Bluetooth LE Audio Yakında Kablosuz Kulaklıklara Geliyor

İlk olarak 2020 yılında kullanıcıların karşısına çıkan Bluetooth LE özelliği sonunda tamamlandı. Şimdi ise Bluetooth SIG, merakla beklenen açıklamayı yaptı. Bluetooth LE Audio yakın kablosuz kulaklıklarda kullanılabilecek. Bu özellik sayesinde kullanıcılar sesi hem daha kaliteli duyuyor hem de daha verimli bir dinleme deneyimi yaşıyor.

Bluetooth SIG, Bluetooth LE Audio destekli cihazların 2020’nin sonunda piyasaya çıkacağını tahmin etmişti. Ancak pandemi nedeniyle bu planlarda birtakım gecikmeler oldu. Bugün ise şirket, LE Audio ile ilgili çalışmalarını tamamladığını duyurdu.

Artık üreticiler, cihazlarına standart bir LE Audio desteği eklemeye başlayacak. Bluetooth SIG CEO’su Mark Powell, projeyi tamamlamak için üyelerin son birkaç yılda oldukça fazla çalıştığını söyledi. Powell, LE Audio’nun kablosuz ses piyasası için sınırlarını genişlettiğini de ekledi.

Bluetooth LE Audio Hakkında Detaylar

Bluetooth LE Audio’nun birkaç öğesi var. Bunlardan biri ise sesi iletmenin daha verimli yolu olan LC3 codec bileşeni. Bu bileşen, SBC codec bileşeninden daha yüksek ses kalitesi sunuyor. Bunun yanında, SBC codec bileşeninin bit hızının yarısı kadar daha iyi ses anlamına da geliyor. Daha düşük bit hızı ise, düşük güç tüketimine yani daha uzun pil ömrünü sağlıyor.

LE Audio’nun bir diğer özelliği ise Aurocast olarak karşımıza çıkıyor. Aurocast, birden fazla ses cihazını tek bir kaynağa bağlama özelliği olarak dikkat çekiyor. Örneğin iki kulaklığı tek bir telefonla eşleştirmek ya da çok sayıda kulaklığı TV’yle eşleştirmek Aurocast sayesinde mümkün hale geliyor.

LE Audio, her kulaklığın kaynak cihazla kendi ayrı bağlantısını sürdürmesine izin veriyor. Bu nedenle kablosuz kulaklıklar için daha başarılı bir destek de özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca LE Audio’nun tüm özellikleri birleştiğinde işitme cihazları için fayda sağlayacağı da tahminler arasında yer alıyor.

Bluetooth SIG’in resmi internet sitesi mevcut olan bazı cihazların Bluetooth LE Audio’yu destekleyecek şekilde güncelleneceğini bildirdi. Ayrıca LE Audio özelliğinin Android 13 işletim sisteminde de mevcut olduğu ifade ediliyor. Önümüzdeki dönemde kullanıcıların bu özelliğe tam olarak erişmesi de beklentiler arasında. Tahmini tarih ise 2022 yılının sonuna kadar olarak belirtiliyor.

Yeni LE Audio teknolojisinin özellikleriyle kablosuz kulaklıklar için yeni bir çağ başlıyor. Peki sizler Bluetooth SIG’nin duyurmuş olduğu LE Audio özellikleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/7/12/23204956/bluetooth-le-audio-completed-low-power-high-quality-wireless-headphones

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.