geniş açılı kamera cihazda yer alıyor. Kameraların Laser otomatik odaklama desteğine sahip olduğu da belirtiliyor. Ön tarafta ise standart sürüm ile aynı 13 MP kamera bizleri karşılıyor.

P50 Pro’nun kamerasıyla ilgili söylenebilecek bir başka nokta ise XD Fusion Pro sistemi oluyor. Bu teknoloji sayesinde çok daha fazla ışık toplanıyor ve daha başarılı görüntüler ortaya çıkıyor.

HarmonyOS işletim sistemine ve 4.360 mAh bataryaya sahip bu cihazın geriye kalan tüm özellikler standart sürüm ile aynı. Ancak fiyat olarak son derece farklı olduklarını görüyoruz.

Huawei P50 Serisi Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Şirket, henüz resmi çıkış tarihi ile ilgili detaylı bir açıklama yapmadı. Ancak, küresel olarak çıkış yapacağını belirtti. Şimdilik bilinen tek şey Pro modelinin 12 Ağustos tarihinde Çin’de çıkış yapacağı. Standart sürümün ise Eylül ayında kullanıcılar ile buluşacağı belirtiliyor.

Henüz ülkemiz ve dünyanın geri kalanı için resmi bir fiyat bilgisi de yok. Ancak Çin pazarındaki fiyatları ortaya çıktı. Her iki modelin de en alt sürümü için fiyatlar şu şekilde:

  • Huawei P50 (8GB/128GB): 4488 yuan (yaklaşık 695 dolar)
  • Huawei P50 Pro (8GB/128GB): 5988 yuan (yaklaşık 930 dolar)

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.