Avrupa Birliği ve İngiltere Facebook için Soruşturma Başlattı!

Avrupa Birliği ve İngiltere komisyonları Facebook Marketplace’e rekabet konusunda “tekel” nitelendirmesi yaptı. Komisyonlar, bu durumun haksız rekabete yol açması sebebiyle Facebook Marketplace için bir soruşturma başlattı.

Her iki komisyon da Facebook’un topladığı reklam verileri ile haksız rekabet yaptığını düşünüyor. Aslında bir süredir böyle bir soruşturmanın açılacağı konuşuluyordu.

Aynı zamanda Avrupa Birliği ve İngiltere komisyonları bu soruşturmayı işbirliği içerisinde sürdürecek.

Avrupa Komisyon’u rekabet başkanı Margrethe Vestager konu hakkında bir açıklama yaptı. Vestager açıklamasında “Bu soruşturma ile Facebook’un topladığı verilerin, ürün alınıp satılan Facebook Marketplace gibi çevrimiçi ilan siteleri arasında nasıl bir avantaj sağladığını detaylıca inceleyeceğiz.” sözlerine yer verdi.

Hem Avrupa Birliği hem de İngiltere, Facebook hakkında aynı endişeye sahip. Facebook’ta reklam veren rakip çevrimiçi ilan sitelerinin verilerini Facebook’un rekabet için kullandığını düşünüyorlar. Soruşturma kapsamında, Avrupa Birliği Komisyonu ve Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) bu endişeleri detaylıca inceleyecek.

Facebook Market Place oldukça yüksek kullanıcı sayılarına sahip.
Facebook Market Place

Aynı zamanda CMA, Facebook’un yurtdışında kullanılan flört uygulaması olan Facebook Date’i de haksız rekabet nedeniyle inceliyor.

İddialara karşı bir Facebook sözcüsü de açıklama yaptı. Sözcü açıklamada, hem Marketplace, hem de Facebook Date’in oldukça rekabetçi bir piyasanın parçası olduğunu belirtti. Ayrıca iddiaları “haksız” olarak değerlendirdi.

Aynı zamanda Facebook sözcüsü, Facebook kullanıcılarının oldukça hızlı bir şekilde büyüdüğünü ve bu kullanıcılar için yeni ve daha iyi hizmetler geliştirdiklerinin de altını çizdi. Marketplace’in ve de Facebook Date’in birçok büyük rakip ile rekabet içinde olduğunu söyleyen Facebook sözcüsü “Açılan soruşturmada haksız olduklarını göstermek amacıyla komisyonlarla işbirliği yapacağız” dedi.

Facebook Marketplace Nedir?

Facebook, 2016 yılında Marketplace’i kullanıma sundu. Kısaca Marketplace, dilediğiniz ürünü ilan oluşturarak satabileceğiniz bir platform.

Reuters‘ın belirttiği verilere göre, Marketplace’in 70 ülkede 800 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Ülkemizde de Facebook Marketplace kullanmak mümkün. Aynı zamanda alternatif olarak Letgo gibi rakipler de ülkemizde faaliyet gösteriyor.

Rakiplerin bu konuda Facebook’a haksız rekabet eleştirileri ise devam ediyor. Marketplace, Facebook’a bağlı olması sebebiyle oldukça büyük bir kitleye ücretsiz olarak reklam yapabiliyor.

Hal böyle olunca bu kadar büyük bir kitleyle rekabet etmek oldukça zor bir hal alıyor.

Facebook, daha önce de birçok dava ve soruşturmayla gündeme gelmişti. Özellikle bu davalar verilerin gizliliği konusunda duyulan güveni oldukça zedeledi.

Önümüzdeki günlerde soruşturma hakkında daha çok detay ve bilgiye sahip olabileceğiz.

Sizler bu soruşturma hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.