En İyi Elektrikli Bisiklet Önerileri – 2022

Elektrikli bisikletler, son zamanlarda scooter gibi popülerleşmeye başlayan ulaşım araçlarının başında geliyor. Bu bisikletler, sahip oldukları motor ve batarya sayesinde kullanıcılarının sürüş deneyimini kolaylaştırıyor. Bundan dolayı da bisikletseverler, normal bisikletler yerine elektrikli bisikletleri tercih etmeye başladılar. Hâl böyle olunca bisiklet almak isteyenler en iyi elektrikli bisiklet modelleri hangisi diye merak ediyorlar.Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi elektrikli bisiklet modellerini listeleyeceğiz. Lafı daha da uzatmadan öncelikle elektrikli bisikletin ne olduğunu öğrenelim.

Elektrikli Bisiklet Nedir?

Bisikletler, 19.yüzyıldan beri insanların hayatlarında bulunuyorlar. İlk olarak ulaşım aracı olarak tasarlanan bisiklet, günümüzde ise birçok alanda kullanılıyor. Teknolojinin gelişiyor olması bisikletleri de bir gelişim sürecine soktu.

İlk olarak daha hafif bisikletler tasarlanmaya başlandı. Bu sayede kullanıcılar, hem daha rahat hem de daha hızlı bir sürüş deneyimi yaşayabildiler. Daha sonra da bisiklet piyasasına e-bike yani elektrikli bisiklet kavramı girdi.

Aslında e-bike kavramı 1880’lere kadar dayanıyor. İlk elektrikli bisiklet denemesi o yıllarda yapılmıştı. Ancak o zamanın teknolojisi, bu konuda başarılı bir iş çıkartmaya yetmemişti. Günümüzde ise elektrikli bisikletler gelişen teknolojiyle birlikte popülerleşmeye başladılar.

Bu bisikletler, bir motor ve bataryaya sahipler. Temel olarak elektrikli bisikletlerin çoğu normal bisikletlerde olduğu gibi pedal gücüyle çalışıyor. Ancak elektrikli bisikletlerle normal bisikletlerin farkı motor gücü devreye girince başlıyor.

Elektrikli Bisiklet Nedir

Elektrikli bisikletlerde, kullanıcılar ek bir güce ihtiyaç duyduklarında elektrik desteğini devreye sokabiliyorlar. Örneğin, elektrikli bisiklet sahibi bir bisiklet sürücüsü yokuş çıkarken zorlandığı anda elektrik desteğini devreye sokarak yokuşu daha rahat çıkabiliyor.

Bundan dolayı da bisiklet sürücüleri, sürüş deneyimlerini artırmak ve kolaylaştırmak adına elektrikli bisikletlere yönelmeye başladılar.

Elektrikli Bisikletlerin Avantajları

Elektrikli bisiklet almak bütçeleri kimi zaman zorlasa da birçok avantaja sahiptir. Bu avantajların arasında daha az yorucu bisiklet sürüşü, kolay taşınabilirlik ve çoğu araca göre daha çevreci oluşu yer almaktadır.

Bildiğiniz üzere elektrikli bisikletler sürüş sırasında cihazın içindeki aküden ve motordan faydalanır. Özellikle çok yokuşlu veya iniş-çıkış ile dolu bir rotanız varsa elektrikli bisiklet daha az yorulmanızı sağlayacaktır. Yokuş sırasında elektriğin de gücüyle daha az yorulmanız mümkündür.

Bunun haricinde elektrikli bisikletler, katlanabilir yapısıyla da göz doldurmaktadır. Günlük hayatta bisikleti park etmek ya da size yük olma durumu böylece ortadan kalkar. Ayrıca, kampüs gibi geniş alanlarda da bisiklet sürerken katlanabilir yapısı kapalı mekanlara girmenize engel olmaz.

Bunlara ek olarak elektrikli bisikletler çevreci kişiler için de vazgeçilmezdir. Normal bisikletin de fazlasıyla çevreci olduğunu göz önünde bulundurursak bu bisikletin farkının ne olduğunu sorabilirsiniz. İçinde bulunan bataryası ile normale bir bisiklete kıyasla günlük araçlarla daha kolay rekabet eder.

Örneğin, çoğu kişi için arabayla işe gitmek bisikletle gitmekten daha cazip gelebilir. Ancak, elektrikli bisikletin sağlayacağı sürüş konforu, bu kişiye kararını bir kez daha düşündürebilir. Gün geçtikçe yaygınlaşan elektrikli bisikletler de bunun en büyük kanıtları arasında yer almaktadır.

En İyi Elektrikli Bisiklet Modelleri

Elektrikli bisikletlerin yaygınlaşmaya başladığından bahsetmiştik. Bundan dolayı da bisiklet üreticileri artık yavaş yavaş elektrikli bisiklet üretimine ağırlık vermeye başladılar. Geçtiğimiz yıllarda elektrikli bisiklet piyasasında sadece birkaç şirket üretim yapmaktaydı.

Ancak günümüzde elektrikli bisiklet pazarındaki hem marka hem de model sayısı çeşitlenmeye başladı. Bu durum da tabii ki en çok elektrikli bisiklet kullanıcılarını sevindiriyor. Çünkü kullanıcılar, bu sayede diledikleri kalitede veya diledikleri fiyat aralığında bir elektrikli bisiklete erişebiliyorlar.

Bizler de listemizde çeşitli fiyat aralığında ve kalitede elektrikli bisiklet modellerine yer verdik.

Rks DC15 Elektrikli Şarjlı Lityum Bataryalı Akülü Katlanabilir Bisiklet

En iyi elektrikli bisiklet öneri listemizin ilk sırasında Rks DC15 yer alıyor. Ürettiği motor modelleriyle tanınan Rks, bir süredir elektrikli bisiklet üretimi de yapıyor. Hatta şirket, bu bisikletlerin bir kısmını Türkiye’de üretiyor.

Bisiklette 36V 7.8 Ah batarya mevcut. Bu batarya, bisikletin kullanıcılarına 35-40 km sürüş mesafesi sunuyor. Bunun dışında Rks, bataryanın şarj süresini ise 4-6 saat olarak belirtiyor.

Rks DC15 Elektrikli Şarjlı Lityum Bataryalı Akülü Katlanabilir Bisiklet

20 inç jantlara sahip olan bisiklet, temel olarak şehir içi kullanım için tasarlandı. Bisiklette Shimano 6 vitesli 250W gücünde bir motor yer alıyor. Bu sayede de bisiklet, %25’e kadar eğimli yokuşlarda konforlu bir çıkış sağlıyor. Eğim derecesi arttıkça bisikletin yokuş performansı azalıyor.

Kolay katlanabilir bir tasarımı olan bisiklet aynı zamanda hafifliğiyle kolay bir şekilde saklanıp taşınabiliyor. Rks DC15, Türkiye’de 4250 – 5000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Skyjet Nitro

Skyjet, Türkiye’de elektrikli bisiklet üreten bir başka marka olarak öne çıkıyor. Şirket, Rks ile birlikte aynı kuruluşun altında hizmet veriyor. Bu yüzden de Skyjet tarafından tasarlanan elektrikli bisiklet, hem tasarım olarak hem de performans olarak Rks ürünlerine benziyor diyebiliriz.

Nitro, 20 inç büyüklüğünde jantlara sahip. Bunun dışında bisiklette 250W motor ve 36V 10 Ah bir batarya mevcut. Bu batarya, 4-6 saat aralığında şarj olurken yaklaşık 40-45 km sürüş imkânı sunuyor. Ayrıca bisiklette Shimano 6 Vites bulunuyor.

Skyjet Nitro Elektrikli Bisiklet

Skyjet tarafından tasarlanan bisiklet, temel olarak günlük şehir içi kullanım için tasarlandı. Bu yüzden de bisiklet, dik eğimli yerlerde sürücülerini biraz yorabiliyor.

Bisikletin tasarımı kullanıcılarını oldukça memnun ediyor. Çünkü Skyjet, bisikleti her yerde taşınabilir olacak şekilde tasarlamış. Bu da kullanıcıların, bisikletlerini diledikleri yerlere götürmelerinde kolaylık sağlıyor. Skyjet Netro, Türkiye’de 5530 – 6500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Rks Rk3 Pro

Listemize bir başka Rks modeliye devam ediyoruz. Rks, özellikle Türkiye’deki elektrikli bisiklet piyasasında en çok tercih edilen markaların başında geliyor. Bizler de bu yüzden listemizde Rk3 Pro modeline de yer verdik.

Bisiklet, 20 inç jantlara sahip. Bunun dışında bisiklette Samsung marka 36 V 10 Ah bir batarya ve 250 W gücünde bir motor bulunuyor. Yaklaşık 6 saatte dolan batarya, kullanıcılarına yaklaşık 45 km sürüş mesafesi sunuyor.

Rks Rk3 Pro Katlanabilir Elektrikli Bisiklet

Shimano 7 vitese sahip olan bisiklet, tasarımı ve özellikleri bakımından şehir içi kullanıma uygun diyebiliriz. Bundan dolayı da Rk3 Pro, hafif eğimli bölgelerde sürüş deneyiminizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Rks Rk3 Pro, Türkiye’de 6200 – 7500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Xiaomi Himo Z20

Teknoloji devi Xiaomi, bisiklet pazarında da kullanıcılarıyla buluşuyor. Birçok alanda hizmet vermeye başlayan şirket, geçtiğimiz senelerde bisiklet pazarına da girdi. Hatta Xiaomi, birçok alanda olduğu gibi bu alanda da başarılı oldu diyebiliriz. Bundan dolayı da bizler de listemize markanın Türkiye’de satılan Himo Z20 modeline yer verdik.Bisiklet, 36V 10Ah bir bataryaya sahip. Bu batarya yaklaşık 5-6 saatte tam kapasitede doluyor. Aynı zamanda tam dolu bir batarya, sürücülere yaklaşık 50-60 km sürüş mesafesi imkânı sunuyor.

Xiaomi Himo Z20 

Xiaomi, bisikletin tasarımını oldukça ergonomik tasarladı. Bu sayede bisiklet, her yere kolayca taşınabiliyor. Ayrıca bataryada hırsızlığa karşı koruma mevcut. Böylece kullanıcılar, bisikletlerini diledikleri gibi güvenle park edebiliyorlar.

Bunun dışında bisiklette pedal ve moped modları mevcut. Xiaomi, bu modları sürücülerin ihtiyaçlarına göre tasarladı. Bundan dolayı da bisiklet kullanıcıları, sürüş esnasında diledikleri moda geçiş yapabiliyorlar. Xiaomi Himo Z20, Türkiye’de 7300 – 8000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Maserati RD5

En iyi elektrikli bisiklet önerileri listemize Maserati RD5 e-bike ile devam ediyoruz. Bisiklet ve motor modelleriyle bilinen Maserati, elektrikli bisiklet modeliyle de kullanıcılarını memnun ediyor.

Bisiklette 20 inç boyutunda jantlar mevcut. Bunun dışında şirket, bisikletin gövde tasarımını da kolay taşınabilir bir şekilde tasarladı. Bu sayede bisiklet kullanıcıları, bisikletlerini kolayca taşıyıp diledikleri yerlerde kullanabiliyorlar.

Maserati RD5 E-Bike Katlanabilir Elektrikli Bisiklet

Bisiklette 36V 10Ah bir batarya mevcut. Bu batarya, kullanıcılarına 50-55 km’lik bir sürüş mesafesi sunuyor. Ayrıca bataryanın tamamen dolum süresi yaklaşık 5-6 saat sürüyor.

Bunun dışında bisiklet, motor kısmında ise Rks marka 36V 250W gücünde bir motora sahip. Bu motor sayesinde bisiklet kullanıcıları, eğimli alanlarda rahat bir sürüş deneyimi yaşıyorlar. Maserati RD5 E-Bike, Türkiye’de 11.000 – 12.500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Kron 2021 Etx 1000 Bafang

Kron en çok kullanılan ve en başarılı bisiklet üreticilerinin başında geliyor. Şirket, uzun süredir bisiklet sektöründe hizmet veriyor. Bundan dolayı da yılların getirdiği tecrübeyle Kron, çok başarılı bisiklet modelleri üretmeyi başarıyor.

Bizler de listemizde markanın 2021 yılında çıkarttığı elektrikli bisiklet olan Etx 1000 Bafang modeline yer verdik. Bisiklette 28 inç büyüklüğünde jantlar mevcut. Bunun dışında Kron, bisiklette Shimano 9 Speed Altus vites kullanmayı tercih ediyor.

Kron 2021 Etx 1000 Bafang

Bisikletin batarya kısmında ise Samsung tarafından üretilen Li-ion 36v 12.8 Ah bir batarya mevcut. Yaklaşık 6-7 saatte şarj olan batarya, bisiklet sürücülerine yaklaşık 60 km sürüş mesafesi imkânı sunuyor.

Kron, bisikletin tasarımında ise normal bisiklet modellerinde kullanmayı tercih ettiği tasarımlardan birisini kullandı. Şirket, böylece elektrikli bisiklet tasarımlarını sevmediği için klasik bisikletleri kullanan kişileri cezbediyor.

Kron 2021 Etx 1000 Bafang, Türkiye’de 12.500 – 14.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Bisan 2021 E-Trekking

En iyi elektrikli bisiklet öneri listemize Bisan 2021 E-Trekking ile devam ediyoruz. Bisiklet meraklısı olup Bisan markasını bilmeyen yoktur. Şirket, 1963 yılından beri bisiklet piyasasında yer alıyor. Kaliteli bisikletleriyle bilinen marka, bir süredir elektrikli bisiklet sektöründe de hizmet veriyor.

Bizler de başarılı bisikletler üreten markanın 2021 yılında piyasaya çıkarttığı E-Trekking modeline listemizde yer verdik. Bisiklet, 28 inç jantlara sahip. Bu sayede de Bisan, elektrikli bisiklet sektöründe en büyük jantlardan birisine sahip modellerden birisini üretmiş oldu.

Bisan 2021 E-Trekking

Bisiklette Shimano BT-E8014 batarya modeli yer alırken motor kısmında ise Shimano Steps DU-E6100 bulunuyor. Bisan, bu batarya ve motorla kullanıcılarına 60 – 65 km’lik bir sürüş mesafesi sunuyor. Ayrıca bisikletin bataryası yaklaşık 7 saatte doluyor.

Michelin lastiklere sahip olan bisiklet, tasarımıyla da kendinden söz ettiriyor diyebiliriz. Bisan, bu sayede hem tasarımıyla hem performansıyla kullanıcılarını hayran bırakan bir bisikleti piyasaya çıkartıyor.

Bisan 2021 E-Trekking, Türkiye’de 17.700 – 19.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Carraro Kifuka 29

En iyi elektrikli bisiklet öneri listemizin son sırasında Carraro Kifuka 29 yer alıyor. Carraro, en köklü bisiklet üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, yılların getirdiği tecrübe ile oldukça sağlam bisiklet modelleri üretmeyi başarıyor. Böylece Carraro, bisiklet kullanıcılarının en sevdiği bisiklet üreticilerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

Şirket, gelişen bisiklet pazarına ayak uydurarak elektrikli bisiklet üretimine de başladı. Carraro, çoğu modelinde olduğu gibi elektrikli bisiklet modelleriyle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bundan dolayı bizler de en iyi elektrikli bisiklet önerileri listemizde Carraro Kifuka 29 modeline yer verdik.

Bisiklet, 29 inç jantlara sahip. Şirket, bisikletin jantlarını alüminyumdan üretmeyi tercih etti. Bunun yanı sıra bisikletin gövdesi de alüminyumdan oluşuyor. Böylece Carraro, oldukça sağlam bir bisiklet üretmeyi başardı. Zaten şirket, bu modeli dağ bisikleti olarak geliştirdi. Yani aslında bisikletin en temel özelliklerinden birisi sağlam olması oluyor.Carraro Kifuka 29

Bunun yanı sıra Carraro, bisikletin freninden vitesine kadar birçok noktada Shimano tarafından üretilen bisiklet parçalarını üretmeyi tercih etti. Shimano, bisiklet sektöründe yüksek kalitede parçalarıyla hizmet veren bir üretici olarak biliniyor. Böylece Carraro, bisiklette kullandığı parçalarla da kullanıcılarını memnun ediyor.

Bisikletin batarya kısmında da Shimano tarafından üretilen 504Wh bir batarya mevcut. Carraro, bu bataryanın yaklaşık olarak 4 saatte %100 dolduğunu belirtiyor. Ayrıca kullanıcılar, bu batarya sayesinde zorlu yolculuklarda daha az yorularak hedeflerine varabiliyorlar.

Tasarımından sahip olduğu özelliklere kadar her noktada kullanıcılarına hitap eden Carraro Kifuka 29, üst düzey elektrikli bisiklet modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı bisikletin satış fiyatı da çoğu elektrikli bisiklet modelinin satış fiyatından üst seviyede yer alıyor. Türkiye’de bu modeli satın almak isteyen bisiklet kullanıcılarının bütçelerinden en az 38.000 TL ayırmaları gerekiyor.


Genel Değerlendirme

Elektrikli bisikletler günümüzde en çok kullanılan ulaşım araçlarının arasına girmeyi başardı. Bisikletler, pil ve motor gücüne göre çeşitlilik gösteriyor. Bisiklet kullanıcıları da hem bütçelerine hem de donanımlarına göre kendileri için uygun olan bisiklet modelini seçiyorlar.

Bunun dışında elektrikli bisikletler, teknolojiyle birlikte gelişmeye devam ediyorlar. Öyle ki bu taşıtlar, gelecekte daha da yaygın kullanılacaklar diyebiliriz.

Sizler için hazırladığımız en iyi elektrikli bisiklet öneri listesi burada sona eriyor. Sizler de elektrikli bisikletler hakkında eklemek istediklerinizi ve listede bulunması gerektiğini düşündüğünüz elektrikli bisiklet modellerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Samsung Odyssey Neo G9 - 49

Hayalinizdeki oyun dünyası gerçek oldu. 49 inç DQHD çözünürlük ile inanılmaz derecede ayrıntılı ve net görüntüler sunabilen yan yana duran iki QDH monitör kadar geniş bir ekrana sahip olacaksınız.

Yukarıda yer alan bağlantıdan satın alma yaptığınızda küçük de olsa bir komisyon kazanmaktayız. Bu durum ürünün fiyatını etkilememektedir.

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.“En İyi Elektrikli Bisiklet Önerileri – 2022” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.