Facebook Haber Paylaşımları İçin Uyarı Sistemi Getiriyor

Sosyal medyanın gücü o kadar arttı ki artık en basit haberler bile kısa bir sürede yayılabiliyor. Bu durumun farkında olan Facebook, bu tür haberlerin yayılmasını engellemek için yeni bir özellik geliştiriyor. Bu kapsamda Facebook, haber paylaşımları için bir uyarı sistemini kullanıma sunacak.İnternet sektörünün çok hızlı büyümesi insanların bilgiye ulaşmasını kolaylaştırdı. Tabii ki bu durum teknolojinin en büyük faydalarından birisi. Ancak bir internet sitesi açmak çok kolay.

Bu durumun güzel bir tarafı olduğu gibi kötü tarafları da mevcut. Çünkü internette birçok yanlış haber mevcut. Haberlerin hızlıca yayılabilmesi yanlış haberlerin de hızlıca yayılmasına sebep oluyor.

Aynı zamanda yalan haber yapan sitelerin sayısı da hızla çoğalıyor. Bu durumu kısıtlamak şu an için pek mümkün değil. Ancak sitelerin yaptığı yanlış haberlerin yayılma hızını azaltmak mümkün.

Bu konuda popüler sosyal medya platformları somut adımlar atmaya başlamışlardı. Twitter, geçtiğimiz aylarda insanların tweet atmadan önce yazdıkları mesajı okuyabilecekleri bir özellik geliştirdiğini açıklamıştı.

Facebook da yaptığı yeni açıklamayla birlikte Twitter tarafından geliştirilen özelliğe çok benzer bir başka özellik geliştirdiğini duyurdu. Artık Facebook’ta haber linki paylaşmak istenildiğinde kullanıcıların karşısına bir uyarı bildirimi çıkacak. Bu bildirimde linkteki haberin okunup okunmadığı sorulacak.

Haberi paylaşmak isteyen kişi eğer haberi okuduysa paylaşmaya devam et seçeneğini seçerek haber linkini paylaşabilecek. Fakat haberi paylaşan kişi eğer haberi okumadıysa haberi aç seçeneği ile öncelikle haberi okuyacak. Daha sonra haber linkini paylaşabilecek.

Facebook Özelliği Test Ediyor

Facebook Haber paylaşımları

Yapılan açıklamada özelliğin kapsamı tam olarak açıklanmıyor. Facebook tarafından paylaşılan özellik görselinde bu özelliğin gönderi paylaşırken çalıştığı gözüküyor. Ancak yorum olarak paylaşılan haber linkleri için de uyarı sisteminin çalışıp çalışmayacağı henüz bilinmiyor.

Facebook açıklamada haber paylaşımları için geliştirdiği özelliğin şimdilik test edildiğini belirtiyor. Fakat özelliğin duyurusu yapıldığına göre çok yakında kullanıma açılacağını söyleyebiliriz.

Günümüzde insanlar farkında olmadan yanlış haberlerin yayılmasına sebep olabiliyorlar. O yüzden bu özellik dürüstçe kullanıldığı sürece çok faydalı olacaktır.Facebook bu özellik ile sosyal medya ve İnternet ortamında artan bilgi kirliliğinin önüne geçmek için önemli bir adım atıyor. İlerleyen zamanda özellik kullanıma geçtiğinde tüm bunları göreceğiz.

Peki siz Facebook’un yeni özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.