En İyi Dosya Paylaşım Siteleri – 2023

Teknolojinin gelişmesi, dosya paylaşımı konusunda da etkili oldu. Önceleri bir cihazdan başka bir cihaza ya da arkadaşlarımıza dosya paylaşımı yapmak için daha farklı teknikler kullanırdık. Örneğin herhangi bir dosyayı e-posta aracılığıyla paylaşırdık. Ancak şimdi bu işlemi daha kolay gerçekleştirmek için dosya paylaşım siteleri yer almaktadır. Peki en iyi dosya paylaşım siteleri nelerdir?

Dosya paylaşımı işlemi için genellikle e-posta adresleri kullanılmaktadır. Kullanıcılar, dosyaları bir başkasına ya da cihazına aktarmak için e-posta kanallarını tercih etmektedir. Bunlar da çoğunlukla tek bir küçük dosya ya da birden fazla küçük dosya olmaktadır. Ancak bazı büyük dosyaların mail aracılığıyla aktarımı mümkün olmamaktadır. Diğer yandan, e-posta aracılığıyla dosya paylaşımı yapmak ve bu dosyalar üzerinde düzenleme yapmak oldukça zaman alacaktır.

Büyük dosya paylaşımı için kullanıcılara kolaylık sağlayacak dosya paylaşım siteleri yer almaktadır. Dosya paylaşım sitelerinin bir diğer olumlu yönü ise verileri hızlı bir şekilde aktarmanızı sağlamasıdır. Bu sayede kullanıcılar, dosya içeriği ve boyutu fark etmeksizin hızlı bir veri aktarımı gerçekleştirmiş olur.

Diğer yandan dosya paylaşım siteleri, cihazınızda ilgili dosyaların yer kaplamaması için de oldukça faydalıdır. Kullanıcılar önemli olan dosyalarını bu paylaşım sitelerine aktardıklarında, ilgili dosyaları cihazlarında tutmak zorunda kalmazlar. Bu da cihaz hafızası için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Biz de güvenilirlik, hızlılık ve kullanıcıların da verdiği oylarla en popüler hale gelmiş dosya paylaşım sitelerine listemizde yer verdik. Bu listede, kullanıcıların en çok tercih ettiği ve yüksek oy verdiği dosya paylaşım siteleri yer alacaktır. Aynı zamanda bu listedeki dosya paylaşım siteleri, kullanışlı ve çoğu işletim sistemine uyumludur. Şimdi bu listeye bir göz atalım.

En İyi Dosya Paylaşım Siteleri

Eğer daha önce dosya paylaşımı için e-postayı kullandıysanız ve bu size yeterli gelmediyse, bir dosya paylaşım sitesi kullanmanız oldukça yararlı olacaktır. Google Play Store veya App Store üzerinde birçok dosya paylaşım uygulamaları yer almaktadır.

Kullanıcılar ise bu uygulamalar arasından en iyi ve güvenilir olanların hangisi olduğunu belirlemede güçlük çekebilir. Biz de bu açıdan size yardımcı olmak için bir liste hazırladık. En iyi dosya paylaşım siteleri listemizi açıklamaya başlayabiliriz.

Google Drive

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizin ilk sırasında Google Drive’a yer verdik. Google Drive, Google tarafından oluşturulan ve yönetilen bir dosya depolama hizmetidir. Bu depolama hizmeti, herhangi bir dosyayı herhangi bir kişiye ya da cihaza aktarmanızı sağlamaktadır. Google Drive üzerinden resim, video, PDF, belge veya e-tablo gibi birçok veriyi yüklemeniz ve aktarmanız mümkündür. Bu verileri ister bir platforma, isterseniz e-posta kanallarına aktarma şansınız olmaktadır.

Bu çevrimiçi dosya paylaşım sitesi, 15 GB boyutunda ücretsiz depolama alanı sağlamaktadır. Kullanıcıların bu depolama alanının daha fazlasına sahip olmaları için belli miktarda ücret ödemeleri gerekmektedir. Ücretler, depolama boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Drive’ın depolama alanları ise 100 GB’tan 30 TB’a kadar yükselmektedir.

google drive

Google Drive kullanıcıları, sadece alıcının e-posta adresini girerek yüklediği dosyayı ilgili kişiyle paylaşma imkanına sahiptir. Aynı zamanda kullanıcılar, alıcının e-posta adresine bir erişim bağlantısı da gönderebilmektedir. Bunun yanında Google Drive, yüksek çözünürlükteki resimlerinize ve büyük belgelerinize sınırsız bir erişim sağlamaktadır.

Diğer yandan Google Drive, kullanıcıların dosyalarının izinlerini değiştirmesine de olanak tanımaktadır. Kullanıcılar, dosyaları herkese açık ya da özel hale getirerek ilgili dosyaların görünürlüklerini değiştirme ve yönetme imkanına sahip olurlar. Bu hizmet, Android işletim sistemli cihazlara önceden yüklü halde gelmektedir.

Aynı zamanda iOS işletim sistemli cihazlarda da Google Drive hizmetini kullanmak mümkündür. Google Drive, Play Store üzerinden 5 milyarın üstünde indirmeye sahip bir hizmettir. Bu da dosya paylaşım sitesi kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun Google Drive’ı tercih ettiğini göstermektedir.

Bunların yanı sıra Google Drive, güvenlik açısından da oldukça iyi durumdadır. Üçüncü taraflarla veri paylaşımı yapmadığını belirten bu hizmet, herhangi bir siber saldırılara karşı kullanıcıları korumuş olmaktadır. Aynı zamanda Google Drive, veri aktarımı sırasında şifreleme yöntemi de kullanmaktadır. Kullanıcılar, Google Drive’a vermiş olduğu kişisel verilerin silinmesini de talep etme imkanına sahiptirler.

WeTransfer

Listemizde olmazsa olmaz bir dosya paylaşım sitesi ise şüphesiz WeTransfer. Dosya paylaşımı denince akla ilk gelen sitelerden biri olan WeTransfer ile hem ücretli hem de ücretsiz dosya paylaşımı yapmak mümkün. Üstelik isteyen kullanıcılar doğrudan bir e-posta hesabına paylaşım yapabiliyor. Ayrıca bir bağlantı oluşturmak ve istediğiniz kişiler ile paylaşmak da bir seçenek olarak sunuluyor.

Web üzerinden yükleme işlemine olanak sağlayan WeTransfer ücretsiz 2 GB’a kadar veri aktarımını mümkün kılıyor. Pro ve Premium olmak üzere iki farklı plan daha WeTransfer’de yer alıyor. Pro plan ile 200 GB’a kadar dosya paylaşımı ve 1 TB depolama alanı kullanıcıya sunuluyor. Premium planda ise sınırsız boyutta aktarım ve depolama alanı mevcut.

WeTransfer ile bir portal oluşturmak da mümkün. Bu sayede yüklediğiniz dosyaları doğrudan bir sunucu üzerinde tutabiliyor ve isminizle oluşturduğunuz sayfadan temin edilmesini sağlayabiliyorsunuz. Eğer sürekli dosya paylaşımı yapmanız gerekiyorsa ve her seferinde yeniden yüklemek mantıklı gözükmüyorsa WeTransfer hizmetine kesinlikle göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

wetransfer nedir

OneDrive

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizde sırada OneDrive yazılımına da yer vermek istedik. OneDrive, dünyanın en büyük bilgisayar markası olan Microsoft tarafından geliştirilmiştir. OneDrive de tıpkı Google Drive gibi çevrimiçi dosya depolama ve paylaşma hizmeti olarak geçmektedir. Kullanıcılar Microsoft hesapları ile OneDrive’a bağlanarak OneDrive hesaplarını kullanma hakkına sahiptirler. Bu nedenle Microsoft işletim sistemine sahip olan bilgisayar kullanıcıları, bu hizmeti oldukça tercih etmektedir.

Bu dosta paylaşım sitesinde de ücretli ve ücretsiz kullanım alanları bulunmaktadır. Hizmet, kullanıcılara 5 GB’a kadar ücretsiz depolama alanı sunmaktadır. OneDrive kullanıcıları, 5 GB depolama alanını yetersiz buldukları zaman 100 GB, bu da yeterli gelmezse 2 TB’a kadar depolama alanı satın alabilmektedir. Bu hizmette de ücretler, depolama alanı yükselmesiyle doğru orantılı ilerlemektedir.

OneDrive, Microsoft’a ait bir hizmet olduğu için Microsoft’un diğer hizmetleriyle de bağlantılıdır. Örneğin kullanıcılar, Word, Excel, PowerPoint ve OneNote hizmetlerini de OneDrive üzerinden kullanma imkanına sahip olmaktadır. Bunun yanında kullanıcılar, OneDrive üzerinden çevrimdışı çalışma şansına sahiptir. Çevrimdışı gerçekleştirdikleri işlem, internete ilk bağlanma anında kaydetme işlemine başlamaktadır.

Bu dosya paylaşım sitesi, Play Store’da 1 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Aynı zamanda yüksek puan alan OneDrive, pek çok kullanıcının tercih ettiği ve sevdiği bir dosya paylaşım sitesi haline gelmiştir. OneDrive’da da veriler üçüncü taraflarla paylaşılmamaktadır. Aynı zamanda bu hizmetteki veriler, şifreleme yöntemiyle korunmaktadır.

Dosya Paylaşım Siteleri

Dropbox

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizde Dropbox’a da yer verdik. Dropbox, dosya depolama ve paylaşım hizmeti olarak geçmektedir. Bu hizmet, dosyaların bütün cihazlarda senkronize edilmesine olanak tanımaktadır. Kullanıcılar dosyalarının bağlantılarını e-posta, kısa mesaj ya da mesajlaşma platformlarında paylaşma imkanına sahiptir.

Aynı zamanda kullanıcılar, büyük boyutta bir dosyayı Dropbox hesabı olmayan kişilerle paylaşabilmektedir. Bu gönderilen bağlantılar, indirme öncesinde de önizleme seçeneğine sahip olmaktadır. Dropbox kullanıcıları, gönderecekleri dosyaları önceden düzenleme seçeneğini de içinde barındırmaktadır. Aynı zamanda kullanıcılar, paylaştıkları dosyaları düzenlediklerinde, ilgili dosya diğer herkes için otomatik olarak güncellenmektedir.

En İyi Dosya Paylaşım Sitesi

Dropbox da diğer dosya paylaşım sitelerinde olduğu gibi ücretli ve ücretsiz versiyonlarına sahiptir. Kullanıcılar 2 GB’a kadar ücretsiz depolama alanına sahip olmaktadır. Kullanıcılar eğer isterlerse 5 TB’a kadar depolama alanına ücret ödeyerek sahip olabilir. Dropbox’ın 2 GB ücretsiz depolama alanı diğer hizmetlere göre düşük kalmaktadır. Ancak Dropbox ücretsiz kullanıcılarına, aynı anda üç farklı hesaptan erişim hakkı tanımaktadır. Bu hizmet de bütün işletim sistemleri için uygundur. Bu hizmet, veri aktarımı sırasında şifreleme yöntemini kullanmaktadır.

Box

En iyi dosya dosya paylaşım siteleri listemizde bu sefer de Box hizmetine yer verdik. Box, bulut tabanlı içerik yönetimi, işbirliği ve dosya paylaşım araçlarını içermektedir. Box ile Dropbox birbirleriyle çok karıştırılmaktadır. Ancak bu iki hizmeti birbirinden ayıran temel bir fark vardır. Dropbox çoğunlukla tüketicilere yönelik bir hizmetken Box, işletmeler yönelik bir hizmettir.

Box kullanıcıları, paylaşacakları dosyaları düzenleme ve yeniden paylaşma seçeneklerine sahiptir. Bunun yanında Box, dosyalarını kimin görüntüleyeceği, düzenleyeceği ve paylaşacağını kontrol etmenize de olanak tanımaktadır. Aynı zamanda şirket, büyük boyutta olan dosyaları hızlı bir şekilde aktarmanızın mümkün olduğunu da belirtmektedir. Ayrıca Box, kullanıcı tarafından uygulanabilecek bir şifreleme sistemi de sunmaktadır.

Box hizmetini Office 365, Slack, Google App gibi uygulamalara bağlama şansınız da vardır. Box, kullanıcılara ücretli ve ücretsiz olarak iki kullanım seçeneği sunmaktadır. Ücretsiz kullanımda ise Box, 10 GB’a kadar depolama alanı ve 250 MB yükleme imkanı vermektedir. Ücretsiz depolama alanı konusunda Box, Google Drive’dan sonra en yüksek imkana sahip olmaktadır.

Box hizmeti de bütün işletim sistemlerinde yer almaktadır. Box, Play Store’da 10 milyonun üstünde kullanıcıya ve 4.5 puana sahiptir. App Store’da ise Box’ın puanı 4.8 şeklindedir. Bu da bu hizmetin oldukça fazla tercih edildiğini göstermektedir.

SHAREit

En İyi Dosya Paylaşım Siteleri 1

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizde bu sefer SHAREit hizmetine yer vermek istedik. SHAREit, dosya ve içeriklerin çevrimiçi veya çevrimdışı olarak paylaşılmasına olanak tanımaktadır. Bu hizmetin en belirgin özelliği, verileri USB bağlantısına ihtiyaç duymadan 200 kat daha hızlı aktarmayı sağlamasıdır. Bu, saniyede 20-50 MP veri aktarımını desteklemektedir.

SHAREit hizmeti ile kullanıcılar, fotoğraf, video, müzik, uygulama, mesaj, PDF ve diğer dosyaları boyut sınırlaması olmadan aktarabilme imkanına sahiptir. SHAREit ile tek seferde göndereceğiniz dosyanın boyutu ise 100 GB olmaktadır. Bu da oldukça yüksek bir boyuttur.

SHAREit hizmeti bütün işletim sistemleriyle uyumludur. Bunun yanında hizmetin Play Store’da 1 milyarın üzerinde kullanıcısı vardır. Aynı zamanda hizmetin puanı ise 4.2 şeklindedir. SHAREit’in App Store’daki puanı ise 4.2 olarak karşımıza çıkmaktadır.

SHAREit’in diğer iyi özelliği ise Google Drive’daki gibi üçüncü taraf veri paylaşımına izin vermemesidir. Diğer yandan hizmet, kullanıcı verilerini şifrelemektedir. Aynı zamanda hizmet, kullanıcıların verileri silme talebinde bulunmasına da olanak tanımaktadır.

Yandex Disk

En iyi dosya paylaşım siteleri listemizde son olarak Yandex Disk hizmetine yer vermek istedik. Yandex Disk, Yandex tarafından geliştirilmiş bir çevrimiçi depolama hizmetidir. Bu hizmet, kullanıcıların dosya depolamasına ve başkalarıyla paylaşmasına olanak tanımaktadır. Yandex Disk ile kullanıcılar fotoğraf, video, belge gibi dosyaları kolaylıkla aktarma imkanına sahiptir.

Yandex Disk de ücretli ve ücretsiz olarak iki kullanım seçeneği sunmaktadır. Ücretsiz kullanımında ise şirket, 10 GB’a kadar saklama alanı imkanı tanımaktadır. Kullanıcıların ihtiyacına göre ise Yandex Disk 1 TB’a kadar depolama alanı sağlamaktadır.

Yandex Disk de diğer hizmetler gibi bütün işletim sistemlerinde kullanıma açıktır. Bu hizmet Play Store’da 10 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Aynı zamanda bu hizmet 4.7 puan alarak oldukça büyük bir başarı yakalamıştır. Diğer yandan bu hizmet, App Store üzerinden 4.8 puana sahiptir. Yandex Disk’in üçüncü taraflarla veri paylaşımı da yer almamaktadır. Ayrıca veriler, şifreli bir şekilde aktarılmaktadır.

En İyi Dosya Paylaşım Siteleri 3

En İyi Dosya Paylaşım Siteleri: Sonuç

Dosya paylaşımı ya da dosya transferi, iki cihaz arasında resim, video, ses ve belge gibi verilerin birbirine aktarımıdır. Bu dosya aktarım araçları ise yüksek boyutlu verileri aktarmak için oldukça işe yaramaktadır. İnternet üzerinden erişebileceğiniz birçok dosya paylaşım siteleri bulunmaktadır.

Bu siteler ise ücretli ve ücretsiz olarak değişmektedir. Aynı zamanda dosya paylaşım siteleri, güvenlilik açısından da değişiklik göstermektedir. Biz de yazımızda kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği, popüler ve güvenilir dosya paylaşım sitelerinden bahsettik.

Tüm bunları göz önünde bulundurduktan sonra sizler için en iyi dosya paylaşım sitesinin hangisi olduğuna karar vermeniz daha kolay olacaktır. Depolama alanı, veri aktarım hızı veya ücretsiz sürümündeki imkanları düşünerek bu dosya paylaşım siteleri arasında seçim yapmanız mümkün hale gelecektir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.