Diablo 4: Yıllardır Beklenen Efsane Oyun

2019 yılında BlizzCon etkinliğinde duyurulan ve çıkış tarihi merakla beklenen Diablo 4, hayranlarını bir hayli heyecanlandırdı. Oyun içinde birçok değişiklik ve eski Diablo oyunlarından geri getirilmiş özellikler geleceği söylendi.

Oyun fragmanında sürgünde olan Lilith, bir ritüel tarafından çağrılıyor. Sığınağın annesi olarak bilinen Lilith’in dönüşü karanlık bir çağı başlatacak ve bu kötülüğün karşısında birilerinin durması gerekecek.

Oyunda Blizzard tarafından teyit edilmiş hikâye biraz sınırlı. İleride oyunun başka fragmanları veya basın bültenindeki bilgiler geldikçe oyun hakkında daha fazla şey öğrenebileceğiz.

Diablo 4’ün Diğer Diablo Oyunlarından Farkı Ne?

Blizzard, Diablo 3 oyuncularına söz verdiği gibi yeni oyunda daha karanlık bir temaya gitti. Gece ve gündüz döngüsü olan Diablo 4 haritasında, 5 ana bölge olacak. Bu bölgeler iklim şartları, etkinlikler ve bosslar konusunda farklılık gösterecek.

Oyunun açık dünya ve çok oyunculu olmasından dolayı Blizzard, oyuna binekler de getirecek. Çok oyunculu bir açık dünya olan oyunda tek başınıza, eşli veya parti kurarak oynayabilme imkânı bulacaksınız. Oyun içinde diğer oyuncular ile karşılaşabilecek ve beraber bossları kesebileceksiniz. Diğer oyuncular demişken, oyunda oyuncular arası açık arttırma yapabildiğimiz “Auction House” artık olmayacak.

Blizzard, Blizzcon etkinliğinde oyuncular tarafından gelen geri dönüşleri de değerlendirdi ve güncellemeler getirdi. Yetenek ağacı, can ve yetenek barı, giysiler ve genel görünüş taraflarında iyileştirmeler yaptı. Oyuncuları dikkate alarak ilerleyen Blizzard, Diablo 4’ün serideki en iyi oyun olmasını istiyor.

Diablo 4 Oynanış Özellikleri

Serinin diğer oyunlarından aşina olduğumuz kamera açısı Diablo 4 için de geçerli. Yukarıdan gördüğümüz karakterin, seçtiğimiz sınıfına göre savaş mekanikleri ve yetenekleri değişkenlik gösteriyor.

Oyunda yüzlercesi olduğu düşünülen zindanlar ve her bölgenin farklı yaratıkları var. Oyunda ilerlememiz için yetenekler, beceri puanları, rünler ve ganimetler mevcut. Görev yaparak, açık dünyada yaratık keserek, zindanlara giderek ve diğer oyuncularla devasa yaratıkları keserek gelişebileceksiniz.

Aşağıda yer verdiğimiz videoda oynanış özelliklerine bakabilirsiniz.

Sınıflar

Blizzard’ın belirtiğine göre oyunda 5 karakter sınıfı var. Açıklanan bilgilere bakıldığında şu an sadece üç karakter biliniyor. Diğer iki karakter için herhangi bir bilgi yok. Diablo 4’ün karakterleri; Druid (Durian), Büyücü (Sorceress) ve Barbar (Barbarian) olarak belirlendi.

Evet, Diablo 2’de oynadığımız karakter Druian geri döndü. Ateş büyüsü yerine fırtına büyüsü kullanan Durian, dönüşme yeteneğine hali hazırda sahip durumda. Durian sınıfı, kurt adam ve ayı adama dönüşebilme yeteneklerini kullanabilecek.

Oyunda, büyücülerin de birçok özelliği bulunacak. Büyücüler ışık, ateş, buz ve toprak saldırılarına sahip. Ayrıca Işınlanabilme ve yıldırım düşürme gibi özellikleri ile bize Diablo 2’deki savaşları hatırlatacak.

Barbarlar dört ayrı silaha sahip, yakın dövüş ustası bir sınıf olarak karşımıza çıkıyor. Silahlar arasında geçiş yapabilecek olan barbarlar, her silaha farklı özellikler atayabilecek.

Diablo 4 Çıkış Tarihi

Diablo 4’ün çıkış tarihi hakkında teyit edilmiş bir bilgi olmadığını söyleyelim. Ancak söylentilere göre konsolların çıkış tarihi (12-19 Kasım) ile yayına alınması bekleniyor. Tabi bu bir tahmin olduğundan dolayı kendimizi çok kaptırmıyoruz. Blizzard’ın kendisinden bir açıklama gelene kadar heyecan içinde beklemekteyiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Web teknolojileri ile ilgilenen Jr. Front-end Geliştirici, FPS ve roquelike oyunların meraklısı bir matematikçi.