Dünya’nın En Teknolojik Şehirleri – 2023

Yeni sürdürülebilir teknolojilerin yükselişi, otonom araçların gelişimi, IoT kullanımının yaygınlaşması ve yapay zeka gibi birçok gelişme modern şehir kavramını yeniden yaratıyor. Bu doğrultuda dünya genelinde şehirler, teknolojilerle dizayn edilmeye başlandılar. Teknolojik şehirler, o şehirlerde yaşayan insanlara çeşitli kolaylıklar sağlıyorlar. Bundan dolayı sizler de Dünya’nın en teknolojik şehirleri hangileri diye merak edebilirsiniz.

Çeşitli bağımsız kuruluşlar, belirli aralıklarla dünyadaki şehirlerde teknolojinin hangi ölçüde kullanıldığını ölçmektedirler. Bunun sonucunda bu kuruluşlar, her yıl en teknolojik şehirleri listelemektedirler. 2023 yılında yapılan ölçümlere göre Dünya’nın en teknolojik şehirleri sıralama olmaksızın şu şekildedir:

Singapur

dünyanın en teknolojik şehirlerinden Singapur

Sizler için hazırlamış olduğumuz Dünya’nın en teknolojik şehirleri listemizin ilk sırasında Singapur yer alıyor. Singapur aslında bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Ancak ülkenin yüz ölçümünün 728 km² olması, ülkenin başkentinin adının ülkeyle aynı olmasına neden oldu. Yani Singapur hem ülkenin hem de başkentin adıdır.

2021 verilerine göre Singapur’un 5.5 milyon nüfusu mevcut. Yüz ölçümüne göre ideal bir nüfusa sahip olan Singapur, çeşitli yönlerle dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. İlk olarak ülkenin ekonomisinin oldukça iyi seviyede olduğunu belirtmeliyiz. Bundan dolayı Singapur’da insanların yaşamları için harcanan paralar, ciddi seviyelerdedir.

Harcanan paranın üst seviyede olması, Singapur’u günümüzde Dünya’nın en teknolojik şehirlerinden birisi haline getiriyor. Öyle ki Singapur, dünya genelinde toplu taşıma araçlarında temassız ödemenin ilk kullanıldığı ülkelerden birisidir. Bunun yanı sıra günümüzde Singapur’da otonom araçlara uygun yol çalışmaları da devam ediyor. Böylece Singapur, ulaşım konusunda dünyaya öncülük eden şehirlerden birisidir.

Sürdürülebilirliğin önemli olduğu Singapur’da yeşil binalar oldukça önemlidir. Yeşil binalarla Singapur’da hem doğaya verilen hasar azaltılmak hem de insanların yaşam kalitesi artırılmak istenmektedir. Bundan dolayı Singapur’un şehir planlamasında yeşil binalar büyük öneme sahip.

Şehrin yapısında yapay zeka kullanıldı. Böylece Singapur’da yağış miktarları, su seviyesi gibi önemli bilgiler hızlı bir şekilde ölçülüp analiz edilebiliyor. Bir sensör sistemiyle çalışan bu yapay zeka, Singapur’da insanların yaşamlarını önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

New York

dünyanın en teknolojik şehirlerinden New York

Amerika’nın en kalabalık şehri olan New York, dünya genelinde en çok beğenilen şehirlerin başında geliyor. Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip olan şehir, her geçen gün her anlamda büyümeye devam ediyor. Bu doğrultuda New York, hazırlamış olduğumuz Dünya’nın en teknolojik şehirleri arasında kendisine yer bulmayı başardı.

New York bölge yetkilileri, uzun süredir şehrin akıllılaştırılması yönünde çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu doğrultuda bir süredir New York’un belirli bölgelerinde insanlara ücretsiz WiFi bağlantısı sunuluyor. LinkNYC adındaki bu hizmet, 2014 yılından beri geliştirilerek New York’ta yaşayan insanlara sunulmaya devam ediliyor.

Bunun yanı sıra New York, yoğun nüfustan dolayı trafik yoğunluğunun en çok olduğu şehirlerden birisidir. Ancak New York’ta kullanılan trafik yönetim sistemi, şehirdeki trafiğin akıcılığının bozulmamasını sağlıyor. Kameralar üzerinden toplanan verilerle çalışan bu sistem, trafiğin yoğunlaştığı bölgeleri otomatik olarak analiz ediyor. Bunun sonucunda yetkililer, trafiğin tıkanmaması adına hızlı bir şekilde çalışma yapıyorlar.

New York, sürdürülebilirliğe de öncelik eden şehirlerden birisidir. Her ne kadar Amerika’da sürdürülebilirlik çalışmaları, eyaletlere göre değişiklik gösterse de son yıllarda ülke genelinde yenilenebilir enerjiye geçiş konusunda yoğun bir çaba söz konusu. Bu doğrultuda New York’ta kullanılan fosil yakıtlı araçların sayısı da azaltılmak isteniliyor. New York yetkilileri ve özel şirketler, şehrin belirli yerlerine kurdukları bisiklet istasyonları ile şehirdeki karbon salınımını azaltmaya çalışıyorlar.

Seul

Dünya'nın en teknolojik şehirlerindn Seul

Bugün Seul; ulaşım sistemleri, gelişen otomotiv ve tekstil endüstrisi ile teknolojik olarak gelişmiş şehirlerden biri konumunda. Seul ayrıca, IoT (Nesnelerin İnterneti) kullanan ilk resmi akıllı şehirlerden biri olma hedefine sahip.

Seul, şehir genelinde 50.000 IoT sensörü kurmayı hedefliyor. Ayrıca, bu sensörler ile vatandaşlarına trafik, hava vb. konularda bilgi sağlayabilmeyi umuyor. Üstelik, Seul’da elektrikli arabaları şarj edebilen birçok yol da mevcut. Altyapısı oldukça gelişmiş olan şehir, elektriği yolun altından yüzeye kablosuz olarak aktaran teknolojiler kullanıyor.

Bunlara ek olarak, vatandaşların teknolojik ürünlere erişimi de oldukça kolay. Seul’da düşük gelirli aileler yeni bir teknolojik cihaz alırken eskisini bağışladıkları takdirde vergi indirimleri alıyorlar. Ayrıca akıllı teknolojilerin kullanımı üzerine şehirde birçok kurs yer alıyor. Bu kurslar vatandaşların eğitilmesini ve yüksek düzeyde üretken olabilmelerini sağlıyor. 

Londra

dünyanın en teknolojik şehirlerinden East London Tech City

İngiltere’nin başkenti ve en kalabalık şehri olan Londra, hızlı bir şekilde teknoloji ile donatılmaya devam ediliyor. Londra’nın güncel nüfusu 10 milyona yaklaştı. Bundan dolayı şehirde bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Londra Belediyesi, şehirdeki çeşitli sorunların önüne geçebilmek ve şehri daha teknolojik bir hale getirebilmek için Akıllı Londra Projesini başlattı.

Bu proje kapsamında ilk etapta şehirde yer alan teknoloji şirketlerinin sayısı artırıldı. Bunun için şirketlere önemli teşviklerde bulunuldu. Böylece Londra’da yeni bir Silikon Vadisi yaratma üzerine çalışmalar devam ediyor. Bu şirketler, şehirdeki istihdam gücünü artırırken aynı zamanda Londra’yı bir teknoloji merkezi haline getirme yolunda önemli bir rol oynuyorlar.

Bunun yanı sıra Londra, vatandaşların şehir yönetiminde etkin rol oynadıkları bir belediyecilik anlayışıyla yönetiliyor. Bu doğrultuda geliştirilen bir platform üzerinde vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları, şehirle alakalı geliştirilen projelerde aktif karar verici rolünde yer alıyorlar. Ayrıca geliştirilen bir platform üzerinde şehrin verileri, halka açık bir hale getirildi.

Dünya’nın en teknolojik şehri olmayı amaçlayan Londra, bu doğrultuda şehirdeki metro ağlarına proje VR merkezleri ve görme engelli vatandaşlar için navigasyon yerleştirdi. Bunun yanı sıra İngiltere Hükümeti ve Londra Belediyesi, şehrin tüm mahallelerini teknolojiyle iç içe getirmek için çalışmalarına devam ediyorlar.

Tokyo

dünyanın en teknolojik şehirlerinden Tokyo

Hızlı trenleri, yüksek gökdelenleri, son teknoloji robotları, akıllı telefonları ve otomobilleri ile Tokyo, teknolojik şehir dediğimizde belki de aklımıza gelen ilk şehirdir. Tokyo, en iyi yüksek teknoloji aletlere ev sahipliği yapmakta. Robot başkenti olarak adlandırılan bu şehir teknolojik açıdan adeta küresel bir merkezdir. Şehir ayrıca 3D baskı üretimine de öncülük ediyor.

Tokyo, Dünya’nın en sofistike demiryolu sistemine sahip. 13 metro hattı ve saatte 200 mil hız ile en yüksek hızda çalışan metroları ile ulaşım açısından da şehir oldukça gelişmiştir. Tokyo’da bulunan Honda, Sony, Mitsubishi gibi önde gelen şirketler de araştırma ve geliştirme konusunda yaptıkları yatırımlar ile şehrin gelişmesine yardımcı oluyorlar. 

San Francisco

Dünyanın en teknolojik şehirleri

İstatistik ve teknolojik devrimin beşiği olarak kabul edilen San Francisco, Dünya’nın teknolojik olarak en gelişmiş şehirleri listemizde önemli bir yere sahip. Dünya’nın en büyük ve bilinen teknolojik merkezlerinden biri olan Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan şehir; Twitter, Apple, Google, Facebook vb. birçok dünyaca ünlü teknoloji şirketini bünyesinde barındırıyor. Şehir ayrıca, NASA gibi ABD hükümetinin önemli kollarını da elinde tutmakta. 

Hong Kong

Hong Kong Dünyanın en teknolojik şehirleri

Göz kamaştırıcı ultra modern teknolojisi ve son derece teknoloji meraklısı nüfusu ile Hong Kong en teknolojik şehirlerden birisi. Hong Kong, nakitsiz bir toplum olmayı da içeren fütüristik ve teknolojik olarak gelişmiş bir yaşam tarzı sunmayı benimsemiş durumda. Girişimciliğin, mühendisliğin ve teknolojinin desteklendiği bu şehirde 2011 yılından bu yana yaklaşık 2 milyar dolar sadece en son teknolojileri araştırmaya ayrılmıştır.

Kopenhag

Dunyanin-En-Teknolojik-Sehirleri-Kopenhag

Danimarka’nın başkenti, teknoloji açısından oldukça gelişmiş bir diğer şehir olarak bizleri karşılıyor. Son derece çevre dostu bir şehir olan Kopenhag kendisinden beklenecek seviyede bir hedefe sahip. 2025 yılına kadar fosil yakıtların şehir içinde kullanımını sıfırlamak isteyen Kopenhag, dünyanın ilk karbon nötr başkenti olmak istiyor.

Şehir, dünyayı değiştirebilecek bu hedef için rüzgar enerjisi ve farklı teknolojilerden faydalanıyor. Şehir içinde bulunan enerji laboratuvarı sayesinde elektrikli ulaşım, bölgesel ısıtma, enerji tasarruflu binalar gibi çeşitli doğa dostu unsurlara imkan doğuyor. Tüm bu yönleriyle geleceğin kentlerinden birisi Kopenhag diyebiliriz.

Paris

Dünyanın en teknolojik şehirleri - Paris

Sizler için hazırlamış olduğumuz Dünya’nın en teknolojik şehirleri listesinde sırada Paris yer alıyor. Dünyanın en eski şehirlerinden birisi olan Paris, aynı zamanda Fransa’nın en yoğun nüfuslu şehirlerinden birisidir. Öyle ki modadan sanata kadar birçok konuda dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olarak bilinen Paris, aynı zamanda oldukça teknolojik bir şehirdir. Fransa’nın başkentinin olmasının da etkisiyle Paris, son yıllarda en çok gelişen akıllı şehirlerden birisi oldu.

Fransa, Paris için oldukça geniş bütçe ayırıyor. Böylece Paris, hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Günümüzde şehir, Fransa’nın lojistik merkezi olarak anılıyor. Paris’in böyle anılmasının sebebi, şehrin yakınlarında bulunan küçük şehirlere sağlanan lojistik ağının merkezi olarak Paris seçilmesi oluyor. Avrupa Yeşil Anlaşması doğrultusunda Paris’te yer alan bu lojistik ağında günümüzde elektrikli araçlar kullanılıyor.

Fransa hükümeti, sürdürülebilirlik konusunda yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Bu kapsamda Paris Belediyesi, şehirdeki fosil yakıtlı araçların sayısının azalması için elektrikli arabaları destekleme projeleri sürdürüyor. Bu projelerin başında da elektrikli araç paylaşma programı geliyor. Bu programın bir benzeri de bisikletler üzerine kurgulandı. Böylece Paris Belediyesi, elektrikli araçlar ve bisikletler sayesinde şehirdeki karbon salınımını azaltmayı hedefliyor.

Enerji kaynaklarının hızlı bir şekilde tükenmeye başlaması, Fransa hükümetini bu konuda da harekete geçirdi. Bundan dolayı Paris’te yer alan elektrik ve su şebekesi, akıllı şebekeye dönüştürüldü. Böylece Paris Belediyesi, akıllı şebeke üzerinden insanların enerji tüketimini kolay bir şekilde kontrol edebiliyor.

Dubai

dünyanın en teknolojik şehirleri - Dubai

Dubai, akıllı şehir uygulamaları konusunda öncü şehirlerden birisidir. Şehirdeki altyapı ve hizmetler, teknoloji kullanarak daha verimli ve sürdürülebilir hale getirilmektedir. Akıllı ulaşım sistemleri, enerji yönetimi, atık yönetimi ve halka açık hizmetler gibi alanlarda çeşitli projeler yürütülmektedir.

Bu noktada Dubai, yapay zeka ve robot teknolojileri konusunda büyük ilerlemeler kaydetmektedir. Örneğin Dubai Polisi, robot polis memurlarını ve otonom polis arabalarını kullanmaktadır. Ayrıca hükümet dairelerinde ve havalimanlarında insan benzeri robotlar hizmet vermektedir.

Bunun yanı sıra Dubai, blockchain teknolojisini benimsemekte ve uygulamaktadır. Dubai yönetimi, blockchain tabanlı bir sistem olan “Dubai Blockchain Stratejisi”ni duyurmuştur. Bu strateji, hükümet hizmetlerinin daha güvenli, şeffaf ve etkili bir şekilde sunulmasını hedeflemektedir. Aynı zamanda blockchain teknolojisi, Dubai’deki finansal işlemlerde de kullanılmaktadır.

Dubai, dünya çapında ünlü yüksek binalarıyla da tanınır. Burj Khalifa gibi ikonik gökdelenler, ileri mühendislik ve yapı teknolojileri kullanılarak inşa edilmiştir. Dubai ayrıca, geleceğin inovasyonunu teşvik etmek için “Dubai İnovasyon Merkezi”ni kurmuştur. Bu merkez, teknoloji girişimlerine destek sağlamakta ve yeni fikirleri teşvik etmektedir.

Son olarak Dubai, hükümet hizmetlerini dijitalleştirme konusunda öncüdür. “Dubai Smart” adı verilen bir mobil uygulama, şehir sakinlerine ve ziyaretçilere bir dizi hükümet hizmetine erişim sağlamaktadır. Bu uygulama aracılığıyla, sağlık hizmetlerinden ulaşıma, mülkiyet işlemlerinden eğitim hizmetlerine kadar birçok işlem dijital olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Berlin

Dünyanın en teknolojik şehirleri - Berlin

Berlin, Dünya’nın en teknolojik şehirleri listemizde yer alan son şehir oldu. Almanya’nın başkenti olan Berlin, ülkenin en büyük şehri olarak karşımıza çıkıyor. Şehrin günümüzde 4 milyona yakın nüfusu mevcut. Bundan dolayı Almanya, Berlin’e ciddi yatırımlar yapıyor. Berlin Belediyesi ve Almanya Hükümeti, son yıllarda şehrin akıllılaştırılması adına önemli projeler geliştirdiler.

Bu projelerin başında elektrikli akıllı ulaşım sistemi projesi geliyor. Avrupa Birliği ülkeleri, sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında toplu taşıma araçlarını elektrikli araçlara dönüştürmeye başladılar. Bu doğrultuda Berlin Belediyesi de tamamen elektrikli otobüs hatlarına geçiş konusunda çalışmalar yapıyor. Ayrıca belediye, şehrin belirli yerlerine elektrikli araba şarj istasyonlarının kurulumunu da destekliyor. Böylece Berlin, fosil yakıtlı araçların en az kullanıldığı şehirlerden birisi olma yolunda ilerliyor.

Avrupa’nın birçok şehrinde geliştirilen akıllı şebeke sistemi, Berlin için de geliştirildi. Berlin Belediyesi, akıllı şebeke sistemi üzerinden şehrin altyapısını kolay bir şekilde takip ediyor. Bunun yanı sıra insanların enerji ve su tüketimi takip edilerek buna göre gerekli önlemler alınıyor. Almanya tarafından geliştirilen akıllı şebeke sistemi, geleceğe yönelik geliştirildi. Bu doğrultuda bu sistemle birlikte Almanya, Berlin’de yenilenebilir enerjiyi hızlı bir şekilde yaymayı hedefliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte e-sağlık hizmetleri de gelişmeye başladı. Bu doğrultuda Berlin de gelişmiş bir e-sağlık altyapısı mevcut. Böylece Berlin’de yaşayan Alman vatandaşları, sağlık hizmetlerini hızlı ve kolay bir şekilde erişim sağlayabiliyorlar. Berlin için geliştirilen e-sağlık hizmeti hem vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırıyor hem de Alman hükümetinin sağlık sistemi hakkında veri toplayabilmesini kolaylaştırıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.