En İyi Elektrikli Bisiklet Önerileri – 2023

Elektrikli bisikletler, son zamanlarda scooter gibi popülerleşmeye başlayan ulaşım araçlarının başında geliyor. Bu bisikletler, sahip oldukları motor ve batarya sayesinde kullanıcılarının sürüş deneyimini kolaylaştırıyor. Bundan dolayı da bisikletseverler, normal bisikletler yerine elektrikli bisikletleri tercih etmeye başladılar. Hâl böyle olunca bisiklet almak isteyenler en iyi elektrikli bisiklet modelleri hangisi diye merak ediyorlar.Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi elektrikli bisiklet modellerini listeleyeceğiz. Lafı daha da uzatmadan öncelikle elektrikli bisikletin ne olduğunu öğrenelim.

Elektrikli Bisiklet Nedir?

Bisikletler, 19.yüzyıldan beri insanların hayatlarında bulunuyorlar. İlk olarak ulaşım aracı olarak tasarlanan bisiklet, günümüzde ise birçok alanda kullanılıyor. Teknolojinin gelişiyor olması bisikletleri de bir gelişim sürecine soktu. İlk olarak daha hafif bisikletler tasarlanmaya başlandı. Bu sayede kullanıcılar, hem daha rahat hem de daha hızlı bir sürüş deneyimi yaşayabildiler. Daha sonra da bisiklet piyasasına e-bike yani elektrikli bisiklet kavramı girdi.

Aslında e-bike kavramı 1880’lere kadar dayanıyor. İlk elektrikli bisiklet denemesi o yıllarda yapılmıştı. Ancak o zamanın teknolojisi, bu konuda başarılı bir iş çıkartmaya yetmemişti. Günümüzde ise elektrikli bisikletler gelişen teknolojiyle birlikte popülerleşmeye başladılar.

Bu bisikletler, bir motor ve bataryaya sahipler. Temel olarak elektrikli bisikletlerin çoğu normal bisikletlerde olduğu gibi pedal gücüyle çalışıyor. Ancak elektrikli bisikletlerle normal bisikletlerin farkı motor gücü devreye girince başlıyor.

Elektrikli Bisiklet Nedir

Elektrikli bisikletlerde, kullanıcılar ek bir güce ihtiyaç duyduklarında elektrik desteğini devreye sokabiliyorlar. Örneğin, elektrikli bisiklet sahibi bir bisiklet sürücüsü yokuş çıkarken zorlandığı anda elektrik desteğini devreye sokarak yokuşu daha rahat çıkabiliyor. Bundan dolayı da bisiklet sürücüleri, sürüş deneyimlerini artırmak ve kolaylaştırmak adına elektrikli bisikletlere yönelmeye başladılar.

Elektrikli Bisikletlerin Avantajları

Elektrikli bisiklet almak bütçeleri kimi zaman zorlasa da birçok avantaja sahiptir. Bu avantajların arasında daha az yorucu bisiklet sürüşü, kolay taşınabilirlik ve çoğu araca göre daha çevreci oluşu yer almaktadır. Elektrikli bisikletler, sürüş sırasında bisiklette yer alan aküden ve motordan faydalanır. Özellikle çok yokuşlu veya iniş-çıkış ile dolu bir rotanız varsa elektrikli bisiklet daha az yorulmanızı sağlayacaktır. Yokuş sırasında elektriğin de gücüyle daha az yorulmanız mümkündür.

Bunun haricinde elektrikli bisikletler, katlanabilir yapısıyla da göz doldurmaktadır. Günlük hayatta bisikleti park etmek ya da size yük olma durumu böylece ortadan kalkar. Ayrıca kampüs gibi geniş alanlarda da bisiklet sürerken katlanabilir yapısı kapalı mekanlara girmenize engel olmaz.

Bunlara ek olarak elektrikli bisikletler çevreci kişiler için de vazgeçilmezdir. Normal bisikletin de fazlasıyla çevreci olduğunu göz önünde bulundurursak bu bisikletin farkının ne olduğunu sorabilirsiniz. İçinde bulunan bataryası ile normale bir bisiklete kıyasla günlük araçlarla daha kolay rekabet eder.Örneğin, çoğu kişi için arabayla işe gitmek bisikletle gitmekten daha cazip gelebilir. Ancak, elektrikli bisikletin sağlayacağı sürüş konforu, bu kişiye kararını bir kez daha düşündürebilir. Gün geçtikçe yaygınlaşan elektrikli bisikletler de bunun en büyük kanıtları arasında yer almaktadır.

En İyi Elektrikli Bisiklet Modelleri

Elektrikli bisikletlerin yaygınlaşmaya başladığından bahsetmiştik. Bundan dolayı da bisiklet üreticileri artık yavaş yavaş elektrikli bisiklet üretimine ağırlık vermeye başladılar. Geçtiğimiz yıllarda elektrikli bisiklet piyasasında sadece birkaç şirket üretim yapmaktaydı.

Ancak günümüzde elektrikli bisiklet pazarındaki hem marka hem de model sayısı çeşitlenmeye başladı. Bu durum da tabii ki en çok elektrikli bisiklet kullanıcılarını sevindiriyor. Çünkü kullanıcılar, bu sayede diledikleri kalitede veya diledikleri fiyat aralığında bir elektrikli bisiklete erişebiliyorlar. Bizler de listemizde çeşitli fiyat aralığında ve kalitede elektrikli bisiklet modellerine yer verdik. Böylece listemizi inceleyerek sizler için uygun olan elektrikli bisiklet modelini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Soultech BIKE-001

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi elektrikli bisiklet modelleri listemizin ilk sırasında Soultech BIKE-001 yer alıyor. Soultech tarafından üretilen bu elektrikli bisiklet modeli, günümüzde Türkiye pazarında alınabilecek en uygun fiyatlı elektrikli bisikletlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Soultech BIKE-001

20 inç büyüklüğündeki jantlara sahip olan Soultech BIKE-001, 24 kg ağırlığında bir bisiklet modelidir. 36 V gerilimli ve 7.8 Ah kapasiteli bir aküye sahip olan bisiklet, yaklaşık 30 km sürüş alanı sağlıyor. Bunun yanı sıra bisikletin şarj süresi, yaklaşık 4 saat olarak belirtiliyor.

Özellikle şehir içi kullanımda fazlasıyla yeterli olacak olan Soultech BIKE-001, sade bir tasarıma sahip. Böylece bisiklet hem sade olması hem de tüm kullanıcı tiplerine hitap etmesiyle unisex kategorisinde karşımıza çıkan bir bisiklet modelidir. Soultech BIKE-001, Türkiye’de 9.300 TL’den başlayan fiyatlarla bisiklet pazarında kendisine yer bulmaktadır.

Skyjet Nitro

Skyjet, Türkiye’de elektrikli bisiklet üreten bir başka marka olarak öne çıkıyor. Şirket, Rks ile birlikte aynı kuruluşun altında hizmet veriyor. Bu yüzden de Skyjet tarafından tasarlanan elektrikli bisiklet, hem tasarım olarak hem de performans olarak Rks ürünlerine benziyor diyebiliriz.

Nitro, 20 inç büyüklüğünde jantlara sahip. Bunun dışında bisiklette 250W motor ve 36V 10 Ah bir batarya mevcut. Bu batarya, 4-6 saat aralığında şarj olurken yaklaşık 40-45 km sürüş imkânı sunuyor. Ayrıca bisiklette Shimano 6 Vites bulunuyor.

Skyjet Nitro Elektrikli Bisiklet

Skyjet tarafından tasarlanan bisiklet, temel olarak günlük şehir içi kullanım için tasarlandı. Bu yüzden de bisiklet, dik eğimli yerlerde sürücülerini biraz yorabiliyor.

Bisikletin tasarımı kullanıcılarını oldukça memnun ediyor. Çünkü Skyjet, bisikleti her yerde taşınabilir olacak şekilde tasarlamış. Bu da kullanıcıların, bisikletlerini diledikleri yerlere götürmelerinde kolaylık sağlıyor. Skyjet Netro, Türkiye’de 12.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.Rks Rk3 Pro

Listemize bir başka Rks modeliye devam ediyoruz. Rks, özellikle Türkiye’deki elektrikli bisiklet piyasasında en çok tercih edilen markaların başında geliyor. Bizler de bu yüzden listemizde Rk3 Pro modeline de yer verdik. Bisiklet, 20 inç jantlara sahip. Bunun dışında bisiklette Samsung marka 36 V 10 Ah bir batarya ve 250 W gücünde bir motor bulunuyor. Yaklaşık 6 saatte dolan batarya, kullanıcılarına yaklaşık 45 km sürüş mesafesi sunuyor.

Rks Rk3 Pro Katlanabilir Elektrikli Bisiklet

Shimano 7 vitese sahip olan bisiklet, tasarımı ve özellikleri bakımından şehir içi kullanıma uygun diyebiliriz. Bundan dolayı da Rk3 Pro, hafif eğimli bölgelerde sürüş deneyiminizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Rks Rk3 Pro, Türkiye’de 13.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Xiaomi Himo Z20

Teknoloji devi Xiaomi, bisiklet pazarında da kullanıcılarıyla buluşuyor. Birçok alanda hizmet vermeye başlayan şirket, geçtiğimiz senelerde bisiklet pazarına da girdi. Hatta Xiaomi, birçok alanda olduğu gibi bu alanda da başarılı oldu diyebiliriz. Bundan dolayı da bizler de listemize markanın Türkiye’de satılan Himo Z20 modeline yer verdik.

Bisiklet, 36V 10Ah bir bataryaya sahip. Bu batarya yaklaşık 5-6 saatte tam kapasitede doluyor. Aynı zamanda tam dolu bir batarya, sürücülere yaklaşık 50-60 km sürüş mesafesi imkânı sunuyor.

Xiaomi Himo Z20 

Xiaomi, bisikletin tasarımını oldukça ergonomik tasarladı. Bu sayede bisiklet, her yere kolayca taşınabiliyor. Ayrıca bataryada hırsızlığa karşı koruma mevcut. Böylece kullanıcılar, bisikletlerini diledikleri gibi güvenle park edebiliyorlar.

Bunun dışında bisiklette pedal ve moped modları mevcut. Xiaomi, bu modları sürücülerin ihtiyaçlarına göre tasarladı. Bundan dolayı da bisiklet kullanıcıları, sürüş esnasında diledikleri moda geçiş yapabiliyorlar. Xiaomi Himo Z20, Türkiye’de 18.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Maserati RD5

En iyi elektrikli bisiklet önerileri listemize Maserati RD5 e-bike ile devam ediyoruz. Bisiklet ve motor modelleriyle bilinen Maserati, elektrikli bisiklet modeliyle de kullanıcılarını memnun ediyor.

Bisiklette 20 inç boyutunda jantlar mevcut. Bunun dışında şirket, bisikletin gövde tasarımını da kolay taşınabilir bir şekilde tasarladı. Bu sayede bisiklet kullanıcıları, bisikletlerini kolayca taşıyıp diledikleri yerlerde kullanabiliyorlar.

Maserati RD5 E-Bike Katlanabilir Elektrikli Bisiklet

Bisiklette 36V 10Ah bir batarya mevcut. Bu batarya, kullanıcılarına 50-55 km’lik bir sürüş mesafesi sunuyor. Ayrıca bataryanın tamamen dolum süresi yaklaşık 5-6 saat sürüyor.

Bunun dışında bisiklet, motor kısmında ise Rks marka 36V 250W gücünde bir motora sahip. Bu motor sayesinde bisiklet kullanıcıları, eğimli alanlarda rahat bir sürüş deneyimi yaşıyorlar. Maserati RD5 E-Bike, Türkiye’de 11.000 – 17.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.RKS GS25

En çok tercih edilen elektrikli bisiklet üreticilerinden birisi olan RKS, bir başka modeliyle daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. RKS GS25, daha çok üst segmentteki elektrikli bisiklet kullanıcılarına hitap ediyor. Bundan dolayı bu model, markanın en başarılı elektrikli bisiklet modellerinden birisidir diyebiliriz.

en iyi elektrikli bisikletler - RKS GS25

RKS GS25, 27.5 inçlere sahip olan bir bisiklet modelidir. 9 vitese sahip olan bu model, 48 V gerilime sahip bir aküyle çalışıyor. Bu akünün kapasitesi 13 Ah olarak karşımıza çıkıyor. 250 W gücünde bir motora sahip olan bisiklet, kullanıcılarına tam dolu şarj kapasitesiyle yaklaşık 80 km sürüş mesafesi vadediyor.

Türkiye’de satılan en başarılı elektrikli bisiklet modellerinden birisi olan RKS GS25, 27.250 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Carraro Kifuka 29

En iyi elektrikli bisiklet öneri listemizin son sırasında Carraro Kifuka 29 yer alıyor. Carraro, en köklü bisiklet üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, yılların getirdiği tecrübe ile oldukça sağlam bisiklet modelleri üretmeyi başarıyor. Böylece Carraro, bisiklet kullanıcılarının en sevdiği bisiklet üreticilerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

Şirket, gelişen bisiklet pazarına ayak uydurarak elektrikli bisiklet üretimine de başladı. Carraro, çoğu modelinde olduğu gibi elektrikli bisiklet modelleriyle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bundan dolayı bizler de en iyi elektrikli bisiklet önerileri listemizde Carraro Kifuka 29 modeline yer verdik.

Bisiklet, 29 inç jantlara sahip. Şirket, bisikletin jantlarını alüminyumdan üretmeyi tercih etti. Bunun yanı sıra bisikletin gövdesi de alüminyumdan oluşuyor. Böylece Carraro, oldukça sağlam bir bisiklet üretmeyi başardı. Zaten şirket, bu modeli dağ bisikleti olarak geliştirdi. Yani aslında bisikletin en temel özelliklerinden birisi sağlam olması oluyor.

Carraro Kifuka 29

Bunun yanı sıra Carraro, bisikletin freninden vitesine kadar birçok noktada Shimano tarafından üretilen bisiklet parçalarını üretmeyi tercih etti. Shimano, bisiklet sektöründe yüksek kalitede parçalarıyla hizmet veren bir üretici olarak biliniyor. Böylece Carraro, bisiklette kullandığı parçalarla da kullanıcılarını memnun ediyor.

Bisikletin batarya kısmında da Shimano tarafından üretilen 504Wh bir batarya mevcut. Carraro, bu bataryanın yaklaşık olarak 4 saatte %100 dolduğunu belirtiyor. Ayrıca kullanıcılar, bu batarya sayesinde zorlu yolculuklarda daha az yorularak hedeflerine varabiliyorlar.

Tasarımından sahip olduğu özelliklere kadar her noktada kullanıcılarına hitap eden Carraro Kifuka 29, üst düzey elektrikli bisiklet modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı bisikletin satış fiyatı da çoğu elektrikli bisiklet modelinin satış fiyatından üst seviyede yer alıyor. Türkiye’de bu modeli satın almak isteyen bisiklet kullanıcılarının bütçelerinden en az 60.000 TL ayırmaları gerekiyor.

Genel Değerlendirme

Elektrikli bisikletler günümüzde en çok kullanılan ulaşım araçlarının arasına girmeyi başardı. Bisikletler, pil ve motor gücüne göre çeşitlilik gösteriyor. Bisiklet kullanıcıları da hem bütçelerine hem de donanımlarına göre kendileri için uygun olan bisiklet modelini seçiyorlar.Bunun dışında elektrikli bisikletler, teknolojiyle birlikte gelişmeye devam ediyorlar. Öyle ki bu taşıtlar, gelecekte daha da yaygın kullanılacaklar diyebiliriz. Sizler için hazırladığımız en iyi elektrikli bisiklet öneri listesi burada sona eriyor. Her geçen gün daha da yaygınlaşan elektrikli bisikletler, günümüzün en çok kullanılan ulaşım araçlarından birisi olmayı başarıyorlar. Bunun yanı sıra akıllı şehirlerin sayısının artmasıyla birlikte bu bisikletlerin kullanımının daha da artacağını belirtmek mümkün.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.


“En İyi Elektrikli Bisiklet Önerileri – 2023” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.