WordPress SEO Eklentisi Önerileri – 2023

İnternet sektörü her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmeler, piyasada yer alan internet sitesi sayısını ciddi ölçüde artırıyor. Aynı zamanda internet kullanıcılarının hayatlarına çeşitli kavramlar girmeye devam ediyor. Bu kavramlardan birisi de SEO kavramı oldu diyebiliriz. SEO kavramı, internet siteleri için oldukça önemli. Bundan dolayı dünya genelinde en çok kullanılan yayın sistemi olan WordPress, kullanıcılarına çeşitli SEO eklentisi seçenekleri sunuyor.

WordPress kullanıcıları, bu eklentilerden hangilerinin kendileri için daha uygun olacağı konusunda kararsızlık yaşayabiliyorlar. Bundan dolayı bizler de bu yazımızda sizler için en iyi WordPress SEO eklentisi önerilerinde bulunacağız. Bundan önce SEO kavramının ne olduğunu açıklamak daha doğru olacaktır. Bu yüzden gelin hep birlikte ilk olarak SEO kavramına daha yakından bakalım.

SEO Nedir?

Teknolojinin gelişmesi internet sektörünün de gelişmesini sağlıyor. Kullanıcılar, bu gelişmeler sayesinde çeşitli yeni internet sitelerine ve yeni internet teknolojilerine erişim sağlayabiliyorlar. Bundan dolayı internetin gelişmesi, genel olarak insanların hayatlarını kolaylaştırıyor diyebiliriz. Ancak bazı teknoloji kullanıcıları, gelişen teknolojiyle birlikte hayatlarımıza giren kavramları takip etmekte zorlanabiliyorlar.

SEO, son zamanlarda kendisinden çok fazla söz ettiren bir internet kavramı olarak karşımıza çıkıyor. Açılımı “Search Engine Optimization” olan kavram, temel olarak arama motoru optimizasyonunu temsil ediyor. Bilindiği üzere internet sektöründe çok çeşitli arama motorları mevcut. Bu arama motorları, internet kullanıcılarının internetten faydalanmalarını sağlayan en temel araçlardan birisi olarak ön plana çıkıyorlar.

Arama motorları, kullanıcılarına daha etkin hizmet verebilmek için bazı hizmetler geliştiriyorlar. Bu hizmetlerden birisi de web sitelerinin taranması oluyor. Arama yapan kullanıcılar, daha doğru sonuçlarla karşılaşsınlar diye arama motorları, belirli aralıklarla web sitelerini tarıyorlar. Yapılan bu taramada web sitesindeki içeriklerin, arama motorunun kriterlerine uygun olarak hazırlanıp hazırlanmadığına dikkat ediliyor.

Bundan dolayı internet sitesi sahipleri de siteleri için bir içerik hazırlarlarken içeriklerinin arama motorlarında üst sıralara çıkabilmesi için bu kurallara dikkat ediyorlar. Bu kurallar da temel olarak SEO yani arama motoru optimizasyonunu oluşturuyor diyebiliriz.

Arama motorları, dikkat ettikleri unsurları net bir şekilde site sahipleriyle paylaşmıyorlar. Bundan dolayı bazı geliştiriciler, site sahiplerine yardımcı olabilmek adına SEO uygulamaları geliştiriyorlar. Bu uygulamaların en çok kullanıldığı alan da WordPress oluyor diyebiliriz.

Çünkü WordPress, dünya üzerinde en çok kullanılan yayın sistemlerinin başında geliyor. Bu yüzden üçüncü parti geliştiriciler, site sahiplerine yardımcı olabilmek adına SEO eklentileri geliştiriyorlar. WordPress tarafından sunulan eklenti seçeneğinde birçok SEO eklentisi, kullanıcılarına hizmet veriyor.

Eklenti sayısının çok fazla olması, WordPress kullanıcılarının hangi SEO eklentisini kullanmaları gerektikleri konusunda karar vermelerini zorlaştırabiliyor. Bundan dolayı bizler de sizler için yazımızın devamında WordPress için geliştirilen en iyi SEO eklentilerinden bahsedeceğiz.

En İyi WordPress SEO Eklentisi Önerileri

Bilindiği üzere WordPress, kullanıcılarının deneyimlerini artırabilmek adına eklentiler özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde çeşitli geliştiriciler, WordPress kullanıcılarına sitelerine WordPress’in kendisinde bulunmayan bazı özellikleri ekleyebilme imkanı sunuyor. Bu özellikler, direkt sitenin işleyişine etki ettikleri gibi arka planda da bazı işlevlerle sahip olabiliyorlar.

SEO eklentileri de sitelerin tasarımından çok işleyişlerini etkiliyor diyebiliriz. WordPress kullanıcıları, bu eklenti sayesinde sitelerini arama motorlarında daha üst sıralara çıkartabiliyorlar. Bundan dolayı neredeyse her WordPress kullanıcısı, sitesinde bir SEO eklentisi kullanmayı tercih ediyor.

Bu noktada WordPress için eklenti geliştiren geliştiriciler, kullanıcılara çok çeşitli SEO eklentileri sunuyorlar. Bundan dolayı WordPress kullanıcıları, hangi SEO eklentisinin kendileri için daha iyi olacağı konusunda kararsızlık yaşayabiliyorlar. Bizler de bu yazımızda sizler için WordPress tabanlı sitelerde kullanabileceğiniz SEO eklentisi önerilerinde bulunacağız.

Yoast SEO

En iyi WordPress SEO eklentisi önerilerimizin ilk sırasında Yoast SEO yer alıyor. 2007 yılından beri kullanıcılarına hizmet veren Yoast SEO, WordPress için geliştirilen en başarılı SEO eklentilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı eklenti, WordPress kullanıcıları tarafından en çok kullanılan eklentilerin de başında geliyor.

Yoast SEO, yılların getirdiği tecrübe ile SEO konusunda kullanıcılarına oldukça başarılı hizmetler veriyor diyebiliriz. Eklenti, siteye kurulduğu andan itibaren siteyi SEO ayarları çerçevesinde optimizasyon etmeye başlıyor. Bunun için de tabii ki site sahibinin bazı talimatlara uyması gerekiyor.

Bunun yanı sıra Yoast SEO, yazı ekleme sayfası içerisinde yer alan bir kontrol paneliyle yazıların SEO kurallarına uygun olup olmadığını denetliyor. Yoast, bu panelde arama motorlarının dikkat ettiği neredeyse tüm kuralları denetliyor diyebiliriz. Bundan dolayı Yoast SEO uyarılarına göre hazırlanan yazılar, SEO standartlarına çoğunlukla uygun oluyorlar.

WordPress SEO Eklentisi Önerileri - Yoast SEO

Geliştiriciler, eklentiyi kullanıcıların oldukça kolay bir şekilde kullanabilecekleri bir tasarımda geliştirdiler. Eklenti, yazı içerisinde de site ayarları kısmında da dikkat edilmesi gereken noktaları açıklamalarıyla anlatıyor. Bunun yanı sıra Yoast, kullanıcılarına SEO için dikkat edilmesi gerekenleri anlattıkları rehberlerle de hizmet veriyor.

Eklentinin çok popüler olmasının bir diğer sebebi ücretsiz olması oluyor diyebiliriz. Yoast, temel özelliklerin yer aldığı sürümünü kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor. Bunun yanı sıra SEO ayarlarına çok önem veren kişiler için eklentinin daha detaylı özellikler içeren ücretli sürümü de mevcut.

Yoast SEO, ücretli sürümü için kullanıcılarının yıllık olarak lisans almalarını talep ediyor. Lisans ücreti, bazı kullanıcılar için fazla gelebilir. Bundan dolayı bu noktada ilk olarak eklentinin ücretsiz sürümünü denemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer ücretsiz sürümde yer alan özellikler sizler için yetersiz gelirse o zaman eklentinin ücretli sürümünü tercih etmeniz bütçeniz için daha uygun olacaktır.

SEOPress

Listemize SEOPress eklentisi ile devam ediyoruz. SEOPress, sahip olduğu özellikler sayesinde WordPress için geliştirilen en başarılı SEO eklentilerinden birisi olmayı başarıyor. Eklentinin sunduğu özellikler, eklentinin WordPress’de en çok tercih edilen eklentilerden birisi olmasını sağlıyorlar.

SEOPress, sadece sitedeki içeriklerin SEO kriterlerini değerlendirmiyor. Bunun yanı sıra eklenti, sitenin yapısının da SEO ayarlarına uygun olup olmadığını denetliyor. Bundan dolayı SEOPress üzerinden sitenizin link yapıları başta olmak üzere çeşitli ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Bir SEO eklentisinin en önemli noktası içeriklerdeki SEO değerlendirmesi oluyor diyebiliriz. SEOPress, bu konuda oldukça başarılı bir iş çıkartıyor. Eklenti, yazı içerisinde yazının SEO kriterlerine uygun olup olmadığının değerlendirildiği bir kontrol paneli sunuyor. Kullanıcılar, bu kontrol paneli üzerinde yazılarını SEO kriterlerine göre nasıl daha uygun hale getirebileceklerini takip edebiliyorlar.

SEOPress

SEOPress, tasarım konusunda en başarılı SEO eklentilerinden birisi diyebiliriz. Çünkü eklenti, oldukça sade ve anlaşılabilir bir tasarıma sahip. Bu sayede kullanıcılar, eklenti üzerinden SEO kriterlerine uyabilmek için hangi düzenlemeleri yapmaları gerektiklerine kolayca ulaşabiliyorlar.

Ayrıca SEOPress, kullanıcılarına ücretli ve ücretsiz versiyonlar üzerinden hizmet veriyor. Bu sayede kullanıcılar, ilk olarak eklentinin ücretsiz sürümünü deneyerek eklentinin SEO performansını test edebiliyorlar. Eklentinin ücretsiz sürümünden memnun kalıp daha çok özelliğe erişmek isteyen kullanıcılar, yıllık lisans ödemesi yaparak eklentinin ücretli versiyonuna erişebiliyorlar.

AIOSEO

En iyi WordPress SEO eklentisi önerilerimize AIOSEO ile devam ediyoruz. Açılımı All in One SEO olan eklenti, SEO konusunda WordPress kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. Çünkü eklenti, WordPress kullanıcılarının SEO konusunda ihtiyaç duyacakları neredeyse tüm özelliklere sahip. Bundan dolayı AIOSEO, aynı zamanda en çok tercih edilen WordPress eklentilerinden birisi olmayı başarıyor.

2007 yılından beri kullanıcılarına hizmet veren eklenti, hem site ayarlarını hem de yazıları SEO kuralları çerçevesinde düzenlemeyi hedefliyor. Bu doğrultuda kullanıcılar, eklentinin sunduğu uyarıları dikkate alarak sitelerini ve içeriklerini arama motorlarına göre kolaylıkla optimize edebiliyorlar.

Eklenti, SEO kriterleri için çok çeşitli özelliklere sahip. Bu sayede kullanıcılar, içeriklerini SEO kurallarının en ince detaylarına kadar düzenleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra eklenti, kullanıcılarına kırık link tespitinden site haritası çıkartmaya kadar birçok hizmet sunuyor. Böylece kullanıcılar, belirttiğimiz gibi sitelerinin yapılarını da SEO ayarlarına uygun şekilde düzenleyebiliyorlar.

AIOSEO, özelliklerini belirli abonelik paketleri üzerinden kullanıcılarıyla buluşturuyor. Kullanıcılar, paketleri inceleyerek kendileri için gerekli olan özellikleri tespit edebiliyorlar. Buna göre de kullanıcıların eklentiye yıllık olarak belirli bir lisans ücreti ödemeleri gerekiyor.

Çoğu SEO eklentisi gibi AISEO da yüksek diyebileceğimiz seviyelerde lisans ücretine sahip. Bundan dolayı eklentiye abone olmadan önce eklentinin özelliklerine tam anlamıyla hakim olduğunuzdan emin olmanızı tavsiye ediyoruz.

Rank Math

WordPress’de en çok kullanılan SEO eklentilerinden birisi olan Rank Math, listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Birçok kullanıcı tarafından tercih edilen eklenti, sunduğu özellikler sayesinde en başarılı SEO eklentilerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır.

Rank Math, kurulduktan sonra ilk etapta bir kurulum sihirbazı ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu kurulum sihirbazı, sitede SEO kuralları çerçevesinde ilerleyen olumsuz durumları tespit ederek düzeltilmesi için uyarı veriyor. Bunun yanı sıra eklenti, birçok SEO eklentisi gibi site ayarlarının ve sitedeki içeriklerin SEO kurallarına uygun olup olmadığını denetliyor.

Rank Math

Eklenti, bu doğrultuda yazılara oldukça kolay kullanıma sahip bir SEO editörü ekliyor. Bu editör, kullanıcılarına yazılarını SEO kuralları doğrultusunda nasıl daha etkili bir hale getirebileceklerini gösteriyor. Bunun yanı sıra eklenti, çeşitli ön izleme seçenekleri ile kullanıcılarına yapılan değişiklikleri takip edebilme imkanı da sunuyor.

Oldukça kullanışlı bir SEO eklentisi olan Rank Math, kullanıcılarına ücretli olarak hizmet veriyor. Bundan dolayı bu eklentiyi kullanmayı planlayan kullanıcıların, eklentinin sitesi üzerinden kendilerine uygun olan lisans paketini satın almaları gerekiyor. Birçok SEO eklentisi gibi Rank Math de kullanıcılarına yıllık lisanslar satıyor.

Semrush SEO

2008 yılından beri hizmet veren Semrush, internet siteleri üzerinde ciddi hizmetler geliştiriyor. Bundan dolayı birçok internet sitesi sahibi, Semrush tarafından sunulan çeşitli hizmetlerden faydalanıyor. Bu hizmetlerden birisi de SEO eklentisi olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, WordPress için geliştirdiği SEO eklentisiyle de kullanıcılarına hizmet veriyor.

Semrush, bu eklentide diğer SEO eklentilerine göre daha kısıtlı özellikler ile hizmet veriyor. Bundan dolayı kullanıcılar, bu eklenti üzerinden çok detaylı SEO ayarlarına erişemiyorlar. Ancak yine de site sahipleri, eklenti üzerinden yazılarını SEO kriterlerine uygun bir şekilde düzenleyebiliyorlar.

En İyi WordPress SEO Eklentisi - Semrush SEO

Bu doğrultuda eklenti, yazılar için çok detaylı SEO kriterlerine sahip. Böylece kullanıcılar, sitelerini tam anlamıyla SEO kriterlerine uygun olarak düzenleme imkanına sahip olmasalar da yazılarını SEO kriterlerine uygun olarak düzenleyebiliyorlar. Böylece site sahipleri yazılarını arama motorlarında üst sıralara çıkartabiliyorlar.

Semrush, eklentiyi kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor. Kullanıcıların eklentiyi kullanabilmeleri için Semrush hesabına sahip olmaları gerekiyor. Daha sonra kullanıcılar, eklenti üzerinden Semrush hesaplarına giriş yaparak eklentiyi kullanabiliyorlar.

Slim SEO

Son zamanların yükselen SEO eklentilerinden birisi olan Slim SEO, hazırlamış olduğumuz en iyi WordPress SEO eklentileri listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Slim SEO geliştiricileri, piyasada yer alan SEO eklentilerinin fazlasıyla karmaşık olduğunu belirtiyorlar. Bundan dolayı geliştiriciler, WordPress kullanıcılarının sitelerini hızlı bir şekilde yükseltebilmeleri için Slim SEO eklentisini geliştirdiler.

Slim SEO, otomatik olarak sitenin SEO ayarlarını yapmaktadır. Bunun yanı sıra oldukça sade bir şekilde kodlanan eklenti, siteyi yormuyor. Böylece eklentiden dolayı sitenin hızında herhangi bir düşüş yaşanmıyor. Slim SEO; meta etiketi optimizasyonundan URL yönlendirmesine kadar birçok işlemi gerçekleştirmektedir. Böylece Slim SEO özellikleri sayesinde sitenizin SEO uyumluluğunu kolaylıkla takip edebilirsiniz.

W3 Total Cache

En iyi WordPress SEO eklentisi önerilerimizin son sırasında W3 Total Cache yer alıyor. Eklenti, sundukları özellikler bakımında en detaylı SEO eklentilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Bundan dolayı eklenti, en çok kullanılan WordPress eklentilerinden birisi olarak WordPress eklentiler listesinde kendisine yer buluyor.

Eklenti, kullanıcılarına site ve yazılarını SEO ayarlarına göre optimize etme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda eklenti, site içerisinde SEO ayarlaması yapabileceğiniz bazı ayarlara sahip. Kullanıcılar, bu ayarlara uyarak sitelerini SEO kurallarına uygun düzenleyebiliyorlar.

Bunun yanı sıra eklenti, kullanıcılarına sitedeki içerikleri de SEO ayarlarına uygun düzenleme imkanı sunuyor. Bunun için eklenti, kullanıcılarına yazı içerisinde bir SEO kriterlerine uygunluk kontrol paneli ile hizmet veriyor. Böylece kullanıcılar, yazılarının SEO kriterlerine uygun olup olmadığını kolaylıkla kontrol edebiliyorlar.

Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz WordPress SEO eklentisi önerileri rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde temel olarak arama motoru optimizasyonu yani SEO kavramının ne anlama geldiğini anlatmaya çalıştık. SEO, internet siteleri ve arama motorları için çok önemli bir nokta olduğu için bu konuda yapılan çalışmaların sayısı her geçen gün artıyor.

Bu doğrultuda WordPress için geliştirilen SEO eklentilerinin sayısı da artıyor. Eklenti sayısının fazla olması, kullanıcıların hangi eklentiyi kullanacakları konusunda kararsızlık yaratabiliyor. Bundan dolayı bu yazımızda sizler için WordPress için geliştirilen en iyi SEO eklentilerinden bahsettik. Hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için en iyi WordPress SEO eklentisini kolaylıkla seçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.