En İyi Elektrikli Bisiklet Önerileri – 2024

Elektrikli bisikletler, son zamanlarda scooter gibi popülerleşmeye başlayan ulaşım araçlarının başında geliyor. Bu bisikletler, sahip oldukları motor ve batarya sayesinde kullanıcılarının sürüş deneyimini kolaylaştırıyor. Bundan dolayı da bisikletseverler, normal bisikletler yerine elektrikli bisikletleri tercih etmeye başladılar. Hâl böyle olunca bisiklet almak isteyenler en iyi elektrikli bisiklet modelleri hangisi diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi elektrikli bisiklet modellerini listeleyeceğiz. Lafı daha da uzatmadan öncelikle elektrikli bisikletin ne olduğunu öğrenelim.

Elektrikli Bisiklet Nedir?

Bisikletler, 19.yüzyıldan beri insanların hayatlarında bulunuyorlar. İlk olarak ulaşım aracı olarak tasarlanan bisiklet, günümüzde ise birçok alanda kullanılıyor. Teknolojinin gelişiyor olması bisikletleri de bir gelişim sürecine soktu. İlk olarak daha hafif bisikletler tasarlanmaya başlandı. Bu sayede kullanıcılar, hem daha rahat hem de daha hızlı bir sürüş deneyimi yaşayabildiler. Daha sonra da bisiklet piyasasına e-bike yani elektrikli bisiklet kavramı girdi.

Aslında e-bike kavramı 1880’lere kadar dayanıyor. İlk elektrikli bisiklet denemesi o yıllarda yapılmıştı. Ancak o zamanın teknolojisi, bu konuda başarılı bir iş çıkartmaya yetmemişti. Günümüzde ise elektrikli bisikletler gelişen teknolojiyle birlikte popülerleşmeye başladılar.

Bu bisikletler, bir motor ve bataryaya sahipler. Temel olarak elektrikli bisikletlerin çoğu normal bisikletlerde olduğu gibi pedal gücüyle çalışıyor. Ancak elektrikli bisikletlerle normal bisikletlerin farkı motor gücü devreye girince başlıyor.

Elektrikli bisikletlerde, kullanıcılar ek bir güce ihtiyaç duyduklarında elektrik desteğini devreye sokabiliyorlar. Örneğin, elektrikli bisiklet sahibi bir bisiklet sürücüsü yokuş çıkarken zorlandığı anda elektrik desteğini devreye sokarak yokuşu daha rahat çıkabiliyor. Bundan dolayı da bisiklet sürücüleri, sürüş deneyimlerini artırmak ve kolaylaştırmak adına elektrikli bisikletlere yönelmeye başladılar.

Elektrikli Bisikletlerin Avantajları

Elektrikli bisiklet almak bütçeleri kimi zaman zorlasa da birçok avantaja sahiptir. Bu avantajların arasında daha az yorucu bisiklet sürüşü, kolay taşınabilirlik ve çoğu araca göre daha çevreci oluşu yer almaktadır. Elektrikli bisikletler, sürüş sırasında bisiklette yer alan aküden ve motordan faydalanır. Özellikle çok yokuşlu veya iniş-çıkış ile dolu bir rotanız varsa elektrikli bisiklet daha az yorulmanızı sağlayacaktır. Yokuş sırasında elektriğin de gücüyle daha az yorulmanız mümkündür.

Bunun haricinde elektrikli bisikletler, katlanabilir yapısıyla da göz doldurmaktadır. Günlük hayatta bisikleti park etmek ya da size yük olma durumu böylece ortadan kalkar. Ayrıca kampüs gibi geniş alanlarda da bisiklet sürerken katlanabilir yapısı kapalı mekanlara girmenize engel olmaz.

Bunlara ek olarak elektrikli bisikletler çevreci kişiler için de vazgeçilmezdir. Normal bisikletin de fazlasıyla çevreci olduğunu göz önünde bulundurursak bu bisikletin farkının ne olduğunu sorabilirsiniz. İçinde bulunan bataryası ile normale bir bisiklete kıyasla günlük araçlarla daha kolay rekabet eder.

Örneğin, çoğu kişi için arabayla işe gitmek bisikletle gitmekten daha cazip gelebilir. Ancak, elektrikli bisikletin sağlayacağı sürüş konforu, bu kişiye kararını bir kez daha düşündürebilir. Gün geçtikçe yaygınlaşan elektrikli bisikletler de bunun en büyük kanıtları arasında yer almaktadır.

Elektrikli Bisiklet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Elektrikli bisikletler, şehir içi ulaşımda giderek daha popüler hale geliyorlar. Hem çevre dostu bir araç olmaları hem de pratik kullanımları nedeniyle birçok kişi tarafından tercih ediliyorlar. Ancak elektrikli bisiklet alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

İlk olarak elektrikli bisikletin kullanım amacı belirlenmelidir. Eğer bisiklet sadece şehir içi kısa mesafelerde kullanılacaksa, daha hafif ve katlanabilir modeller tercih edilebilir. Ancak bisiklet uzun mesafeler için kullanılacaksa, daha güçlü motor ve daha büyük bataryaya sahip modeller tercih edilmelidir.

Bir diğer önemli nokta, batarya ömrüdür. Elektrikli bisikletin kullanım süresi ve performansı büyük ölçüde bataryanın kalitesine ve kapasitesine bağlıdır. Dolayısıyla elektrikli bisiklet tercihinde bulunurken uzun ömürlü ve yüksek kapasiteli bir batarya seçmek önemlidir.

Elektrikli bisikletin motor gücü de bisiklet alırken dikkate alınması gereken bir faktördür. Çünkü motor gücü, bisikletin hızı ve tırmanma yeteneği üzerinde doğrudan etkilidir. Bu doğrultuda elektrikli bisiklet modeli seçilirken kullanıcının ihtiyaçlarına ve kullanım alanına bağlı olarak uygun motor gücü seçilmelidir.

Ayrıca bisikletin fren sistemi de göz önünde bulundurulmalıdır. Elektrikli bisikletler, normal bisikletlere göre daha yüksek hızlara ulaşabildikleri için güvenilir fren sistemleri çok önemlidir. Bu noktada hidrolik disk frenler, diğer fren sistemlerine göre daha güçlü ve hassas frenleme sağlayarak güvenliği sağlarlar.

En İyi Elektrikli Bisiklet Modelleri

Elektrikli Bisiklet ModelleriFiyat
RKS MX2516.700 TL
Soultech BIKE-00119.000 TL
Bisan E-Folding F224.000 TL
Skyjet Nitro24.250 TL
Ape Ryder A1030.000 TL
Corelli Ralf 27.540.000 TL
Carraro Kifuka 2989.500 TL

Elektrikli bisikletlerin yaygınlaşmaya başladığından bahsetmiştik. Bundan dolayı da bisiklet üreticileri artık yavaş yavaş elektrikli bisiklet üretimine ağırlık vermeye başladılar. Geçtiğimiz yıllarda elektrikli bisiklet piyasasında sadece birkaç şirket üretim yapmaktaydı.

Ancak günümüzde elektrikli bisiklet pazarındaki hem marka hem de model sayısı çeşitlenmeye başladı. Bu durum da tabii ki en çok elektrikli bisiklet kullanıcılarını sevindiriyor. Çünkü kullanıcılar, bu sayede diledikleri kalitede veya diledikleri fiyat aralığında bir elektrikli bisiklete erişebiliyorlar. Bizler de listemizde çeşitli fiyat aralığında ve kalitede elektrikli bisiklet modellerine yer verdik. Böylece listemizi inceleyerek sizler için uygun olan elektrikli bisiklet modelini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

RKS MX25

en iyi elektrikli bisiklet modelleri - RKS MX25

RKS MX25, en iyi elektrikli bisiklet modelleri listemizin ilk sırasında yer alan bisiklet modeli oluyor. RKS; scooter, motor ve bisiklet kategorisinde üretim yapan bir markadır. Bu doğrultuda şirket, elektrikli bisiklet kategorisinde de ürettiği ürünlerle kullanıcılarıyla buluşuyor. RKS MX25, markanın giriş seviyesi elektrikli bisiklet modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

RKS MX25, 20 inç büyüklüğünde jantlara sahip. Alüminyum jantlara sahip olan RKS MX25, jant büyüklüğüyle her yaş kesiminin kolaylıkla şehir içinde kullanabileceği bisiklet modellerinden birisidir. Çelik bir gövdeye sahip olan bisikletin ağırlığı ise 22 kg olarak karşımıza çıkıyor.

6 vitesli bir bisiklet olan RKS MX25, 250 W motor gücünde performans sağlayabilmektedir. 36V bir aküye sahip olan bisikletin sürüş menzili 25 km olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra bisiklet, yaklaşık 6 saatte tam kapasite şarj olabilmektedir. RKS MX25, Türkiye’de 16.700 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Soultech BIKE-001

Soultech BIKE-001

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi elektrikli bisiklet modelleri listemizin ikinci sırasında Soultech BIKE-001 yer alıyor. Soultech tarafından üretilen bu elektrikli bisiklet modeli, günümüzde Türkiye pazarında alınabilecek en uygun fiyatlı elektrikli bisikletlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

20 inç büyüklüğündeki jantlara sahip olan Soultech BIKE-001, 24 kg ağırlığında bir bisiklet modelidir. 36 V gerilimli ve 7.8 Ah kapasiteli bir aküye sahip olan bisiklet, yaklaşık 30 km sürüş alanı sağlıyor. Bunun yanı sıra bisikletin şarj süresi, yaklaşık 4 saat olarak belirtiliyor.

Özellikle şehir içi kullanımda fazlasıyla yeterli olacak olan Soultech BIKE-001, sade bir tasarıma sahip. Böylece bisiklet hem sade olması hem de tüm kullanıcı tiplerine hitap etmesiyle unisex kategorisinde karşımıza çıkan bir bisiklet modelidir. Soultech BIKE-001, Türkiye’de 19.000 TL’den başlayan fiyatlarla bisiklet pazarında kendisine yer bulmaktadır.

Bisan E-Folding F2

Bisan E-Folding F2

Bisan, Türkiye merkezli bisiklet üreticilerinden birisidir. 1963 yılında kurulan Bisan, kurulduğu günden bugüne kendisini yenileyen ve geliştiren bisiklet üreticilerindendir. Bu doğrultuda şirket, bir süredir elektrikli bisiklet kategorisinde de ürünler üretmektedir. Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde Bisan E-Folding F2’ye yer verdik.

Bisan E-Folding F2, 20 inç büyüklüğünde jantlara sahip. Alüminyum bir gövdeye sahip olan bisikletin ağırlığı ise 22.6 kg olarak karşımıza çıkıyor. Bisan, bisikletin tasarımını katlanabilir olarak geliştirdi. Böylece bisikleti katlı bir şekilde rahatlıkla taşıyabiliyorsunuz.

7 vitesli bisiklet modellerinden birisi olan Bisan E-Folding F2, 250W gücünde bir motora sahip. Bunun yanı sıra bisiklette 36V akü yer alıyor. Bisikletin sahip olduğu aküyü göz önüne aldığımızda Bisan E-Folding F2, şehir içi kullanıma uygun elektrikli bisiklet modellerinden birisidir. Bisan E-Folding F2, Türkiye’de 24.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Skyjet Nitro

Skyjet Nitro Elektrikli Bisiklet

Skyjet, Türkiye’de elektrikli bisiklet üreten bir başka marka olarak öne çıkıyor. Şirket, Rks ile birlikte aynı kuruluşun altında hizmet veriyor. Bu yüzden de Skyjet tarafından tasarlanan elektrikli bisiklet, hem tasarım olarak hem de performans olarak Rks ürünlerine benziyor diyebiliriz.

Nitro, 20 inç büyüklüğünde jantlara sahip. Bunun dışında bisiklette 250W motor ve 36V 10 Ah bir batarya mevcut. Bu batarya, 4-6 saat aralığında şarj olurken yaklaşık 40-45 km sürüş imkânı sunuyor. Ayrıca bisiklette Shimano 6 Vites bulunuyor. Skyjet tarafından tasarlanan bisiklet, temel olarak günlük şehir içi kullanım için tasarlandı. Bu yüzden de bisiklet, dik eğimli yerlerde sürücülerini biraz yorabiliyor.

Bisikletin tasarımı kullanıcılarını oldukça memnun ediyor. Çünkü Skyjet, bisikleti her yerde taşınabilir olacak şekilde tasarlamış. Bu da kullanıcıların, bisikletlerini diledikleri yerlere götürmelerinde kolaylık sağlıyor. Skyjet Netro, Türkiye’de 24.250 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Ape Ryder A10

en iyi elektrikli bisiklet modelleri - Ape Ryder A10

En iyi elektrikli bisiklet modelleri listemizde sıradaki bisiklet modeli Ape Ryder A10 oluyor. Ape Ryder, bisiklet sektörüne yeni bir soluk getiren bisiklet üreticilerinden birisidir. Yeni nesil bisiklet modelleri üreten Ape Ryder, güncel teknolojileri kullanmanın yanı sıra modern tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Ape Ryder A10 da yenilikçi tasarımı ve başarılı performansıyla dikkat çeken elektrikli bisiklet modellerinden birisidir.

Ape Ryder A10, 20 inç büyüklüğünde jantlarıyla kullanıcılarıyla buluşuyor. Alüminyum bir gövdeye sahip olan bisikletin ağırlığı ise 27 kg olarak belirtilmektedir. Bisiklet, ağırlığından dolayı yetişkinlerin kullanımına uygun elektrikli bisiklet modellerinden birisidir.

7 vitesli elektrikli bisiklet modellerinden birisi olan Ape Ryder A10, yaylı amortisöre sahip. Bisiklette ön ve arkada yer alan amortisörler bisikletin konforunu artırıyorlar. 36V aküye sahip olan bisiklette 250W gücünde motor mevcut. Ape Ryder A10, sahip olduğu aküyle kullanıcılarına 45 km sürüş menzili sağlıyor. Hem tasarımı hem de performansıyla şehir içi kullanımda oldukça başarılı elektrikli bisiklet modellerinden olan Ape Ryder A10, Türkiye’de 30.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Corelli Ralf 27.5

Corelli Ralf 27.5

Corelli, Türkiye’de en çok tercih edilen bisiklet üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, çoğunlukla orta ve üst segment bisiklet modelleri üretmektedir. Bizler de en iyi elektrikli bisiklet modelleri listemizde Corelli Ralf 27.5’a yer verdik.

27.5 inç büyüklüğünde jantlara sahip olan Corelli Ralf 27.5, alüminyum bir gövdeye sahip. Bisiklet, alüminyum gövdesine rağmen aynı segmentteki çoğu rakibine göre daha hafif bir bisiklet. Bu noktada Corelli Ralf 27.5’un ağırlığı 21 kg olarak belirtiliyor.

24 vitesli elektrikli bisiklet modellerinden olan Corelli Ralf 27.5’da ön tarafta amortisör yer alıyor. Ayrıca bisiklette hidrolik fren mevcut. Böylece bisikletin konforu ve kullanılabilirliği üst seviyede diyebiliriz. 36 V aküye sahip olan bisikletin motor gücü ise 250 W olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 6 saatte şarj olan bisiklet, tek şarjla 40-45 km sürüş menzili sağlıyor. Corelli Ralf 27.5, Türkiye’de 40.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Carraro Kifuka 29

Carraro Kifuka 29

En iyi elektrikli bisiklet öneri listemizin son sırasında Carraro Kifuka 29 yer alıyor. Carraro, en köklü bisiklet üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, yılların getirdiği tecrübe ile oldukça sağlam bisiklet modelleri üretmeyi başarıyor. Böylece Carraro, bisiklet kullanıcılarının en sevdiği bisiklet üreticilerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

Şirket, gelişen bisiklet pazarına ayak uydurarak elektrikli bisiklet üretimine de başladı. Carraro, çoğu modelinde olduğu gibi elektrikli bisiklet modelleriyle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bundan dolayı bizler de en iyi elektrikli bisiklet önerileri listemizde Carraro Kifuka 29 modeline yer verdik.

Bisiklet, 29 inç jantlara sahip. Şirket, bisikletin jantlarını alüminyumdan üretmeyi tercih etti. Bunun yanı sıra bisikletin gövdesi de alüminyumdan oluşuyor. Böylece Carraro, oldukça sağlam bir bisiklet üretmeyi başardı. Zaten şirket, bu modeli dağ bisikleti olarak geliştirdi. Yani aslında bisikletin en temel özelliklerinden birisi sağlam olması oluyor.

Bunun yanı sıra Carraro, bisikletin freninden vitesine kadar birçok noktada Shimano tarafından üretilen bisiklet parçalarını üretmeyi tercih etti. Shimano, bisiklet sektöründe yüksek kalitede parçalarıyla hizmet veren bir üretici olarak biliniyor. Böylece Carraro, bisiklette kullandığı parçalarla da kullanıcılarını memnun ediyor.

Bisikletin batarya kısmında da Shimano tarafından üretilen 504Wh bir batarya mevcut. Carraro, bu bataryanın yaklaşık olarak 4 saatte %100 dolduğunu belirtiyor. Ayrıca kullanıcılar, bu batarya sayesinde zorlu yolculuklarda daha az yorularak hedeflerine varabiliyorlar.

Tasarımından sahip olduğu özelliklere kadar her noktada kullanıcılarına hitap eden Carraro Kifuka 29, üst düzey elektrikli bisiklet modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı bisikletin satış fiyatı da çoğu elektrikli bisiklet modelinin satış fiyatından üst seviyede yer alıyor. Türkiye’de bu modeli satın almak isteyen bisiklet kullanıcılarının bütçelerinden en az 89.500 TL ayırmaları gerekiyor.

En İyi Elektrikli Bisiklet Modelleri: Genel Değerlendirme

Elektrikli bisikletler günümüzde en çok kullanılan ulaşım araçlarının arasına girmeyi başardı. Bisikletler, pil ve motor gücüne göre çeşitlilik gösteriyor. Bisiklet kullanıcıları da hem bütçelerine hem de donanımlarına göre kendileri için uygun olan bisiklet modelini seçiyorlar.

Bunun dışında elektrikli bisikletler, teknolojiyle birlikte gelişmeye devam ediyorlar. Öyle ki bu taşıtlar, gelecekte daha da yaygın kullanılacaklar diyebiliriz. Sizler için hazırladığımız en iyi elektrikli bisiklet öneri listesi burada sona eriyor. Her geçen gün daha da yaygınlaşan elektrikli bisikletler, günümüzün en çok kullanılan ulaşım araçlarından birisi olmayı başarıyorlar. Bunun yanı sıra akıllı şehirlerin sayısının artmasıyla birlikte bu bisikletlerin kullanımının daha da artacağını belirtmek mümkün.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.

“En İyi Elektrikli Bisiklet Önerileri – 2024” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.