Dünya’nın En Teknolojik Şehirleri – 2021

Yeni sürdürülebilir teknolojilerin yükselişi, otonom araçların gelişimi, IoT kullanımının yaygınlaşması ve yapay zeka gibi birçok gelişme modern şehir kavramını yeniden yaratıyor. Hayatı kolaylaştırmayı amaçlayan yenilikçi sistemleriyle öne çıkan 8 şehri sizin için anlattık. İşte Dünya’nın en teknolojik şehirleri…Singapur

dünyanın en teknolojik şehirlerinden Singapur
Singapur

Dünya’nın en temiz ve en güvenli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Singapur, akıllı şehir teknolojisine son beş yılda 158 milyar dolardan daha fazla yatırım yaptı. Singapur’un robot kadroları, otonom taksileri ve şehrin tamamını kapsayan fiber optik ağları mevcut. Şehir, herkes için ücretsiz Wi-Fi sağlıyor. Ayrıca daha akıllı toplu taşıma yolları ve dış aydınlatmalar ile sürdürülebilir enerji üzerine de çalışıyor.

New York

dünyanın en teknolojik şehirlerinden New York
New York

Singapur gibi New York da şehrin daha iyi çalışmasını hedefliyor. Bu nedenle, verimlilik sağlayacak teknolojilere yoğun bir yatırım yapmakta. Şehir, özellikle hava kalitesinin yönetimi gibi konulara ise özellikle yoğunlaşıyor. Amazon’un New York’u ikinci merkezi seçmesi de teknolojik açıdan şehri üst sıralara taşıdı diyebiliriz. New York şu anda daha akıllı ve temiz bir şehir için çeşitli teknolojilere yatırım yapmakta.

Seul

Dünya'nın en teknolojik şehirlerindn Seul
Seul

Bugün Seul; ulaşım sistemleri, gelişen otomotiv ve tekstil endüstrisi ile teknolojik olarak gelişmiş şehirlerden biri konumunda. Seul ayrıca, IoT (Nesnelerin İnterneti) kullanan ilk resmi akıllı şehirlerden biri olma hedefine sahip.

Seul, şehir genelinde 50.000 IoT sensörü kurmayı hedefliyor. Ayrıca, bu sensörler ile vatandaşlarına trafik, hava vb. konularda bilgi sağlayabilmeyi umuyor. Üstelik, Seul’da elektrikli arabaları şarj edebilen birçok yol da mevcut. Altyapısı oldukça gelişmiş olan şehir, elektriği yolun altından yüzeye kablosuz olarak aktaran teknolojiler kullanıyor.

Bunlara ek olarak, vatandaşların teknolojik ürünlere erişimi de oldukça kolay. Seul’da düşük gelirli aileler yeni bir teknolojik cihaz alırken eskisini bağışladıkları takdirde vergi indirimleri alıyorlar. Ayrıca akıllı teknolojilerin kullanımı üzerine şehirde birçok kurs yer alıyor. Bu kurslar vatandaşların eğitilmesini ve yüksek düzeyde üretken olabilmelerini sağlıyor. 

Londra

dünyanın en teknolojik şehirlerinden East London Tech City
East London Tech City

Doğu Londra, Dünya’nın en büyük teknoloji kümelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Microsoft, Google ve Intel gibi büyük şirketlerden yatırım alan bölge, Silikon Vadisi ile karşılaştırılabilir olma yolunda ilerliyor. Ar-Ge yatırımları, çevre ve erişilebilirlik, yaşanabilirlik vb. ölçütler ile şehir Dünya’nın en güçlü şehri seçilmiştir. Altyapısı oldukça gelişmiş olan şehir ayrıca ağ bağlantısı açısından da en ileri şehirlerden.

Tokyo

dünyanın en teknolojik şehirlerinden Tokyo
Tokyo

Hızlı trenleri, yüksek gökdelenleri, son teknoloji robotları, akıllı telefonları ve otomobilleri ile Tokyo, teknolojik şehir dediğimizde belki de aklımıza gelen ilk şehirdir. Tokyo, en iyi yüksek teknoloji aletlere ev sahipliği yapmakta. Robot başkenti olarak adlandırılan bu şehir teknolojik açıdan adeta küresel bir merkezdir. Şehir ayrıca 3D baskı üretimine de öncülük ediyor.

Tokyo, Dünya’nın en sofistike demiryolu sistemine sahip. 13 metro hattı ve saatte 200 mil hız ile en yüksek hızda çalışan metroları ile ulaşım açısından da şehir oldukça gelişmiştir. Tokyo’da bulunan Honda, Sony, Mitsubishi gibi önde gelen şirketler de araştırma ve geliştirme konusunda yaptıkları yatırımlar ile şehrin gelişmesine yardımcı oluyorlar. 

San Francisco

Dünyanın en teknolojik şehirleri
San Francisco

İstatistik ve teknolojik devrimin beşiği olarak kabul edilen San Francisco, Dünya’nın teknolojik olarak en gelişmiş şehirleri listemizde önemli bir yere sahip. Dünya’nın en büyük ve bilinen teknolojik merkezlerinden biri olan Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan şehir; Twitter, Apple, Google, Facebook vb. birçok dünyaca ünlü teknoloji şirketini bünyesinde barındırıyor. Şehir ayrıca, NASA gibi ABD hükümetinin önemli kollarını da elinde tutmakta. 

Hong Kong

Hong Kong Dünyanın en teknolojik şehirleri
Hong Kong

Göz kamaştırıcı ultra modern teknolojisi ve son derece teknoloji meraklısı nüfusu ile Hong Kong en teknolojik şehirlerden birisi. Hong Kong, nakitsiz bir toplum olmayı da içeren fütüristik ve teknolojik olarak gelişmiş bir yaşam tarzı sunmayı benimsemiş durumda. Girişimciliğin, mühendisliğin ve teknolojinin desteklendiği bu şehirde 2011 yılından bu yana yaklaşık 2 milyar dolar sadece en son teknolojileri araştırmaya ayrılmıştır.

Kopenhag

Dunyanin-En-Teknolojik-Sehirleri-Kopenhag

Danimarka’nın başkenti, teknoloji açısından oldukça gelişmiş bir diğer şehir olarak bizleri karşılıyor. Son derece çevre dostu bir şehir olan Kopenhag kendisinden beklenecek seviyede bir hedefe sahip. 2025 yılına kadar fosil yakıtların şehir içinde kullanımını sıfırlamak isteyen Kopenhag, dünyanın ilk karbon nötr başkenti olmak istiyor.

Şehir, dünyayı değiştirebilecek bu hedef için rüzgar enerjisi ve farklı teknolojilerden faydalanıyor. Şehir içinde bulunan enerji laboratuvarı sayesinde elektrikli ulaşım, bölgesel ısıtma, enerji tasarruflu binalar gibi çeşitli doğa dostu unsurlara imkan doğuyor. Tüm bu yönleriyle geleceğin kentlerinden birisi Kopenhag diyebiliriz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.