ByteDance Çip Üretimi için Araştırma Yapıyor

Günümüzün en popüler platformlarından biri olan TikTok’un sahibi ByteDance ilgili yeni bir haber gündeme geldi. ByteDance’in kendi çiplerini tasarlayacağı ifade ediliyor. Bunun sonucunda da ByteDance, çip üretimi pazarına giriş yapmış olacak.

Günümüzün büyük şirketleri çip üretimiyle gündeme gelmeye devam ediyor. Haziran ayının sonlarında Samsung, 3nm çip üretimine başlayacağını duyurmuştu. Şimdi ise ByteDance, çip üretimi konusunda bir adım atmış oldu. Pekin merkezli ByteDance, bu teknoloji konusunda kendi kendine yeterli olmaya çalışıyor.

TikTok Sahibi ByteDance, Çip Üretimi için Kolları Sıvadı

CNBC tarafından yapılan haberde ByteDance sözcüsünün röportajı yer alıyor. Bu röportaja göre, TikTok’un ve oyun platformlarına sahip ByteDance’in gereksinimlerini karşılayabilecek tedarikçiler bulamadığı ifade ediliyor. Bu nedenle çip üretimi için araştırmalara başladığını belirtiliyor.

Bunun yanında sözcü, ByteDance’in çeşitli sektörlerdeki projeleri için çiplerin özelleştirileceğini de ekliyor. Video platformları, bilgi ve eğlence uygulamaları gibi iş alanlarında iş yükleriyle başa çıkmak için bu hamlenin yapılacağını da ifade ediyor. Ancak ByteDance’in diğer şirketlere satmak üzere çip üretimi gerçekleştirmeyeceğini ifade ediyor.

Sosyal medya devi olan ByteDance, yarı iletken tasarımına yönelmesinde iki ana temaya odaklanıyor. Bunlardan ilki şirketin belirli amaçlar için çip üretimine odaklanması oluyor. Bir başka unsur ise Çin hükümetinin baskısı olarak ifade ediliyor. Ayrıca ByteDance’in yarı iletken tasarımıyla ilgili roller için internet sitesinde birden fazla iş ilanı yayınladığı belirtiliyor.

Baidu, Amazon ve Alibaba şirketleri de çip üretimiyle ilgili üretimlerini sürdürüyor. Bu şirketler, çip üretimi konusunda derin bir geçmişe sahip olmasalar da son birkaç yıldır tasarladıkları çipleri piyasaya sürmeye devam ediyorlar.

Diğer yandan Çinli firmalar parçaları kendileri üretmek için yonga üreticilerine ihtiyaç duyuyor. Bu yonga üreticilerinin de çoğunlukla yabancı ve sözleşmeli şirketler olmasına dikkat ediyorlar. Örneğin Apple, iPhone üretiminde kullanacağı bazı ürünler için TSMC gibi yabancı şirketlerden hizmet satın alıyor.

Çip üretimi akıllı telefonlardan arabalara kadar her alanda önem taşıyor. Bu da ABD ve Çin’in teknoloji savaşına girmesinin önünü açıyor. Çin’in uzun süredir yerel çip endüstrisini destekleme amacıyla büyük yatırımlar gerçekleştirdiği biliniyor. Bunun nedeninin ise Çin’in ABD ve Asya’daki rakiplerine yetişmek olduğu söyleniyor.

Çin ve Pekin merkezli ByteDance, kendi çiplerini üretmek için çalışmalar yaparak çip endüstrisinde zirveye ulaşmayı planlıyor gibi duruyor. Şirketin, çip üretimi konusunda nasıl bir başarı yakalayacağı da ileriki zamanlarda anlaşılacak.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2022/07/19/tiktok-owner-bytedance-explores-self-designed-chips.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.