TOGG Nedir?

Otomobil sektörü, hızla gelişmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Türk şirketler de otomobil sektöründeki çalışmalarını sürdürüyorlar. Türkiye’de otomobil tutkunlarını en çok heyecanlandıran projelerin başında ise TOGG geliyor. Bundan dolayı TOGG ile ilgili bilgisi olmayan kişiler, son zamanlardaki en kapsamlı otomobil projelerinden olan TOGG nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için TOGG nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Rehberimizde, TOGG ile ilgili tüm detaylara yer vereceğiz. Böylece rehberimize göz atarak TOGG ile ilgili merak ettiğiniz tüm konulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

TOGG Nedir?

Türk şirketleri, son zamanlarda otomobil sektöründeki çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Bu kapsamda 2017’de yerli otomobil için çalışmalar hız kazandılar. Bu doğrultuda Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. şu ortaklıklar ile 2018’de kuruldu:

  • Anadolu Grubu
  • BMC
  • Kök Grubu (2021’de hisse artırımına katılmayarak hisselerini devretti)
  • Turkcell
  • Zorlu Holding
  • TOBB

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin öncülük ederek kurmuş oldukları TOGG, kısa sürede ülke genelinde adından söz ettirmeyi başardı. Çünkü Türkiye’de uzun süredir yerli otomobil üzerine çalışmalar yapılıyordu. Fakat bu çalışmaların devam ettirilebilmesi için önemli bir sermaye ve yapılanmaya ihtiyaç duyuluyordu. Bu noktada 6 şirketin ortaklığıyla kurulan TOGG, yerli otomobil sürecini başlatmış oldu.

TOGG, oldukça profesyonel bir şekilde yerli otomobil üzerine çalışmalara başladı. Bu doğrultuda oluşturulan ortaklık sonucunda şirketin yönetim kurulu başkanlığına TOBB Başkanı olan Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu getirildi. Bunun yanı sıra TOGG’un yönetim kurulunda Ahmet Nazif Zorlu, Fuat Tosyalı gibi Türkiye’nin önde gelen iş insanları da yer alıyor.

TOGG hissedarları ve yönetim kurulu, yerli otomobil sürecinin hızlı bir şekilde başlatılmasını arzuluyorlardı. Bu doğrultuda ilk olarak şirketin genel merkezi, Gebze’ye taşındı. Bunun yanı sıra TOGG yöneticileri, araçların üretim tesisinin Gemlik’e kurulacağını açıkladılar. Nitekim 29 Ekim 2022 tarihinde seri üretimin gerçekleşecek olduğu TOGG Gemlik Tesisi açıldı.

2018 yılında kurulan TOGG, hızlı bir şekilde büyüdü. Şirketin büyümesindeki en önemli pay sahiplerinden birisi şirketin CEO’luğuna getirilen Mehmet Gürcan Karakaş oldu. Mehmet Gürcan Karakaş, TOGG CEO’luk görevine getirilmeden önce Aselsan ve BOSCH Türkiye’de çeşitli üst görevlerde yer aldı. Gürcan Karakaş, bu deneyimleri sayesinde yerli otomobil projesinin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesinde büyük rol oynadı.

Bunun yanı sıra TOGG operasyonlarını yöneten ekibin başına yani COO görevine ise Sergio Rocha getirildi. Sergio Rocha, General Motors tecrübesi olan bir iş insanı olarak ön plana çıkıyor. Bu sayede Rocha, araba sektörü üzerine olan deneyimleriyle TOGG’un proje geliştirme sürecine büyük katkıda bulundu.

TOGG Özellikleri Nelerdir?

Araba sektörü, günümüzde hızlı bir şekilde dönüşüm yaşıyor. Hem devletler hem de araba üreticileri, petrol gibi tükenebilir kaynakların yakın zamanda tükenecek olmasından dolayı alternatif arayışına girdiler. Bu noktada birçok şirket, benzinle çalışan arabaların üretimini azaltarak elektrikli arabalara yönelmeye karar verdi. TOGG hissedarları ve yönetim kurulu, projeyi geliştirirken TOGG’un yeni nesil bir araba markası olmasını hedeflediler. Bu doğrultuda şirket, elektrikli araba modelleri ile piyasaya çıkmaya karar verdi.

TOGG Yönetim Kurulu ve geliştiricileri, ilk etapta SUV araba modeliyle piyasaya çıkacaklarını duyurdular. Bunun yanı sıra şirket, kısa vadede sedan ve C-X Coupe modelleriyle de piyasada yer alacaklarını açıkladı. Ancak TOGG mühendisleri, ilk etapta çalışmalarını SUV araba tasarımı üzerine yoğunlaştırdılar.

TOGG, kuruluşundan beri hızlı bir şekilde yerli araba modeli üzerine çalışmaya başladı. Bu kapsamda şirket, ilk olarak 2019 yılında Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’nde TOGG SUV modelini sergiledi. Bunun üzerine TOGG, Türkiye’de büyük bir merak konusu haline geldi. Çünkü şirket, ilk tanıtımda bile oldukça iddialı bir şekilde yerli araba bekleyenlerin karşısına çıktı.

TOGG Özellikleri Nelerdir

İlk etapta üretilen TOGG SUV modelinin prototip araçları, İtalya’da üretildi. TOGG’un SUV modeli, C segment olarak tasarlandı. Bunun yanı sıra üretilen prototipte aracın bataryası, platformda entegre bir şekilde yer alıyor. TOGG mühendisleri, aracın teknik özellikleri konusunda da iddialılar. Çünkü paylaşılan bilgilere göre TOGG SUV modelinin bataryası yaklaşık 30 dakikada %80 doluyor. Böylece TOGG, elektrikli arabaların günümüzde eleştirilmesine en çok neden olan uzun batarya şarj süresine çözüm bulmayı hedefliyor.

Ayrıca TOGG mühendislerinin yaptıkları planlamaya göre aracın 300 ve 500 KM yol kapasitesine sahip olan iki tür bataryaya sahip olan modelleri piyasaya sürüldü. “Bir otomobilden fazlası” vizyonuyla tasarlanan TOGG SUV, 4G ve 5G teknolojilerini destekliyor. Böylece araç, fabrika güncellemelerini kablosuz ağ üzerinden otomatik olarak alabiliyor.

29 Ekim 2022’de TOGG tarafından yapılan duyuruya göre SUV modeli; Anadolu, Oltu, Kula, Gemlik, Kapadokya ve Pamukkale olarak adlandırılan renk seçenekleriyle kullanıcılarıyla buluştu.

TOGG Ne Kadar Yerli Parçadan Oluşuyor?

Türkiye’de yerli otomobil hareketi, herkeste büyük bir heyecan yarattı. Fakat TOGG ile ilgili eleştirilerde bulunan kişiler de mevcut. TOGG’a gelen eleştirilerin çoğunluğu, araçların yerlilik seviyesiyle alakalı. Bundan dolayı TOGG nedir diye merak eden kişiler, aynı zamanda TOGG tarafından üretilecek olan araçların ne kadarının yerli parçalardan oluşacağını da merak etmektedirler.

TOGG tarafından yapılan planlamaya ve çeşitli kurumlar tarafından yapılan testlere göre ilk olarak pazar sunulan SUV modellerinin %50’sinden fazlası yerli parçalardan oluşuyor. Yani ilk SUV modelleri de dahil olmak üzere TOGG modellerinin çoğunluğunu yerli parçalar oluşturuyor. Bunun yanı sıra TOGG, diğer modellerinde bu oranı %70’e kadar çıkartmayı hedefliyor.

Ayrıca şirket, üretim sürecine başlamadan önce Türkiye’deki en yüksek yerlilik oranına sahip olan araba üreticisi olmayı hedeflediklerini belirtmişti. Bu doğrultuda TOGG, planlarını uygulayabilirse Türkiye’deki yerlilik oranı en yüksek otomobil üreticisi olacak diyebiliriz.

TOGG Seri Üretim Yapıyor mu?

Türkiye’de yerli otomobil, uzun süredir bekleniyor. Bundan dolayı TOGG’un kurulması, Türkiye’de yerli otomobili bekleyen kişiler için büyük bir umut kaynağı oldu. Otomobil tutkunları, şirketin kurulmasıyla birlikte ilk yerli elektrikli otomobilin piyasaya sürülmesini beklemeye başladılar. TOGG mühendisleri, şirketin kurulduğu günden beri yoğun bir şekilde ilk otomobil modeli üzerine çalışıyorlar.

Bu doğrultuda TOGG yetkilileri, ilk olarak SUV modelini piyasaya sürmeye karar verdiler. TOGG mühendisleri, özellikle 2019 yılında TOGG SUV modeli üzerine yoğun çalışmalar yaptılar. Bu sayede TOGG SUV modelinin prototipi hızlı bir şekilde tanıtıldı. Tanıtımla birlikte otomobil meraklıları, aracın seri üretimi ne zaman başlayacak diye merak etmeye başladılar.

TOGG, planlama sürecinde seri üretimin 2022 yılında başlayacağını duyurmuştu. Bu doğrultuda şirket, seri üretim için oldukça büyük bir üretim tesisi yapımının planladığını paylaşmıştı. Nitekim planlanan üretim tesisi, 29 Ekim 2022’de Bursa Gemlik’te açıldı. Böylece şirket, TOGG SUV modelinin seri üretimi için tüm hazırlıkları tamamlamış oldu.

TOGG Ne Zaman Piyasada Yer Alacak

TOGG hissedarları, yerli otomobilin üretimi için ciddi bir sermaye oluşturdular. Bunun yanı sıra devlet yetkilileri de yerli otomobili destek kapsamında vergi indirimi başta olmak üzere çeşitli desteklerde bulunulacağını açıkladı. Bu kapsamda TOGG SUV modeli için ilk etapta 30 bin devlet alım garantisi verildi. Böylece TOGG’un üretim süreci, devlet tarafından da önemli şekilde desteklenmektedir.

Yapılan planlamalara göre TOGG SUV modelinin ilk etap seri üretimi 2022 yılının sonlarına doğru tamamlanmaya başlanacaktı. Bunun sonucunda TOGG planlama ekibi, SUV modelinin ilk araçlarının 2023’ün ilk çeyreğinde otomobil pazarında yer alacağını belirtmişlerdi. Nitekim planlamalar aksamaya uğramadan ilerlediler. Böylece TOGG, 2023 yılında SUV modeliyle kullanıcılarıyla buluştu.

TOGG, kapsamlı bir planla yerli otomobil üretim sürecine başladı. Bu doğrultuda şirket; 2025 yılında sedan araç modelini, 2026 yılı ve sonrasında da C-X Coupe modellerini tanıtmayı planlıyor. TOGG yetkililerin ilk etaptaki planları, 2030 yılına kadar 1 milyon tane yerli aracı otomobil pazarına sürmek oluyor.

TOGG Nerede Üretiliyor?

Türkiye’de gerçekleştirilen en ciddi projelerden birisi olan TOGG, son yıllarda otomobil sektörüne ilgi duymayan kişilerin bile dikkatini çekmektedir. Türkiye’nin yerli otomobilini üretme amacıyla kurulan TOGG, kısa sürede hızlı bir şekilde yol almayı başardı. Öyle ki şirket, 2023 yılında seri üretim yaparak ön başvuru sonucu TOGG T10X satın almaya hak kazanan kişilere araçlarını teslim etmeye başladı. Bu noktada bazı kişiler, TOGG nerede üretiliyor diye merak etmekteler.

TOGG’un fabrikası, Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunmaktadır. Yeni nesil üretim teknolojileriyle donatılan fabrikanın temeli 2020 yılında atıldı. Bunun yanı sıra fabrikanın açılışı ise 29 Ekim 2022 tarihinde yapıldı. Böylece Gemlik’te açılan fabrikayla birlikte TOGG, bu fabrikada üretilmeye başlandı.

TOGG Nerede Üretiliyor

Ayrıca TOGG, 2023 yılı içerisinde insanların T10X’i deneyimleyebilecekleri, servis hizmeti alabilecekleri temas noktaları kurmaya başladı. Bu doğrultuda ilk temas merkezleri İstanbul ve Ankara’da kuruldu. Günümüzde ise TOGG, Türkiye genelinde 44 teması noktası ile hizmet vermektedir. Bu temas noktalarının bir kısmı insanların TOGG T10X ile deneyim yaşamalarına olanak sağlarken bir kısmı ise servis noktası, teslimat noktası vb. işlemler ile hizmet vermektedir.

TOGG Fiyatı Ne Kadar? – 2023

Uzun zamandır beklenen yerli otomobil TOGG, 2023 yılında kullanıcılarıyla buluşmaya başladı. TOGG yetkilileri, aracın ilk etapta kurayla kullanıcılarına teslim edileceğini duyurdular. Yani TOGG bayisine gidip ücretini ödeyerek direkt TOGG satın almak, şimdilik mümkün değil. Eğer TOGG satın almak istiyorsanız Mart 2023 tarihine kadar şirketin ön başvurusuna katılmanız gerekiyordu. Bunun yanı sıra TOGG, şimdilik güncel siparişleri almıyor.

TOGG fiyatı, çeşitli sebeplerden dolayı her ay değişiklik gösterebiliyor. Ağustos 2023 itibariyle TOGG T10X modelinin güncel fiyatı şu şekildedir:

T10X V1 RWD Standart Menzil314 km menzil, 160 kW1.227.500 TL
T10X V2 RWD Standart Menzil314 km menzil, 160 kW1.329.500 TL
T10X V2 RWD Uzun Menzil523 km menzil, 160 kW1.563.500 TL

Türkiye’nin yerli otomobil şirketi TOGG, şimdilik T10X’in 3 modeliyle kullanıcılarına hizmet veriyor. T10X’in V1 standart menzil model, 314 KM menzile sahip. Bunun yanı sıra aracın gücü 160 kW olarak karşımıza çıkıyor. TOGG T10X V1 RWD modelinin batarya kapasitesi ise 52,4 kWh’dir. T10X V2 standart menzilin ise T10X V1 standart menzil modeliyle neredeyse hiçbir farkı yok. T10X V2 standart menzil modeli de 314 KM menzile sahipken 160 kW gücü ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

Şimdilik TOGG’un en üst modeli T10X V2 RWD Uzun Menzil diyebiliriz. 523 KM menzile sahip olan araç, 88,5 kWh batarya kapasitesine sahip. Bunun yanı sıra bu modelin de maksimum gücü 160 kW’dir. TOGG, belirli dönemlerde bu modellerin satış fiyatlarını güncellemektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizi her ay ziyaret eder, güncel TOGG fiyatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

TOGG Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

TOGG açılımı nedir?

Türkiye otomobil pazarına hızlı bir şekilde giriş yapan TOGG markasının açılımı Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’dur. Şirketin birçok hissedarı olduğu için Türkiye’nin yerli otomobil şirketi, bir girişim grubu olarak kurularak hizmet vermeye başlamıştır.

TOGG devletin mi?

Yerli otomobil projesi, devlet tarafından vergi indirimi ve araba satın alımı gibi çeşitli işlemlerle desteklenmektedir. Fakat TOGG, 6 şirket tarafından kurulmuştur. Bunun yanı sıra günümüzde TOGG’un hissedarları; Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB’dur.

TOGG parçaları Türk mü?

TOGG, Türkiye’de yerlilik oranı en yüksek araba üreticisi olma vizyonuyla kuruldu. Bu doğrultuda şirketin üreteceği ilk araç modeli, %50’nin üzerinde yerlilik oranına sahip. Bunun yanı sıra TOGG, diğer modellerde bu oranı daha da artırmayı hedefliyor.

TOGG kaç TL? – 2023

Türkiye’nin yerli otomobil projesi olan TOGG, T10X modeliyle kullanıcılarına hizmet vermeye başladı. Şirketin ilk geliştirmiş olduğu T10X modelinin 3 versiyonu mevcut. Ağustos 2023 itibariyle en düşük T10X versiyonunun fiyatı 1.227.500 TL’den başlarken en üst versiyonun fiyatı ise 1.563.500 TL’den başlamaktadır.

TOGG Nedir: Genel Değerlendirme

Otomobil sektörü, hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Türkiye’de de yerli otomobile yönelik çalışmalar başladı. 2018 yılında 6 tane şirket, bir araya gelerek Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nu kurdular. Böylece Türkiye’de yerli otomobil çalışmaları başlamış oldu.

TOGG, yenilikçi bir otomobil geliştirmek için elektrikli otomobiller üzerine çalışmaya karar verdi. Bunun yanı sıra şirket yöneticileri, ilk etapta SUV modeli geliştireceklerini açıkladılar. Ancak paylaşılan planlamaya göre TOGG, önümüzdeki yıllarda farklı araç modellerini de piyasaya sürecek. TOGG, Türkiye’de yerlilik oranı en yüksek araba modellerini üretmeyi planlıyor. Böylece şirket hem ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlamayı hem de Türkiye’de insanların yerli otomobillere binebilmelerini hedefliyor.

TOGG, kısa sürede hem Türkiye’de hem de dünyanın birçok ülkesinde adından söz ettirmeyi başardı. Ancak yine de TOGG nedir diye merak eden kişiler mevcut. Bundan dolayı bizler de bu yazımızda sizler için TOGG nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı TOGG fiyatı ne olacak, ne zaman piyasada yer alacak gibi soruları da yanıtladık. Böylece sizler de rehberimizi inceleyerek TOGG hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. TOGG ile ilgili detaylı bilgilere yer vererek hazırlamış olduğumuz rehberimiz burada sona eriyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.