Bilgisayara Nasıl Oyun Yüklenir?

Birçok oyuncu için bilgisayarın vazgeçilmezidir oyunlar. Oyun oynamak için PC toplanır, oyun oynamak için ekipman alınır. Bu kişiler için bilgisayarın asıl amacı oyundur. Ancak her bilgisayar kullanıcısı bilgisayara nasıl oyun yüklenir sorusunun cevabını bilemeyebilir.

Biz de bu nedenle sizler için detaylı bir şekilde bilgisayara nasıl oyun yüklenir sorusunun cevabını vermek istedik. Bu süreçte kullanabileceğiniz en iyi oyun indirme siteleri ve platformlarını da yazımızın içine dahil ettik.

Ayrıca, oyun indirirken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları da listemizde sıraladık. Bunun haricinde torrent kullanarak oyun yüklemek konusunda da sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Tüm bu detaylar ile bilgisayara oyun indirmek konusunda hiçbir problem yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Yazımıza başlamadan belirtmekte fayda var, belirteceğimiz tüm oyun indirme yöntemleri tamamen yasaldır. İçeriğimizde korsan oyun indirme yöntemlerine değinmedik. Hem bilgisayarınıza zarar vermemesi hem de emeğe saygısızlık etmemek adına korsan oyunun karşısında olduğumuzu ifade ediyoruz. Lafı daha da uzatmadan bilgisayara oyun yüklemenin nasıl yapıldığına bakalım.

Bilgisayara Steam ile Nasıl Oyun Yüklenir?

Bilgisayarınıza oyun yüklerken kullanabileceğiniz en iyi oyun platformlarından birisi şüphesiz Steam’dir. Dünyanın en çok kullanılan oyun sitelerinden birisi olan Steam, orijinal oyun satan dünyaca ünlü bir sitedir.

Valve tarafından geliştirilen Steam, aklınıza gelebilecek birçok oyunu platformunda bulundurmaktadır. Ayrıca, her geçen gün yeni oyunlar Steam’e eklenmeye devam etmektedir. Üstelik Steam, kullanımı ve basit arayüzü sayesinde size hiçbir zorluk çıkarmayacaktır.

Bir kez daha hatırlatalım, Steam üzerinden yüklemek istediğiniz oyunların tamamı orijinaldir. Bu nedenle bu platformda oyun yüklemek için oyunları satın almanız gerekebilir. Fakat kimi zaman Steam kısa süreyle bazı oyunları ücretsiz olarak oyunculara sunmaktadır. Ayrıca, platformda yer alan ücretsiz oyunları da oynamanız mümkün.

Bunun haricinde Steam, yıl içerisinde sıklıkla indirim yapmaktadır. Söz konusu indirimlerin de oldukça çeşitli aralıklarla yapıldığını belirtelim. Hafta ortası indirimleri, hafta sonu indirimleri, yaz indirimleri, yeni yıl indirimleri ve daha nice indirim Steam tarafından sunulmaktadır.

steam-oyun-haberleri-sunuyor

Bu kapsamda oldukça uygun fiyatlara, hatta kimi zaman ücretsiz olarak, oyunlara sahip olmanız mümkün. Peki bu oyunları satın almak ve yüklemek için ne yapmamız gerekiyor? Birkaç basit adımla hemen açıklıyoruz:

 • İlk olarak bir Steam hesabı açmanız gerekiyor. Bu hesabı açmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Tamamen ücretsiz bir şekilde Steam hesabı açabilirsiniz. Steam resmi sitesi üzerinde hesabınızı açabilirsiniz.
 • Yapmanız gereken ikinci işlem ise hesabı açtığınız site üzerinde Steam’i yüklemek oluyor. Sitenin üst kısmında yer alan “Steam’i Yükleyin” seçeneği ile tamamen ücretsiz olarak Steam’i yükleyebilirsiniz.
 • İndirdiğiniz Steam istemcisini bilgisayarınıza kurduktan sonra hesabınızı açmanız gerekiyor.
 • Daha sonra yüklemek istediğiniz oyunun mağaza sayfasına erişim sağlamanız gerekmekte. Bunu hem internet sitesi (hesabınız açık olmalı) hem de Steam istemcisi üzerinden yapabilirsiniz.
 • Eğer oyun ücretliyse oyunu satın almanız gerekiyor. Daha sonrasında oyun hem Steam kütüphanenize eklenecek hem de mağaza sayfasında “Yükle” butonu aktif hale gelecektir. Bu butona tıklayarak oyunu yüklemeye başlayabilirsiniz.
 • Ücretsiz bir oyunu yüklemek için ise mağaza sayfasındaki “Yükle” butonuna tıkladıktan sonra oyun yüklenmeye başlayacaktır.

Bilgisayar Epic Games ile Nasıl Oyun Yüklenir?

Özellikle dağıttığı ücretsiz oyunlar ile gözde olan oyun platformlarından birisi de şüphesiz Epic Games oluyor. Son dönemlerinde adından sıklıkla söz ettiren Epic Games, Steam ile oldukça benzer bir sürece sahip.

Epic Games’in Steam’e kıyasla oldukça büyük bir avantajı bulunuyor. Her hafta yeni bir ücretsiz oyun veren Epic Games, platforma yeni oyuncular çekmeye devam ediyor. Üstelik bu oyunlar kimi zaman AAA seviyesinde dediğimiz oyunlar bile olabiliyor.

Son dönemde bu konuya örnek vermek gerekirse Epic Games NBA 2K21 ve A Plague Tale: Innocence oyunlarını ücretsiz olarak kullanıcılarına sundu. Daha öncesinde ise GTA V de dahil olmak üzere birçok oyunu kullanıcılarına ücretsiz olarak dağıtmıştı.

Epic Games kullanıcılarının şikayet ettiği en büyük noktalardan birisi ise şüphesiz indirme hızları oluyor. Kimi kullanıcılar Epic Games’ten oyun indirirken normalde çok daha düşük hızlar gördüğü konusunda sitem ediyorlar. Özellikle sunucuların yoğun olarak kullanıldığı dönemlerde bu dikkat çekici bir konu haline geliyor.

Aynı Steam gibi Epic Games de sıklıkla oyunları indirime sokuyor. Yani ücretsiz oyun dağıtmasının yanı sıra kullanıcılara indirim kuponları ve indirim etkinlikleri de sunan Epic Games, Steam ile birlikte en gözde oyun indirme platformları desek yeridir.

Epic Games ücretsiz oyunlar

Peki Epic Games’ten oyun indirmek için ne yapmamız gerekiyor. Birkaç kolay adımla hızlıca anlatalım:

 • Epic Games’ten oyun indirmek için bir hesap açmamız gerekmekte. Bunun için Epic Games resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Epic Games üyeliği açmak tamamen ücretsizdir.
 • Daha sonrasında Epic Games istemcisini bilgisayarınıza indirmeniz ve kurmanız gerekmekte. Epic Games hesabı açtığımız sitede yer alan “Epic Games’i İndir” butonu ile bu işlemi kolaylıkla halledebilirsiniz.
 • Kurduğumuz Epic Games istemcisinde hesap açtıktan sonra sıra oyunları yüklemeye geliyor. Bunun için Epic Games mağazasını ziyaret etmemiz gerekmekte.
 • Mağazada indirmek istediğimiz oyunun sayfasını buluyoruz. Eğer oyun ücretsiz ise “Yükle” butonuna tıklayıp oyunu indiriyoruz. Oyun ücretli ise oyunu satın almamız gerekiyor.
 • Epic Games’ten ücretsiz olarak aldığımız oyunları ve satın aldığımız oyunları kütüphanemizden de yükleyebiliyoruz.

Bilgisayara Origin ile Nasıl Oyun Yüklenir?

Epic Games ve Steam yöntemlerinin ardından üçüncü bir yöntemimiz ise Origin oluyor. Electronic Arts yani EA tarafından geliştirilen Origin özellikle “exclusive” oyunları oynamak için kimi zaman kaçınılmaz bir seçenek oluyor.

EA, kimi zaman tüm oyunlarını Steam’e ya da farklı bir oyun platformuna sunmayabiliyor. Bu durumda sizden Origin’i indirmenizi istiyor. Örneğin, FIFA 21’den önceki oyunlar Steam platformunda yer almıyor. Buna benzer birçok örnek vermek mümkün.

bilgisayara-nasil-oyun-yuklenir-origin

Bu nedenle eğer aradığınız oyun EA tarafından geliştirildiyse ve Origin haricinde bir platformda bulunmuyorsa oyunu Origin ile yüklemeniz gerekmekte. Peki Origin ile oyun nasıl yüklenir?

 • Her platformda olduğu gibi Origin üzerinden oyun yüklemek için de bir Origin hesabınızın olması gerekmekte. Origin resmi sitesi üzerinde hesabınızı ücretsiz olarak açabilirsiniz.
 • Daha sonrasında bilgisayarınıza Origin istemcisini yüklemeniz gerekiyor. Bunun için işletim sisteminizle uyum gösteren istemci formatını indirmeniz ve yüklemeniz gerekmekte.
 • Bu iki işlemin ardından hesabınıza giriş yapıp bilgisayarınıza yüklemek istediğiniz oyunu satın almanız gerekiyor. Origin mağazasından bu oyunu satın alıp butona tıklayarak bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Origin’in en büyük dezavantajlarından birisi yüksek oyun fiyatları oluyor. Bu platformun sahibi olan EA, maalesef oyuncu bütçesini en çok düşünen firmalardan biri olmasıyla ünlü değil. Bu nedenle kimi oyunlar oldukça pahalıya patlayabiliyor.

Ancak platformda yer alan EA Play aboneliği ile onlarca oyunu aylık sabit bir ücret karşılığında oynayabiliyorsunuz. Bu abonelik sistemi sayesinde oynayabileceğiniz oyunları Origin sayfası üzerinden görebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak Origin’in de zaman zaman indirim yaptığını belirtelim. Ancak çoğu zaman bu indirimler Epic Games ya da Steam indirimleri gibi büyük çaplı olmuyor. Bu nedenle beklentileri yüksek tutmamakta fayda var.

Torrent ile Oyun Yüklemek

Windows 10, Windows 7 ya da Mac bilgisayara nasıl oyun yüklenir sorusunun cevaplarından birisi de torrent kullanmak oluyor. Torrent denince akla ilk gelen yöntem korsan oyun olsa da bizim değinmek istediğimiz konu bundan biraz farklı. Kimi program geliştiricileri ve oyun üreticileri kullanıcılarına oyun indirmek için torrent seçeneğini de sunuyor.

Bu durumun her oyunda geçerli olmadığını ve çoğunlukla ücretsiz online oyunlarda geçerli olduğunu belirtelim. Torrent kullanmak isteyen kullanıcılar için sunulan bu seçenek ücretli oyunlarda karşımıza çıkıyor demek doğru olmayacaktır.

Böyle bir seçenek sunulmasının en önemli sebebi ise oyun indirme hızları oluyor. Bildiğiniz üzere tarayıcı üzerinden indirilen dosyalar kimi zaman oldukça uzun süre alabiliyor. Bazı oyun geliştiricileri de bu durumun önüne geçebilmek adına torrent ile oyun indirme seçeneğini kullanıcılarına sunmayı tercih ediyor.

bilgisayara-nasil-oyun-yuklenir-torrent

Torrent benzeri bir başka oyun indirme yöntemi ise oyunun geliştiricileri tarafından sunulan resmi istemci ile oyun indirmek oluyor. Bunun en iyi örneklerden birisi şüphesiz Riot istemcisi oluyor. League of Legends oynamak isteyen oyuncular Riot istemcisi ile oyunu kolaylıkla bilgisayarına indirme şansı yakalıyor.

Bir kez daha belirtmekte fayda var. Torrent ile korsan oyun indirme hem bilgisayarınıza hem de oyun geliştiricilerine zarar verebilecek bir durumdur. Bu nedenle biz de torrent ile oyun yükleme yöntemlerini yalnızca güvenilir kaynaklardan indirdiğiniz dosyalar için öneriyoruz.

İndirmek istediğiniz oyunun resmi internet sitesine gidip torrent dosyasının varlığını kontrol edebilirsiniz. İndirme seçenekleri arasında yer alıyorsa torrent ile oyunu indirip yüklemek hız açısından verimli bir durumdur. İndirdiğiniz dosyayı uTorrent ya da benzeri bir torrent programı ile yükleyebilirsiniz.

Oyun Yükleme İpuçları

Bilgisayara oyun yüklemek için beş farklı yöntemi sizlere açıklamaya çalıştık. Şimdi ise bilgisayarınıza oyun yüklerken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktadan bahsetmek istiyoruz. Bahsedeceğimiz konular bilgisayarınıza zarar vermemeniz ve oyunu daha hızlı yüklemenizi sağlayacak unsurlar olacak.

Öncelikle oyun indirirken bilgisayarınızı bir kablo ile internete bağlamanızı tavsiye ediyoruz. WiFi bağlantıları her zaman en yüksek hız değerini vermeyebiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek adına oyunu indirirken bir ethernet kablosu kullanmanız en yüksek verimi almanızı sağlayacaktır. Ayrıca, oyunun indirme hızını da artıracaktır.

Dikkat etmeniz gereken önemli konulardan birisi ise oyunları kuracağınız diski belirlemektir. Eğer bilgisayarınızda tek disk bulunuyorsa bu konuda bir tercih şansınız olmayabilir. Ancak bir SSD ve bir HDD’e sahipseniz kuracağınız disk oyunun hızlı çalışması için büyük önem taşır.

Bildiğiniz üzere oynadığımız oyunlar disklere veri yazar ve oyun için yüklediğimiz dosyaları çalıştırır. Bu nedenle yüklediğimiz diskin yüksek hızlara sahip olması oyun zevkinin de daha az bölünmesini sağlayacaktır. Özellikle bekleme ekranları ve oyun yüklemeleri SSD’ye yüklenen oyunlarda çok hızlı olacaktır.

oyun-yukleme-ipuclari

Oyun yüklemekten çok oyun satın almaya yönelik bir ipucu da indirimleri kovalamaktır. Çoğu oyun oldukça yüksek ücretlerle satıştadır. Ancak Steam ve Epic Games gibi platformların büyük indirimleri sayesinde bu oyunlar çok uygun fiyatlara düşer. Bu nedenle oynamak istediğiniz oyun öncelikli değilse indirimlerde alma seçeneğini de göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Bilgisayar oyun yükleme işlemini detaylıca anlatmaya çalıştığımız rehberimiz burada sona eriyor. Tekrar hatırlatalım, bu içeriğimizde herhangi bir şekilde korsan oyun indirme yöntemlerinden bahsetmedik. Problem yaşamamak adına korsan oyunlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer aklınızda bir oyun yoksa ya da daha fazla oyuna ulaşmak istiyorsanız sitemizde yer alan oyun önerilerine göz atabilirsiniz. RPG oyunlarından spor oyunlarına, keskin nişancı oyunlarından battle royale oyunlarına birçok türde oyun önerileri sitemizde yer alıyor.

Bilgisayara nasıl oyun yüklenir sorusu ile ilgili aklınıza takılan tüm konuları aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.