CS:GO Ping Düşürme Rehberi – 2021

2012 yılında piyasaya çıkan CS:GO, günümüzde hala en çok oynanan oyunların arasında yer alıyor. Online bir oyun olan CS:GO’da akıcı bir oynanış için stabil bir internet bağlantısı gerekiyor. Aksi takdirde oyuncular, oyunda yüksek ping değerleri alıyorlar. Bu tür durumlarla karşılaşan oyuncular da CS:GO ping düşürme yöntemlerine yöneliyorlar.Eğer oyunu oynarken sizin de ping değeriniz yüksekse rehberimizde bulunan çözümleri denemenizi tavsiye ediyoruz.

Ping Nedir?

Ping, bir verinin ilgili sunucuya iletilmesi sırasında geçen süredir. Bu süre, özellikle online oyunlar oynayan oyuncular için oldukça önemlidir. Çünkü bu süre ne kadar artarsa, oyuncuların oyundan aldığı verim o kadar düşecektir.

Birçok internet kullanıcısı, ping değerlerinin direkt internet paketleri ile bağlantılı olduğunu düşünürler. Yani bir kullanıcı eğer yüksek ping değerleri alıyorsa internet paketini yükselterek bu sorunu çözebileceğini düşünür.Bu durum ping sorununu yüksek ihtimalle çözmeyecektir. Çünkü yaşadığınız bölgede, kullandığınız internet servisinin altyapıları çok eski olabilir. Ping değerleri de aslında altyapılarla alakalı diyebiliriz.

Bu yüzden siz paketinizi ne kadar yükseltseniz de altyapı kaliteniz yükselmeyecek. Bu durumda da ping değerlerinizde büyük değişiklikler olmayacak.

Bunun dışında modemler de ping değerlerini etkileyebiliyor. Eğer kullanılan modem çok eski bir modelse ve bağlı olunan altyapı seviyesinin çok altındaysa paketinizi yükseltmeden önce modeminizi yenilemenizi tavsiye ederiz.

Oyunlarda Ping Değeri Önemli midir?

Online oyunlarda ping değeri oldukça önemlidir. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse CS:GO’da ateş ettiğinizde merminin hedeflediğiniz yere ulaşması ping değerinizle alakalıdır.

Ping değerininz ne kadar düşük ve sabit olursa, hedeflediğiniz yeri vurma olasılığınız o kadar artar. Fakat ping değeriniz çok değişken ve yüksekse hedeflediğiniz yeri vurmanız oldukça zor olacaktır.

Bunun için de online oyunlarda düşük ping değeri almak oldukça önemlidir. Ancak düşük ping değeri, kaliteli bir oyun deneyimi için tek başına yeterli olmayacaktır. Ping değerinizin düşük olduğu kadar sabit de olması gerekmektedir.

Mesela, ping değeriniz 1 dakika boyunca 50-60 ms olurken diğer dakikalarda 120-130 ms oluyorsa oyun deneyiminiz çok düşecektir. Bu yüzden iyi bir oyun deneyimi için ping değerinizin belirli bir aralıkta sabit olması gerekmektedir.

CS:GO Ping Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

CS:GO, oyun sektörüne gireli neredeyse 10 yıl olacak. Fakat oyun, hala oldukça popüler durumda. Bunun en büyük sebebi ise Valve tarafından oyuna belirli aralıklarla getirilen büyük güncellemeler oluyor.

Güncellemeler, oyunun hem oynanabilirliğini hem de grafik kalitesini oldukça etkiliyor. Sürekli gelişen oyun yapısı, oyuncuların ilgisini çekmeyi başarıyor.

Çoğu özelliğiyle oyuncuları etkileyen CS:GO, bazı eksiklikleri ile oyuncuları üzebiliyor. Bu durumların başında FPS ve ping sorunları geliyor.

Oyuna gelen bazı güncellemeler, oyunun grafiklerinde sıkıntı çıkartabiliyor. Bu sorunlar da oyunda FPS sorunu yaşanmasına sebep oluyor. CS:GO oynarken FPS sorunu yaşıyorsanız sizler için hazırladığımız rehbere göz atabilirsiniz.

CSGO Ping Düşürme Yöntemleri Nelerdir

Ayrıca oyunun sunucuları sıklıkla çöküyor. Hatta geçtiğimiz aylarda oyunun global sunucuları birçok kez çökmüştü. Bu çökmelerin sebeplerinin başında ise CS:GO sunucularının yetersiz olması geliyor.

Oyunu günümüzde hala milyonlarca oyuncu oynuyor. Bu yüzden de çoğu zaman oyunun sunucuları yetersiz kalıyor. Bu da oyuncuların tepki göstermesine yol açıyor.

Bunun dışında oyuncular, kendilerinden kaynaklı olduğu kadar bazen sunuculardan dolayı yüksek ping sorunu yaşıyorlar. Eğer siz de CS:GO oynarken yüksek ping değerleri alıyorsanız sizlere sunduğumuz çözümleri denemenizi tavsiye ediyoruz!

Kablolu Bağlantı Kullanın

Bilgisayarınızı kablosuz ağlara bağlamak oldukça kolay. Bu yüzden birçok insan, kablolu bağlantı kullanmak yerine Wi-Fi kullanmayı tercih ediyor.

CSGO Ping Düşürme Yöntemleri

Fakat bu tercih, online oyun oynarken pek mantıklı olmayabilir. Wi-Fi teknolojisi ne kadar gelişse de hâlâ kablolu bağlantılara göre daha yüksek ping değerleri vermektedir. Bu yüzden özellikle online oyun oynarken, bir ethernet kablosu kullanmanız ping değerinizi düşürecektir.

Ethernet kablosunun uzunluğu, gecikme süresini etkileyen faktörlerden birisi olabiliyor. Kablo, ne kadar kısa olursa gecikme süresi o kadar azalabilir.

Arka Planda İnterneti Kullanmayın

Bazı oyuncular, oyun oynarken arka planda da indirmek istedikleri dosyaları indiriyorlar. Hatta çoğu oyuncu, oyun oynarken bir yandan da YouTube gibi platformlardan müzik dinliyor. Müzik dinlemek, oyun oynarken bir yandan da dosya indirmek oyuncuların hoşlarına gidiyor.

Fakat bu durum ping değerlerini olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle arka planda indirme yapmak gecikme süresinin çok fazla artmasına sebep olabiliyor.

Bu yüzden kaliteli bir oyun deneyimi yaşayabilmeniz adına oyun süresince arka planda interneti kullanan işlemleri yapmamanızı tavsiye ederiz.

Güvenlik Yazılımlarını Geçici Süre Durdurun

Antivirüs yazılımları, cihazların güvenliği için oldukça önemli. Fakat bu yazılımlar çoğunlukla arka planda güncelleme yapıyorlar. Bu yüzden de güncelleme sırasında interneti yoğun olarak kullanabiliyorlar.

Çoğu antivirüs yazılımı, günümüzde oyun moduna sahipler. Bu mod sayesinde antivirüs programları, oyundayken otomatik olarak güncellemeleri durduruyorlar. Fakat eski yazılımlarda bu özellik bulunmayabilir.

Bunun için CS:GO oynarken antivirüs programınızı geçici olarak devre dışı bırakmanızı öneriyoruz. Ancak oyundan sonra programı tekrar aktif etmeyi unutmayın.

Oyundayken VPN Kullanmayın

İnternet kullanıcıları, giremedikleri sitelere erişim sağlayabilmek adına çoğunlukla VPN kullanıyorlar. VPN servisleri, internet bağlantılarını yurt dışındaki sunucular üzerinden sağlıyorlar. Bu durum da gecikme süresinin yani ping değerinin artmasına sebep oluyor.

CSGO Ping Düşürme Yöntemleri - 2

Her ne kadar bazı VPN servisleri, ücretli sürümlerinde düşük seviyede gecikme süresi sunduklarını iddia etseler de CS:GO oynarken VPN kullanmak pek mantıklı olmayacaktır.Eğer oyunu oynarken herhangi bir VPN hizmetini kullanıyorsanız, ping değerinizin düşmesi için oyun süresince bu hizmeti kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

DNS Ayarlarınız Otomatik Olsun

İnternet kullanıcıları DNS kavramını çok sık duyuyorlar. Fakat çoğu insan, bu kavramın ne anlama geldiğini bilmiyor. DNS (Domain Name System), Alan İsimlendirme Sistemi olarak bilinmektedir.

Bu sistem kısaca, IP adresleri ile alan adlarının eşleştirilmesini sağlıyor. En kısa açıklamasıyla DNS kişilerin internet erişimini sağlayan en temel unsurlardan birisidir.

Cihazlar, genellikle DNS ayarlarını otomatik olarak belirlemektedir. Ancak insanlar, çeşitli sebeplerden dolayı DNS ayarlarını kendi istedikleri gibi belirliyorlar.

Bu durum bazı zamanlarda avantajlı olabiliyor. Çünkü gerçekten bazı durumlarda istenilen işlemleri yapabilmek için DNS ayarlarını elle ayarlamak gerekebiliyor.

Fakat CS:GO oynarken DNS sunucu adresini otomatik olarak almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü DNS ayarlarını elle belirleyince CS:GO sunucuları ile bir bağlantı problemi oluşabiliyor. Bu durum da gecikme süresinin artmasına sebep oluyor.

Eğer siz de CS:GO oynarken yüksek ping değerleri alıyorsanız, DNS sunucu adresini otomatik olarak almanızı öneririz.

CS:GO Ayarlarınızı Düzenleyin

Oyun içi ayarları düzenlemek ping sorunun çözümü olabiliyor. Bu yüzden siz de yüksek ping sorunu yaşıyorsanız oyun ayarlarınızı aşağıdaki şekilde düzenlemenizi tavsiye ediyoruz.

  • İlk olarak oyunu başlatmanız gerekiyor. Oyuna girdikten sonra “é” tuşunu kullanarak geliştirici konsolunu açmalısınız.
  • Eğer “é” tuşuna basmanıza rağmen geliştirici konsolu açılmıyorsa öncelikle oyun ayarlarından geliştirici konsolunu aktif etmeniz gerekiyor. Bunun için de öncelikle oyunun ayarlarına girmelisiniz.
  • Daha sonra ayarlarda bulunan “Oyun” kategorisinde üst kısımda bulunan “Geliştirici Konsolunu Etkinleştir” seçeneğini evet yapmanız gerekiyor.
  • Daha sonra açılan konsola şu kodları girmeniz gerekmekte.
cl_updaterate 128

cl_cmdrate 128

cl_interp 0.031

cl_interp_ratio 1

cl_predict 1

cl_predictweapons 1

cl_lagcompensation 1
  • Değerleri girdikten sonra konsolu kapatarak oyunu oynamaya devam edebilirsiniz.

NOT : Valve, bu komutların değerlerini oyuncular için standart olarak ayarlıyor. Fakat Valve tarafından belirlenen değerler bazı oyuncularda yüksek ping sorununa yol açıyor. Oyunu standart ayarlarında oynamak istiyorsanız bu çözümü denemeden önce yukarıdaki önerileri denemenizi tavsiye ediyoruz.

Sizler için hazırladığımız CS:GO ping düşürme rehberimiz burada sona eriyor. Belirttiğimiz yöntemleri denemenize rağmen hala ping sorunu yaşıyorsanız sorununuzu yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Bunun dışında CS:GO oynarken kullandığınız ping düşürme yöntemlerini de aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, teknoloji ile ilgili araştırmalar yapmayı seven, oyun ve spor tutkunu bir uluslararası girişimcilik öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.