Among Us Nedir? Son Günlerin Popüler Co-Op Oyunu

Günümüz oyun dünyasında popüler bir oyundan beklenen kriterlerden biri gelişmiş grafiklere sahip olması iken,  Among Us diğer oyunlara nispeten daha düşük grafikleriyle, Ağustos ayında yaklaşık olarak 31 milyona yakın oyunseveri Twitch yayınlarında ekrana bağlayarak, 2020 yılına damga vurdu diyebiliriz. Bu başarının dayanağı olarak birden fazla sebep görülüyor. İlk sebebi olarak, daha önce olmayan bir şekilde yayıncıları bir araya getirmesi düşünülüyor. Ancak bu başarının altındaki asıl sırlar ne? Gelin öncelikle Among Us nedir ona bir bakalım.

Among Us Nedir?  

Among Us, Indie-Studio tarafından geliştirilmiş bir aldatmaca oyunudur. İlk çıkışını 2018 yılında yapmış ancak asıl popülaritesini 2020 yılının yaz döneminde yakalamıştır. Oyundaki asıl istenen amaç, oyuncuların bir takım halinde çalışması ve içinde bulundukları uzay gemisindeki katili bulmalarıdır. Oyunda 10 kişi bulunuyor ve bu 10 kişilik ekibin içinde  1’den 3’e kadar (imposter) yani sahtekar dahil olabiliyor. Eğer takımdan herhangi bir kişi takım arkadaşlarından birinin şüpheli hareketlerini fark ederse bir acil durum toplantısı düzenleyebiliyor. Öte yandan takımdan biri arkadaşının ölü bedenine rastlarsa takım içinde bir tartışma başlıyor ve oylamayla düzenbaz olduğunu düşündükleri kişiyi saf dışı edebiliyorlar. Bu şekilde oyun suçlu olan kişi bulunana kadar devam ediyor. Oyun içinde ek olarak takım oyuncuları için birçok görev bulunuyor.

Among Us
Among Us

Among Us Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

Twitch’in Haziran ve Ağustos ayındaki raporuna göre, Haziran ayında oyun için açılmış olan sadece 14 kanal olduğu ve her bir yayına ortalama 174 oyunseverin katıldığını görüyoruz. Fakat oyun, şu anda ortalama 80.000 izleyiciye sahip ve kabaca 13 milyon izlenmeye ulaşan içeriklere sahip. Peki bu 2 yıl önce yayınlanan oyun neden günümüzde bu kadar kişiye hitap ediyor? Öncelikle Werewolf ve Mafia gibi  benzerleri bulunan bu oyunun asıl yükseliş sebebi olarak birçok yayıncıyı aynı yayında toplayabilmesinden geliyor. Böylece oyun meraklıları sevdikleri yayıncıların yanında diğer ünlü yayıncıları da görmesiyle birlikte devasa bir şekilde kitle toplamasına sebep oldu.

Among Us 2 Ertelendi Mi?
Among Us 2 Ertelendi

Diğer önemli etken ise, oyunun çok fazla bir sistem gerektirmemesi olarak düşünülüyor. Güncel oyun evreninde, birçok gelişmiş oyunların çıkması ile bu oyunları oynamak isteyen oyuncular bazen bu imkanı yakalayamıyor. En önemli etkene gelirsek eğer, bunun fiyatlandırılmasından kaynakladığını söyleyebiliriz. Oyunun Steam’de 5 dolar gibi bir fiyatla çıkması, oyuncu toplamasında caydırıcı bir etken oldu. İnsanlar sadece sevdikleri yayıncıları izlemiyor, ek olarak cüzi fiyatı sayesinde kendileri de oynayabiliyor. Üstelik, günümüzde mobil oyun sektörünün ilerlemesiyle, App Store ve Google Play gibi platformlarda bedava olarak sunulması da daha fazla kitleye ulaşmasını sağladı.

Among Us 2 Ertelendi Mi ?

Oyun firması InnerSloth son zamanlarda Among Us 2’nin geleceğini duyurmuştu. Bir sonraki oyunda mevcut eşleştirme konusunda değişiklikler yapacaklarını belirtmişti. Ancak oyunseverlerin beklentisinin artması üzerine çıkış tarihinde değişikliğe gidileceği öne sürüldü. Öte yandan verilen başka bir gerekçe ise şu anki sürümün hala oldukça popüler olması ve bu oyuncu kitlesini kaybetmek istemediklerinden dolayı olduğu düşünülüyor. Bir sonraki gelecek güncellemeler ile ilk oyunun güncel tutulması hedefleniyor. Oyun firmasının bu denli bir yükseliş beklememesi ile birlikte birçok sorunun da çıkacağı da söylentiler arasında. Daha da oyuncu sayısının artması ile oyun serverlarının yeterli olamayacağı düşünülüyor

Among Us
Among Us Ertelendi Mi?

Sonuç olarak oyun henüz şu anda bulunan kitlesini en azından şimdilik Twitch yayıncıları sayesinde kaybetmeyecek gibi duruyor. Diğer yandan geleceğin bu oyun hakkında ne göstereceğine dair net bir kanıda bulunamayız. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Among Us popülaritesini koruyabilecek mi yoksa adını tozlu sayfalara mı yazdıracak?

Bu arada, mobil oyun önerileri serimizde biz de Among Us’ı tavsiye ediyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.

“Among Us Nedir? Son Günlerin Popüler Co-Op Oyunu” üzerine 3 yorum

  1. Cidden arkadaşlarımla oynayınca çok eğlenceli bir oyuna dönüşüyor. Yazan arkadaş da olayı güzel anlatmış tebrik ederim.

  2. Bu yazıdan sonra oyuna karşı büyük bir merakım oluştu-önceden de biraz vardı tabii- mutlaka oynayacağım!

  3. among us çok sevdiğim bir oyundur ondan dolayı bu oyuna yorum yapıyorum

Yorumlar kapalı.