Dünya’nın En Teknolojik Şehirleri – 2020

Dünya'nın En Teknolojik Şehirleri
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Yeni sürdürülebilir teknolojilerin yükselişi, otonom araçların gelişimi, IoT kullanımının yaygınlaşması ve yapay zeka gibi birçok gelişme modern şehir kavramını yeniden yaratıyor. Hayatı kolaylaştırmayı amaçlayan yenilikçi sistemleriyle öne çıkan 7 şehri sizin için anlattık. İşte Dünya’nın en teknolojik şehirleri…

Singapur

dünyanın en teknolojik şehirlerinden Singapur
Singapur

Dünya’nın en temiz ve en güvenli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Singapur, akıllı şehir teknolojisine son beş yılda 158 milyar dolardan daha fazla yatırım yaptı. Singapur’un robot kadroları, otonom taksileri ve şehrin tamamını kapsayan fiber optik ağları bulunuyor. Herkes için ücretsiz wi-fi sağlayan şehir ayrıca daha akıllı toplu taşıma yolları ve dış aydınlatmalar ile sürdürülebilir enerji üzerine de çalışıyor.

New York

dünyanın en teknolojik şehirlerinden New York
New York

New York da Singapur gibi şehrin daha iyi çalışmasını hedefleyen, verimlilik sağlayacak teknolojilere yoğun bir yatırım yapmakta. Şehir, hava kalitesinin yönetimi gibi konulara ise özellikle yoğunlaşıyor. Amazon’un New York’u ikinci merkezi seçmesi de teknolojik açıdan şehri üst sıralara taşıdı diyebiliriz. New York şu anda daha akıllı ve ve temiz bir şehir için çeşitli teknolojilere yatırım yapmakta.

Seul

Dünya'nın en teknolojik şehirlerindn Seul
Seul

Bugün Seul; ulaşım sistemleri, gelişen otomotiv ve tekstil endüstrisi ile teknolojik olarak gelişmiş şehirlerden biri konumundadır. Seul ayrıca IoT’in (Nesnelerin İnterneti) gücünü kullanan Dünya’nın ilk resmi akıllı şehirlerinden biri olma hedefine de sahip. Hedefleri şehir genelinde 50.000 IoT sensörü kurmak olan Seul, bu sensörler ile vatandaşlarına trafik, hava vb. konularda bilgi sağlayabilmeyi umuyor. Seul’da elektrikli arabaları şarj edebilen birçok yol da mevcut. Altyapısı oldukça gelişmiş olan şehir bunu yaparken, elektriği yolun altından yüzeye kablosuz olarak aktaran teknolojiler kullanıyor.

Vatandaşların teknolojik ürünlere erişimi de oldukça kolay. Seul’da düşük gelirli aileler yeni bir teknolojik cihaz alırken eskisini bağışladıkları takdirde 50-100 dolar arasında vergi indirimleri alıyorlar. Ayrıca akıllı teknolojilerin kullanımı üzerine şehirde birçok kurs da bulunuyor. Bu kurslar vatandaşların da eğitilmesini ve yüksek düzeyde üretken olabilmelerini sağlıyor. 

Londra

dünyanın en teknolojik şehirlerinden East London Tech City
East London Tech City

Doğu Londra, Dünya’nın en büyük teknoloji kümelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Microsoft, Google ve Intel gibi büyük şirketlerden yatırım alan bölge, Silikon Vadisi ile karşılaştırılabilir olma yolunda ilerliyor. Ar-Ge yatırımları, çevre ve erişilebilirlik, yaşanabilirlik vb. ölçütler ile şehir Dünya’nın en güçlü şehri seçilmiştir. Altyapısı oldukça gelişmiş olan şehir ayrıca ağ bağlantısı açısından da en ileri şehirlerden.

Tokyo

dünyanın en teknolojik şehirlerinden Tokyo
Tokyo

Hızlı trenleri, yüksek gökdelenleri, son teknoloji robotları, akıllı telefonları ve otomobilleri ile Tokyo, teknolojik şehir dediğimizde belki de aklımıza gelen ilk şehirdir. Tokyo, en iyi yüksek teknoloji aletlere ev sahipliği yapmakta. Robot başkenti olarak adlandırılan bu şehir teknolojik açıdan adeta küresel bir merkezdir. Şehir ayrıca 3D baskı üretimine de öncülük ediyor.

Tokyo, Dünya’nın en sofistike demiryolu sistemine sahip. 13 metro hattı ve saatte 200 mil hız ile en yüksek hızda çalışan metroları ile ulaşım açısından da şehir oldukça gelişmiştir. Tokyo’da bulunan Honda, Sony, Mitsubishi gibi önde gelen şirketler de araştırma ve geliştirme konusunda yaptıkları yatırımlar ile şehrin gelişmesine yardımcı oluyorlar. 

San Francisco

Dünya'nın en teknolojik şehirleri
San Francisco

İstatistik ve teknolojik devrimin beşiği olarak kabul edilen San Francisco, Dünya’nın teknolojik olarak en gelişmiş şehirleri listemizde önemli bir yere sahip. Dünya’nın en büyük ve bilinen teknolojik merkezlerinden biri olan Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan şehir; Twitter, Apple, Google, Facebook vb. birçok dünyaca ünlü teknoloji şirketini bünyesinde barındırıyor. Şehir ayrıca NASA gibi ABD hükümetinin önemli kollarını da elinde tutmakta. 

Hong Kong

Hong Kong
Hong Kong

Göz kamaştırıcı ultra modern teknolojisi ve son derece teknoloji meraklısı nüfusu ile Hong Kong en teknolojik şehirlerden birisi. Hong Kong, nakitsiz bir toplum olmayı da içeren fütüristik ve teknolojik olarak gelişmiş bir yaşam tarzı sunmayı benimsemiş durumda. Girişimciliğin, mühendisliğin ve teknolojinin desteklendiği bu şehirde 2011 yılından bu yana yaklaşık 2 milyar dolar sadece en son teknolojileri araştırmaya ayrılmıştır. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

İdeal Steam Yaz İndirimi Oyunları Oyunculara Sunuldu

İdeal Steam yaz indirimi oyunları her bütçeye hitap ediyor. Türkiye’deki oyunseverlerin özellikle bilgisayar oyunu taraftarları düşük sistemle oynayabileceği oyunları dört gözle beklemekte.

mobil-oyun-onerileri-41-hafta

Mobil Oyun Önerileri 41. Hafta – 2020 Yılı

Haftalık olarak beğendiğimiz oyunları sizlere sunduğumuz listemiz ile karşınızdayız. İşte mobil oyun önerileri 41. hafta listesi. Among Us İlk oyunumuz oldukça popüler

Yorum yapın