Cyberpunk 2077 Geliştiricileri Ölüm Tehdidi Alıyor

Yılın en çok beklenen oyunlarından biri olan Cyberpunk 2077 hakkında gelen erteleme kararı, oyunun çıkışını bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Defalarca ertelenen oyunun 19 Kasım tarihinde çıkacağı ve bu son tarih olacağı söylenmişti. Ancak geliştiriciler oyunda en ufak bir kusur bırakmak istemediklerini, bu nedenle çıkış tarihini 10 Aralık’a ertelediklerini duyurdu. Bu kararın ardından Cyberpunk 2077 geliştiricileri, oyunun hayranları tarafından iyi bir dönüş almadıklarını, hatta ölüm tehdidi bile aldığını belirtti.

CD Projekt Red bünyesinde yer alan geliştiricilerden, kıdemli oyun tasarımcısı Andrzej Zawadzki, Twitter üzerinden paylaştığı mesajlar ile durum hakkındaki görüşlerini yansıttı. Erteleme kararının oyunu bekleyenleri öfkelendirdiğini ve hayal kırıklığına uğrattığını anladığını ifade etti. Ancak tüm bunların, oyunun geliştiricilerini ölüm tehdidi göndermek için bir mazeret olmadığını, kendilerinin de birer insan olduklarını belirtti.

CD Projekt Red, Cyberpunk 2077 oyunun gecikmesine sebep olarak farklı platformlar için ürettikleri sürümleri test etmeleri gerektiğini gösterdi. Ayrıca tüm bunların tamamen evden çalışarak yapıldığını ekledi. PC, PS4 ve PS5, Xbox One, Xbox Series X ve Series S, Stadia gibi geniş bir platform aralığında satışa çıkacak.

Cyberpunk 2077 Geliştiricileri Oldukça Yoğun Çalışıyor

Merakla beklenen oyunun peş peşe ertelenmesi kullanıcıları üzüyor ancak oyunun geliştiricileri için de bu süreç hiç kolay geçmiyor. Bloomberg News muhabiri Jason Schreier erteleme kararının geliştiriciler için pek fazla bir şey değiştirmeyeceğini ifade etti.

Hali hazırda Kasım ayı boyunca oyun üzerinde çalışacak olan CD Projekt Red için süreç biraz daha zorlaştı. Schrier, çalışanların içinde haftalık 100 saati dolduran ve fiziksel olarak hasta gibi gözüken kişilerin yer aldığını ifade etti.

Oyun geliştiricilerinde Zawadzki, aldığı bir mesajı da Twitter üzerinden paylaştı. Mesajda açık bir şekilde Zawadzki’nin ev adresinin bilindiği, eğer oyunu yayımlamazsa ailesinin zarar göreceği ve kendisinin diri diri yakılacağı gibi kan dondurucu tehditler yer aldı. Üstelik bunun, diğer mesajların yanında hafif kaldığını dile getirdi.

Zawadzki ayrıca tüm bunların oldukça ciddi olduğunu, kesinlikle hafife alınmaması ve yok sayılmaması gerektiğini belirtti. Cyberpunk 2077 geliştiricileri ve ailelerine yapılan bu ölüm tehdidi ve hakaret yağmuru son derece önemli bir konu. Siber zorbalığın etkisini giderek arttırdığı günümüzde böyle tehditlerle karşılaşmak oldukça üzücü.

Bu mesajların ardından gelen destekler geliştiricileri bir nebze de olsa mutlu etti. Oyunun yeni çıkış tarihinin 10 Aralık olmasını anlayışla karşılayan kullanıcılar da bulunuyor. Onların isteği ise kusursuz bir oyun oynamak oluyor. Bunun için ne kadar zaman gerekiyorsa beklemeye de hazırlar gibi görünüyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.