Twitter Fleets Özelliği Hayata Geçti – Twitter için Hikaye

Twitter, kendisi için yeni, sosyal medya dünyasında ise sıklıkla kullanılan bir özelliği aktif hale getirdi. Fleets özelliği sayesinde Twitter kullanıcıları, 24 saat sonra yok olacak gönderiler paylaşabilecek. Bir başka deyişle diğer uygulamalarda gördüğümüz hikaye özelliği sonunda Twitter’a da geldi.

Bu sene, geçtiğimiz aylarda test edilmeye başlanan özelliğin küresel tanıtımı bugün gerçekleşti. Özelliğin tanıtımının ardından, Türkiye dahil, tüm ülkelerde aktif hale geleceği ifade edildi. Bu da demek oluyor ki, dünyanın dört bir yanındaki Twitter kullanıcıları özelliği kullanabilecek. Fleets, iOS ve Android cihazlar için kullanıma sunulmaya başlandı ve önümüzdeki birkaç gün içerisinde tüm kullanıcıların erişimine açılacak.

Twitter Fleets Özelliği Nedir?

Testlerinin Brezilya, Güney Kore, İtalya ve Hindistan’da gerçekleştiği Fleets, kullanıcıların anlık olarak paylaşım yapabildiği ve sadece 24 saat boyunca görünür olan bir içerik türüdür. Bir başka deyişle Snapchat, Instagram gibi mecralarda bulunan hikaye ekleme özelliğinin Twitter için kullanılabilen halidir.

Konuyla ilgili Twitter yetkilileri Joshua Harris ve Sam Haveson tarafından kaleme alınan bir blog yazısında, kullanıcıların Fleets özelliği sayesinde konuşurken daha rahat olduklarını gözlemlendiği belirtildi. Ayrıca, Fleets özelliği kullanan kullanıcıların Twitter üzerinden daha çok konuştuğu da eklendi.

Kullanıcıların kendisini rahat hissetmesindeki temel etkenin Fleetlerin bir süre sonra kaybolması olduğunu düşündüklerini de ifade ettiler. Yetkililer, Fleetlerin kaybolmasından gelen rahatlık ile paylaşım yapan kullanıcıların duygularını ve fikirlerini daha rahat ifade edebildiği, kişisel ve anlık düşüncelerini kolaylıkla aktardığını fark ettiklerini de yazıda belirtti.

Fleets özelliği ile Twitter kullanıcıları bir yazı veya bir Tweet’e karşı olan tepkilerini paylaşabiliyor. Bunların haricinde fotoğraf ve video paylaşımı da yapılabiliyor ya da paylaşılan içeriklere tepki verilebiliyor. Ayrıca Fleetleri, çeşitli arka planlar ve yazı seçenekleriyle özelleştirmenin mümkün olduğu da belirtiliyor. Yakın bir zamanda canlı yayınların ve çıkartmaların da Fleets özelliğine ekleneceği ifade ediliyor.

Paylaşılan Fleetler, zaman akışının ve ana sayfanın en üst kısmında yer alıyor. Açık profile sahip kullanıcıların Fleetleri herkes tarafından görülebiliyor. Aynı şekilde mesaj kutusu açık kullanıcıların Fleetlerine de cevap gönderilebiliyor.

Twitter yetkilileri, blog yazısını tamamlarken özelliğin kullanıcılara tanıdık gelebileceğini belirtiyor. Joshua Harris ve Sam Haveson yazıyı, bu özelliğin, bazı Twitter kullanıcılarını bir sohbete katılmak konusunda daha rahat hissettirdiğini öğrendiklerini de ekleyerek sonlandırıyor. Twitter Fleets, önümüzdeki günlerde küresel olarak hayata geçeceği ifade ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.