Apple’dan Üçüncü Çeyrekte Rekor Seviye Kazanç!

Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, 2022 mali yılının üçüncü çeyrek sonuçlarını duyurdu. Takvim yılının ikinci çeyreğine denk gelen dönemde Apple’ın inanılmaz başarısı dikkat çekti. Apple, hem gelir hem de kazanç anlamında göz dolduran raporlarını açıkladı.

Apple, üçüncü çeyrekte 83 milyar dolarlık bir gelir elde ettiklerini duyurdu. Aynı şekilde üçüncü çeyrekte net kazancın ise 19.4 milyar dolar olduğunu açıkladı. Wall Street’in beklentisinin ise 19.7 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. Apple bu anlamda tahminlere çok yakın bir çeyrek geçirmiş gibi gözüküyor.

Bir önceki seneyle kıyaslandığında Apple’ın 81.4 milyar dolarlık gelirini 83 milyar dolara yükselttiği ortaya çıkıyor. Şirketin net karında ise 21.7 milyar dolardan 19.4 milyar dolara düşüş görmek mümkün. Ancak şirketin iPhone satışlarından önemli bir kar elde ettiği gözüküyor.

Kategorik olarak bakıldığında şirketin gelirine en çok katkıyı sağlayan ürün iPhone oluyor. Toplam gelirin %49’unu oluşturan akıllı telefonların 40.6 milyar dolar gelir sağladığı belirtiliyor. Bir önceki senenin aynı döneminde ise bu değerinde 39.5 milyar dolar olduğu aktarılıyor.

Daha sonrasında dikkat çeken önemli bir yükseliş ise Apple servisleri oluyor. Bir önceki senenin üçüncü çeyreğinde 17.4 milyar dolar gelir sağlayan hizmetlerin 19.6 milyar dolara yükseldiği gözüküyor. Öte yandan iPad, Mac, giyilebilir ürünler, ev ürünleri ve aksesuarlar gelirlerinde düşüşler olduğu belirtiliyor.

Tim Cook Sonuçlarla İlgili Açıklamalar Yaptı

Şirketin CEO’su Tim Cook sonuçlar üzerinde konuştu. Apple’ın elde ettiği sonuçların “sürekli yenilik yapma, yeni olanaklar geliştirme ve müşterilerin hayatlarını zenginleştirme çabalarını yansıttığını” dile getirdi. Ayrıca her zaman olduğu gibi gizlilik ve güvenlik çerçevelerine uygun olarak yenilikler geliştireceklerini ve çalışmaları sürdüreceklerini vurguladı.

Apple’ın için önemli bir faktör ise App Store ve Apple Music gibi yazılımların abonelikleri oluyor. Hizmetler kategorisinde yer alan bu unsurların toplamda 860 milyon aboneye ulaştığı belirtiliyor. Bir önceki çeyrekte ise bu değerin 825 milyon olduğu aktarılıyor. Bu da şirketin gelirine önemli derecede katkı sağlayan bir unsur olarak dikkat çekiyor.

Şirketin önümüzdeki dönemde tanıtacağı yeni ürünler doğrultusunda sonraki çeyreğin sonuçları bir hayli değişiklik gösterecek gibi gözüküyor. Ancak şimdilik bu değerler hakkında kesin bir yorum yapmak mümkün değil. Sonbaharda gerçekleşecek etkinliğin ardından Apple şirketinin yeni çeyreğinde elde edeceği kazanç ya da kayıp merak konusu.

Kaynak: https://www.apple.com/newsroom/2022/07/apple-reports-third-quarter-results/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.