Samsung Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Samsung, dünya genelinde en çok tercih edilen teknoloji üreticilerinin başında gelmektedir. Şirket, çeşitli kategorilerde üretmiş olduğu teknolojik cihazlarla kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu doğrultuda Samsung kullanıcıları, satın almış oldukları ürünlerin garanti sorgulama işlemini nasıl yapabileceklerini merak ediyorlar.

Teknoloji devi Samsung, kullanıcılarına hizmet vermiş olduğu neredeyse tüm ülkelerde başarılı bir garanti hizmeti sağlamaya çalışıyor. Bu kapsamda Samsung, garanti sorgulama işlemini de oldukça kolay erişilebilir bir şekilde geliştirdi. Ancak çoğu Samsung kullanıcısı, cihazının garantisini nasıl sorgulayabileceğini bilmemektedir. Bundan dolayı bizler de bu yazımızda sizler için Samsung cihazların garanti sorgulamasının nasıl yapılabileceğini açıklayacağız.

Samsung’un Sağlamış Olduğu Garanti Kapsamı Nedir?

Samsung, çok sayıda teknolojik ürün kategorisinde hizmet vermektedir. Şirket, üretmiş olduğu ürünleri dünyanın birçok ülkesinde kullanıcılarına sunmaktadır. Samsung’un dünya genelinde çok fazla tercih edilmesinin en temel sebebi üretmiş olduğu ürünlerin kalitesi olmaktadır. Fakat bunun yanı sıra Samsung, ek hizmetler konusunda da başarılı işler çıkartıyor. Şirket, teknolojik cihazlar için sağlanan hizmetlerin en önemlilerinden olan garanti konusunda kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor.

Türkiye’de belirlenen kurallar çerçevesinde teknoloji şirketleri, hizmet vermiş oldukları ürün kategorilerinin neredeyse tamamında 2 yıl garanti hizmeti vermek zorundalar. Samsung da bu kapsamda Türkiye’de ürünlerinin çoğunluğu için 2 yıl garanti süresi sağlamaktadır.

Teknolojik ürünlerde fabrika çıkışı hatalar fazla olabilmektedir. Bu kapsamda Samsung, cihazın üretiminden kaynaklanan tüm sorunları garanti hizmeti kapsamında değerlendirmektedir. Şirket, Türkiye’de sağlamış olduğu garanti hizmetiyle geçmiş yıllarda bazı kullanıcılarının eleştirilerini alıyordu. Özellikle Samsung akıllı telefon kullanıcıları, cihazlarındaki sorunların genellikle kullanıcı hatası olarak değerlendirildiği konusunda şikayetçi oluyorlardı.

Ancak Samsung Türkiye, garanti hizmeti konusunda büyük gelişimler gösterdi. Şirket, Türkiye’de kullanıcılarının memnuniyet seviyesini artırabilmek için hem servis kalitesini hem de garanti hizmetinin değerlendirme sürecini geliştirdi. Böylece Samsung Türkiye teknisyenleri, ürünlerin hasar durumunu oldukça hassas bir şekilde değerlendiriyorlar. Bu sayede eğer cihazda üretim kaynaklı bir sorun varsa cihaz, garanti kapsamında onarılmaktadır.

Bunun yanı sıra Samsung, Türkiye’de kendi mağazaları üzerinden de satış yapmaktadır. Şirket, Samsung Türkiye mağazalarından online olarak satın alınan ürünlerde teslimat garantisi de vermektedir. Yani Samsung Türkiye online mağazasından bir ürün aldığınızı varsayalım. Eğer ürününüzün teslimat sürecinde ürününüzde herhangi bir hasar meydana gelirse Samsung, ürünün değişimini veya fiyat iadesini garanti etmektedir. Böylece Samsung, cihazların teslimatından onarım sürecine kadar birçok aşamada kullanıcı dostu bir garanti hizmeti vermektedir.

Samsung Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Samsung, Türkiye’de mobil cihazlardan beyaz eşyalara kadar birçok kategoride hizmet vermektedir. Şirket, bu kategorilerin birçoğunda 2 yıllık bir garanti hizmeti sağlıyor. Ancak bazı ürün kategorilerinde garanti süresi değişiklik göstermektedir. Samsung Türkiye’nin ürünlere sağlamış olduğu garanti süreleri şu şekildedir:

  • Cep Telefonu / Tablet / Giyilebilir Teknolojik Cihaz / Televizyon / Monitör / Fotoğraf Makinesi / Kamera ürün grupları için 2 yıl,
  • Buzdolabı / Bulaşık Makinesi / Çamaşır Makinesi / Kurutma Makinesi / Taşınabilir SSD ürün grupları için 3 yıl,
  • USB bellek ve SSD’ler için 5 yıl,
  • Hafıza kartları için 10 yıl
Samsung Garanti Sorgulama

Samsung tarafından sunulan garanti hizmeti süresi, 10 yıla kadar çıkabilmektedir. Bundan dolayı Samsung kullanıcıları, ürünlerinin kalan garanti sürelerini takip etmekte zorlanabilmektedirler. Bu noktada Samsung, kullanıcılarına bir kolaylık sağlayarak garanti takip sistemi geliştirmiştir. Samsung tarafından geliştirilen garanti takip sistemini aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla kullanabilirsiniz:

  • Samsung tarafından geliştirilen garanti sorgulama hizmetini kullanabilmek için Samsung Destek sayfasınaı erişmeniz gerekiyor. Samsung’un web sitesi üzerinden destek sayfasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sonrasında Samsung, bu sayfa üzerinden kullanıcılarına garanti sorgulama sayfasına yönlendiren bir bağlantı sağlamaktadır. Bu bağlantıya tıklayarak garanti sorgulama ekranına erişebilirsiniz. Eğer garanti sorgulama sayfasına hızlı bir şekilde erişmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
  • Samsung, garanti sorgulama hizmetini global olarak sunmaktadır. Bundan dolayı ilk olarak garanti hizmeti sorgulamak istediğiniz ülkeyi seçmelisiniz. Sonrasında Samsung, ürününüzün bilgilerine erişebilmek için cihazınızın IMEI numarasını veya seri numarasını girmenizi talep etmektedir. Bu bilgilerden herhangi birini girdikten sonra “Doğrula” diyerek ürününüzün garanti durumunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Samsung Cihazların Seri Numarası veya IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

Teknoloji devi Samsung, sağlamış olduğu garanti sorgulama hizmeti için kullanıcılarından cihazların seri numarasını veya IMEI numarasını talep etmektedir. Sistem, bu numaralar üzerinden cihazın kayıt tarihini sorgulamaktadır. Böylece Samsung, seri numarası veya IMEI numarasından cihazın garanti durumunu kullanıcılarına göstermektedir.

Ancak bazı Samsung kullanıcıları, cihazlarının seri veya IMEI numarasını bilmedikleri için garanti durumlarını sorgulayamamaktadırlar. Eğer tablet, akıllı telefon gibi IMEI numarasına sahip bir Samsung cihazınız varsa IMEI numaranızı iki şekilde öğrenebilirsiniz.

Bunlardan birincisi cihazınız üzerinden öğrenmektir. Cihazınızın Ayarlar > Telefon Hakkında kısmında erişim sağlayarak IMEI numaranızı kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra cihazınızın arama ekranında *#06# yazarak da IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz.

Teknoloji şirketleri, üretmiş oldukları cihazların IMEI numaralarını cihazların kutularına yapıştırmaktadırlar. Bu sayede cihazınızın IMEI numarasını öğrenebilmek için cihazınızın kutusuna göz atabilirsiniz. Samsung, genellikle IMEI numarasını cihaz kutusunun arkasına yapıştırmaktadır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda şirket, IMEI bilgisini kutunun yan taraflarına yapıştırmayı da tercih etmektedir. Bundan dolayı kutuyu detaylı bir şekilde inceleyerek IMEI numarasını bulabilirsiniz.

Samsung, IMEI numarası bulunmayan cihazları için seri numarası üzerinden garanti sorgulama hizmeti vermektedir. Bundan dolayı bulaşık, çamaşır makinesi gibi ürünlerinizin garanti durumunu sorgulamak istiyorsanız cihazınızın seri numarasını bilmeniz gerekiyor. Bunun için de ürünlerinizin etrafına veya içine bakmanız gerekiyor.

Örneğin Samsung, çamaşır makinelerinin seri numarasını ürünün kapağının içine yazmayı tercih ediyor. Bu yüzen eğer beyaz eşya gibi ürünlerinizin seri numarasını öğrenmek istiyorsanız ürününüzün iç veya dış tarafında yer alan etiket tarzı ayrıntılara göz atmalısınız. Eğer cihazınızın seri numarasının nerede yazdığını bulamadıysanız bu durumda Samsung yetkili servisi yardımıyla cihazınızın seri numarasını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Samsung Garanti Hizmetinden Nasıl Faydalanılır?

Teknolojik ürünler, bazı durumlarda arıza verebilmektedirler. Bu arızaların bir kısmı, cihazların üretim süreçlerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin geçmiş senelerde bazı akıllı telefon üreticileri, üretip piyasaya sürdükleri cihazların anakartlarında bazı sorunların ortaya çıktığını tespit ettiler. Bunun sonucunda şirket, bu ürünler için ücretsiz anakart değişim hizmeti sağlamıştı.

Bu gibi durumlarda teknoloji kullanıcıları, normal olarak onarılması gereken cihazları için herhangi bir onarım ücreti vermek istememektedirler. Bu kapsamda Samsung kullanıcıları, kendilerine sunulan garanti hizmetinden nasıl faydalanabileceklerini merak etmektedirler. Samsung, Türkiye’de anlaşmalı olduğu servis merkezli üzerinden servis hizmeti sağlamaktadır. Bundan dolayı Samsung cihazınız için garanti hizmetinden faydalanmak istiyorsanız öncelikle cihazınızı yetkili servise göndermeniz gerekiyor.

Samsung Garanti Hizmetinden Nasıl Faydalanılır

Samsung, kendi web sitesi üzerinden kullanıcılarına servis onarım formu sunuyor. Bu form üzerinden kullanıcılar, servise göndermek istedikleri cihazların bilgilerini iletebiliyorlar. Bunun sonucunda Samsung, cihazların ön servis kaydını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra şirket, beyaz eşya gibi taşınması zor olan ürünler için tabii ki farklı bir süreç izliyor. Türkiye’nin neredeyse tüm şehirlerinde Samsung beyaz eşya yetkili servisleri mevcut. Şirket, bu ürünler için servis hizmetini yine yetkili servisleri aracılığıyla sağlamaktadır.

Servise göndermiş olduğunuz ürününüz, Samsung teknisyenleri tarafından incelenmektedir. Teknisyenler, üründeki sorunun kaynağını bulmaya çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra teknisyenler, tespit ettikleri sorunların kullanıcı kaynaklı mı yoksa üretim kaynaklı mı olduğunu da anlayabilmektedirler.

Eğer ürününüzdeki sorunlar, üretim kaynaklıysa servis ürününüzü garanti kapsamında onarmaktadır. Fakat kullanıcı kaynaklı problemlerde ise servis, kullanıcıdan alacağı onay doğrultusunda ücretli bir şekilde onarım yapmaktadır. Yani cihazınızın garanti kapsamında onarılıp onarılmayacağını yetkili servis teknisyenleri belirlemektedirler.

Samsung Cihazların Garantisini Uzatmak Mümkün mü?

Garanti hizmetleri, özellikle teknolojik cihazlar için büyük önem taşımaktadır. Çip krizi, ekonomik krizler gibi çeşitli sebepler teknolojik cihazların fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Bununla birlikte cihazların onarım ücretlerinde de artışlar meydana geldi. Bundan dolayı kullanıcı hatasından kaynaklı onarımlar, oldukça maliyetli olabilmektedirler. Bu yüzden teknoloji kullanıcıları, olabildiğince cihazlarının garanti kapsamında onarılmasını talep etmektedirler.

Samsung tarafından sunulan garanti süresi, bazı teknoloji kullanıcılarına yetersiz gelebilmektedir. Bundan dolayı Samsung kullanıcıları, cihazlarının garanti süresini uzatmak isteyebilmektedirler. Bu noktada Samsung, bazı ürün kategorilerinde kullanıcılarına garanti süresini uzatma hizmeti veriyor.

Öncelikle Samsung Türkiye’nin akıllı telefon gibi ürün kategorilerinde doğrudan servis tarafından garanti uzatma hizmeti verilmediğini belirtmemiz gerekiyor. Ancak bazı teknoloji mağazaları, kendi hizmetleri doğrultusunda sigorta hizmeti gibi ek garanti hizmetleri sağlamaktadır. Bu hizmetler üzerinden garanti süresini uzatmak mümkün olabilmektedir.

Bunun yanı sıra Samsung, Türkiye’deki buzdolabı ve çamaşır makinesi kullanıcılarına 4 yıl ek garanti hizmeti sağlayabilmektedir. Eğer şirket tarafından sunulan bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız Samsung yetkili satıcılarıyla iletişime geçmeniz gerekiyor.

Samsung, bu hizmet kapsamında ürünün fiyatı ile orantılı bir ek garanti ücreti talep etmektedir. Ayrıca Samsung, bu hizmet için belirli bir stok sınırı belirledi. Samsung tarafından oluşturulan bu kampanyanın uzatılmaması durumunda Ocak 2023’de sona ereceğini de söylemeliyiz. Eğer sizler de yeni satın almış olduğunuz Samsung buzdolabı veya çamaşır makinenizin garanti süresini 4 yıl daha uzatmak istiyorsanız yetkili Samsung satıcılarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Garanti hizmetleri, teknolojik cihazlar için oldukça önemlidir. Çünkü teknolojik cihazlar, yapıları gereği belirli durumlarda bozulabilmektedirler. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, bir ürün satın almaya karar verdikleri zaman ürünün garanti hizmetine çok dikkat etmektedirler. Teknoloji devi Samsung, bu doğrultuda hizmet verdiği ülkelerde sağlamış olduğu garanti hizmetiyle kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başarıyor.

Samsung, Türkiye’de yasalar çerçevesinde belirlenen kurallar gereği çoğu cihaz kategorisinde 2 yıllık garanti hizmeti sağlamaktadır. Bunun yanı sıra şirket, bazı kategorilerde bu süreyi 10 yıla kadar çıkartmaktadır. Böylece Samsung, garanti süresi bakımından kullanıcılarını mağdur etmemeye çalışıyor.

Eğer satın almış olduğunuz Samsung cihazınızın ne kadar süre garantisinin kaldığını bilmiyorsanız bu noktada Samsung tarafından geliştirilen garanti sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Samsung cihazınızın garanti süresini sorgulayabilmek için cihazınızın seri ya da IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor. Rehberimizde sizler için Samsung cihazların seri ya da IMEI numaralarının nasıl bulunabileceğini açıkladık.

Ayrıca şirket, garanti hizmeti kapsamını da kullanıcılarının memnuniyetini artırmaya yönelik geliştiriyor. Samsung, kendi anlaşmalı olduğu servis noktaları üzerinden garanti hizmeti sağlıyor. Yani cihazınızın garanti kapsamında onarılmasını talep ediyorsanız cihazınızı Samsung yetkili servisine ulaştırmanız gerekiyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Samsung garanti sorgulama rehberimiz burada sona eriyor. Rehberimizde Samsung’un Türkiye’de sağlamış olduğu garanti hizmetiyle ilgili tüm bilgileri detaylı olarak aktarmaya çalıştık. Bunun yanı sıra sizler de Samsung garanti hizmetleriyle alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.